İçeriğe Yönlendir

Güvenli Sürüş Kurallara Uymak mıdır, Trafiğe Uymak mıdır?

Harun Kocaçalışkan

Recommended Posts

Harun Kocaçalışkan

Evet arkadaşlar bu konuyu kafama biraz takıyorum. Şimdi trafik kuralları belli ve herkesin buya uyması lazım. Ancak herkes bu kurallara uymuyor. Herkes bu kurallara uymuyorsa biz yine de kurallara riayet etmeli miyiz, yoksa herkes ne yapıyorsa onu mu yapmalıyız? Sizce hangisi daha güvenlidir?

Örneğin şehiriçi bir yoldayız ancak yol boş. Hız sınırı da 50 km verilmiş ancak hemen hemen tüm arabalar 70-80 le gidiyor. Biz 50 ile devam mı edelim yoksa trafiğe mi uyalım?

Ya da yoğun akan bir trafik var ve yaya geçidi var, kimse yol vermiyor. Bam diye durup yol verelim mi yoksa vermeyelim mi? Hangisi yayayı daha çok korur?

Takip mesafesi mesela. İstanbul'da takip mesafesi bırakabilenler el kaldırsın :D Herkes dip dibe gidiyorsa biz 10 metre boşluk bırakalım mı?

Dönel kavşaktan çıkarken yol bizim diye hoop yola atlayalım mı?

Burada kurallara uymamayı yanlış yorumlamayalım. Ben hız sınırlarını aşın, yayalara yol vermeyin, hatalı sollama yapın vs. kastetmiyorum. Bazen o an için kurallar gözardı edilebilir mi bunu merak ediyorum. 

Keşke herkes kurallara uysa o zaman daha güzel olurdu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz

Ben Feronunda dediği gibi ''orman kanunları'' :)  geçerli türkiyede

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Eskiden olsa bu kadar kamera hız koridoru vs yoktu. Trafik akis hızına göre giderdim . İstanbulda  80 i geçmiyorum ama sağ şeritte kalmak da istemiyorum. Öyle olunca taciz yiyoruz. Adamın altında şirket arabası vızır vızır gidiyor. Ben hafta bir iki gün gidiyorum kamera aktif mi ceza uyguluyor mu çözemediğim için sinir stres oluyorum. Kamera varsa kurala kamera yoksa akışa uyarım hız için

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Samsunda şehir içi dolmuşlar sağolsun zaten trafik kuralı diye birşey kalmıyor. Uyamıyorsunuz. Şehir dışı da 1002 tl leri yedikten sonra gaz pedalını çıkarıp evde bırakıyorum. 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
(düzenlendi)

İstanbul'da orman kanunları işliyor malesef ki trafikteki tarzanlardan dolayı, 

Hız limitine uymak bazen daha tehlikeli hissettiriyor hele orta şeritte gidiyorsam sağımdan solumdan Japonya Osaka Hanshin yarışları gibi bütün kiralık arabaların tacizi. O yüzden hız limitine uymadığım oluyor gününe göre ya sağdan keyifli yada dediğim gibi.

Takip mesafesini çok denedim yok araya sürekli zıplayan kurbağalar yüzünden o işte yalan. Araya girip çıkanlar yüzünden zaten takip mesafesi denilen şey kayboluyor.

Sokak içi cadde vs gibi yerlerde çok dikkatli ve trafik ışıklarına dikkat ediyorum gerisi zor. Hız limit kameraları mesafeden ölçüyor ancak Sahil yolundakiler Avrupa yakası hız koridoru şeklinde orada hız limitini 80 + %10 aşılırsa affı yok güzel fotonuzla eve geliyor.

Yaya geçidinde de yolu veririm arkadan tıklarsa o arkadakinin sorunu zaten %100 o suçlu en kötü tamponu boyatırım temiz olur.

tarihinde Sinan Akgöl tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Ozan Yurtsever
(düzenlendi)

Bir keresinde dörtyol ağzında bir araca geçmesi için yol verdim o da yolu (benim sağımı) kontrol etmeden atladı, o arada sağımdan geçen araç yavaşlamadı ve durmayınca çarpıştılar. iyilik mi ettim bilmiyorum :)

tarihinde Ali Ozan Yurtsever tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Erkut Uysal yazdı:

İstanbul da hele ''yol verilmez! alınır''... :D 

Ehliyeti yeni aldığımda kendi arabamla ilk defa istanbul trafiğine girdim ; öndeki plakalar sürekli değişiyor kendi kendime dedim ''ne kadar hızlı trafik, sinyal veriyor adam ve giriyor'' çok şaşırmıştım. Bi ara durdum afalladım ilerleyemedim :D 

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Evet arkadaşlar bu konuyu kafama biraz takıyorum. Şimdi trafik kuralları belli ve herkesin buya uyması lazım. Ancak herkes bu kurallara uymuyor. Herkes bu kurallara uymuyorsa biz yine de kurallara riayet etmeli miyiz, yoksa herkes ne yapıyorsa onu mu yapmalıyız? Sizce hangisi daha güvenlidir?

Örneğin şehiriçi bir yoldayız ancak yol boş. Hız sınırı da 50 km verilmiş ancak hemen hemen tüm arabalar 70-80 le gidiyor. Biz 50 ile devam mı edelim yoksa trafiğe mi uyalım?

Ya da yoğun akan bir trafik var ve yaya geçidi var, kimse yol vermiyor. Bam diye durup yol verelim mi yoksa vermeyelim mi? Hangisi yayayı daha çok korur?

Takip mesafesi mesela. İstanbul'da takip mesafesi bırakabilenler el kaldırsın :D Herkes dip dibe gidiyorsa biz 10 metre boşluk bırakalım mı?

Dönel kavşaktan çıkarken yol bizim diye hoop yola atlayalım mı?

Burada kurallara uymamayı yanlış yorumlamayalım. Ben hız sınırlarını aşın, yayalara yol vermeyin, hatalı sollama yapın vs. kastetmiyorum. Bazen o an için kurallar gözardı edilebilir mi bunu merak ediyorum. 

Keşke herkes kurallara uysa o zaman daha güzel olurdu.

bir kaç hafta önce ; uzaktan yaya geçidinde bir bayan gördüm bebek arabası ile hızlı akan bir caddede , kimse yol vermiyor kadın biraz bebek arabasını yola doğru çıkarttı, benim niyetim yol vermek ama arkamdakiler ve solumdakiler hızlı. Şimdi ben kadına yol versem Allah göstermesin benden destek alacak ama solumdaki araba çarpacak. Mecburen bende yol vermedim, kurala uysak kazaya sebebiyet vereceğiz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Trafiğe uymazsan başın dertten kurtulmaz
Döner kavşağın içindesin diye. Sağdan gelene yol verme de göreyim bak neler oluyor.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yerine göre trafiğe yerine göre kurallara uymak lazım . İşim gereği farklı şehirlerde bulunuyorum. Her şehrin farklı bir trafik anlayışı var. Bu nedenle yerli plakalar nasıl gidiyorsa öyle davranıyorum. Uzun zamandır

Cezam yok. Sanırım doğru yapıyorum. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Trafiği tehlikeye sokmadan kurallara uymak doğrusu. Bizim buralardaki tüm kavşaklara dönel kavşak yapıldı. İlk başlarda kimse doğru düzgün yol vermezken ya da ben yol versem bile geçmezken günden güne kurallara uyanların sayısı artmaya başladı. 

Dönel kavşağa gelirken;

• arkamdan gelen yoksa yol veriyorum. 
  • ben yavaşlayınca arkamdan gelen de yavaşlarsa yol veriyorum
  • arkamdaki ile mesafe varsa yolu ortalayıp duruyorum ve yol veriyorum

Aksi taktirde trafiğe göre hareket ediyorum.

Ben kavşak içindeysem ve yol benimse mutlaka arabanın burnunu, karşıdakine çarpma riski olmadan hafif çıkarıyorum. El işareti yapana tabelaları gösteriyorum. 

En kötüsü o korna çalıyor, ben de ona çalıyorum. Akşam eve gidince o anlatıyordur "malın biri yola çıktı" diye. Anlattığı kişi kuralı biliyorsa "mal sensin" diyordur inşallah.

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
İsa Acar

Arkadaki trafiğe göre yayaya yol veriyorum. Ama bazen yaya bana selam verip karşıya geçeyim derken, diğer trafiği gözlemlemeyi atlıyor, bu durumda yine müdahale edip, bir kaza yaşanmasının önüne geçmeye çalışıyorum.

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Mehmet Göktürk yazdı:

Avrupada çok güzel uygulanıyor

Hocam keske avrupa standartlarinda olabilsek..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Yılmaz
Avrupada çok güzel uygulanıyor
İngiltere de kanunlar okadar uygulanıyor ki . Arkadaşım arabasıyla bir bisikleti biraz yakın geçmiş bisiklet ci şikayet etmiş .para cezası ve 2 saat bisikleti nasıl geçeceğini öğrenmek icin özel ders almış (bu özel derste ücretli) . Ayni ceza kırmızı ışıkta gecerseniz de var . İngilizler ve eski den beri uk da olanlar kurallara dikkat ediyorlar. yeni gelenler bu cezalar ile öğreniyorlar.
  • Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Trafiğe uymazsan başın dertten kurtulmaz
Döner kavşağın içindesin diye. Sağdan gelene yol verme de göreyim bak neler oluyor.

Yakın zamanda başıma geldi. Döner kavşaktan çıkacağım sağ tarafım vızır vızır. Trafik ekipleri de vardı. Dedi beyefendi yol sizin buyurun. Dedim birazdan tutanak dolduracağız baksana. Adamlar sağolsun geçti trafiği durdurdu da yolumuza gidebildik. Hal bu ki yazsalar cezayı da öğretseler kuralı, daha makbule geçecek. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Tutar

İstanbul içinde trafik kurallarına uygun gitmek imkansız zaten, bazen deniyorum ama kendimi mecburen trafiğin akışına bırakmış buluyorum. :hiaa:

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben uyuyorum çoğunlukla. Hatta sanılanın aksine sorun çıkmıyor. Trafik kurallarına uymama anadoluda daha fazla. Sabah köprü yolunda anlamsızca  zigzag yapan bir opel vardı baktım plaka 42.

Diğerinin uymayabileceğini hep düşünerek tabi.

en sıkıldığım da hak onda olmasına rahmen yol verip geç diye ısrar edenler. Ben de durmuşum kardeşim.

Sola dönen araçlar sağdan ve karşıdan gelene yol verir

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Mümkün olduğunca kuralla uyarım, faydasını gördüm. Bizimki küçük şehir tabii, şehir içinde 50, 55 ile gitmek normal. Hızlı gidersen yaya geçidinde falan duramazsın zaten. Radar yokken insanlar daha hızlı gidiyorlardı, radarların faydası var.

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Ankarada ostim taraflarına yakın oturuyorum.Ne zaman kurallara uyarak efendi gibi gitmek istesem 34 plaka ve ticariler soldan sağdan önüme kırıp sıkıştırıyorlar.Her defasında kendi çabamla alttan alarak kaza yaşanmasını engelliyorum.Ben çözümü trafiğe ayak uydurmakta buldum.Ya adapte olursun yada yok olursun.Işıkta dip gaz kalkarım.Sol mı dönülecek en sağdan, orta şeritten sola donmeye calısanların onune kırarım.Aracı ustume mı kırıyor karaktersizlik mi yapıyor aracı ustune gaz kesmeden surerim.Tek odun verdıgım nokta her zaman takıp mesafesını bırakırım.Araya gırıyorlarmı gırsınler sınırlenmem frene basar arkadakını yavaslatıp yıne mesafemı ayarlarım.Hıc bısey canımdan onemlı degıl.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Kurallara aşırı derece katı şekilde uymak trafik akışını olumsuz etkiliyor. O yüzden yeri geldiğinde kendinizce esnetmeniz gerekiyor. 
Dur levhası görüp yolun boş olduğunu alenen görünmesine rağmen ısrarla durmak örneğin. Arkadan akıcı şekilde gelen trafiği bir anda durduruyorsunuz. Arkanızdakide yolun boş olduğunu görüp sizin devam edeceğinizi düşünüyor. Takip mesafesini korumak zaten çok zor. Sonra bi bakmışın zincirleme kaza :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Duracaksın ki o tabela ordan kalksın

Öteki türlü kural bilmez bi millet oluşuyor

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Fahis cezalar yazilsin. Millet kuzu kuzu gider. Stres falan da kalmaz.

Tabi once ceza belirlenecek sonra uygulamaya konulacak ve hep uygulanmaya devam edilecek...

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eren Gökmen yazdı:

Fahis cezalar yazilsin. Millet kuzu kuzu gider. Stres falan da kalmaz.

Tabi once ceza belirlenecek sonra uygulamaya konulacak ve hep uygulanmaya devam edilecek...

Fahiş e gerek yok. Yazılsın yeter.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Recep Demirci

Ekseriyetle uymaya çalıştığım oluyor bazende trafiğin ritmine göre davranıyorum. Şehiriçinde önümdeki yavaş gidiyor ve ben biraz acil işim varsa öndekini taciz etmeden fırsat bulduğum gibi sollarım. Arkamda veya etrafımda kimse olmasa bile ne yöne gidersem gideyim mutlaka sinyal veririm. Kurallara uymak gerekir. YOL ver levhası gördüğümde beklerim.

Cezalarla alakalı olarak da fikrim araba ve yakıt fiyatları makul seviyede olmalı cezalar caydırıcı oranlarda olmalı ancak ülkemizde hepsi yüksek seviyede. :) 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...