İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba. 

Havalar çok soğudu. Kombi çalıştırdım. Eksik veya vericeğiniz tüyolara açığım...:)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yaz kış açıktır. 23 dereceye ayarlıdır bitti 

Geri dönüş filtre temizliği yapın. Yıllık rutin olarak. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Yılın büyük bölümünde kullanıyoruz. Var mı dikkat edeceğimiz noktalar ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Daha az yaksın diye kullanılmayan odaların vanalarını kapatmayın. 😉

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Her yıl akıl karıştıran soruyu soralım, düşük kombi sıcaklığı mı yüksek sıcaklık ile çabuk ısıtmak mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kişisel kullanımdan çok alt üst komşunun doğru kullanması önemli

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Nerdeyse 1 saat oldu. Isınamadım.. :(

acaba basınçmı az. 

Eyüp Çetin yazdı:

Kapatmayımmı acayımmı. Gittim actım. :(

Yorum bağlantısı
Levent Güzelkalp

Kablosuz oda termostat ile 24 ayarlı en soğuk odada konumu termostat en iyi tasarruf yöntemi bence

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Kombi basıncı neden sıfır lara kadar düşmüş ?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Nerdeyse 1 saat oldu. Isınamadım.

duvarların özgül sıcaklığı 10 saatte düzelir anca, üst kat kombisi açık mı?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

duvarların özgül sıcaklığı 10 saatte düzelir anca, üst kat kombisi açık mı?

Üst kat boş. Alt kat kombi açmış :) Sordum :) 

Yorum bağlantısı
Serkan Maden

Ben Eylülden itibaren 210 metreküp yakmışım. Ilk karda bugün yağdı Karsa

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kombilerinde yok mu şöyle alengirli grafikleri bakalım en verimli hangi devirde çalışıyormuş :) 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Fırat Önal
(düzenlendi)
Eyüp Çetin yazdı:

Bunu birçok kez denedim. Bence evden eve değişen bir durum. Mesela net 170 metre karelik yalıtımsız evde oturuyordum. Çocuk yeni doğduğunda kışın 2 oda kullanmıyorduk. Fatura çok gelince kapattık. 5 öderken 3 ödemeye başladık. 

- Kışın çok soğuklarda 2 gün memlekete gittiğim zaman kapattım doğalgazı. Geldiğimde 24 saat boyunca durmadan yandı ve anca istediğim sıcaklığa çıktı. Bence 1 haftadan kısa tatillerde kapatılmamalı. 

- Alt kat çok önemli bence. Geçen kış alt komşunun bebeği küçük olduğunda güzel yaktılar kombiyi. Bizde istemeden de olsa faydalandık :)

tarihinde Fırat Önal tarafından düzenlendi
  • Beğen 6
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Fırat Önal yazdı:

Bunu birçok kez denedim. Bence evden eve değişen bir durum. 

Tabi evden eve farkediyordur muhakkak. Arada kalan bir odada dış cephe'ye bağlı odanın yanması etkili oluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

En çabuk ısınan odalara termostatik vana, zor ısınan odaya dijital termostat, kombi sıcaklığı 55 derece en ideal verimli ısınma tekniği...

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mustafa Arıkan yazdı:

Kombilerinde yok mu şöyle alengirli grafikleri bakalım en verimli hangi devirde çalışıyormuş :) 

Bilgisayar öğretmenleri yapıyor onu. 😊

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)

Kısa tatillerde kapatılmamalı öncelikle. Oda termostatı kullanmanı tavsiye ederim 1 kış bilemedin 2 kış ayında parasını amorti eder. Kombiye yakın olan peteklerin vanasını üzerinden ayar yaparak kıs kapatma 😊 sebebi uzaktaki peteklere basınçlı su daha iyi şekilde gidebilsin diye söylüyorum. Kullanmadığın odan eğer orta da bir oda değilse kapatılabileceğini düşünüyorum ben hiç kullanılmıyorsa. Mesela benim ev için konuşursam oturma odası yanında çocuk odası onun yanında yatak odası var çocuk odasını kapatmam mantıksız olur fakat oturma odasının diğer yanı mutfak onun yanı salon salon duvarı komşu duvarı bende bu sebepten salon kapatıyorum hiç kullanmayacağım zamanlarda. Bir ikinci durum banyoda bulunan havlupan kapalı benim sürekli küçük havlupan geçipte banyo ısıtmaz. Özellikle oda termostatı kullanılmayan evde fazla gelme sebebidir fikrimce. Çünkü oda termostatsız olduğunda kombi peteklerden dönen su sıcaklığına göre hareket ediyor doğal olarak banyodaki ortam soğuk olduğundan Petek içerisindeki suda soğuyor bence. Peteklerden dönen ana boruda filtre vardır o filtreyi de senede 1 temizlemen iyi olur. Evin içi oda termostatında sabit 22 derecede. Çocuk odasında kullanıyoruz termostatı çocuk odası 22 derece olduğunda diğer odalar 23 oluyor. Bizim bina mantolamalı ben birde içeridende peteklerin arkasına strafor yapıştırdım. Dış duvarı ısıtmamak için. Peteklerin üstündeki hava cama gitmemesi için de Petek üstü yönlendirici var perdeler onun arkasında kalıyor böylelikle sıcak hava odaya geliyor. Benim kombi nitromix Demirdöküm yoğuşmalı kış konumu 50 derece sıcak su 38 derece sabit hiç değiştirmem.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Üst kat boş.

altın kural, o ev ısınmaz, zor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tevfik Işık

En onemli nokta evin yalitimi. Bizim ev 130m2 3+1. Oturmadigim icin salondaki 2 petegi kapatiyorum. Geriye kalan tum odalarin petekleri acik. Kombiyi en kisiga yani 40a ayarliyorum her yer 24 25 derece oluyor. Evin icinde kisa kolla geziniyorum ve gece de ustume ince bir battaniye haric hic bir sey ortmuyorum. Bu sekilde gunluk kis boyunca max 7 8m3 tuketimim oluyor. Ustelik kombi de muteahitin taktigi en ucuz serilerden.

Yalitim önemli..

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Evren Erakçora yazdı:

Her yıl akıl karıştıran soruyu soralım, düşük kombi sıcaklığı mı yüksek sıcaklık ile çabuk ısıtmak mı? 

Isınacak alan için 10mküp gaz lazım. Saat başı 1mküp, bir saatte 10mküp. Değişmez, değişmemeli. 

Çağlar Bayur yazdı:

kişisel kullanımdan çok alt üst komşunun doğru kullanması önemli

Alt katta 70 yaşında çift olunca pek bi güzel oluyor ısınmak 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Aynı hesaba gelir diyorsun yani abi. Ali Darbaz'ın 80le  giderken az yaktığı gibi az yakmaz mı, hafif hafif yansa :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...