İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Barış AÇIL
Buderus servisi geldi kombiyi devreye aldık 1 saat kadar önce servis elemanları gittikten sonra petekleri kontrol ettiğimde bazılarında alt kısımlarda ısınma olmadığını fark ettim. Kombi altında kollektör var bunların hepsini hem sıcak hem soğuk sonuna kadar açsam ne olur? Petek vanalarım termostatik ECA marka kafam karıştı açıkçası ayrıca kombi alt kısmından böyle borudan su akar gibi bir ses geliyor  sürekli pek normal gelmedi bana açıkçası bu ses. 
Kollektorde uzak vanalara suyun daha yüksek basınçla gitmesi için yakın vanalar kısılıyor ama sizde bence gerek yok hepsini tam acın. Sicaklik ayarı için kullandığınız ECA termostatik vana ısınan petekleri kisacagi için basınç sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum.

Su sesi için peteklerinizin havasını iyice alın. Hava alma yerinden su gelse bile bir müddet akıtmaya devam edin.

Ayrıca servis kombiden çıkan su sicakligini düşük ayarladı ve evinizde sıcaklık kaybı yoksa ve termostatik vanalarınızinda ayarı düşükte ise petek ısınmadan kesebilir sıcak suyu.

Unutmadan muhtemelen ECA trv 3 modeldir vanalarınız ve eğer öyle ise vananin tepki suresi 21 dk olarak veriyor teknik dokümanında. Bu tepki süresi sizi yanıltabilir. Madem kombi yeni peteklerin havasını aldıktan sonra (varsa) bir hafta kadar gözlemleyin kombinizi çıkış suyu sıcaklığı, çalışma aralığı, odaların ısınma durumu vs vs. Sonrasında nereye müdahale edeceğiniz netlesir.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Barış AÇIL yazdı:

Kollektorde uzak vanalara suyun daha yüksek basınçla gitmesi için yakın vanalar kısılıyor ama sizde bence gerek yok hepsini tam acın. Sicaklik ayarı için kullandığınız ECA termostatik vana ısınan petekleri kisacagi için basınç sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum.

Su sesi için peteklerinizin havasını iyice alın. Hava alma yerinden su gelse bile bir müddet akıtmaya devam edin.

Ayrıca servis kombiden çıkan su sicakligini düşük ayarladı ve evinizde sıcaklık kaybı yoksa ve termostatik vanalarınızinda ayarı düşükte ise petek ısınmadan kesebilir sıcak suyu.

Unutmadan muhtemelen ECA trv 3 modeldir vanalarınız ve eğer öyle ise vananin tepki suresi 21 dk olarak veriyor teknik dokümanında. Bu tepki süresi sizi yanıltabilir. Madem kombi yeni peteklerin havasını aldıktan sonra (varsa) bir hafta kadar gözlemleyin kombinizi çıkış suyu sıcaklığı, çalışma aralığı, odaların ısınma durumu vs vs. Sonrasında nereye müdahale edeceğiniz netlesir.

Çok teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Barış AÇIL

Eminim es geçmezsiniz ama peteklerin havasını aldıktan sonra kombinizi su basinc ayarını servisin ayarladığı düzeye getirin tekrar.

Yorum bağlantısı
O.Yücel Çetin
Barış AÇIL yazdı:

Eminim es geçmezsiniz ama peteklerin havasını aldıktan sonra kombinizi su basinc ayarını servisin ayarladığı düzeye getirin tekrar.

Uyarı için teşekkürler aklımdaydı. 

Yorum bağlantısı
Haluk Şentürk

evdeki eca termostatik vanaların 5 numaralı ayarını pimlerin yerini değiştirerek iptal ettim.(çocuklar sürekli oynayıp 5 e getiriyorlar ve zaten sıcak olan evde gereksiz sarfiyat oluyordu.5 . kademe banyolar için tavsiye ediliyor, banyoda zaten havlupan var ve termostatik vanası yok. Yani hep 5. kademede diyebiliriz) şimdi maksimum 4. kademe var. şu an evde tüm petekler 3. kademeden iki çizgi yukarıda.ürün açıklamasına göre 22 dereceye denk geliyor ama evdeki sıcaklık sabit 24 . mutfak peteği hep soğuk mesela. Buzdolabının ısısı yetiyor galiba. Yemek ,fırın da destekliyordur. bence termostatik vanadan faydalanmak için bu pim işi gerçekten önemli.

bu da videosu

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Termo vana yerine elektro vana konacak, her birine de ucuz termostat bağlanacak kablolu. Mükemmel olur sistem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Termostatik vana belli bir süre sonra bozuluyor. Tavsiye etmiyorum.
Onun yerine Alev Modülasyonlu oda termostatı çok daha iyi. Tabi fiyatları kıyaslanmaz.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Servet Aydın yazdı:

Termo vana yerine elektro vana konacak, her birine de ucuz termostat bağlanacak kablolu. Mükemmel olur sistem

Odamda bluetooth'lu elektrovana kullanıyorum. Çok başarılı değil zira termostatı mal gibi arkasına yapmışlar. Boruya yakın durduğu için çok çabuk kapanıyor. Ara ısı yok. Öne taksalarmış ya...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Cosa yaptı ama vananın fiyatı 400 500 lira.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Metin Akbal
evet kombiden yine gol yedik bu sefer sensor arızası ama arıza yok ekranda

245 metreküp 434 tl fatura gelince anladım enayiliği normalde kombi balkonda

Hep seviye 1 de ama ev bayağı ısınıyor ama bire göre petekler alev gibi sanki 3 4 de yanıyor gibi

anakart control edilecek hemen araştırdım arkadaş müdahele edecek 

kiracı olmakta zor kombi ise bosch classic plus yani tırt tek eşanjörlü adı bosch gerisi tırt 

Termostat olsa belki bir nebze önüne geçerdi diye tahmin ediyorum.
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Aynen termostat şart olmadığı için kafasına göre yüksek çalışıyor
Hazır açılmışken taktır derim o kombiden bende de var termostat takılması için kasanın sökülmesi gerekiyor :)
Yorum bağlantısı
Tahir İlter

460 geldi 🙄Birazdan yıllara göre aylık tüketim ve tutarları gösteren grafiği göndercem fiyat artışı çok net belli oluyor.

https://hizliresim.com/94cRCy

Kırmızı düzeltilmiş tüketim metreküp 

Mavi ödediğim net tutar

Yorum bağlantısı
Korhan Şenörer

Kombimiz tam modülasyonlu Warmhouse Enerwa. Oda termostatı var. 22.7 -23.0 C ayarlı genelde. Ev güney-batı cephe. En üst kat. Yukarıda izocamlı kapalı çatı var. Kasım ayı faturamız 55 tl. Çok çok iyi bence. Bu kombiyi seviyorum. Kuzey-batı cepheli oda termostatı olmayan  ara kat komşumuza  195 tl geldi Kasım ayı faturası. Otopark üstü olan komşumuza ise 210 tl. Çatı izolasyonu ve kombi önemli.. 😊

Korhan Şenörer yazdı:

Kombimiz tam modülasyonlu Warmhouse Enerwa. Oda termostatı var. 22.7 -23.0 C ayarlı genelde. Ev güney-batı cephe. En üst kat. Yukarıda izocamlı kapalı çatı var. Kasım ayı faturamız 55 tl. Çok çok iyi bence. Bu kombiyi seviyorum. Kuzey-batı cepheli oda termostatı olmayan  ara kat komşumuza  195 tl geldi Kasım ayı faturası. Otopark üstü olan komşumuza ise 210 tl. Çatı izolasyonu ve kombi önemli.. 😊

Ayrıca oda termostatı ve güney cepheye bakmakta önemli tabi... 🌤️

Ali Darbaz yazdı:

Merhaba. 

Havalar çok soğudu. Kombi çalıştırdım. Eksik veya vericeğiniz tüyolara açığım...:)

Oda termostatı, dış cepheye bakan duvarlardaki peteklerin arkasına yansıtıcı panel, cam ve balkon kapılarının kontrolü. İlk aklıma gelenler bunlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Metre küp fiyatım 1.55 tl
245 tüketim var
380 tl yapar
Geri kalan 55 tl vergisi zartı zurtu
Kiracıyım metin abey
1 sezon bile geçmeden parasını çıkartır giderken sökersin kiradan düşersin vs vs :) Ben en üst katta oturmama rağmen apartmanda en az faturayı ödüyorum. Bence degerlendir. Şu durumda hemen kara geçerdin 200 lira fazla fatura geldi muhtemelen.
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Erdoğan Temur yazdı:

100m2 lik yeni evde alt üst boş. Kablosuz oda termostatı 24, kombide 55 derece ayarlı.

24 saatlik döngüde 3 gündür takip ediyorum. 5-6m3 tüketim var. normal mi?

İlk fatura geldi. 37 gün için 146m3 tüketim için 279 TL.

Ortalamada 3.9m3 günlük tüketim olmuş.

Kendi hesaplamamın da altında oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Faturam geldi.  504 tl ödeme çıktı :D bunun 148 tl si abonman taksidi :D

77 m3 gaz yemişiz. :D

Eylülde 7 m3 

EKimde 28 m3

Kasımda 77 m3

Vay anam vay :D

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Faturam geldi.  504 tl ödeme çıktı :D bunun 148 tl si abonman taksidi :D

77 m3 gaz yemişiz. :D

Eylülde 7 m3 

EKimde 28 m3

Kasımda 77 m3

Vay anam vay :D

Ekimdeki 28m3 ile kasımdaki 28m3 aynı Mıdır

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Evi 24 derecede tutmanın bedeli 210 tl ev küçük 75mkare

kış henüz gelmedi ve bizim mutfak camı da hep açık gerçi, kapatamıyoruz :D 

iyi hoş hava alıyor ev.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
kış henüz gelmedi ve bizim mutfak camı da hep açık gerçi, kapatamıyoruz [emoji3] 
iyi hoş hava alıyor ev.
24 çok fazla değil mi :) 22-23 arası iyidir. Bende 22 gün boyu, yatarken 21.7 derece.
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Benim faturanın ayrıntıları, ek olarak 50 TL sıcak Su geldi

4f6f9660bd0bbc1fed609da0163e424b.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Azad Mirzade yazdı:

kış henüz gelmedi ve bizim mutfak camı da hep açık gerçi, kapatamıyoruz :D 

iyi hoş hava alıyor ev.

Kombi bizde 45 derecede yanıyor. Sizin kombi kaç derecede çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Gulkokan yazdı:

metreküp fiyatı kaç tl

245 m3 doğalgaz için vergiler dahil 434 tl ödedim m3 fiyatım 1.55 tl

Yanlış ekrana bakmışım . Senöyle yazınca farkettim. 

Kasımda 186 m3 yakmışız 301 tl bedeli var

Ekim 98 m3 yakmışız 157 tl bedel çıkmış 

Kasım :  1.61 tl m3 

Ekim :  1.60 tl m3 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
21.7 yatarken için çok fazla

20 idealdir yatarken
Orda ideal olan içişlerinin ne dediği. Standardın bir önemi yok. Sen yeni evliydin dimi abeyy [emoji16]

Çocuklar üstünü açıyor üşürler gibi geliyor emin olamıyoruz. İçişleri kendinle bizi bir tutma diyor :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...