İçeriğe Yönlendir

2000TL ye Kadar DSLR Giriş Seviye Fotoğraf Makinası Tavsiyesi

Tahir Ak

Recommended Posts

Tahir Ak

Merhaba arkadaşlar.

Evde bahçede çocuğun fotoğrafları ve videoları (çoğunlukla foto) çekme, düğünde dernekte hatıralık fotoğraflar çekmek hem de fotoğrafçılığı biraz öğrenmek adına bir makine arıyorum.

Yarım saatlik bir araştırmada Canon eos4000d ilk gözüme çarpan oldu.Ama çok fazla komplike cihazlar fazla kullanım verisi bulunmuyor falan seçmek zor oluyor.

Fotoğrafçılık konusunda bilgi sahibi olan arkadaşların önerilerini almak istiyorum.

Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Tahir bey merhaba. Zaten bütçe belli. Bu bütçeye alınabilecek makineler de belli. 

Ben size şöyle bir tavsiye vereyim. Aile için kullanılacaksa daha küçük olması daha iyi olur. Dslr biraz kaba oluyor günlük kullanıma. İlk etapta aynasız Dslr almanızı tavsiye ederim. Bi de video konusunda aynasızlar daha iyi. 

Ayrıca bana Canon'un kullanımı daha basit kolay geliyor. Nikon daha zor bence. 

İnternette inceleme videoları var. Hemen hemen standart kullanımı var her markanın. O videoları izleyerek öğrenebilirsiniz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva

Baştan şunu belirtmem lazım: 

Fotoğrafçılığa yeni başlayan ve devam ettirme azminde birisi olsaydım, SLR makina ile yola çıkmazdım. Devirleri kapanıyor zira.

Neden böyle yapmazdım? Çünkü, aynı optik kaliteyi çok daha hafif donanımlarla elde etmeyi mümkün kılan aynasız makineler mevcut.

Canon pazarlama konusunda güzel hamleler yapıyor.

SLR makinaların son demlerinde, yeni başlayanların aklını çelebilecek f/p noktasındaki ürünlerle, piyasada yeni segment noktaları açıyor.

4000D de buna güzel bir örnek. Satış fiyatları da çok cazip.

Ancak, makinanın maliyeti, gövde+kit lensinden ibaret değil.

Teknik yönden ilerledikçe, gövdeye takılan lenslerin imkanlarına mahkum olduğunuzu ve bunu aşmanın da, ilave lens (maliyet) demek olduğunu görebileceksiniz.

İlave ağırlık taşıma, daha büyük fotoğraf çantası taşıma, daha ağır lensleri taşıma / değiştirme külfeti gibi konular bir tarafa, maliyet bir tarafa diyorsanız, belirttiğiniz makine uygun bir seçenek olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Kerem Kurluva yazdı:

Canon pazarlama konusunda güzel hamleler yapıyor.

zaten olay bu değilmi... yoksa kit lenste belki en kötü marka canon dur. çöpe at daha iyi o derece.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Dogan Arsiray yazdı:

zaten olay bu değilmi... yoksa kit lenste belki en kötü marka canon dur. çöpe at daha iyi o derece.

otomotiv, optik veya elektronik olarak farketmiyor, dev endüstrilerin tümü, kapitalizmin kurallarına göre işliyor.

kit lensi nisbeten iyi olan markalarda, sonraki seçenekler kısıtlı olabiliyor. canon da bunu gayet iyi biliyor, mallarını tezgaha dizip, bekliyor.

"ne verdim, ne alıyorum" hesabında, yeni başlayan gözüyle, kit lens uygun bir seçenek olabiliyor. sonrasındaki aşamalar, baştan bilinsin yeter ki..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

2000 liraya DSLR almaktansa elinizdeki cep telefonunu satıp 2000 lirayı koyun üstüne, daha çok fayda kazanmış olursunuz.

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Dslr nin boyutunu hesaba katmadık slr bir makine bakmak gerekiyor o zaman. Doğru forum olarak Canon pek önerilmemiş başka alternatif fp markalar var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Oktay Zerman

Merhabalar ben dslr kullanıcısı olarak uzun araştırmalar sonucu Sony de karar kılmıştım elektronik vizor tam olarak ne çektiğinizi size anlık olarak gösteriyor sonra zamanlarda aynasız SLR serileri hem daha ufak hemde revaçta. Bir Sony modellerine bakmanızı tavsiye ederim. İyi akşamlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tahir Ak yazdı:

Dslr nin boyutunu hesaba katmadık slr bir makine bakmak gerekiyor o zaman. Doğru forum olarak Canon pek önerilmemiş başka alternatif fp markalar var mı acaba?

Slr demek, single lens reflex demektir. Reflex demek ayna var denektir. Yani iki tip degisebilir lensli govde olur. Dijital SLR ve aynasız sistem govde.

Aynsızda vizor olmayabilir ama ucuz olur. Vizor olursa pahalı olur. Girld seviyesi dslr ucuz olur ama zayıf ozellikte olur.

İkinci el de pek cok aynasız bulunabilir. Video cekmek onemliyse aynadız sony cok iyidlr ama lensler cok pahalıdır. Ben de tam kare sony kullanıyorum. Birde pendax dslrm var.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Hasan Ali Gürsoy

Tavsiyem full frame 2 el bir dslr bakın. Çektiğiniz fotoğraflardan keyif almak istiyorsanız tavsiyeme uyun. Profesyonel bir fotoğrafçı olarak nacizane tavsiyem.
Bir çok makina kullanma şansım oldu. Canon 5d mar 2 yi ikinci el araştırın. Lensleriniz alternatif markalar sigma tamron gibi lensler olabilir.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...