Emin Merih Hız

Direksiyon Tam Turda Oluşan Sürtünme?

Recommended Posts

Emin Merih Hız

Herkese merhaba arkadaşlar,

2012 1.33 manuel benzinli yarisim var. Yaklaşık 1 yıl olacak arabayı alalı ama aldığım ilk günden beri ara ara tekrarlayan bir durum var. Örneğin, park halinde arabayı çıkartırken ya da park edecekken direksiyonu tam sağ ya da tam sol yaptığımda hafif bir sürtünme sesi geliyor. Tabi bu her zaman olmuyor. Geçen gün arkadaşımla denemek istedik yapmadı. Ayda 2-3 kez kendini hissettiriyor. Bu sabahta hafif yağmur vardı acaba sudan oluyor diyeceğim ama kuru havada da yapıyor. Sesi tam tarif edemeyeceğim ama o sürtünmeyi hissediyorsunuz zaten. Ya da bir yerde dururken tam sağ-sol yapmanız gerektiğinde de hissettiriyor. Sebebi ne olabilir ? 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Deniz Kom

Lastik ölçüleri orijinal midir?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Eren Yavuz

Amortisör üst takozu ve bilyasına baktırmak lazım bence.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Emin Merih Hız
Deniz Kom yazdı:

Lastik ölçüleri orijinal midir?

evet 

Eren Yavuz yazdı:

Amortisör üst takozu ve bilyasına baktırmak lazım bence.

hangi ustaya götüreyim 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Fatih Evcin

Bence ustaya götürmeden biraz daha test edin. En azından net olarak hangi harekette yapıyor.ne kadar sürüyor

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Eren Yavuz
Emin Merih Hız yazdı:

evet 

hangi ustaya götüreyim 

iyi bir rot balansçı ya da iyi bir usta sorunu bulabilir.Her zaman yapmadığından bulması zor olabilir.Biraz daha bekleyin iyice belirsin bence.Kule bilyası arızası ise sizi yolda bırakmaz.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan

Merhaba,

Direksiyonu tam kırdığımda, sonuna kadar çevirip iyice dayandığında, tak tak diye bir ses geliyor. Her iki tarafa çevirdiğimde de oluyor ama özellikle sağda daha çok. Sebebi ne olabilir?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan

Henüz kimsenin görmediğini düşünüyorum :D

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

Direksiyonu tam kırdığımda, sonuna kadar çevirip iyice dayandığında, tak tak diye bir ses geliyor. Her iki tarafa çevirdiğimde de oluyor ama özellikle sağda daha çok. Sebebi ne olabilir

Direksiyonu sonuna kadar çevirip iyice dayamak, pek iyi bir hareket değil, pompa'yı çok yorar. Direksiyon kutusu revizeye doğru gider bu konunun sonu. Direksiyonu sonuna kadar zorlamaktan kaçınalım..

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan
Cem Işık yazdı:

Direksiyonu sonuna kadar çevirip iyice dayamak, pek iyi bir hareket değil, pompa'yı çok yorar. Direksiyon kutusu revizeye doğru gider bu konunun sonu. Direksiyonu sonuna kadar zorlamaktan kaçınalım..

Bundan sonra dikkat edeceğiz artık. Bazı dönüşlerde santimlerle kurtaran yerler oluyor, mecburen kırıyoruz ileri-geri yapmayalım diye.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Fatih Sarıkaya
(düzenlendi)

Daha önceki başlıklarda direksiyon kutusuna dikkat edilmesi gereken bir yorum yazmıştım.Arkadaşın biri fabrika yapmış sonunakadar çevirmemde sakınca olamaz demişti ve hatta sonunakadar çevirememesinin çok saçma olduğunu söylemişti.Dahada bu konu ile ilgilide ondan beri birşeyler yazmamıştım.Pompanın zorladığı bariz ortada.

Emin Merih Hız yazdı:

Herkese merhaba arkadaşlar,

2012 1.33 manuel benzinli yarisim var. Yaklaşık 1 yıl olacak arabayı alalı ama aldığım ilk günden beri ara ara tekrarlayan bir durum var. Örneğin, park halinde arabayı çıkartırken ya da park edecekken direksiyonu tam sağ ya da tam sol yaptığımda hafif bir sürtünme sesi geliyor. Tabi bu her zaman olmuyor. Geçen gün arkadaşımla denemek istedik yapmadı. Ayda 2-3 kez kendini hissettiriyor. Bu sabahta hafif yağmur vardı acaba sudan oluyor diyeceğim ama kuru havada da yapıyor. Sesi tam tarif edemeyeceğim ama o sürtünmeyi hissediyorsunuz zaten. Ya da bir yerde dururken tam sağ-sol yapmanız gerektiğinde de hissettiriyor. Sebebi ne olabilir ? 

Sıkıntı kulelerde olursada bunu viraj dönerken hissetmeniz lazım.Dikkat edin ses çıkartır.Kulağınız sese duyarlı ise duyarsınız.Yada parke yolda kasislerdede ses yapar.Bunu herzaman yapmaz.Volvo servisinde en az 1 saat ustaya süürdürdüm o ses hiç gelmedi.Dönüşde aracı hareket ettirdiğimde hemen geldi.Gelde bunu anlat ustaya.O binecek yine ses gelmeyecek :) 

Viraj dönmeden kastım kavşaklar.Normal hızlı virajlar değil.

tarihinde Fatih Sarıkaya tarafından düzenlendi

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan
Fatih Sarıkaya yazdı:

Daha önceki başlıklarda direksiyon kutusuna dikkat edilmesi gereken bir yorum yazmıştım.Arkadaşın biri fabrika yapmış sonunakadar çevirmemde sakınca olamaz demişti ve hatta sonunakadar çevirememesinin çok saçma olduğunu söylemişti.Dahada bu konu ile ilgilide ondan beri birşeyler yazmamıştım.Pompanın zorladığı bariz ortada.

Sıkıntı kulelerde olursada bunu viraj dönerken hissetmeniz lazım.Dikkat edin ses çıkartır.Kulağınız sese duyarlı ise duyarsınız.Yada parke yolda kasislerdede ses yapar.Bunu herzaman yapmaz.Volvo servisinde en az 1 saat ustaya süürdürdüm o ses hiç gelmedi.Dönüşde aracı hareket ettirdiğimde hemen geldi.Gelde bunu anlat ustaya.O binecek yine ses gelmeyecek :) 

Viraj dönmeden kastım kavşaklar.Normal hızlı virajlar değil.

Videodaki ses de kulelerden olabilir mi?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan

Hep kandırılmaktan korktuğum için, buradan fikir almadan hiçbir zaman sanayiye sokmadım aracımı :) ısrarım o yüzden, bağışlayın.

Videoyu izleyen birisi yorum yapabilir mi neden olacağına dair? Çünkü usta bana "bu ses bagaj kapağından geliyor, değişmesi lazım" dese inanırım :D

• Mutlu 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Selçuk Bakış

Lastiklerde düzensiz aşınma var mı?

Rot ayarı yapılırsa düzelir.

Muhtemelen dönerken ses çıktığında yere teker izi de bırakıyor olabilir.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Cem Işık

Rot kolu ve benzeri parçalar gevşemiş de ses yapıyor gibi geldi bana sesi. Güvenilir bir rotçuya gösterdiniz mi arabayı?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan
Selçuk Bakış yazdı:

Lastiklerde düzensiz aşınma var mı?

Rot ayarı yapılırsa düzelir.

Muhtemelen dönerken ses çıktığında yere teker izi de bırakıyor olabilir.

Lastikler sıfır sayılır. 2 ay oldu takalı. Lastik kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü 2-3 haftadır var bu ses (2-3 hafta önce aks kafaları değişti).

Cem Işık yazdı:

Rot kolu ve benzeri parçalar gevşemiş de ses yapıyor gibi geldi bana sesi. Güvenilir bir rotçuya gösterdiniz mi arabayı?

Henüz göstermedim işte forumdan fikir almadan. Rot deniliyorsa gider gösteririm.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Selçuk Bakış
Ahmet Caliskan yazdı:

Lastikler sıfır sayılır. 2 ay oldu takalı. Lastik kaynaklı olduğunu sanmıyorum çünkü 2-3 haftadır var bu ses (2-3 hafta önce aks kafaları değişti).

Henüz göstermedim işte forumdan fikir almadan. Rot deniliyorsa gider gösteririm.

Lastikte sorun var demek istemedim o işin sonuç kısmı, rot ayarı sıkıntılı ise lastiklerde düzensiz aşınma olur. 

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Çağlar Bayur

aks kafası da olabilir, dururken direksiyonu tam sağ veya sol yapınca ses var mı?

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet Caliskan
Çağlar Bayur yazdı:

aks kafası da olabilir, dururken direksiyonu tam sağ veya sol yapınca ses var mı?

Abi bugün deneme fırsatım oldu. Araç durur vaziyette denedim herhangi bir ses yok. Hiç bozmadan gaza basıp ilerledim hemen tak tak diye ses gelmeye başladı. Dururken yapmıyor.

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki

• Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.