İçeriğe Yönlendir

Kombiyi Doğru Kullanıyor muyuz? Doğalgaz Tüketiminiz?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Köksal Yılmaz
Eyüp Çetin yazdı:

Ben manuel termostat olarak görev yapıyorum evde. Çok ısınınca kendim kapıyorum. Üşürsek gidip açıyorum, yükseltiyorum. 😊

Aynısını ben de yapıyorum, oda termostatı neyi benden farklı yapıp tasarruf ettirecek anlamadım.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Okulda 4 katlı binamızda 2 kombili kaskad sistem var. Bu sistemde su basıncını kaç yapmam gerek? (Kombiler bodrumda. Bodrum ile birlikte 4 kat bu arada)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Cosa gibi markalar için çok şikayet var. En çok da bağlanma problemi gibi sorunlar, sizde de var mı? Çözüm buldunuz mu?
Ilk bas yasadim ama sorunun kaynagini buldum. Su degmis kablo ek yapmistim o da birbirine temas etmis kacak olusmus. Sonra kontrol ettim duzeldi.

Yukaridaki attigim ekran goruntuleri programa ait ve ben okuldan evi goruyorum baglanma sorunu olmadi. Dun ilceden merkeze giderken komut verdim sorun olmadi. Cihazi denerken baglanti yaptiktan sonra fisten cektim bir kac odaya birden goturdum taktim sorun olmadi. Sadece internetin fisini cekerek deneme yapmadim geri otomatik baglaniyor mu diye. Ben cihazin fisini cekince mail olarakta bildirim geliyor baglanti koptu diye.

Su guzelligi de var bir kac kullaniciyi birden tanimlayabiliyorsun.

Aynısını ben de yapıyorum, oda termostatı neyi benden farklı yapıp tasarruf ettirecek anlamadım.
Agam oyle olmuyormus iste. Kombi su sicakligini baz aliyor, gerek olsun olmasin calistiriyor. Su an hava gunesli ben evde yokum kombi hala calismamis ortam sicakligi 22.4 derece benim ayarladigim 22 derece. Ben gecen sene alacaktim bu sene kismet oldu. Farki gorecegiz.
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Metin Akbal yazdı:

Su guzelligi de var bir kac kullaniciyi birden tanimlayabiliyorsun.Agam oyle olmuyormus iste. Kombi su sicakligini baz aliyor, gerek olsun olmasin calistiriyor. Su an hava gunesli ben evde yokum kombi hala calismamis ortam sicakligi 22.4 derece benim ayarladigim 22 derece. Ben gecen sene alacaktim bu sene kismet oldu. Farki gorecegiz.

Evin 22 derece olmasını istiyorum, dış sıcaklık 15 derece, açtım kombiyi çalışıyor 45 dereceye ayarlı, su 45 derece ısınıp evi dolaşıp ısıtıyor sonra ev 24 derece oldu, ben kombiyi 40 a indirdim 22 derece oda sıcaklığını tutturdum. Kombi, su 40 ın altına düşünce çalışıp bir süre sonra duruyor(dolaşan su çok soğumayınca duruyor galiba). Kombi sürekli çalışmıyor(su pompasından emin değilim) normalde de, termostat neyi değiştirip tasarruf ettiriyor?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pompa daima çalışıyor. Kendi başına 90watt tüketimi bile başlı başına ekonomik yönden dert 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Evin 22 derece olmasını istiyorum, dış sıcaklık 15 derece, açtım kombiyi çalışıyor 45 dereceye ayarlı, su 45 derece ısınıp evi dolaşıp ısıtıyor sonra ev 24 derece oldu, ben kombiyi 40 a indirdim 22 derece oda sıcaklığını tutturdum. Kombi, su 40 ın altına düşünce çalışıp bir süre sonra duruyor(dolaşan su çok soğumayınca duruyor galiba). Kombi sürekli çalışmıyor(su pompasından emin değilim) normalde de, termostat neyi değiştirip tasarruf ettiriyor?
Devirdaim surekli calisiyor. Termostat senin yerine zaten takip ediyor. Termostat benim gozumde hiz sabitleyici gibi, tuketimi azaltip hizi sabit tutuyor [emoji16]
Okulda 4 katlı binamızda 2 kombili kaskad sistem var. Bu sistemde su basıncını kaç yapmam gerek? (Kombiler bodrumda. Bodrum ile birlikte 4 kat bu arada)
Kombide ideal basinc icin gostergede yeri vardir?
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Köksal Yılmaz yazdı:

Sendeki durum kombi sürekli 22 de tutmaya çalışıyor ve gece gündüz aynı işlevi yapıyor aynı zamanda su pompan sürekli çalışıyor.

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Arif Aykın yazdı:

Sendeki durum kombi sürekli 22 de tutmaya çalışıyor ve gece gündüz aynı işlevi yapıyor aynı zamanda su pompan sürekli çalışıyor.

Evet, termostat olunca devirdaim çalışmıyor mu sürekli veya odanın 22 dereceden düşmesi için suyun soğumasına göre daha mı uzun sürüyor da kombi az çalışıyor?

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Bunlar her kombiye bağlanıyor mu? Bir tane tavsiye istiyorum, ariston matiss 24 ff için.

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Servet Aydın yazdı:

Pompa daima çalışıyor. Kendi başına 90watt tüketimi bile başlı başına ekonomik yönden dert 

yukarıda dediğim oydu. yeni nesil bazı aletlerde aynı klima gibi devir düşürebiliyor.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Dogan Arsiray yazdı:

yukarıda dediğim oydu. yeni nesil bazı aletlerde aynı klima gibi devir düşürebiliyor.

Biz fasfakiriz. Yok bizde ondan 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
(düzenlendi)
Köksal Yılmaz yazdı:

Evet, termostat olunca devirdaim çalışmıyor mu sürekli veya odanın 22 dereceden düşmesi için suyun soğumasına göre daha mı uzun sürüyor da kombi az çalışıyor?

Evet devirdaim sürekli çalışmıyor bendeki termostat için konuşursak eğer 22 derece ayarlandığında 21.5 derece görünce kombiye start veriyor ve kombi çalışıyor hatta ilk başta çalışmaya başladığında küçük alevlenme sonrası normal alevlenme yapıyor yaklaşık 10 dk sürüyor. Evi ısıtması 10 dk sürmüyor yanlış anlaşılmasın 😀Sonrasında 22.5 dereceyi görüyor ve kombiyi hemen stop ettirmiyor 10 dk küçük alevlenme yaptırıyor ve kombi stop ediyor. Hava şartlarına bağlı olarak ve evin havalandırmasına bağlı olarak devreye girme ve çıkma süresi 4 saat bulabiliyor. Benim evimde sigara kullanılmıyor ve balkonlar cam balkon. Bu sebepten akşamları ev havalandırması yapılmıyor yani cam aç sigara iç veya balkon da işin var ev soğuyacak derdin yok. Bundan dolayı akşamları benim ayarlamış olduğum akşam 7 sabah 8 aralığında kombi aktif fakat sıcaklık düşerse aktif oluyor. Seninkinde ise kombi hat sıcaklığına bağlı olarak 24 saat sürekli çalıştırıyor. Buradan da kombi sürekli doğalgaz harcıyor ve pompa çalışıyor.

Mahmut Yıldız yazdı:

Bunlar her kombiye bağlanıyor mu? Bir tane tavsiye istiyorum, ariston matiss 24 ff için.

Benim paylaştığım ürün uyuyor diye biliyorum.

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

6AMF5l.jpeg

7ERLtR.jpeg

Resimde görüldüğü gibi Petek dönüş sıcaklığı 52 derece ve az alevlenme mevcut şu anda oda sıcaklığını dengeleme için beklemede su basıncı 1.8 bar. Soldaki yeşil led yanan cihaz oda termostat alıcısı. Oda termostat görünümü bu şekilde ve şu anda 22.5 olduğu zaman kombiyi kapatacak.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
Metin Akbal yazdı:

Ilk bas yasadim ama sorunun kaynagini buldum. Su degmis kablo ek yapmistim o da birbirine temas etmis kacak olusmus. Sonra kontrol ettim duzeldi.

Yukaridaki attigim ekran goruntuleri programa ait ve ben okuldan evi goruyorum baglanma sorunu olmadi. Dun ilceden merkeze giderken komut verdim sorun olmadi. Cihazi denerken baglanti yaptiktan sonra fisten cektim bir kac odaya birden goturdum taktim sorun olmadi. Sadece internetin fisini cekerek deneme yapmadim geri otomatik baglaniyor mu diye. Ben cihazin fisini cekince mail olarakta bildirim geliyor baglanti koptu diye.

Su guzelligi de var bir kac kullaniciyi birden tanimlayabiliyorsun.Agam oyle olmuyormus iste. Kombi su sicakligini baz aliyor, gerek olsun olmasin calistiriyor. Su an hava gunesli ben evde yokum kombi hala calismamis ortam sicakligi 22.4 derece benim ayarladigim 22 derece. Ben gecen sene alacaktim bu sene kismet oldu. Farki gorecegiz.

Yok hocam komple dijital ekran var. Bir de bizim sistem kaskad ve 4 kat bina. Basınç normal sisteme göre daha yüksek olması gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Vasfi Gişten

Oda termostatı sadece tasarruf değil konforuda arttırıyor. Hatta bazı senaryolarda daha fazla yakmasına bile neden olabilir :) En güzeli modülasyonlu kombi ve oda termostatlı senaryo bir kere ayar yapıyorsun kış boyunca kombiyi uyuyorsun. Ayrıca biz İzmir’de hala kombi açmadık o konuda şanslıyız kışlar ağır geçmiyor.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Vasfi Gişten yazdı:

Oda termostatı sadece tasarruf değil konforuda arttırıyor. Hatta bazı senaryolarda daha fazla yakmasına bile neden olabilir :) En güzeli modülasyonlu kombi ve oda termostatlı senaryo bir kere ayar yapıyorsun kış boyunca kombiyi uyuyorsun. Ayrıca biz İzmir’de hala kombi açmadık o konuda şanslıyız kışlar ağır geçmiyor.

Şu an kombiyi sadece akşam 19 - 22 arası yakıyoruz. şimdilik istanbulda soğuk sayılmaz. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

Henüz kombi açmadım, 21.5 derece altını görmedim evde.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Köksal Yılmaz yazdı:

Henüz kombi açmadım, 21.5 derece altını görmedim evde.

Ne öyle fakir ısısı. 27 yap atletle otur 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ne öyle fakir ısısı. 27 yap atletle otur 
Ofis kışın 30 derece, ofiste partilemekten eve kuru atlet kalmıyor :D
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

nükleer kombi lazım size :kihkih:

oda termostadı faydalıdır, tabir güzel, hız limitleyici gibi evet :good1:

kombi su çıkış ısısı 45 derece atında olmamalı, özelliklede tam yoğuşmalıysa

kombi sürekli açık olmalı

mümkünse su sitemine antifirizde basmalı, korozyon olmaz temizliğe gerek kalmaz

İzmirde eskiden mazotlu kat kolariferimiz vardı, hey gidi günler, tankeri çekerdik 1000 lt. basardık, vay beee ....

kalorifer çıkış sıcaklığı 75 derecede olurdu, komşu şaşkın şaşkın bakardı :) meğer 25-30 gibi yaparlarmış, sonra üşürsünüz tabii, anlatamadıydık, su ısısı ayrı ev ısısı ayrı, evi 21 de sabit tutmak için kazanı 70-75 gibi yapardım, 4-5 gün sonra duvarlar felan ısınında 60 falan, sonra iş tamam, oda termostadı yoktu o zamanlar, olsa daha güzel olurdu,  neyse mazide kaldı o günler, o kadar mazotu şimdi gelde al....

2020 de Edremite gaz geliyor, bakalım ne olacak, şuan merkezi kazan ve kömüre devam, gaz gelincede aynen devam, zorunlu olana dek kömür en babası, siz kombiye gaz basmaya devam edin :tongue:

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Evren Erakçora yazdı:

Altınoluk taraflarına gelecek mi doğal gaz.

daha zamanı var, şuan Edremitin arka tarafında başlamışlar birşeyler yapmaya, 2020 de başlar dağıtım deniyor,bakalım ne olacak, para geleceği için hızlı yaparlar, normal hizmet olsa salla...

Altınoluğa gelir sanırım ama daha çok yolu var, 2 seneyi falan geçer sanırım, gidince bir bakayım hele....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Su yerine gliserin şahane olur da, eşanjör delinirse seyreyle cümbüşü 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Servet Aydın yazdı:

Su yerine gliserin şahane olur da, eşanjör delinirse seyreyle cümbüşü 

az koyacaksın canıım, araba gibi boca edersen güzel olur eşanjör :D

yada yerine ne koyalım de hele...

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...