İçeriğe Yönlendir

Focus I - Yedek Su Deposunda Fokurdama

Selim Uzun

Recommended Posts

Selim Uzun
(düzenlendi)

Arkadaşlar kolay gelsin, hayırlı işler. Aracım ford focus 2000 1.6 ambiante. Bundan 2 ay önce 45 km yol gittim kaputu bir açtım yedek su deposu kaynıyor, su sızıyor. Hemen ustaya götürdüm aracı direk conta yanmış dedi. Ne gerekiyorsa yapın dedim. Yaklaşık bir hafta kaldı araba conta değişti üst. Alt kapak rektefiye oldu, subaplar değişti. Termostat değişti. Yaklaşık parçalarla birlikte 4 bin tl ödedim(işçilik 2.bin). Aracımı aldım bindim araç yol yapınca ısınınca tekrar baktım yine kaynama devam ediyor artık kendim çareler arama başladım. Hararet göstergesi 90 ‘da sabit kalıyor hararet yapmıyor ama araç ısınınca depo fokurduyor. Birde yedek su deposunun kapağından araç ısınınca “tısss” diye ses geliyor, bir türlü çıkamadım bu işin içinden. Bana yardımcı olabilir misiniz?

Acaba yedek su deposu kapağında kaçak varsa bu fokurdamayı yapar mı?

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Büyük harf kullanımı, imla-noktalama ve anlamca birkaç düzenleme yapılmıştır.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Uzun

antifirizsiz olması bunu yaparmı ki havalrda soğuk değil.ki usta bu olay bu kadar basitse bunu nasıl atlayabilir.ben hiç antifiriz koymadım suya 4 yıldır.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selimuzun yazdı:

antifirizsiz olması bunu yaparmı ki havalrda soğuk değil.ki usta bu olay bu kadar basitse bunu nasıl atlayabilir.ben hiç antifiriz koymadım suya 4 yıldır.

Antfriz olmayınca, su kaynama noktasında kaynar, fokurdar. Beklenen bir şey değilmi ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Hararet müşiri. Aynı sorun bende de vardı ibre ortada sabit kalıyor ama su kaynatıyordu. Müşir değişti orjinali ile sorun düzeldi. Müşir fanları açmıyor muhtemelen.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Bu video bakınca arabanın çok sıcak çalıştığı görülüyor. Fokurdama normal suda kaçınılmaz. Usta dediğiniz kişi ustamı sorgulatın. 

Tüm soğutma suyunu boşaltıp glikol alkollü antfrizden koyun. 

9159880015922.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kürşad Özpamuk
Ali Darbaz yazdı:

Bu video bakınca arabanın çok sıcak çalıştığı görülüyor. Fokurdama normal suda kaçınılmaz. Usta dediğiniz kişi ustamı sorgulatın. 

Tüm soğutma suyunu boşaltıp glikol alkollü antfrizden koyun. 

9159880015922.jpg

Bu program nedir acaba

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen

neden araçı yapan ustaya götürmüyorsunuz. okadar para vermişsiniz ki tamir işinden önceki hali devam ediyor demek ki. bence hava alıyor sistem bir yerden. genleşme kabı kapağı arızası sık duyulan bir sorun bence ona yoğunlaşın. orjinal bulmaya çalışın. forumda bir ara tartışılmıştı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıcak motor yoldan gelip park edip stop edince sabit seviye kabında hareket görülür , normalidr, buna bakıp motor açılmaz . kapak kaçırmamamsı lazım tabiki, kaoaktan sıazıyorsa ya kapak bozuktur ya da basınç aşırı fazladır gölze buna bakıp yine motor açılmaz tek göz teşhisi ile

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Uzun

arkadaşlar ben ustaya tekrar götürdüm termostat arızalıymış dedi yenisi geldi.taktı.arabayı aldım yine yaptı aynı sorunu.

dün tekrar götürdüm 3.ye şimdide 2.ciye 0 takılan termostat açmamış dedi yenisi gelcek.dedi.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

bende heryerde araştırıyorum.niye yapar.diye.yardımlarınız ve fikirleriniz için sağolun.burdan sözmeye çalışıyoruz.ustalar sağolsun...ne diyeyim artık.

Yorum bağlantısı
Serkan Gülderen
Selimuzun yazdı:

arkadaşlar ben ustaya tekrar götürdüm termostat arızalıymış dedi yenisi geldi.taktı.arabayı aldım yine yaptı aynı sorunu.

sizin conta boş yere değişmiş gibime geldi selim bey 🙄 /(motor suyunda yağ varmıydı ilk ustanın baktığında)

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

motor suyunda yağ karışmamıştı.ustanın dediği her zaman karışmaz.

müşür sağlam dedi.usta. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

tavsiye güzel castrol radiocool ürünü yanlış

susuz antifriz aşağıdaki: fiyatına bakmadım dileyen bakabilir

https://www.evanscoolants-tr.com/

Aynı bizim cruze gibi focus mk1 de 105 derecede yürüyor. Bizim arabada kırmızı antfriz var. Asla fokurdama olmaz. 

Bu arkadaşın arabasında kırmızı antfriz konuşsa fayda etmezmi

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

bu nasıl bir sorundur ki bir türlü olmuyor bu kadar masrafa yapılanlara rağmen yedek su deposu kapağının hava almasından kaynaklı çıkarsa bu kaynama olayı.duman etti bizi.dostlar.bu kapağı değiştirsem ve ya hava alamaması için ne yapabilirim.sizce 

artık ustalara güvenimde kalmadı hiç.bu seferde olmassa kendim araştırmalarıma ve sizin yardımlarınıza istinaden birşeyler yapacağım.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kapaktan hava almaz, kapaktan su dışarı taşıyorsa sorun aranır. sıcak motorda kapta hareket olacak o da normal su geçiyor oradan, bunlardan  tek başına motor sökme teşhisi yapılmaz

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

kapaktan su dışarı sızma yapıyor kaynayınca ince ince sızıyor.

birde motor ısınınca yedek su deposu kaynama yapsada yapmasada ısındığı zaman bir tıslama sesi geliyor 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

soru şu. su eksiliyormu? araç soğukken ilk çalışmada boğuluyormu?

belki blok üzerinde mikro çatlaklar vardır.

Yorum bağlantısı
Selim Uzun

su eksiltmiyor hiçbir zaman.çalışırken hiçbir sorun yok.hararet ibresi normal.motor ısınınca hep 90 da 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

usta diye bahsettiğiniz şahıs sizden 2.000 tl işçilik bedeli aldı ve sorun devam ediyorsa bence ustaya tekrar gidin.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...