İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Çiğdem Bilen

Alt, üst komşunun yakması ve ev yalıtımı çok önemli. Bizim kombi ısıtma suyu 45 dereceyle kışın başında açılır yaza kadar hiç kapatılmaz. Bursada 160 m2 evin tüm odaları yanar ve sıcaklık gündüz 23 gece 21 derece falan olur. Geçen yıl doğalgaz faturamız max 180 lira oldu. Fakat sürekli ılık su dolaştığı için aylık elektrik tüketimi 50-60 kWh civarında artıyor. Bence kombimiz Protherm Lynx fazla elektrik tüketiyor.  kWh  geçen kış 35 kuruştu bu kış 52 kuruş  oldu bakalım bu elektrik faturamız ne kadar artacak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çiğdem hanım tüketim muazzam düşük. İzolasyon hakkını veriyor demekki. 

Ortalama öyle bir ev buralarda 450 600tl tüketiyor. Toki evleri hemde 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen

Servet Aydın yazdı:

Çiğdem hanım tüketim muazzam düşük. İzolasyon hakkını veriyor demekki. 

Ortalama öyle bir ev buralarda 450 600tl tüketiyor. Toki evleri hemde 

Servet Bey sürekli düşük derecede yakmak doğalgazda ekonomi sağlıyor ama elektrik tüketimini arttırıyor yine de rakamlarımız ekonomik. Evet yalıtımımız bence de başarılı. 👍 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Evren Erakçora yazdı:

Alt ,üst çok iyi yakıyor galiba.

Alt üstün faturalarına bakıyorum rakamlar üç aşağı beş yukarı aynı üst kat dubleks 300-400 lü rakamlar oluyor faturada onlar da tüm evi yakıyor. Herkesin tüm evi ısıtması önemli

Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Kombi mi? Kış mı geldi yahu [emoji3] biz daha klima açıyoruz arabada,evde,iş yerinde..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Kısa tatillerde kapatılmamalı öncelikle. Oda termostatı kullanmanı tavsiye ederim 1 kış bilemedin 2 kış ayında parasını amorti eder. Kombiye yakın olan peteklerin vanasını üzerinden ayar yaparak kıs kapatma [emoji4] sebebi uzaktaki peteklere basınçlı su daha iyi şekilde gidebilsin diye söylüyorum. Kullanmadığın odan eğer orta da bir oda değilse kapatılabileceğini düşünüyorum ben hiç kullanılmıyorsa. Mesela benim ev için konuşursam oturma odası yanında çocuk odası onun yanında yatak odası var çocuk odasını kapatmam mantıksız olur fakat oturma odasının diğer yanı mutfak onun yanı salon salon duvarı komşu duvarı bende bu sebepten salon kapatıyorum hiç kullanmayacağım zamanlarda. Bir ikinci durum banyoda bulunan havlupan kapalı benim sürekli küçük havlupan geçipte banyo ısıtmaz. Özellikle oda termostatı kullanılmayan evde fazla gelme sebebidir fikrimce. Çünkü oda termostatsız olduğunda kombi peteklerden dönen su sıcaklığına göre hareket ediyor doğal olarak banyodaki ortam soğuk olduğundan Petek içerisindeki suda soğuyor bence. Peteklerden dönen ana boruda filtre vardır o filtreyi de senede 1 temizlemen iyi olur. Evin içi oda termostatında sabit 22 derecede. Çocuk odasında kullanıyoruz termostatı çocuk odası 22 derece olduğunda diğer odalar 23 oluyor. Bizim bina mantolamalı ben birde içeridende peteklerin arkasına strafor yapıştırdım. Dış duvarı ısıtmamak için. Peteklerin üstündeki hava cama gitmemesi için de Petek üstü yönlendirici var perdeler onun arkasında kalıyor böylelikle sıcak hava odaya geliyor. Benim kombi nitromix Demirdöküm yoğuşmalı kış konumu 50 derece sıcak su 38 derece sabit hiç değiştirmem.
Benim evde bütün peteklerde termostatik vana var, sadece havlupanda normal vana var. Termostatik vanalar suyu keserse pompa zorlanmasın diye havlupanın açık kalması gerekmez mi?
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Mahmut Yıldız yazdı:
Arif Aykın yazdı:
Kısa tatillerde kapatılmamalı öncelikle. Oda termostatı kullanmanı tavsiye ederim 1 kış bilemedin 2 kış ayında parasını amorti eder. Kombiye yakın olan peteklerin vanasını üzerinden ayar yaparak kıs kapatma emoji4.png sebebi uzaktaki peteklere basınçlı su daha iyi şekilde gidebilsin diye söylüyorum. Kullanmadığın odan eğer orta da bir oda değilse kapatılabileceğini düşünüyorum ben hiç kullanılmıyorsa. Mesela benim ev için konuşursam oturma odası yanında çocuk odası onun yanında yatak odası var çocuk odasını kapatmam mantıksız olur fakat oturma odasının diğer yanı mutfak onun yanı salon salon duvarı komşu duvarı bende bu sebepten salon kapatıyorum hiç kullanmayacağım zamanlarda. Bir ikinci durum banyoda bulunan havlupan kapalı benim sürekli küçük havlupan geçipte banyo ısıtmaz. Özellikle oda termostatı kullanılmayan evde fazla gelme sebebidir fikrimce. Çünkü oda termostatsız olduğunda kombi peteklerden dönen su sıcaklığına göre hareket ediyor doğal olarak banyodaki ortam soğuk olduğundan Petek içerisindeki suda soğuyor bence. Peteklerden dönen ana boruda filtre vardır o filtreyi de senede 1 temizlemen iyi olur. Evin içi oda termostatında sabit 22 derecede. Çocuk odasında kullanıyoruz termostatı çocuk odası 22 derece olduğunda diğer odalar 23 oluyor. Bizim bina mantolamalı ben birde içeridende peteklerin arkasına strafor yapıştırdım. Dış duvarı ısıtmamak için. Peteklerin üstündeki hava cama gitmemesi için de Petek üstü yönlendirici var perdeler onun arkasında kalıyor böylelikle sıcak hava odaya geliyor. Benim kombi nitromix Demirdöküm yoğuşmalı kış konumu 50 derece sıcak su 38 derece sabit hiç değiştirmem.

Benim evde bütün peteklerde termostatik vana var, sadece havlupanda normal vana var. Termostatik vanalar suyu keserse pompa zorlanmasın diye havlupanın açık kalması gerekmez mi?

Bu durumda kombiniz sürekli su sirkülasyon yapmaya devam ediyor mu? Bana mantıksız geliyor. Bir Petek bir banyoyu ne kadar ısıtabilir zaten duş alınacağı zaman duşakabin içerisinde alınıyor çoğu evde artık sıcak su ortamı buharıyla ısıtıyor hissi veriyor. Eğer banyoyu ısıtacağı düşünülseydi ebeveyn banyolarına da koyulmaz mıydı? Soruları aklıma geliyor. Benim banyo sadece lavabo niyetine kullanılıyor 4 yaşındaki oğlum tek başına yıkanamadığı için ebeveyn banyosunda yıkıyoruz bu sebepten kullanmıyoruz hiç. Ancak misafirler kullanıyor.

Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa
Mahmut Yıldız yazdı:
Arif Aykın yazdı:
Kısa tatillerde kapatılmamalı öncelikle. Oda termostatı kullanmanı tavsiye ederim 1 kış bilemedin 2 kış ayında parasını amorti eder. Kombiye yakın olan peteklerin vanasını üzerinden ayar yaparak kıs kapatma emoji4.png sebebi uzaktaki peteklere basınçlı su daha iyi şekilde gidebilsin diye söylüyorum. Kullanmadığın odan eğer orta da bir oda değilse kapatılabileceğini düşünüyorum ben hiç kullanılmıyorsa. Mesela benim ev için konuşursam oturma odası yanında çocuk odası onun yanında yatak odası var çocuk odasını kapatmam mantıksız olur fakat oturma odasının diğer yanı mutfak onun yanı salon salon duvarı komşu duvarı bende bu sebepten salon kapatıyorum hiç kullanmayacağım zamanlarda. Bir ikinci durum banyoda bulunan havlupan kapalı benim sürekli küçük havlupan geçipte banyo ısıtmaz. Özellikle oda termostatı kullanılmayan evde fazla gelme sebebidir fikrimce. Çünkü oda termostatsız olduğunda kombi peteklerden dönen su sıcaklığına göre hareket ediyor doğal olarak banyodaki ortam soğuk olduğundan Petek içerisindeki suda soğuyor bence. Peteklerden dönen ana boruda filtre vardır o filtreyi de senede 1 temizlemen iyi olur. Evin içi oda termostatında sabit 22 derecede. Çocuk odasında kullanıyoruz termostatı çocuk odası 22 derece olduğunda diğer odalar 23 oluyor. Bizim bina mantolamalı ben birde içeridende peteklerin arkasına strafor yapıştırdım. Dış duvarı ısıtmamak için. Peteklerin üstündeki hava cama gitmemesi için de Petek üstü yönlendirici var perdeler onun arkasında kalıyor böylelikle sıcak hava odaya geliyor. Benim kombi nitromix Demirdöküm yoğuşmalı kış konumu 50 derece sıcak su 38 derece sabit hiç değiştirmem.

Termostatik vana varsa, havlupanın açık kalması lazım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Evren Erakçora yazdı:

Alt ,üst çok iyi yakıyor galiba.

Merkezi ısıtma ve izolasyon sistemi iyi ise muazzam verimli olıuot kombiye göre. İstanbul Bağcılar'da yaşadığım bir dönemde binaya kombiler için ups bağlantısı siparişi almıştım. Aile binası 4 katlı. Her kombi karşılıklı iki daireye bağlı idi. Mantıklı bir sistem kurulmuş 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Her kombi karşılıklı iki daireye bağlı idi.

kaçak sistem

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

Değil. Tek daire projede 

:rofl: yahu evde mi kaçak?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bu termostatı hiç kullnmadım, kombiyi ayarlayıp(45 derece mesela) salonda dereceli saatte 22 dereceyi görüyorum öyle kullanıyorum. Termostat kullansam ekonomi yapar mı?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yoo. Tek yap böl kapıyı, zor değil. Yıllardır var 

Köksal Yılmaz yazdı:

Bu termostatı hiç kullnmadım, kombiyi ayarlayıp(45 derece mesela) salonda dereceli saatte 22 dereceyi görüyorum öyle kullanıyorum. Termostat kullansam ekonomi yapar mı?

Bende var, salonda. Şu an kapalı. Bir kaç saat oldu hâlâ çalışmıyor kombi. Karşımda termostat 23 diyor. Termostat olmasa çalışmaya devam edecek 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Servet Aydın yazdı:

olmaz , maliye açısından kaçak kayıp :mangal:

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)

Değil. Yan daireyi satın alırım boruyu çekerim. Mis gibi devam kullanmaya

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Servet Aydın yazdı:

Bende var, salonda. Şu an kapalı. Bir kaç saat oldu hâlâ çalışmıyor kombi. Karşımda termostat 23 diyor. Termostat olmasa çalışmaya devam edecek 

Abi şu anda yaz modunda kombi, üşümeden açmayız zaten. 

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Ali Darbaz yazdı:

Nerdeyse 1 saat oldu. Isınamadım.. :(

acaba basınçmı az. 

aynı kombi var bende :)

minimuma ayarla sonra ısınmayı bekle sen.

bende 60 derece ayarlı basınc 1.8 bar. ev 22 -23 derece.

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Ali Darbaz yazdı:

Nerdeyse 1 saat oldu. Isınamadım.. :(

acaba basınçmı az. 

Kapatmayımmı acayımmı. Gittim actım. :(

Kombi vanalarının oradaki filtrelerin temizlenmesi,

Kombi içersindeki eşanjör temizliğinin kireç çözücü ile temizlenmesi,

Diyafram havasının kontrolu ve eksikse hava basılması,

Basınç 1.8 bar olması,

Baca temizliği yapılması,

Kalorifer petekleri elle kontrol edilip, ısınmayan bölgeleri varsa peteklerden sistemdeki havanın alınması ve kombi su basıncının kontrolu,

Peteklerin önünde eşya varsa, petek önlerinin açılması gerekir. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Apartmanın en üst katında oturuyorum üstüm çatı. Alt katım kiralık boş daire ben ne yapayım şimdi :( aynı doğalgaz kombisinden bende de var 47 den aşşağı indirmiyoruz şuanda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz
Ersin Gökdemir yazdı:

Kalorifer petekleri elle kontrol edilip, ısınmayan bölgeleri varsa peteklerden sistemdeki havanın alınması ve kombi su basıncının kontrolu,

Hava yok, basınç normal ancak peteklerin alt köşelerde ısınmayan alanlar varsa ne yapmak gerek?

Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Onur Oflaz yazdı:

Hava yok, basınç normal ancak peteklerin alt köşelerde ısınmayan alanlar varsa ne yapmak gerek?

Petekleri yan tarafında, küçük hava alma musluğu vardır. Anahtarı yoksa düz tornavida yardımı ile altına bir kap tutularak musluk açılarak su akıtılır. 

Zaten hava varsa tıslama sesi ve arkasından su gelir. Su geldiği görüldükten sonra musluk kapatılır. Bu arada kombi basıncı kontrol edilip eksilen suyu tamamlanır.

Halen sorun devam ederse petek temizliği gerekebilir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...