İçeriğe Yönlendir

Hata Kodu : Defaillant Contr Vitesse

Fatih Karaçiçek

Recommended Posts

Fatih Karaçiçek

Merhaba arkadaşlar ,

Arabaya ilk binip , kontağı ateşlediğimde ekranda şöyle bir uyarı çıkıyor...!    " Defaillant contr vitesse "     Bu uyarı kodu ile birlikte  "SERVIS"  ışığıda yanmaya başlıyor.   Ancak , bazen aracı vitese takınca , bazen de bir kaç metre hareket edince hemen "SERVIS" ışığı sönüyor.

Bu konu ile ilgili , maalesef pek fazla net bilgiye ulaşamadım.  Bir kaç yurt dışı forum sitesinde , daha önce de benim başıma gelen hız sabitletyici sorununa benzer şeyler yazmışlar. Debriyaj pedalının altındaki sensör (müşür) ile ilgili oksitlenme vb. şeyler.... 

Bu konuda bilgisi , deneyimi olan arkadaşların yönlendirmesine ihtiyacım var.  

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Türkçe karşılığında cruise control hatası gibi gözüküyor ama bana sorarsanız yetkili servisteki cihazla bakın derim.

Yorum bağlantısı
Fatih Karaçiçek
(düzenlendi)

Hız sabitleyici çalışıyor...    Aklım da ilk gelen o olmuştu.

Daha önceki bir C4 aracımda  , Hız sabitleyici sorunu vardı. sürekli olarak ,  cruise control hatası veriyordu.   Bir arkadaş bana ,  Fren pedalının ve debriyaj pedalının altında bir sensör var.  Ayakkabının altından , çamur , su damlaması ya da araç yıkandıktan sonra paspasın biraz sulu olmasından yada vb. sebeplerden bu sönsör yada sensörlerde "OKSİTLENME" meydana gelebiliyor.  

Ben de bu durumu , gidip ustama anlattım. O da o sensörü çıkartıp , önce oksit kalemi ile temizledi , hafif de zımpara yaptı. Sorun ortadan kaltı.   Birdaha aynı arızayı yapmadı.

Benim başıma gelen bu durum , parça değiştirmeden çözülmüştü.

İnşallah dediğiniz gibi bir durumdur.

tarihinde Fatih Karaçiçek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

Epey bir bakindim. Yabanci forumlarda benzer sorunlarla bayagi karsilasan olmus. Yuksek hizlarda ani frenlemede daha fazla yasaniyormus. Debriyaj veya frendeki sensörlerin nemlenmesi veya oksitlenmesi kaynakli olarak goruldugü sonucunu paylasmislar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

arabayı tamir edebilmek için önce fransızca bilmek lazım bir de... adamlar antika.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...