İçeriğe Yönlendir

H7 Xenon Mercek Dönüşümü?

Ahmet Pulur

Recommended Posts

Selçuk Keleş
Ahmet Pulur yazdı:

Teşekkür ederim öncelikle,

Performans ve görüntü için istediğim renk değeri 4300k açıkçası. Sizin araçtan fotoğraf var mı acaba, paylaşabilir misiniz?

Fotoğraflarda far yüksekliği alt kademede olabilir. Yükseltiğimde de mesafeden çok verim alamadığımdan dolayı en azından önümü aydınlatması açısından orta-alt kademede kullanıyorum. 

Bundan dolayı sorun yaşıyorsunuz , bunu düzeltmeden ampulden verim alamazsınız. Düğme 0 konumunda olmalı ve far bu konumda ayarlanmalı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
(düzenlendi)

4300k xenon kit takıp denedim bugün. Far ayarını da anlatılana göre yaptım. Yükseklik ayarı '0' da 10 mt mesafeden görüntü bu şekilde. Performans -mesafe, aydınlık- halojen ve lede göre muazzam oldu. Yalnız iki adet ince uzun gölge var yerde. Bunları ne yaptıysam yok edemedim. 

VQW8AR.jpg

Solda ki gölge daha belirgin  

GZMWky.jpg

tarihinde Ahmet Pulur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
4300k xenon kit takıp denedim bugün. Far ayarını da anlatılana göre yaptım. Yükseklik ayarı '0' da 10 mt mesafeden görüntü bu şekilde. Performans -mesafe, aydınlık- halojen ve lede göre muazzam oldu. Yalnız iki adet ince uzun gölge var yerde. Bunları ne yaptıysam yok edemedim. 

VQW8AR.jpg

[/url]GZMWky.jpg

Mercek xenon uyumlu olmadigi icin ampuldeki o telin mercekte olusturdigu golgenin yansimasi.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Ampül ters duruyor ondan yapıyor. Tel aşağı bakacak yukarı değil 

Metin Akbal yazdı:

Mercek xenon uyumlu olmadigi icin ampuldeki o telin mercekte olusturdigu golgenin yansimasi.

Hayır. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Hayır. 
Ya oyleyse [emoji16]
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Servet Aydın yazdı:

Hayır. 

Şuan bakamıyorum ama aklımda kaldığı kadarı ile soketi ters takmam mümkün değil çıkıntısı sebebiyle. Soketi sabit tutup ampulü döndürme gibi bir durum mümkün mü onu da bilmiyorum. Aşağıya indiğimde bakacağım.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Ya oyleyse emoji16.png

Fiziken imkansız. Perde reflektör altını komple iptal ediyor. Tel aşağıda kaldığı için yansıma olmuyor. Bi halojen merceğe takınca ise uzunda görülüyor ama anca duvara filan vurursa ışığı 

Ahmet Pulur yazdı:

Şuan bakamıyorum ama aklımda kaldığı kadarı ile soketi ters takmam mümkün değil çıkıntısı sebebiyle. Soketi sabit tutup ampulü döndürme gibi bir durum mümkün mü onu da bilmiyorum. Aşağıya indiğimde bakacağım.

Soket değil. Ampülün xenon kapsül enerji çubuğu seramik kaplı olan. Onun aşağı bakması gerekiyor. Bazı markalarda yukarı bakanlar var. Monza gibi mesela. Onlarda gölge oluşuyor. Çubuk yönü h7 çentiğinin kam zıttı olacak, böyle olacak. 

images-39.jpeg

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Fiziken imkansız. Perde reflektör altını komple iptal ediyor. Tel aşağıda kaldığı için yansıma olmuyor. Bi halojen merceğe takınca ise uzunda görülüyor ama anca duvara filan vurursa ışığı 

Soket değil. Ampülün xenon kapsül enerji çubuğu seramik kaplı olan. Onun aşağı bakması gerekiyor. Bazı markalarda yukarı bakanlar var. Monza gibi mesela. Onlarda gölge oluşuyor. Çubuk yönü h7 çentiğinin kam zıttı olacak, böyle olacak. 

images-39.jpeg

Evet, yani demek istediğim sokette çentik olduğundan dolayı benim ters takma olasılığım ya da düzeltme olasılığım yok. Çentik ile enerji çubuğu belirttiğinizin aksine aynı yöndeyse eğer, tek çözümüm bunların zıt yönde baktığı ampül ile değiştirmek. Doğru muyum? 

Şöyle bir düzeltme yapayım. Enerji çubuğunun alta bakması için ikisinin de aynı yönde olması gerekiyor. Takılırken çentik altta kalıyor çünkü.

tarihinde Ahmet Pulur tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bazı farlarda misal passat. H7 ters takılıyor. Böyle bir durumda çentik yan keski ile kesilip ampülün yuvada dönebilmesi sağlanır ve montajı yapılır. Çözümü kolaydır 

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Servet Aydın yazdı:

Bazı farlarda misal passat. H7 ters takılıyor. Böyle bir durumda çentik yan keski ile kesilip ampülün yuvada dönebilmesi sağlanır ve montajı yapılır. Çözümü kolaydır 

Teşekkür ederim. Olayın özü, enerji çubuğu alta bakacak. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Pulur yazdı:

Güle güle kullanın. Seviye biraz yukarıda kalmış. Bir tık aşağıda olması gerekiyor gördüğüm kadarıyla. Farın yerden yüksekliği 65 cm ise kesilme çizgisi 55 cm'de olmalı.

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Selçuk Keleş yazdı:

Güle güle kullanın. Seviye biraz yukarıda kalmış. Bir tık aşağıda olması gerekiyor gördüğüm kadarıyla. Farın yerden yüksekliği 65 cm ise kesilme çizgisi 55 cm'de olmalı.

Teşekkür ederim. Farın yüksekliği 70cm geldi. Kesilme çizgisini 60cm olarak ayarladım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Servet Aydın yazdı:

Evet 

Soketi belirttiğiniz gibi yerleştirebilmek için kestim, enerji çubuğunu alta baktırdım. Ve sonuç,

Allah razı olsun:f1:

vaW2bD.jpg

r0zk3z.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Pulur yazdı:

Teşekkür ederim. Farın yüksekliği 70cm geldi. Kesilme çizgisini 60cm olarak ayarladım.

Son fotodaki iyi. Öncekilerde kesilme çizgisi daha yukarıdaydı. 

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Selçuk Keleş yazdı:

Son fotodaki iyi. Öncekilerde kesilme çizgisi daha yukarıdaydı. 

Evet, biraz indirdim uyarınızdan sonra. Yalnız sağ taraf biraz karanlık kalıyor gibi hissediyorum. Mesela sola yanaştığım duvarda oluşan keskinlik sağ duvarda hiç yok, çok dağınık ve karanlık kalıyor.

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş
Ahmet Pulur yazdı:

Evet, biraz indirdim uyarınızdan sonra. Yalnız sağ taraf biraz karanlık kalıyor gibi hissediyorum. Mesela sola yanaştığım duvarda oluşan keskinlik sağ duvarda hiç yok, çok dağınık ve karanlık kalıyor.

Duvar fotosu bunun cevabını veriyor aslında. Asimetrik far deseni sol tarafta yere yakın ama daha yoğun ve birden kesilen ışık deseni verir göz kamaştırmaması için. Sağda ise yaya, işaret vb. görebilmeniz için daha az yoğun ve dağınıktır.
Şu haliyle gayet iyi oldu detayları kafaya takmayın, keyfini çıkarın, bir sonraki aracınızı orjinal xenon/led alın. :) 

Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Selçuk Keleş yazdı:

Duvar fotosu bunun cevabını veriyor aslında. Asimetrik far deseni sol tarafta yere yakın ama daha yoğun ve birden kesilen ışık deseni verir göz kamaştırmaması için. Sağda ise yaya, işaret vb. görebilmeniz için daha az yoğun ve dağınıktır.
Şu haliyle gayet iyi oldu detayları kafaya takmayın, keyfini çıkarın, bir sonraki aracınızı orjinal xenon/led alın. :) 

Teşekkürler. Kısmet tabi ama aracımdan çok memnunum şuan. Ufak tefek şeylerle daha iyi yapmaya çalışıyorum işte. Bugün bi-xenon malzeme-montaj fiyatı aldım, her forumda ismi yazılan birinden. Çıkma far alıp yaptırasım var. Ama değer mi değmez mi düşündürüyor.  

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet Pulur yazdı:

Teşekkürler. Kısmet tabi ama aracımdan çok memnunum şuan. Ufak tefek şeylerle daha iyi yapmaya çalışıyorum işte. Bugün bi-xenon malzeme-montaj fiyatı aldım, her forumda ismi yazılan birinden. Çıkma far alıp yaptırasım var. Ama değer mi değmez mi düşündürüyor.  

J kasa farlarımı kesip su alma riskini göze alıyıp montaj yaptıysam gerisini sen düşün :) O kadar değer.

7fa916acdba7060c6eac585f5d533c66.jpg

c69959f9515bfe3a912c37d0f601047c.jpg

7699b08990640328ecf7303fe828e99c.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Pulur
Metin Akbal yazdı:

J kasa farlarımı kesip su alma riskini göze alıyıp montaj yaptıysam gerisini sen düşün :) O kadar değer.

7fa916acdba7060c6eac585f5d533c66.jpg

c69959f9515bfe3a912c37d0f601047c.jpg

7699b08990640328ecf7303fe828e99c.jpg

Sizin konuyu incelemiştim zaten. Çok iyiydi aydınlatma.

Peki muayenede napıyorsunuz? Farı sökmeden, kiti söküp ampul değişimi ile halledilebiliyor mu?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ahmet Pulur yazdı:

Sizin konuyu incelemiştim zaten. Çok iyiydi aydınlatma.

Peki muayenede napıyorsunuz? Farı sökmeden, kiti söküp ampul değişimi ile halledilebiliyor mu?

H7 ampül takarak muayeneden geçiyorum sonra 2 sene kafam rahat. Aslında xenonları sökmeden denesem belki de geçeceğim ama boşuna uğraşmak istemiyorum :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Metin Akbal yazdı:

H7 ampül takarak muayeneden geçiyorum sonra 2 sene kafam rahat. Aslında xenonları sökmeden denesem belki de geçeceğim ama boşuna uğraşmak istemiyorum :)

led takalım :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Dogan Arsiray yazdı:

led takalım :)

Tükürdüğümü yalamak istemiim :D

Elimde Audi D3S xenonlar varken fazladan 100-200-300 verip hüsrana uğramak istemiyorum açıkcası.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Pulur yazdı:

far ayarı sadece yükseklik ten oluşmaz sağ sol ayarı da var, far ayar makineli bir yerde ayarlatın önünzü aydınansın. fotodaki görünüme göre şu an önünüz aydınlanmaz gölgeler kalır

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...