İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ersin Gökdemir
Ebrar Tüfek yazdı:

Apartmanın en üst katında oturuyorum üstüm çatı. Alt katım kiralık boş daire ben ne yapayım şimdi :( aynı doğalgaz kombisinden bende de var 47 den aşşağı indirmiyoruz şuanda. 

Kombi kullanmana gerek yok. Sen zaten yanmışsın evlat...😊

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Geri dönüş filtre temizliği yapın 
Video ile destekleyelim.
Eski tesisatsa temizlik bile kurtarmıyor değiştirmek gerek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Köksal Yılmaz yazdı:

Bu termostatı hiç kullnmadım, kombiyi ayarlayıp(45 derece mesela) salonda dereceli saatte 22 dereceyi görüyorum öyle kullanıyorum. Termostat kullansam ekonomi yapar mı?

Yale tabikide senin kombi sürekli su sirkülasyon yapıyor elektrik harcıyor doğal olarak kombi yanmıyor ama su sirkülasyon devam ediyor su dönüş sıcaklığı düşünce kombi tekrar yanıyor. Termostatda oda sıcaklığı istenilen sıcaklığa ulaşınca duruyor ne zaman 0.5-1 derece düşerse tekrar çalışıyor bu sürede soğuk havaya göre değişiyor 3 saat içinde de devreye girebilir 1 saat içinde de bu durum evin yalıtımıyla ve balkon kapısı cam açmak vs ile ilgili.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten
(düzenlendi)

Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma en fazla 50-55 derece kazan sıcaklıklarına kadar gerçekleşiyormuş bu nedenle kombiyi 55 derece ayarlayıp termostatı en zor ısınan odaya koyup istediğiniz dereceye ayarlama diğer odalardada termostatik vana yada normal vanaları kısarak derece eşitlemesi yapılarak en iyi tasarruf yapılır. Birde termostatın modülasyon özelliği olması gerekiyor mesela ben kazan sıcaklığını 55 derece ayarlıyorum ama kombi gerekmedikçe 55 derece kazan sıcaklığına çıkmıyor bir kere ayarları yapıp kombiyi unutuyorum. Oda termostatı modülasyonsuz olsaydı bu sefer maksimum tasarruf için kazan sıcaklığı ile oynamalar yapmak gerekecekti. Yoğuşmasız kombilerde tesisata zarar vermeyecek en yüksek kazan sıcaklığı seçilir 60-65 gibi oda termostatı aynı mantıkla zor ısınan odaya yerleştirilir diğer odalar termostatik vana yada elle vana kısımı yapılarak eşitlenir. 

tarihinde İnan Çınar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Kombinin bir saatlik tüketimi yüksek mi?

45 dereceye ayrladım. İlk çalıştırmada değerler. 

IMG_20191103_195512-1600x1200ecafa0c09e5
IMG_20191103_205436-1600x1200ae39df01cf8

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Evren Erakçora yazdı:

1 saatte bir şey anlaşılmaz

Maratondan yeni geldim. 12 saatir kapalı. Sıfırdan çalıştırdım. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Cosa akilli terrmostati taktim cok basarili buldum. Haftalik programlamada her gun icin farkli program ve 15 dk icin ayarlar mevcut, ev gece disari ve kisisel kullanim. Ayrica konum ozelligi var. 2 km cap belirledim eve yaklasinca disari modundan cikip kombi calismaya basliyor.

Simdi soyle bir sorunumuz var. Bu termostat olayina alisamadik sanirim. Oda istenen sicakliga gelince kombi kapaniyor ama petekler buz gibi oluyor. Ben peteklerim ilik olsun ama surekli olsun istiyorum. Nasil bir ayarlama yapacagim?

Yoğuşmalı kombilerde yoğuşma en fazla 50-55 derece kazan sıcaklıklarına kadar gerçekleşiyormuş bu nedenle kombiyi 55 derece ayarlayıp termostatı en zor ısınan odaya koyup istediğiniz dereceye ayarlama diğer odalardada termostatik vana yada normal vanaları kısarak derece eşitlemesi yapılarak en iyi tasarruf yapılır. Birde termostatın modülasyon özelliği olması gerekiyor mesela ben kazan sıcaklığını 55 derece ayarlıyorum ama kombi gerekmedikçe 55 derece kazan sıcaklığına çıkmıyor bir kere ayarları yapıp kombiyi unutuyorum. Oda termostatı modülasyonsuz olsaydı bu sefer maksimum tasarruf için kazan sıcaklığı ile oynamalar yapmak gerekecekti. Yoğuşmasız kombilerde tesisata zarar vermeyecek en yüksek kazan sıcaklığı seçilir 60-65 gibi oda termostatı aynı mantıkla zor ısınan odaya yerleştirilir diğer odalar termostatik vana yada elle vana kısımı yapılarak eşitlenir. 

Modulasyonlu termostat icin modulasyonlu kombi lazim.
Kombilerinde yok mu şöyle alengirli grafikleri bakalım en verimli hangi devirde çalışıyormuş [emoji4] 
Soyle birsey var :)

16d54ac9a1fa52ef2637e8b372fdf75a.jpg
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Ben peteklerim ilik olsun ama surekli olsun istiyorum. Nasil bir ayarlama yapacagim?

Oldu paşam başka 

Petek soğuyor ama ortam ısısında kalıyor. Önemli olan evin ısısının stabil olması. 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Ali Darbaz yazdı:

Kombinin bir saatlik tüketimi yüksek mi?

45 dereceye ayrladım. İlk çalıştırmada değerler. 

Bence yarın akşama kadar kapatma ve yarın aynı saatte tekrar sayaca bak.

Metin Akbal yazdı:

Simdi soyle bir sorunumuz var. Bu termostat olayina alisamadik sanirim. Oda istenen sicakliga gelince kombi kapaniyor ama petekler buz gibi oluyor. Ben peteklerim ilik olsun ama surekli olsun istiyorum.

Valla abi o iş mümkün değil benim oda termostatı da tatil modu, konfor modu ve ekonomi modu var mesela benim akşam saat 7 ile sabah 8 arası tüm günler konfor modunda 22 derece ayarlı sabah 8 ile akşam 7 arası ekonomi modu 20 derece ayarlı. Bu demek oluyor ki akşam 7 ile sabah 8 arası 22 derecede tutuyor gündüz ise 20 derece de tutuyor.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Şimdi bendeki durum tam olarak şöyle 100m2 evimiz var , dükkan üstü 2 oda bir salon ev küçük olduğu için hiç bir petekte vana yok toplamda 5 petek ve 2 havlupan var. ( havlupanlar kapalı) salonda oturuyoruz. Üst kat yakıyor kombisini balkona çıkınca sesini duyabiliyorum. Aşağısı depo gibi ama elektrikli ısıtıcılar çalışıyor. baya geniş bir köpüklü mantolama var dışarıdan üzerinde de yalıtımlı boya var. Ben kapatmadan kullanıyorum sürekli. Bir arkadaşımda dijital bir termostat gördüm kendisi de tavsiye etti. Kombici arkadaşıma sordum gerek yok öyle bir şeye evin küçük ve yeni dedi.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Şimdi bendeki durum tam olarak şöyle : 100m2 evimiz var , dükkan üstü 2 oda bir salon ev küçük olduğu için hiç bir petekte vana yok toplamda 5 petek ve 2 havlupan var. ( havlupanlar kapalı) salonda oturuyoruz. Üst kat yakıyor kombisini balkona çıkınca sesini duyabiliyorum. Aşağısı depo gibi ama elektrikli ısıtıcılar çalışıyor. baya geniş bir köpüklü mantolama var dışarıdan üzerinde de yalıtımlı boya var. Ben kapatmadan kullanıyorum sürekli. Bir arkadaşımda dijital bir termostat gördüm kendisi de tavsiye etti. Kombici arkadaşıma sordum gerek yok öyle bir şeye evin küçük ve yeni dedi.
Valla gormemislik gibi olmasin. Termostati yeni aldim. Hava bugun gunesli evde cocuklar ve kayinvalidem var termostat sicakligi 22 dereceye ayarli ev su an 23.1 derece gosteriyor ve kombi dogal olarak calismiyor. Saat kactan beridir calismiyor grafik vs gorebiliyorum. Ben bu isi sevmeye basladim.

edf91b56aafd8f1eeac84a2ae4d38cef.jpg

7ce967a1090758e13e507485608e1627.jpg
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Valla gormemislik gibi olmasin. Termostati yeni aldim. Hava bugun gunesli evde cocuklar ve kayinvalidem var termostat sicakligi 22 dereceye ayarli ev su an 23.1 derece gosteriyor ve kombi dogal olarak calismiyor. Saat kactan beridir calismiyor grafik vs gorebiliyorum. Ben bu isi sevmeye basladim.

İşte bu beni ikna edecek görsel :) nedir markası modeli ? Alalım hemen :) 

Aslında benim ihtiyacım belki bir tane termostatik vana olabilir. Çünkü kombiye en yakın petek mutfak peteği, en uzak olanda yatak odasındaki petek.mutfaktaki peteğe el değmiyor sıcaktan, yatak odasındaki ılıktan biraz daha sıcak. Mutfağı vana takmak biraz daha verimli hale getirebilir gibi.

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

İşte bu beni ikna edecek görsel [emoji4] nedir markası modeli ? Alalım hemen [emoji4] 

Ben 2. el aldim Cosa V1 modeli. 5 yillik cihaz. Ayni cihazin su an V3 u cikti birde daha ust versiyonu var donanim fazla ama yazilim vs ayni. Ilk baglanti yapana kadar anami aglatti, su an memnun gibiyim. Metrekup olcumune bakmadim ev soguktu bir iki gune kadar metrekup olcumu de yapacagim default_smile.png

Ev, disari, gece ve kisisel modlar var her birine ayri sicaklik atayabiliyorsun, birde haftalik program var her 15 dk ya mod tanimliyorsun, konum var yari cap belirliyorsun o yaricapin icine girersen kombi sicakligi disari konumdan o saatte hangi mod ayarli ise ona geciyor falan degisik guzel alet. En guzeli internete bagli oldugu surece istedigin yerden ayar cekebiliyorsun. Ilceden merkezdeki eve gececegim zaman kombiye veriyorum coskuyu [emoji23] Farkli gorseller ekliyorum.

4c47f71e466dc25624a0f99c248f50f3.jpg

caa6270ca6fee9a171b9882e18f093ab.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ariston Matiss 24 ff için termostat tavsiyesi verir misiniz. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Metin Akbal yazdı:

Ben 2. el aldim Cosa V1 modeli. 5 yillik cihaz. Ayni cihazin su an V3 u cikti birde daha ust versiyonu var donanim fazla ama yazilim vs ayni. Ilk baglanti yapana kadar anami aglatti, su an memnun gibiyim. Metrekup olcumune bakmadim ev soguktu bir iki gune kadar metrekup olcumu de yapacagim default_smile.png

Ev, disari, gece ve kisisel modlar var her birine ayri sicaklik atayabiliyorsun, birde haftalik program var her 15 dk ya mod tanimliyorsun, konum var yari cap belirliyorsun o yaricapin icine girersen kombi sicakligi disari konumdan o saatte hangi mod ayarli ise ona geciyor falan degisik guzel alet. En guzeli internete bagli oldugu surece istedigin yerden ayar cekebiliyorsun. Ilceden merkezdeki eve gececegim zaman kombiye veriyorum coskuyu emoji23.png Farkli gorseller ekliyorum.

Çok teferruatlı gibi duruyor. Bakayım bu akşam çözeceğim bu işi :) Fazla fatura ödemeye son :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Azad Mirzade
(düzenlendi)

Valla bekar mode on, çocukları Antalya'da bıraktım geldim.

Gelince kombiyi açtım önce salon ve yatak odasında takılırım diye toplamda 5 metrelik iki radyatörü.

Sonra baktım hepsini açmadan ısınmayacağım.

Evde geçirdiğim vakit 3 saat,  uyurken soğukluk önemli değil 18 19 larda güzel uyurum.

E dedim kapat Azad kapat kapat, kalın giyiniyorum şimdi çok üşürsem de elektrikli küçük bir fan var onu açıyorum  5 dk.

Bu ay böyle.

Bebeler de Antalya'da cıbıldak dolaşıyor, sarıkafaya bir şey giydiremiyoruz bebek beziyle dolaşıyor ortalıkta :D

bu arada alt üst henüz kış moduna gimemiş kendi çabamla ne kadar ısınabilirim ki...

Ben şimdi şu videodaki işlemi yapacağım.

Tahliye musluğum yoktu mini vana ile banyodaki havlupana musluk ekleyip hortumla tesisattaki suyu yenileyeceğim.

Malzemeler, mini vana + rekor ve hortum.

tarihinde Azad Mirzade tarafından düzenlendi
ekleme
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Oda termostadı için masraf yapamıycam. Çünkü kiracıyım :)

Ama aletin el kitabını buldum. Ve bir basınç haritası gözüme ilişti :) 

image.png

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

Ama aletin el kitabını buldum. Ve bir basınç haritası gözüme ilişti :) 

image.png

Bence yap, en kötü evden çıkarken sökersin, parasını 1 veya 2 kışta telafi ediyor diyenlere uydum ve yukarıdaki paylaşımlarım sanırım bunu doğrulayacak. Sabah 9 dan beri kombi çalışmamış evde, programdan kontrol ediyorum.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

doğalgaz dan değilde, invertör pompalı klimalar ile elektrikten tasarruf edilir ama o kombiler de çok daha pahalı.

elimde 2 ay çalışmış grundfos pompa var. lazım olan var ise... dünya para verip tamir için aldım sonra eşanjör delindi pompa elimde kaldı.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Metin Akbal yazdı:

Bence yap, en kötü evden çıkarken sökersin, parasını 1 veya 2 kışta telafi ediyor diyenlere uydum ve yukarıdaki paylaşımlarım sanırım bunu doğrulayacak. Sabah 9 dan beri kombi çalışmamış evde, programdan kontrol ediyorum.

Cosa gibi markalar için çok şikayet var. En çok da bağlanma problemi gibi sorunlar, sizde de var mı? Çözüm buldunuz mu?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Ben manuel termostat olarak görev yapıyorum evde. Çok ısınınca kendim kapıyorum. Üşürsek gidip açıyorum, yükseltiyorum. 😊

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Eyüp Çetin yazdı:

Ben manuel termostat olarak görev yapıyorum evde. Çok ısınınca kendim kapıyorum. Üşürsek gidip açıyorum, yükseltiyorum. 😊

Human thermometer and calibrator 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Ali Darbaz yazdı:

Ama aletin el kitabını buldum. Ve bir basınç haritası gözüme ilişti :) image.png

Bence ne olursa olsun almanı tavsiye ederim. Kablosuz olandan alacaksın giderken sök al getir problem değil. Ben geçen sene aldım ve ayda 40 tl ye yakın kar ettiğimi düşünüyorum. Hem elektrik hem doğalgaz. Parasını bir senede çıkarttı doğal olarak. 

https://m.n11.com/general-ht-300-dijital-programlanabilir-kablolu-oda-termostati-P265055775?gclid=Cj0KCQiAtf_tBRDtARIsAIbAKe3VxOkkz-yT01UKlYWWsfkR2-mPRAE3wS1ocQGzTHfb--_RajTs9kQaAu0kEALw_wcB&gclsrc=aw.ds

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...