İçeriğe Yönlendir

Zeytin Bahçem

Ayhan Asil

Recommended Posts

Ayhan Asil
(düzenlendi)

3 dönüm arazi üzerine 110 kök kadar diktiğim ve şu anda 3 yaşını dolduran zeytin fidanlarım. Dikim aralığı ortalama 5*5, boş zamanlarımda soluğu orda alıyorum, hiçbirşey yapmazsam piknik yapıyorum. Bakım konusunda tecrübeli ağabeylerimden tavsiye rica ediyorum. 

fotoları birazdan ekliyorum. 

tarihinde Ayhan Asil tarafından düzenlendi
yazım yanlışı
  • Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ali Gök

kolay gelsin ayhan abi

bende zeytin dikeceğim 40 kök kadar . hangi türünü tavsiye edersiniz cins öğrenmem lazım bende

Mersin tarsusa ekeceğim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Ali Gök yazdı:

kolay gelsin ayhan abi

bende zeytin dikeceğim 40 kök kadar . hangi türünü tavsiye edersiniz cins öğrenmem lazım bende

Mersin tarsusa ekeceğim

Ben Bursa Gemlik cinsi diktim kardeşim. Bu cinsten daha fazla yağ çıkıyormuş. 

Ayhan Asil yazdı:
3 dönüm arazi üzerine 110 kök kadar diktiğim ve şu anda 3 yaşını dolduran zeytin fidanlarım. Dikim aralığı ortalama 5*5, boş zamanlarımda soluğu orda alıyorum, hiçbirşey yapmazsam piknik yapıyorum. Bakım konusunda tecrübeli ağabeylerimden tavsiye rica ediyorum. 
fotoları birazdan ekliyorum. 

Fotolar

73ec9981d9117087e5770570bee033d5.jpg

497156c84a0d8c2f7f317676997a5a1b.jpg

d2d224f907226240b947138aeda13856.jpg

4be57740396d8c3de0222cbe71d28530.jpg

a53fc9880d746c96487526d295c13ceb.jpg

f91516e413847f012cdb86af11c0d4ed.jpg

Fotoğraf eklemekte zorlanıyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Birkaç daha

49b2666359f1a9615d7d852cac8a257c.jpg

b22912fc707c89bc42bd25cae607230d.jpg

19202b3e7df2d2c885c3cda6122a9b51.jpg

6d3c2bc27da34477c39d04a68851e51b.jpg

Yaptıklarım;

Periyodik olarak 3 ayda bir traktörle sürdürüyorum. 

Dibine 1 kez şeker gübresi ve Davar zibili döktüm.

Koruma diye bir zirai ilaç sıkıyorum adını hatırlamadığım yaprak kurdu için bir ilaç daha sıkıyorum.

En son diplerini çapa ile oval şekilde kazdım ve bedenine kireç sürdüm. 

Daha hiç budanmadılar ve 3 ay sonra budamayı düşünüyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Serkan Karadağ

Hayırlı olsun, bereketli olsun. Keşke bizimde böyle imkanımız olsa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Serkan Karadağ yazdı:

Hayırlı olsun, bereketli olsun. Keşke bizimde böyle imkanımız olsa.

Serkan olur inşallah kardeşim. Tarlanın bir kısmı miras kaldı, bir kısmını da ben satın aldım. İnsanın dikili ağacı olması gerçekten başka bir durummuş.

Eyüp Çetin yazdı:

Mut zeytini dikin. Yemeye doyum olmaz. 

Eyüp Çetin yazdı:

Mut zeytini dikin. Yemeye doyum olmaz. 

Eyvallah kardeşim ama Mut Zeytinini ilk kez sizden duydum. (Gemlik, Edremit, Ayvalık duymuştum.)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Eyüp Çetin yazdı:

http://mut.bel.tr/mut-zeytini/

Deneyin beğenirsiniz. Herkes bilmesin boşverin farkınız olsun. 😜

Hocam sanki bu zeytin de Gemlik cinsine benziyor, Mut da yetişince Mut Zeytini denilmiş olabilir. 

Ayhan Asil yazdı:

Hocam sanki bu zeytin de Gemlik cinsine benziyor, Mut da yetişince Mut Zeytini denilmiş olabilir. 

Baklava İstanbul'da yapılınca Antep baklavası gerçekliğini kaybetmez yani. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Cinsini bilmiyorum ama piyasada ki Gemlik diye satılan zeytinlerden çok çok iyi. Yetiştiği yerden kaynaklanıyor demek ki üstad. 👍🏻

Ama şu bir gerçek zeytinin ana vatanı Akdeniz'dir. Gemlik ismi sonradan verilmiş. Yerleşmiş o ayrı. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Bereketli olsun. Boylandıklarında harika olurlar..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Ayhan sana tavsiyem arsanın iki üç yerine incir dik. Akdeniz sineği diye bir illet var. Zeytinin düşmanı. İncir şekerli olduğu için incire hücum ediyor ve zeytini rahat bırakıyor. Eski zeytin ağaçlarının olduğu yerde mutlaka incir vardır nedeni bu yüzden. Zeytinin zayi olmasın zeytinin içine lavrasını bırakıyor. İlaç bile bazen çözüm olmuyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Ayhan sana tavsiyem arsanın iki üç yerine incir dik. Akdeniz sineği diye bir illet var. Zeytinin düşmanı. İncir şekerli olduğu için incire hücum ediyor ve zeytini rahat bırakıyor. Eski zeytin ağaçlarının olduğu yerde mutlaka incir vardır nedeni bu yüzden. Zeytinin zayi olmasın zeytinin içine lavrasını bırakıyor. İlaç bile bazen çözüm olmuyor.
Bunu mutlaka yapacağım inşallah abim.
Zeytini senden alırız artık [emoji4]
Maşallah. 
Senin ima etmen bile yeterli emmim. Zeytin ne ki, yağını bile göndeririz.
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu

Dede den zeytinciyiz Bursa da Mudanya ve Yenişehirde toplamda 1000 den fazla ağacımız vardır.Daha çok babam ilgilenir ama şunu bilirim zeytinde en önemlisi doğru budama yapmaktır.

Yorum bağlantısı
Hayrettin Gücin

Ayhan bey önce toprak tahlil i yaptırın toprak durumunu tespit edin. Sonrası kolay... Hümik asit öneririm köklerini güçlenmesi için, yaglık ve kalite yağlık için biz buralarda TRİLYA cinsini tercih ederiz, yemelik edremit cinsi ama çekirdegi iri dir selesi süper olur, gemlik den daha ufak daha lezzetlidir.
Zeytin derki; beni bol havlandırın ben giden dallarında verimini vereyim yani iç kısımlardan budayıp havalanmasını sağlamak gerekir manisada zeytin toplanırken budama yaparlar bence tembellikten ama İznik tarafında mayıs da buduyorlar ve bana daha mantıklı geliyor. Şimdilik benden bukaaa.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Hayrettin Gücin yazdı:

Ayhan bey önce toprak tahlil i yaptırın toprak durumunu tespit edin. Sonrası kolay... Hümik asit öneririm köklerini güçlenmesi için, yaglık ve kalite yağlık için biz buralarda TRİLYA cinsini tercih ederiz, yemelik edremit cinsi ama çekirdegi iri dir selesi süper olur, gemlik den daha ufak daha lezzetlidir.
Zeytin derki; beni bol havlandırın ben giden dallarında verimini vereyim yani iç kısımlardan budayıp havalanmasını sağlamak gerekir manisada zeytin toplanırken budama yaparlar bence tembellikten ama İznik tarafında mayıs da buduyorlar ve bana daha mantıklı geliyor. Şimdilik benden bukaaa.

Oy benim canım hocam, çok çok teşekkür ederim. O yazı yazan parmaklarınız dert görmesin. Yazdıklarınızın çıktısını alıp cebime koyacağım. Tavsiyelerinize harfiyyen uyacağım. Hatta telefonla da irtibata geçmek isterim. 

Ayhan Asil yazdı:

Oy benim canım hocam, çok çok teşekkür ederim. O yazı yazan parmaklarınız dert görmesin. Yazdıklarınızın çıktısını alıp cebime koyacağım. Tavsiyelerinize harfiyyen uyacağım. Hatta telefonla da irtibata geçmek isterim. 

Hümik Asit'i nereden temin edebilirim. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Mustafa Ayıkoğlu yazdı:

Dede den zeytinciyiz Bursa da Mudanya ve Yenişehirde toplamda 1000 den fazla ağacımız vardır.Daha çok babam ilgilenir ama şunu bilirim zeytinde en önemlisi doğru budama yapmaktır.

Evet Mustafa bey, Zeytinde budama çok çok önemli diyorlar hele hele ilk şekil budaması çok önemliymiş, kime nasıl yaptıracağımı kara kara düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bereketli olsun. Boylandıklarında harika olurlar..

Teşekkür ederim kardeşim benim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Ayıkoğlu
Ayhan Asil yazdı:

Evet Mustafa bey, Zeytinde budama çok çok önemli diyorlar hele hele ilk şekil budaması çok önemliymiş, kime nasıl yaptıracağımı kara kara düşünüyorum. 

İşi bilen biri yapmalı ilk budamasını fidana taç sekli vermesi lazım ağacın ortası boş kalacakki güneşi alabilsin insanlar zeytin agacları budanırken acırlar bu kadar dal kesilirmi diye ama öle olması gerekiyo bide ağaçlar biraz büyüdükden sonra burda göztaşı derler en önemli ilacıdır zeytinin senede 2 sefer atılmalıdır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
Eyüp Çetin yazdı:

http://mut.bel.tr/mut-zeytini/

Deneyin beğenirsiniz. Herkes bilmesin boşverin farkınız olsun. 😜

Mersin Mut ta bir üreticiyi ziyaret etmiştim , anlattığına göre yamaçlara sürekli rüzgar akımı olduğundan zararlılar için ilaç kullanmaları gerekmediğini söylemişti. Bu nedenle daha doğal ve lezzetli oluyormuş. Zeytinyağı almıştım. Gerçekten oldukça iyiydi. Ayvalık tarafında eğer yağı kendiniz sıktırmıyorsanız iyi yağ bulmak zor. Zira her yıl gemilerle yüzlerce ton ithal yağ Ayvalık a giriş yapıyor. Fabrikalar da bunlardan üretip Ayvalık diye satıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kemal Korkmaz

Hayırlı olsun Zeytin ağacı büyütmek bayağı uzun iş diye duymuştum...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam ben Aydın da büydüm Kocaeli tarafından evlendim. 2 tarafta zeytincilik yapıyordu. Aydın zeytini dikersen Kilis tarafında yetişmeyebilir yetişirse de yumuşak oluyor ve yağlık olarak kullanılıyor. Yok biraz daha sert iklime uygun Edremit dikersen hem yemelik daha pahalı ve daha iyi oluyor hem de yağı daha kaliteli oluyor. Şahsi fikrim Edremit dikmenizdir.. Aydın tarafında yarı hibe destekli bundan 10 sene önce çok fazla dikim oldu. şimdi o ağaçlar 10 yaşlarına geldi.  Aslında şu zamanlar zeytin yağı ve zeytin patlaması olması lazım ülkemizde ama yine olmuyor. Bir de bu işin piri İspanyollar. Adamlar topraktaki nemi kaybetmemek ve sulamanın daha verimli olması için ağaçlar yetiştikten sonra toprağın üstüne beton döküyorlar. Hem de traktörleri rahat geziyor. Damlama olmazsa olmaz zaten. M.Kemal Atatürk ün çizdiği yol gibi. Modert TARIM yapılırsa yani imkan varsa gerçekten hem maddi hem manevi çok iyi verimler elde ediliyor..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil
Erhan Doruk yazdı:

Mersin Mut ta bir üreticiyi ziyaret etmiştim , anlattığına göre yamaçlara sürekli rüzgar akımı olduğundan zararlılar için ilaç kullanmaları gerekmediğini söylemişti. Bu nedenle daha doğal ve lezzetli oluyormuş. Zeytinyağı almıştım. Gerçekten oldukça iyiydi. Ayvalık tarafında eğer yağı kendiniz sıktırmıyorsanız iyi yağ bulmak zor. Zira her yıl gemilerle yüzlerce ton ithal yağ Ayvalık a giriş yapıyor. Fabrikalar da bunlardan üretip Ayvalık diye satıyor.

Zeytin yağı gerçekten her derde deva bir ilaç; yeterki hakiki ve kaliteli olsun.

Kemal Korkmaz yazdı:

Hayırlı olsun Zeytin ağacı büyütmek bayağı uzun iş diye duymuştum...

Evet Kemal abi, dikeli 4. yıla girdi, ortalama bir verim almak için herhalde daha bir 7-8 yıla ihtiyacımız var. Olsun yetiştikten sonra da çok uzun ömürlü bir ağaç 500-600 yıl yaşayanı duymuştum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...