İçeriğe Yönlendir

Uzun Vadeli Yatırım

Mesut Eyibil

Recommended Posts

Mesut Eyibil

Merhaba;

hayat şartları malum, 2 çocuğum var ellerinizden öper, büyüğü 7 yaş serebral palsili yürüyemedi henüz, diğeri 2 buçuk yaşında.

onlar için aylık cüzzi rakamlarda 100-200 gibi birikim yapıp uzun dönem 10-15 yıl gibi birikim yapmak ve hisse senedi gibi işlemlerde kazandıracak yatırımlar yapmak gibi bir düşüncem var, ama bu işlerden pek anladığım söylenemez.en azından büyüdüklerinde biryerlerden (eğitim vs.) başlangıç için birikimleri olmasını istiyorum.

benim gibi düşünüp bu işlerden anlayan arkadaşlar varsa fikir alışverişi yapmak açısından böyle bir konu açmak geldi aklıma. Bilgisi olan arkadaşlar uzun vadede nelere yatırım yapılmalı hangi araçlar kullanılmalı gibi bilgilerinizi paylaşıp yönlendirirseniz sevinirim.

iyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
(düzenlendi)

direk dolar alıp atın derim. dünya var olduğu sürece değeri erimez

tarihinde Ali Gök tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Mesut Eyibil yazdı:

Merhaba;

hayat şartları malum, 2 çocuğum var ellerinizden öper, büyüğü 7 yaş serebral palsili yürüyemedi henüz, diğeri 2 buçuk yaşında.

onlar için aylık cüzzi rakamlarda 100-200 gibi birikim yapıp uzun dönem 10-15 yıl gibi birikim yapmak ve hisse senedi gibi işlemlerde kazandıracak yatırımlar yapmak gibi bir düşüncem var, ama bu işlerden pek anladığım söylenemez.en azından büyüdüklerinde biryerlerden (eğitim vs.) başlangıç için birikimleri olmasını istiyorum.

benim gibi düşünüp bu işlerden anlayan arkadaşlar varsa fikir alışverişi yapmak açısından böyle bir konu açmak geldi aklıma. Bilgisi olan arkadaşlar uzun vadede nelere yatırım yapılmalı hangi araçlar kullanılmalı gibi bilgilerinizi paylaşıp yönlendirirseniz sevinirim.

iyi forumlar.

Bende çok anlamam ama canlı bir örnekleme yapmak isterim.

2013 Evlendim çeyrek altın 145 civarındaydı.

2019 çeyrek altın 440 civarında.

Gram alın atın kenara derim. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

2004 evlendiğimde çeyrek altın 30 liraydı..

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)
Cem Işık yazdı:

2004 evlendiğimde çeyrek altın 30 liraydı..

2009 da araba alıcam diye bozdurdum 64 tl idi  :)

Altın veya doların önceki yıllar seyrine bakılıp bir rota çizilebilir.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Ufaklıklara maşallah öncelikle:nazar:

Altın konusunda şunu atlamayalım, 

Dünya'da çıkan bütün petrol altın vs yer altı kaynakları hepsi Dolar'a endekslidir. Yani altının ons değeri de dolar  belirliyor. Altın küresel riskleri vs sever, yabancı para birimleri iyi ekonomileri dünya ticaret hacmi vs şuan ikiside bozuk yalnız dövizde Euro kısmı bütün Avrupa bankaları eksi faizde yani para var ama iş olanağı yok resesyon durağanlığa girdi gibi.

Uzun vade de her zaman altın ise düşünsekte çok çok uzun dönem birikimi olacağı için tek nokta değil altın+döviz olarak birikim yapabilirsiniz. Benim yaptığım şey bu şekilde. 1 ay gram altın altın 1 ay döviz. Ha döviz oynaklığını sabitliğini yazıcam sebebini kontrol altında ama ons değil :) Arada piyasadan altın toplanıyor 8.6ton toplandı geçen ay. Döviz riskine girmeye gerek yok diyorsanız direk gram altın çeyrek vs almayın. 

Tr'de dolar fiyatına gelirseniz şuanki durumu neden yükselmiyor yada düşmüyor 

Yabancı yatırımcı paralarını getiremiyor çünkü swap faizleri yüksek

Biz halk olarak paramızın çoğunu döviz mevduatlarında tutuyoruz bankalarda şuan ancak bu döviz bankaların işine yaramıyor sebebi kredileri TL olarak verdikleri için, Bankalar merkez bankasına dövizi swaplayıp(değiş tokuş) karşılığında kredi dağıtmak için TL alıyor, Merkez bankası da bu dövizi net rezervine kendi parası gibi koyup piyasaya sürüp dövizi baskılıyor, sonra halktaki döviz talebi asla kesilmediği için gene döviz alıp bankaya koyuyor sonra gene yukarıda anlattığım kısır döngü. Ha bu ne zamana kadar devam eder nereye kadar patlayana kadar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk

Kağıda (paraya) değil değerli madene yatırım yapmak mantıklı bence ayda 1 gr altın al koy kenara unut 

Yorum bağlantısı
Deniz Kom

Öncelikle çocuğunuz için size Allah'tan yardım diliyorum. 

Yatırım olarak da uzun vadede hep altın kazandırıyor. Ancak kısa vadede üzebiliyor da. Eşimle bir süredir imkanlarımız doğrultusunda birikimimizi her ay belli bir miktar TL karşılığı gram altın alarak yapmaya çalışıyoruz. Altın yüksek ya da düşük diye bakmıyoruz bu da kısa vadede şu anda zarara girmemize neden oldu. Ancak biliyorum ki (son 20 yıllık grafik) altın yatırımı birkaç sene sonra başlangıca kıyasla önemli miktarda değerlenmeye başlıyor. Allah kısmet ederse bu yatırımımızı birkaç sene sonra ev peşinatı için kullanmak üzere oluşturuyoruz. 

Riske girmemek adına altın + döviz yapabilirsiniz. Ancak yükseliş ve inişleri iyi takip etmeniz gerekiyor. 

Hisse senedi olayı biraz fazla takip gerektiriyor. Hükümetleri, şirketleri, ilişkileri takip etmelisiniz yoksa batarsınız. Bütün emekli ikramiyesini borsada 2 ayda kuşa çeviren eski komşumuz bu durumun üzerine bir daha sağlığını toparlayamadı. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
(düzenlendi)

Evladınıza şifa diliyorum.

Şu anda bireysel emeklilik de olabilir, etrafımda bu yatırımdan ciddi anlamda faydalanan arkadaşlarım var.

Giriş sanırım en alt limiti 250 TL % 25 devlet katkısı var 62,5 TL eder. Senede 750 TL gibi bir katkı almış olacaksınız.

Bence varsa etrafınızda bir uzman ile görüşün daha da olumlu bakarsınız. Bu arada yatırılacak miktarı siz belirleyebiliyorsunuz.

Borsa konusunda daha önce bir kaç kez girişimim oldu fakat bizim aceleciliğimiz yüzünden kağıtlar hüsran oldu, şu anda sanal para ile 4 tane kağıt takip ediyorum, %30 oranında kârlıyım :D  

tarihinde Fatih Evcin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serdar Eser

Altın uzun vadede getirisi her zaman iyidir ama küçük miktarda BES iyi bir alternatif olabilir.Altını her ay düzenli alıp kenarda umutmak gerekli

Yorum bağlantısı
Mesut Eyibil

genelde altın ve döviz üzerine öneriler gelmiş, herkese teşekkürler.

köklü firmaların hisse senetlerini de almak gibi bir düşünce içindeyim, aslında birazda o yüzden konu açtımmıştım fikir gelirmi gibisinden, yakın tanıdığım bir arkadaş da bu yünde yatırım yapmış biraz aklıma girdi,bende biraz araştırıp deneyeceğim, duruma göre altın yada döviz sanırım en garantici yöntem gibi duruyor.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

2009 da araba alıcam diye bozdurdum 64 tl idi  [emoji4]

Altın veya doların önceki yıllar seyrine bakılıp bir rota çizilebilir.

2004 te bende araba almak için bozdurdum 32 tl idi.
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Fatih Evcin yazdı:

Evladınıza şifa diliyorum.

Şu anda bireysel emeklilik de olabilir, etrafımda bu yatırımdan ciddi anlamda faydalanan arkadaşlarım var.

Giriş sanırım en alt limiti 250 TL % 25 devlet katkısı var 62,5 TL eder. Senede 750 TL gibi bir katkı almış olacaksınız.

Bence varsa etrafınızda bir uzman ile görüşün daha da olumlu bakarsınız. Bu arada yatırılacak miktarı siz belirleyebiliyorsunuz.

Borsa konusunda daha önce bir kaç kez girişimim oldu fakat bizim aceleciliğimiz yüzünden kağıtlar hüsran oldu, şu anda sanal para ile 4 tane kağıt takip ediyorum, %30 oranında kârlıyım :D  

Devlet katkısında kademeli bir yapı uygulanıyor.

En az 3 yıl sistemde kalırsan %15ine

6 yıl kalırsan % 35'ına

10 yıl kalırsan %60'ına 

10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını dolduran katılımcılara %100'ünü almaya hak kazanıyor.

Yorum bağlantısı
Arda Bülent Güzel

Benim size tavsiyem toprak olurdu. Bulunduğunuz yerde dağ başıda olda 60-70 bin çivarında arsa alın. Kredi çekin aylık ödeme tutarını siz karar verin. En kötü yerde bile toprak 15 senede tüm yatırımlardan daha fazla kazandırır. Zaten toprak yatırımı için torun için yapılan yatırım denir.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Sizler nasıl birikim yapıyorsunuz bilmiyorum. Ama ben sağlıklı beslenebildiğimi bile sanmıyorum. Kanser olmamak için yediğimiz herşeye dikkat ediyoruz. Hayatta kalıcılığınzı , yaşam süremizi uzatmaya çalışıyoruz. Benim 2 tane bes var. Ben bu besler olmasa hiç birikim yapamıyorum. Hatta şuan epeyde eksi bakiyeye düşmüş durumdayım. Hatta neden bu kadar eksiye düştüğüme bakınca, namlunun ucunda otomobil çıkıyor. 

Eşim çalışırken çok iyi birikimler yapardı. ama artık oda çalışmıyor. Çoçuk büyüdüğü içinde iş bulması için bir hevesimiz kalmadı. Yaklaşık bir yıldır birikim adına bese kesilen otomatik paradan başka hiç birikimim yok. Bir evim bile yok :(

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

bes değerlendirin derim uzun vadede devlet katkısıyla güzel bir birikim olur.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Allah şifa versin. Dolar sterlin gram sepeti yapıp alım yapardım ben. Şu an dolar gram hisse şeklinde sepet yapıyorum.
Masrafsız ve daha az makas ile almak isterseniz Kuveyt senin bankan hesabı açarak alım yapın.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Mesut Eyibil yazdı:

genelde altın ve döviz üzerine öneriler gelmiş, herkese teşekkürler.

köklü firmaların hisse senetlerini de almak gibi bir düşünce içindeyim, aslında birazda o yüzden konu açtımmıştım fikir gelirmi gibisinden, yakın tanıdığım bir arkadaş da bu yünde yatırım yapmış biraz aklıma girdi,bende biraz araştırıp deneyeceğim, duruma göre altın yada döviz sanırım en garantici yöntem gibi duruyor.

İşbankası C vs gibi kağıtlar yalnız borsadaki AYI denilen olaya dikkat edin 1 gecede o yatırımlar buhar olabilir. Şuan merkez bankasının bir kısmının borsa istanbulda olduğunuda unutmayın yani merkez bankası parasını orada katlıyor. :)  Arda Bülent abinin dediği gibi Arnavutköy civarında arsa da düşünebilirsiniz yatırımın döndüğü yer orası ancak Toprak alacaksınız imara kapalıda olda ön görü gerekir imara açılır mı yada öyle tarla mı kalır, tapusunda İstanbul yazılsın elbet bir zaman açılır.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Gencay Bengli yazdı:

Devlet katkısında kademeli bir yapı uygulanıyor.

En az 3 yıl sistemde kalırsan %15ine

6 yıl kalırsan % 35'ına

10 yıl kalırsan %60'ına 

10 yıl sistemde kalıp 56 yaşını dolduran katılımcılara %100'ünü almaya hak kazanıyor.

uzun vadede olduğu için bence 6 yılda %35 de iyi bir oran

ayda 250 tl. yılda 3.000 tl 6 yılda 18.000 tl. %35'i 6.300 tl  toplamda 24.300 TL. bence düşme riski olmadan sabit ödeme ile gayet iyi birikim. Enflasyona göre primler yükselirse katkı da yükselecek.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Sinan Akgöl yazdı:

İşbankası C vs gibi kağıtlar yalnız borsadaki AYI denilen olaya dikkat edin 1 gecede o yatırımlar buhar olabilir.

örnek var mı bu buhar olan kağıtlara

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Fatih Evcin yazdı:

örnek var mı bu buhar olan kağıtlara

Takip ettiğim hisse Soda var idi ucuz ancak yükseliş trendi gibi gözükür küçük yatırımcı buna aldanır ancak hisselerin çoğu az kişilerdedir yüksekte satarlar. Düşükten tekrar alınır arada küçük yatırımcının dişinden tırnağından arttığı gider. Borsa ya girmedim ama takip ederim 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Arda Bülent Güzel yazdı:

Benim size tavsiyem toprak olurdu. Bulunduğunuz yerde dağ başıda olda 60-70 bin çivarında arsa alın. Kredi çekin aylık ödeme tutarını siz karar verin. En kötü yerde bile toprak 15 senede tüm yatırımlardan daha fazla kazandırır. Zaten toprak yatırımı için torun için yapılan yatırım denir.

Bence de toprak. 

Bizim buralarda eskilerden kimse sorsan şehir merkezinde bir yeri aslında çok çok ucuza alabilirmiş ama uzak diye almamış. İşte böyle bir yer alıp unutmak en güzeli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...