İçeriğe Yönlendir

Analog Hız İbresi Fazla Gösteriyor.

Doğan Arşiray

Recommended Posts

Doğan Arşiray

Araç 2009 tiguan.

Bugün gps ile kontrol ettim ve yüzde 5, yüzde 6 fazla gösteriyor. 100 km sabit hızda gösterge 106 gösteriyor.  Aracın climatronic ünitesindeki servis menüsünden bakınca ise, can  bus hız verisi neredeyse gps ile aynı. 100 gösteriyor. Neden böyle bir saçmalık var anlamış değilim, sabahtan beri VCDS ile uğraştım, 17 nolu gösterge kontrolcüsündeki, impulse değerlerini değiştirdim ve 1 den 7 e kadar olanlardan en son 7 de aradaki farkı en azda tutuyor. Bu impulse değeri sözde düzelteme verisi; ama ne yazıkki daha küçük impulse değerleri ile aradaki gösterge farkı açılıyor. en küçük değerde km farkı yüzde yirmiye çıktı. bu impulse değeri lastik çapı ile 43 tırtıklı abs sensörünün encoderinin arasındaki basit zamanlamadan ileri geliyor.  7 den daha büyük tanımlı bir değer de yok ne yazıkki.

ilk elden bilgisi olan varmı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Benim şimdiye kullandigim bütün araçlarda fazla gösteriyordu. Hele ki eski Toyota corollalar.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

Araç 2009 tiguan.

Bugün gps ile kontrol ettim ve yüzde 5, yüzde 6 fazla gösteriyor. 100 km sabit hızda gösterge 106 gösteriyor.  Aracın climatronic ünitesindeki servis menüsünden bakınca ise, can  bus hız verisi neredeyse gps ile aynı. 100 gösteriyor. Neden böyle bir saçmalık var anlamış değilim, sabahtan beri VCDS ile uğraştım, 17 nolu gösterge kontrolcüsündeki, impulse değerlerini değiştirdim ve 1 den 7 e kadar olanlardan en son 7 de aradaki farkı en azda tutuyor. Bu impulse değeri sözde düzelteme verisi; ama ne yazıkki daha küçük impulse değerleri ile aradaki gösterge farkı açılıyor. en küçük değerde km farkı yüzde yirmiye çıktı. bu impulse değeri lastik çapı ile 43 tırtıklı abs sensörünün encoderinin arasındaki basit zamanlamadan ileri geliyor.  7 den daha büyük tanımlı bir değer de yok ne yazıkki.

ilk elden bilgisi olan varmı?

%3-4 fark bilinçli olarak kullanıcıya yansıtılıyor diye biliyorum. ÖZellikle radar gibi durumlar için. Yanlış mıyım?
Dediğiniz gibi araç zaten olması gereken hızı içerde okuyor ama kullanıcıya fazla gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Efe Özer

Eski model araçlardada durum aynı ibre %4-5 fazla gösteriyor.Bakın araç sabitken ibre 0 ile 10 arasında.

broadway gösterge ile ilgili görsel sonucu

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

ama çok sinir bozucu :) jeep de böyle değil.

neyse, okuduğuma göre avrupa normları varmış. %5 e kadar normalmiş vsvsvs. saçmalık bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Bence de saçma ama hepsi böyle. Benim araç hariç, ibreleri takarken kaydırmışım tam gösteriyor :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

neyse, okuduğuma göre avrupa normları varmış. %5 e kadar normalmiş vsvsvs. saçmalık bence.
1 km farkla ceza yememek için iyi:)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Dogan Arsiray yazdı:

Keşke öğrenmeseydiniz :D

Evren Erakçora yazdı:

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen
Bilince anlamı kalmıyor ki, annem de duvar saati 5 dakika önde ayarları hep geç kalmayalım erken çıkalım diye ama biz yine geç kalırdık, 9:30 yazıyorsa 9:25 gibi davranırdık çünkü :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ben hıza hiç bakmıyorum. Hep devire odaklandım. 3000 deviri geçme paran çebinde kalsın. İşte bütün mesele bu. 

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Odometreyi gps ile kıyasladım. 25.9 km yolu 27.1 km olarak olctu. Yuzde 4 hata demektir olcumde. Bu da mı normal simdi? Hadi taktıgım lastiklerde yuzde 1.2 hata var cevre olcusunden.Daha kucuk. Bilemedim.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Odometreyi gps ile kıyasladım. 25.9 km yolu 27.1 km olarak olctu. Yuzde 4 hata demektir olcumde. Bu da mı normal simdi? Hadi taktıgım lastiklerde yuzde 1.2 hata var cevre olcusunden.Daha kucuk. Bilemedim.
O normal değil bence
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Olması gereken ibrenin gerçek hızdan fazla göstermesi, yasal olarak zorunlu hatta

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

detaya girersek 10 bin km bakımlara 9600-9800 km de falan gidiyoruz aslında

• Beğen 2
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Şimdiye kadar kullandığım Ford fusion, Ford mondeo mk4, Ford fiesta ve Fiat Punto araçlar göstergede 100 km/h görünürken GPS 95 km/h gösteriyordu yani gösterge %5 fazla fazla idi. Bu durumu polis radarları ile de test etmiştim. Ford mondeo mk5 tada durum böyledir diye kullanınca aldığım gün radar cezası yedim. Meğer Mondeo Mk5 %3 fazla gösteriyormuş. Sizin durum tam tersi lastik ve jant ölçüleriniz normal olmayabilir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Oransal olarak belli bir sapma her araçta oluyor. Sabit bir sapma olmuyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kilometresi doğru gösteren ilk aracım galiba Citroen. 

Bazı durumlarda gps ile % 100 örtüşüyor. Bazen bir km gösterge fazla gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kilometresi doğru gösteren ilk aracım galiba Citroen. 

Bazı durumlarda gps ile % 100 örtüşüyor. Bazen bir km gösterge fazla gösteriyor. 

Artık şehirler arası yolda 121 e değil 115 e sabitle emmi :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Furkan Avcı yazdı:

Artık şehirler arası yolda 121 e değil 115 e sabitle emmi :D

Hız görmek için gps açıyordum.. Artık açmam . :)

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

mercedes ve jeep de hız ne ise onu gösteriyor ibre. bu gün denedim. VW ile ilgil amerikada davalar varmış kiralama firmalarının açtığı, araç yüzde 7 çabuk garantiden çıkıyor diye!

Evren Erakçora yazdı:
Dogan Arsiray yazdı:

O normal değil bence

Teknik bir ayarı yok ama işte, şimdiki lasitklerim yüzde 1.4 küçük o nedenle bir miktar fazla ölçmesi normal, ama artı oluşan farı düzeltmenin imkanı yok. vcds denen programda bile 7 adet düzeltme faktörü var. en büyük rakam olanda bile hızda 100 km de 6 7 km fark, mesafede yüzde 4 civarı hata var bu lastiklerle.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Dogan Arsiray yazdı:

araç yüzde 7 çabuk garantiden çıkıyor

aracın kadrandaki km de hız göstergesi fazla diye fazla km mi yazıyor % 7 ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...