İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
Fatih Mehmet Uslu yazdı:

Bu şekilde denemedim ama bakım sonrası sorun düzeldi. Filtreden çamur rengi taşlar çıktı. Şu an herşey normal.

demekki filtre tıkanması yapıyormuş, ilk bakılması gereken yer orası zaten, geçmiş olsun...

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Bir akrabamın evinde misafirdim, bazı odalar zor ısınıyor galiba en uç petekler hep böyle dedi. Normal değil bir bakalım dedim, neredeyse evin bütün peteklerinin yarıdan aşağısı soğuk, bazılarının ise sadece üstten bir karış kısmı ısınıyor. Petek tıkalı olabilir diyeceğim fakat neredeyse hepsi böyle. Aklıma sirkülasyon pompasının yeterli basınç sağlayamaması veya tesisat bağlantı hatası geldi ama net bir cevap veremedim. Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Köksal Yılmaz

Dün yeni fatura geldi, termostat+tavanda cam yünü+ iyi ısınıyorum diyebilirim farklı 22-24 arası ev, mutfakta petek yok 65-70 mt2 en üst kat, alt hafif açık(alt kata 157 tl geldi babamlara).

Yeni gelen fatura         315 tl 163 mt3 harcama

Geçen yıl aynı dönem 300 tl 180 mt3 harcama

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
M. Asım Kahraman yazdı:

Bir akrabamın evinde misafirdim, bazı odalar zor ısınıyor galiba en uç petekler hep böyle dedi. Normal değil bir bakalım dedim, neredeyse evin bütün peteklerinin yarıdan aşağısı soğuk, bazılarının ise sadece üstten bir karış kısmı ısınıyor. Petek tıkalı olabilir diyeceğim fakat neredeyse hepsi böyle. Aklıma sirkülasyon pompasının yeterli basınç sağlayamaması veya tesisat bağlantı hatası geldi ama net bir cevap veremedim. Ne dersiniz?

Sıcak Su üstten girer alttan çıkar. 

Peteklerin hepsi aynı şekilde ise, devirdaim düşük olabilir.. 

Hava sorunu olsa, tersi olurdu veya sağ-sol yarısı soğuk yarısı sıcak olurdu.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıcak Su üstten girer alttan çıkar. 

Peteklerin hepsi aynı şekilde ise, devirdaim düşük olabilir.. 

Hava sorunu olsa, tersi olurdu veya sağ-sol yarısı soğuk yarısı sıcak olurdu.. 

Abi burada şunu ekleyelim 1 metre ve üstü peteklerde üstten sıcak su alttan soğuk su bağlanır (adına çapraz bağlantı denir). Küçüklerde ise alttan bağlanır (paralel bağlantı).

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Akbal yazdı:

Küçüklerde ise alttan bağlanır (paralel bağlantı).

Alttan girip alttan mı çıkar.. 

Hiç görmedim 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç görmedim 

Biliyorsun benim evde operasyon vardı. Operasyonu ben yapmıştım. Bununla alakalı detaylıca yaptığım araştırma geliştirme görüşme ve neticesinde büyük petekler çapraz, küçük petekler paralel bağlanır imiş. Benim evimdeki en büyük petekte 90 cm idi ve hepsi paralel bağlıydı.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç görmedim 

Benimki öyle

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Evren Erakçora yazdı:

Hepsi böyle

Bu petek sanırım 1 metre bunun bağlantısı sıcak su borusu yukarı alınmalı eğer ki petek senin ise.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Petek içinde bölme odası var. Bu yüzden alttan alınmış. Bende de böyle

74e939958531d3084c0e80f420282192.jpg

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Petek sizin olmasa da yakıt parasını siz ödüyorsanız kesinlikle girişi yukarı almanız gerekmektedir. Piyasada krom kaplamalı bakır parçalar var petek yüksekliğine göre satılıyor. herhangi bir parçaya ihtiyaç duymadan vanayı yukarı alıp araya bu parçayı takıyorsunuz.

https://urun.n11.com/diger/radyator-baglanti-borusu-duz-rakorlu-60-cm-P90689571

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Evren Erakçora yazdı:

Hepsi böyle0bb2a4f6cb5cdb2e9e010c6733aea652.jpg

İlk defa gördüm.. 

10 santim de olsa böyle bağlamazdım ben.. 

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Hepsi böyle0bb2a4f6cb5cdb2e9e010c6733aea652.jpg

Metin Akbal yazdı:

Bu petek sanırım 1 metre bunun bağlantısı sıcak su borusu yukarı alınmalı eğer ki petek senin ise.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Eveeet fatura derken faturanız adresinize bırakılmıştır mesajı geldi 550 lira. 600 ü hedefliyordum.

Geçen yıl aynı dönem 30 günde 334 metreküp 420 lira

Bu yıl aynı dönem 31 günde 311 metreküp 550 lira.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Bahsettiğim peteklerin alt yarısının ısınmamasına sebep tıkanıklıkmış, petek temizliği yapılmış sorun giderilmiş.

Benim evdeki tüm petekler de alttan bağlı bu arada.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bizde termostatik vana olduğu için çapraz bağlı hepsi, üstten giriyor çapraz alttan çıkıyordu 2 numara gibi. İstanbul'da da vardı vana ama peteklerin girişi farklıydı borular alttan birlikte giriyordu 5 numara gibi, ikisinde de ısınma problemi yaşamadık.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Termo vana varsa çapraz olacak bağlantı. Vana yukarıda olacak

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hiç görmedim 

yeni sistem böyle sanıyorum benim yeni kendi evimizinkide bu sekilde.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Bahsettiğim peteklerin alt yarısının ısınmamasına sebep tıkanıklıkmış, petek temizliği yapılmış sorun giderilmiş.
Balıkesir'de böyle galiba
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Bizim yıkılan evde üstten giriş alttan çıkıştı, yeni evde alttan giriş ve çıkış fotodaki gibi.

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Evren Erakçora yazdı:
M. Asım Kahraman yazdı:

Balıkesir'de böyle galiba

Son dönem montajlar hep böyle galiba.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Demek ki suyu içten yukarıya doğru taşıyan bir kanal var. su o kanaldan yukarıya çıkıyor ve süzülerek iniyor. 

Tesisatçının işini kolaylaştırsın diye düşünmüşlerdir. Tabi estetik de olmuş.. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sistem kurulur iken yapılır seçim. Normal petek ile zinhar ısı yayılma yapmaz öteki türlü

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...