İçeriğe Yönlendir

Astra H Stop Olayı

Bünyamin Dedeoğlu

Recommended Posts

Bünyamin Dedeoğlu

Merhaba Opel Astra 1.6 2004 model Z16XEP motor kodlu bir araç aldım , aldığım günden beri araba lpg de giderken 60-120 km arası hızlarda ani fren yapınca stop ediyor, geçen hafta ağır bakımlarını yaptırdım, ayrıca LPG enjektörlerini ve LPG filtrelerini değiştirdim. Bugün ise egr ve maf sensörlerini temizlettim ancak halen yapıyor. Araba ecusunda bir hata yada kod yok temiz , sizce durum ne olabilir , benzinde hiç bir problem yok , LPG de oluyor , bazen yüksek vites düşük devirde ise tekleme yapıyor yardım görüş ve onerileriniz varmıdır , maliyeti en az olandan başlamak istiyorum

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

zaten orjinal sistemde (benzin) sorun yok ise arıza sonradan yakılmış olanda (lpg) ecuda da hata kodu oluşmaz.

Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

zaten orjinal sistemde (benzin) sorun yok ise arıza sonradan yakılmış olanda (lpg) ecuda da hata kodu oluşmaz.

Çağlar abi işte neden stop ediyor ? Bunu arıyorum , hata kodu ECU da yok demem detay vermek icindi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

lpg sisteminde aranacak arıza, sonradan takılmış bir sistem olduğu için tahmin zor

örnek: durmadan bobini arızalanan bir motor vardı, lpg tesisatından çıktı uzun süre sonra arıza

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

Diyafram, yola dik olacak sekilde takılmamıstır. Yola bakıyordur negatif ivmede yakıt gidemiyordur. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

Diyafram, yola dik olacak sekilde takılmamıstır. Yola bakıyordur negatif ivmede yakıt gidemiyordur. 

Diyafram derken LPG regülatörü montaj pozisyonundan mi bahsediyorsunuz 

Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

lpg sisteminde aranacak arıza, sonradan takılmış bir sistem olduğu için tahmin zor

örnek: durmadan bobini arızalanan bir motor vardı, lpg tesisatından çıktı uzun süre sonra arıza

Bir kişi westinghouse giden hortumdan bahsetti bugün LPG montajı sırasında eğer oradan T aldilarsa oda olabilir dedi , mantıklı da geldi aslında abi , çünkü frene basınca stop ediyor 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
Dogan Arsiray yazdı:

Evet dogru. 

Yarın sabah bakarım pozisyonuna çok teşekkürler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak

Evet aynı sorun bende de var, benim eksantirik sensörü arızalı ama ondan olurmu ki? Çözüm bulunca buraya da yazarsaniz sevinirim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Fatih Sarıkaya

Bizde 1.6 ls plus cruze vardı.Şu gerçekte olmayan 125 hp motor.Bizimde olur olmadık yerde stop etme sorunumuz vardı.Çok aradık,uğraştık çözümü bir türlü bulamadık.En son hiç lpg ye geçmez oldu.Servise gittim,map sensörünün arızalı olduğunu öğrendik,onu değiştirdik düzeldi.Bu sorun varkende servise çok gittim ama o alet hiç arızalı gibi durmuyordu.Ucuzda değil.Geçen sene 250 liraya değiştirmiştim.Bir baktırın derim.En azından denemek için tanıdığınız biryer varsa ordan alın.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Öncelikle piyasada ismi geçen lpg montaj yerine gidin. Montajcıların çoğu zır cahil. Sağlam birini bulun. Montajınızı kontrol ettirin. Bu konu ile ilgili özdin varol ile görüşebilirsiniz. Eğer montajda hata yoksa lpg ayarlarını yaptırın. Yolda seyir halinde yapılmalı. En son da sensörlerin kontrolü yapılmalı. Sorunun çözülmemesi için bir engel yok. Doğru yerlere gitmek önemli olan

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
(düzenlendi)
Muhammed Orak yazdı:

Evet aynı sorun bende de var, benim eksantirik sensörü arızalı ama ondan olurmu ki? Çözüm bulunca buraya da yazarsaniz sevinirim. 

Dalgalanma var mı rolantide hafif hafif

Fatih Sarıkaya yazdı:

Bizde 1.6 ls plus cruze vardı.Şu gerçekte olmayan 125 hp motor.Bizimde olur olmadık yerde stop etme sorunumuz vardı.Çok aradık,uğraştık çözümü bir türlü bulamadık.En son hiç lpg ye geçmez oldu.Servise gittim,map sensörünün arızalı olduğunu öğrendik,onu değiştirdik düzeldi.Bu sorun varkende servise çok gittim ama o alet hiç arızalı gibi durmuyordu.Ucuzda değil.Geçen sene 250 liraya değiştirmiştim.Bir baktırın derim.En azından denemek için tanıdığınız biryer varsa ordan alın.

Teşekkürler hocam 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Öncelikle piyasada ismi geçen lpg montaj yerine gidin. Montajcıların çoğu zır cahil. Sağlam birini bulun. Montajınızı kontrol ettirin. Bu konu ile ilgili özdin varol ile görüşebilirsiniz. Eğer montajda hata yoksa lpg ayarlarını yaptırın. Yolda seyir halinde yapılmalı. En son da sensörlerin kontrolü yapılmalı. Sorunun çözülmemesi için bir engel yok. Doğru yerlere gitmek önemli olan

Teşekkürler

tarihinde Bünyamin Dedeoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Muhammed Orak
(düzenlendi)
Bünyamin Dedeoğlu yazdı:

Dalgalanma var mı rolantide hafif hafif

Motor soğuk iken yok isininca var.

tarihinde Muhammed Orak tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
Muhammed Orak yazdı:

Sanki soğukken gibi hocam

Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu
Bünyamin Dedeoğlu yazdı:

Dogan Arsiray yazdı:

Evet dogru. 

Doğan hocam link aşağıda resim çektim bakarmisinjz regülatör yönüne 

https://i.imgyukle.com/2019/10/30/E2BSKx.jpg

Muhammed Orak yazdı:

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

TPS ye bir bakmak lazım. içinde fırçalı kontakt lar var eskiyince ve ısındığında içindeki minik devre kartı sorun yapar saçma değerler okur ancak okuduğu için arıza kaydı oluşmaz. 3 kez farklı araçlarda benzerini yaşamıştım. TPS gaz kelebeğinin pozisyonunu ölçer. elektronik kontrollü gaz kelebeğinde ise olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

Yarın TPS ye bakacağım, bugünde Delphi marka bobin siparişi verdim 

Yorum bağlantısı
  • 4 hafta sonra...
Bünyamin Dedeoğlu
(düzenlendi)

Merhaba 2005 Astra H Z16XEP motor kodlu 250 bin km de lpg li aracımda şöyle bir sorun var lütfen başına gelen fikri olan var ise paylaşabilir mi şimdiden teşekkürler 

Araba daha çok sabahları çalışırip evden işe giderken tatlı bir rampa var orada stop ediyor yada bir viraj var düz orada yavaslayinca stop ediyor , soğukken mi yapiyor sicakken mi yapıyor bunu daha çok soğukken yapıyor 

Lpg ve benzin de aynı değişen bir şey yok 

Ayrıca rölanti çok hafif oynuyor çok hafif 880-900 arası gibi diyelim bu çok önemli değil diye düşünüyorum fakat bir başka durum RÖLANTİ DE BEKLERKEN VİTESE ATTİGİMDA  r yada a hiç önemi yok gaza basınca rölanti 400 lere inip tekrar 900 oluyor bu durum neden olur ve bu durum ile stop etme arasında bir bağlantı var mı sizce kendi yaptıklarımı yazayım ben 

EGR temizledim

Boğaz kelebeği temizledim

Map sensörü temizledim 

Maf sensörü temizledim

Yağ bakımları 1 ay oldu filtreler hepsi yeni 

Bujiler bosh yeni acaba ( lpg için olan bujimi taksam diyordum )

Ateşleme bobini hatasız sorun yok

Subap diyen var 

Motor hava alıyor diyen var 

Kurum bağlamış diyen var 

Bir tane çatlak borudan bahseden var manifoldda 

Krank sensöru

Egzantrik snesoru 

Hareret müşürü diyen var 

Yani icinden çıkamıyorum , subap geliyor aklıma compression testi yaptırdım 4 silindire 165 çıktı , kurum olsa erime olsa 4 silinirde aynı çıkar miydi uzun oldu kusura bakmayın teşekkürler

tarihinde Bünyamin Dedeoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lpg de mi yoksa her ikisinde mi yapıyor. LPG yi kapatıp deneyin 1 hafta kadar. LPG bujisi almaya gerek yok.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

Metin abi denedim benzinde de yaptı abi , acaba daha mı uzun süre binmem lazım benzinde bir kişi yakıt haritası ECU olayindan bahsetti abi 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Estağfirullah üstad abi olan sensin :D 3 5 gün denedin var sayıyorum, direksiyon müşiri, maf map sensörleri, rölanti müşiri, krank sensörü, benzin pompası vs vs liste uzar gider. Tam olarak ne zaman yapıyor onu anlamaya çalış.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Bünyamin Dedeoğlu

Net olarak soğukken yapıyor motor soğukken evden işe giderken yada gelirken

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...