İçeriğe Yönlendir

Fiesta V - Manuel Vites ve Şanzıman Problemleri

Tamer Cevher

Recommended Posts

Tahir İlter

Yeni değiştiğinde olan ses sanırım baskı balatadan kaynaklı çözümünü bilmiyorum bulan olursa bende yaptırcam benzer bir ses var çünkü.

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

inşallah baskı balata hatalı yada baskı balatayı takan usta hatalı takmamışdır..

siz en yakın zamanda ustanıza göstertin sorununuzu..

Yorum bağlantısı
Engin Ünal

Bence sizin baskı tam ayırmıyor.Debriyajın havasını iyice bir aldırın bakalım ne olacak. Bende yakın zamanda değiştirdim , benim ustanın dediği dökülen hidroliğin yerine konan hidroliğin özelliği aynı olmalıymış , yoksa ikisi karışınca çamurlaşır gibi bişey demişti , kutuların üzerinde numaraları falan vardı. ordan bakmıştı.

Yorum bağlantısı
İsmail Mumcu

zaten hatalı çıktı geri viteste cartlama yapıyordu baskı balata garantiden değişti ama değişen baskı balata takıldığında da o ses vardı ustama sorduğumda baskıdan değiştirince geçer dedi ama değişince 1. vitesteki ses değişmedi

Yorum bağlantısı
İlker Kadılar

Geri vitesde sekromeç olmadığı kullanma klavuzlarıdada yazar geri vitese takmadan önce 3 saniye bekleyinder..

1 vitesdeki sesin geçmediği hoş olmamış.umarım şanzıman zarar görmemişdir..

Yorum bağlantısı
İsmail Mumcu

Arkadaşlar ustaya gösterdim aracı bindik 1. viteste gidiyoruz debriyaja bastığımda vınlama başlıyor ve araba yavaşladıkça azalıp kayboluyor ama debriyaja basıp 1. vitesten boşa attığımda öyle bir ses yapmıyor prizdirek bilyasınden şanzımanın tekrar inmesi gerek kapalı kutu pahalı iş :) dedi ve geçiştirdi bi zararı olmaz bunun masraf yapma devam et dedi ama nolur bilmiyorum diğer viteslerde giderken debriyaja bastığımda bu ses yok eğer bilyadan olsaydı her viteste gelmesi gerekmiyormu sorun baskı balata bilya değişiminden sonra başladı bilyamı bozuk acaba

Yorum bağlantısı
İsmail Mumcu

Üstadlarımızdan fikri olan yokmu acaba

Yorum bağlantısı
Enes CUNİER

Aracımı 1. viteste kullanırken debriyaja bastığımda kompresyon sesi gibi bir uğultu geliyor fakat vitesi boşa çıkardığımda o ses geçiyor diğer viteslerde böyle ses duymuyorum.Neden olabilir acaba görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar

Aracımı 1. viteste kullanırken debriyaja bastığımda kompresyon sesi gibi bir uğultu geliyor fakat vitesi boşa çıkardığımda o ses geçiyor diğer viteslerde böyle ses duymuyorum.Neden olabilir acaba görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar

büyük olasılıkla debriyaj rulmanı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İsmail Mumcu

Debriyaj rulmanının baskı balata bir de debriyaj merkezi 130tl orjinali olan parçayla ilgisi varmıdır çünkü bu parçaların değişiminden sonra yaşandı bu sorun

Yorum bağlantısı
Akif EŞMEDERE

öncelikle herkese merhabalar,

fiestamı eylül'de aldım, forum ile daha yeni tanışabildim.. çok faydalı, seviyeli , güzel bir ortam, herkese teşekkürler tekrardan..

benim ilk başlarda problemim arabayı ilk çalıştırdığımda (sabahları özellikle) ; vites boştayken araba düzenli çalışırken, bir anda sanki duracakmış gibi kesiliyor, (bu sırada devir saati hareketleniyor tabi); sonra tekrar aynı şekilde düzenli çalışmaya devam ediyor.

şu an ise araba vitesteyken (mesela ışıkta durduğumda), motor da soğuk değilken bile olmaya başladı. yani motor düzenli çalışırken, bi an araba durcakmış gibi kesiliyor, sonra tekrar devam ediyor.

yazıya nasıl dökeceğimi bilemedim :D şöyle yapiyim; tır tır tır tır tır tır tır (dizel çalışma sesi) ...... (1.sn'lik motor sesi yok), tır tır tır tır tır ... :D (devam)

önceleri araba soğukken diye düşündüm, fakat artık motor sıcakkende yapıyor.

forumda konuları inceledim, benzer problemi olan var mı diye. bir tane yakaladım, ona da yazılım güncellemesi yapılması gerektiği söylenmiş, genel ford fiestaların sorunuymuş gibi bi cevap verilmiş..

bir de devir problemi olanlar var, onlara da baskı balata değiştirmeleri önerilmiş..

bu sıkıntıyı yaşayan başkaları var mı? neden kaynaklanabilir acaba?

bu arada manisa alaşehir'de oturuyorum. arabam fiesta 2006 (makyajı kasa). bana yakınlarda bir ustadımız varsa fırsat bulduğumda arabamı göstermek isterim,

şimdiden herkese teşekkürler, selamlar,, görüşürüzz

Yorum bağlantısı
Serkan Turan

akif bey keyifli forumlar diliyorum..

benim araçtada bazen oluyor ama nadiren..

aracın fotoları farsa görmek icap eder..

Yorum bağlantısı
Ahmet Taşkın

Yanlış anlamadıysam dediklerinizden yazılım güncellemesini marş kesmeden dolayı yapıyoruz. Sizin araçtaki öyle bir durum değil. Sorununuzu bilmiyorum ama amatörce bikaç tahminde bulunayım. Tüp varsa ilk gaz ayarına bakılabilir. Bujilerde ya da buji kablolarında sıkıntı olabilir. Yakıt problemli olabilir. Sadece tahmin benzinliden uzaklaştık artık.

Yorum bağlantısı
Alkan Koca

benim aracımda da yapıyor soğukken ilk çalıştırdıktan 1-2 sn sonra gaz verip çekersem bunu yapıyor ama sanırım bu normal :) ama sizinkinde bir yakıt sorunu olabilir yakıtınızı nereden alıyorsunuz?

Yorum bağlantısı
Misafir

Akif Bey öncelikle hoşgeldiniz foruma,

Benim aracımda da aynı sorun vardı, öncelikle gaz kelebeği temizlendi biraz dene dendi sorun aynıydı, sonra bujiler değişti sorun gene aynıydı. en son yakıt fikri aklına geldi ve yakıt deposuna bi besleyici döktü (bir çeşit temizleyiciymiş) 2 hafta sonra stop etmesi ve devir çubuğu normale bindi.

Ama şunu da belirtmek isterim, ford fiestaların sanırım genel sorunu bu, özellikle kış aylarında bunu çok yapıyor. seyir halinde giderken debriyaja basar basmaz stop ediyor. bence ustanıza bi görütüp bunu önerebilirsiniz,

Yorum bağlantısı
Gökhan Kızılkaya

Motor yutkunuyor gibi oluyor değilmi ? Şimdiye kadar kullandığım bütün fordlarda vardı ve hiçbiride kalıcı olarak çözülmedi.Özellikle ışklara gelirken boşa alıp frene dokunduğunuzda (frene dokunmasanda oluyor)

Dizel/benzinli hepsinde var aynı sorun.

Yorum bağlantısı
Akif EŞMEDERE

aracım dizel, mazotu da PO'dan alıyorum. Akaryakıttdan olduğunu hiç düşünmemiştim, aldığım yeri bi değiştirip farka bakacağım. fakat aracı aldığımda bu yoktu, sanki kış aylarında başladı bu durum, müsait olduğum da bir servise götüreceğim zaten :p

teşekkür ederim herkese..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Benim bildiğim bilya sesi, debriyaja basınca keser...

Bu da değişikmiş..

Sesi duymak lazım ancak ben bilya olduğunu sanmıyorum...

Yorum bağlantısı
İsmail Mumcu

Mehmet abi ilgine teşekkür ederim baskı balata değişiminden sonra oldu bu ses sadece 1.viteste takılıyken debriyaja basınca hızla beraber yavaşlayan bir ötme sesi boşa çıkartıp debriyaja basınca kesiyor usta prizdirekten fln dedi geçiştirdi de pek inanasım gelmedi

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Güvenç Terzierol

arkadaşlar böyle bir konu vars aasilinebilir arama yapmaya çalıştım ama pek başarılı olamadım.

2007 model 1.4tdci aracım var 47000de seri kalkışlarda tam gaz hızlanmalarda 2 vitese geçtiğimde ve debriyajı çabuk bıraktğımda en çok 2. viteste arada 3 viteste her debriyajı bıraktığımda tak diye bir ses sanki balyoz vuruluyormuş gibi bir sesle beraber araba ileriye atlıyor(hızlanıyor)

acaba hızlı bırakınca debriyajı maks. tork devirs değerine denk oluyor kimi zaman o ses veya 2500dd de binen yük ve şanzumanda dişliler arasında küçük bir boşluk mu buna sebep oluyor??

debriyajda kaçırma hızlanamama vitesi boşa atma gibi bir sorun falan da yok yani bakımda da bişey çıkmadı.

her fiestada bu var mı??

Yorum bağlantısı
Engin Özarı

Şazuman deişlilerinin çarpma sesine benzemiyor. Balyoz sesine benzer ses oluşması için korkunç boyutta boşluk olması lazım ki prensibe ayrkırı

Yorum bağlantısı
Güvenç Terzierol

çekiş veya herhangi birşeyde hiç sorun yok serviste de olumsuz birşey denmedi. Hızlanırken duyduğum ve tokk diye sert bir ses ve başka hiç bişey yok ikinci viteste ve bazen araç eğer hafifse yük çok yoksa tek kişiysem 3 . viteste falan oluyor başka da duyulmuyor.

Yorum bağlantısı
Sertan Ilıca

aynı sorun bende de var aracım 2007 focus dizel 98000 km de daha önce debriyaj setini ve bilyasını liderler fordda değiştirdim osman usta ve ekibi değişti ama üç beş ay sonra güvenç beyin söylemiş olduğu ses bende de olmaya başladı. 90000 bin bakımını yaptırmaya gittiğimde osman ustaya söyledim bu sesten rahatsız oluyorum diye, sürüş testi yaptı normal dedi debriyaj seti yeni olduğu için yapıyor dedi ama ben hala çok rahatsızım bu sesten 1. 2. ve 3. vites geçişlerinde debriyajı bırakırken lak veya tak ne denirse artık böyle bir ses geliyor arasıra ise yapmıyor.şanzıman yağı eksilmiş olabilirmi debriyaj seti değişirken yağı bosaltıyorlar ya sonra tekrar geri koyuyorlar.değiştirmek yada eklemek felan gerekirmi? bir soru daha volant la bir alakası varmı olabilirmi volant nedir bilmiyorum:)ustanın biri demişti. cevap yazan arkadaslara şimdiden teşekkürler

Yorum bağlantısı
Mahmut Şahin

aksların başlarındaki boşluk fazla ise aks başlarının vuruntu sesini duyuyor olabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...