İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yedek Su Deposunda Fokurdama

Selim Uzun

Recommended Posts

Coşku Mert

bu yazdiklarinizin hicbirine katılmıyorum.

Termostat olmadığı için su sürekli radyatör dolaşımında olacağından yazın en sıcağında bile kontrolsüzce soğuma eğilimi gösterecektir. Bu sorun değil hatta hararet riski taşıyan motor için iyi bile sayılabilir. 
Kışın ise motor hiçbir zaman ideal sıcaklığa ulaşamayacağından verimsiz çalışma aşırı tuketim hatta lpg varsa tüpe geç geçme veya hiç geçememe gibi sorunlar baş gösterir.
Yorum bağlantısı
Selim Uzun

Birde yedek su deposu kapagindan supheliyim arac isindigi zaman kaptan tislama sesi geliyor havami kaciriyor yoksa.bundan mi kaynatiyor.yeni kapak aldim onuda deniyecem

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Coşku Mert yazdı:

bu yazdiklarinizin hicbirine katılmıyorum.

Sebep?

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Selimuzun yazdı:

Termostatsiz gezersem araba isindiginda su deposu yine fokurdarsa  termistattandir.dogrumu.

Termostatsız gezerken radyatör olması gerektiği gibi ısınıyor fan da açılıyor fakat fokurdama devam ediyorsa kompresyon suya geçiyor olabilir yani conta kaçağı ihtimali düşünülebilir. Burada belirleyici olan, fokurdamanın kaynama etkisiyle mi yoksa sistemde oluşan basınç sebebiyle suyu dışarı atma şeklinde mi olduğudur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşku Mert
M. Asım Kahraman yazdı:

Sebep?

dolaşımda olan su kontrolsüzce soğumaz, termostat varken ortalama sıcaklık 80 derece ise termostat yokken bir miktar daha düşük olur. kışın bu sıcaklık biraz daha düşebilir. yoğun trafik olmadığını varsayarsak radyatöre vuran soğuk hava ile bu ısı daha da düşebilir. kışın hararet riski yaza göre daha düşük olur kısacası. lpg yi hesaba katmadan önceliğimiz motorun hararet yapmaması olursa yazdığınızın aksine yazın termostatsız gezmek daha risklidir. kalorifer iyi ısıtmaz tek eksikliği bu olur

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Farkında olmadan yazdıklarımın bir kısmına katılmışsınız zaten...

Fakat kışın termostatsız gezmenin araca etkilerini bilhassa tecrübe etmiş birinden dinlemenizi isterim. Hele ki soğuk illerde ise.  Yazdıklarımın hiçbiri kafadan farazi ifade edilmiş şeyler değildir, aksine yaşayıp uzun uğraşlarla çözüme kavuşarak adeta sindirdiğim vakalardır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Selimuzun yazdı:

Termostatsiz gezersem araba isindiginda su deposu yine fokurdarsa  termistattandir.dogrumu.

Tabikide hayır.😀tam tersi yani Termostattan olmadığı ortaya çıkar.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

ustadan bugün arabayı alıp termostatsız gezeceğim bu termostat arızalıyken fokurdama var oraya kadar okey.termostatsız gezdiğimdede aynı fokurdama oluyor ise ozaman başka bir sorun arayacaz altında. yani.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

yani takılı ama bozuk termostat suda kaynama yapabilir.ama termostatsız kullanılan araba termostat olmadığı için kaynama yapmaz bunu anladım.doğrumu

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

termostat olmadığı halde yine fokurdama oluyorsa radyatörde veya dolaşım sisteminde tıkanıklık olabilir, fan müşürü arızalı olabilir, devirdaim pompası görevini yerine getirmiyor olabilir. tabi bu olasılıkların hepsi ayrı ayrı detaylı incelenerek tespit edilebilir.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Fanlar ecu ile kontrol ediliyor rölelerle. 1.kademe ve 2.kademe olarak

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Ömer Sarıgül yazdı:

Fanlar ecu ile kontrol ediliyor rölelerle. 1.kademe ve 2.kademe olarak

bizim arabalarda (golf4 bora) fan kontrol ünitesi var onda cıkıyor bazen sorun.

Yorum bağlantısı
Oktay Demirağ

Benzer bir sorun benim aracımda da oluşmuştu. Soğutma kabındaki su çok sıcak oluyordu ve fokurdayıp su eksiltiyordu. Ustanın yaptığı sadece radyotere giden üst hortum ile alt hortuma dokunmak oldu. Üst hortum sıcak alt hortum soğuktu. Bunun için termostat değişti ve sorun düzelmişti.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

su deposunun focurdaması hala çözülmedi usta bir türlü bulamıyorum diyor.dostlar.bugun radyatörü söktü ona bakıyor.

Yorum bağlantısı
Yasin Şimşek
su deposunun focurdaması hala çözülmedi usta bir türlü bulamıyorum diyor.dostlar.bugun radyatörü söktü ona bakıyor.
44. Mesajda yazdıklarım yapıldı mı? Yokuş bir yere aracın arkasını verip kendiniz de aracın havasını alabilirsiniz. Genleşme kabi kapağını da mutlaka yenisiyle değiştirin kendiniz halledebilirsiniz.
Yorum bağlantısı
Ersin Gökdemir
Selimuzun yazdı:

Dün Ankara ya gitmiştim. Akşam Kızılay trafiği ara sokaklarda bile çok sıkışıktı. Devamlı dur kalk ve yokuş yukarı ara sokaklar. Hava zaten bayağı yağmurluydu.

Arabanın önden duman çıktığını fark ettim. Kaputu açtığımda su deposu fokurdama ve kapak kenarlarından sızdırma yapıyordu. Bu arada hararet göstergesi normal ve fanda çalışmıyordu.

Sebebine gelince; bir gün önce antifriz derecesini ölçtürmüştüm, ölçüm sonrasında su depo kapağı tam sıkılmadığı için bu fokurdamayı yapmış.

Aracı stop edip, fokurdama kesilip su seviyesi normale döndükten sonra kapağı sıktım ve şu anda hiçbir problem yok.

Yani bu tip sıkıntıyı kapak yapıyor. Orjinal olması gerekiyor. Benim kapak motorcraft marka. Sizde kapak kontrolu yapıp gerekirse yeni kapak alıp takarsanız sorun çözülebilir. 

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

arkadaşlar yedek su depomdaki fokurdama bir türlü bulunamıyor.usta tekrar ust kapağı rektefiyeceye gönderdi 2 ciye gidiyor bir sızıntı bir kaçak varmı diye 

baştan alırsam sorunu yedek su deposunda fokurdamayla ustaya gittim usta baktı etti conta gitmiş dedi açtı conta yenilendi siboblar yenilendi üst ve alt motor rektefecide taşlandı termostat değişti bujiler değişti.radyatör açıldı bakıldı hortumlar temizlendi.aradan bir ay geçti arabayı aldım araba ısınınca fokurdama devam ediyor.depo kapağını değiştirdim.yine devam ediyor.araba yine ustada 10 gündür bulamıyorum diyor parçalar 1,250 tl rektefiye 750 ustalar 1750 tl ödedim sorun hala devam  ediyor şimdi tekrar sökmüş motoru üst kapağı tekrar rektefiyeye göndermiş.kaçak.kuçak.varmı diye gönderdi.ne yapsak çözülmedi.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

REKTEFİYECİ UST KAPAKTA SORUN YOK DEDİ USTAYA GERİ GÖNDERDİ.USTA HALA ŞUNU DİYE TERMOSTAT TAKILIDEĞİLKEN SU DEPOSU FOKURDAMIYOR TERMOSTATI TAKINCA FOKURDUYOR.DİYO BULAMIYOR BİR TÜRLÜ.ENGİN BİLGİLERİNİZE DOSTLAR

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

arkadaşlar devir daim pompasının arızalı olması su deposunda fokurdama yapabilirmi acaba.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selimuzun yazdı:

arkadaşlar devir daim pompasının arızalı olması su deposunda fokurdama yapabilirmi acaba.

Orijinal depo kapağı aldınız mı? Tekrar edelim. O tankın içinde basınç olması lazım. Basınç olmazsa su kaynar.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selimuzun yazdı:

orjinal depo kapağı aldım 

Yani o zaman para verdiğiniz usta ile beraber tavsiye edilen bir yere götürün aracı. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...