İçeriğe Yönlendir

C-Max I - Katlanır Ayna Uygulaması

Mehmet Unkun

Recommended Posts

Mehmet Unkun

(Düğme kısmını daha sonra toparladım,kablo görünüyor) 800 tl aynalar,130 tl modül,25 tl ayna düğmesi, işçilik 0 tl :) 

2006 model aracıma eklediğim katlanır ayna. Araçta harici modül olmadan katlanır ayna desteği mevcut fakat katlama düğmesi ve röle(orijinal) almak gerekiyor. Bu parçalar ebaydan alınabilir burda bulunmuyor. O zaman da maliyet artıyor, ben modül ile yaptım. Çok daha uyguna geldi. Normal cam düğmesini de içerden kapatma düğmesi olarak ayarladım. Ayrıca modülün yaz ve kış modu var.

Ebaydan şu parçalar almak gerekiyor orijinal bir sistem için..... tabiki gem modülünden ve kapı soketlerinin ordan kablo çekmek gerekiyordu(kapı içlerinde tesisat hazır). Modül ile sadece kapılardan kablo çekerek( korna modülüyle birlikte) bağlantısını yaptım.

(Korna için yine ayrı bir anlatım yapabilirim)

Orijinal yapmak isteyenler yolcu tarafında arka koltuğun altında aşağıdaki röle yuvasını kontrol edebilirler. Eğer röle yeri varsa içerde kablolar çekilmiş demektir. İşleri kolaydır. Yoksa benim gibi kabloları çekmeliler. Araştırmalarıma göre 2010 yılından itibaren bu katlama sistemi değişmiş,röle kaldırılmış ve  kapı modüllerine alınmış. Onlar kapı modüllerinden ilgili pinlerden kabloları aynalara çekmeliler(belki de çekilidir ) sadece ayna değişikliği ve elm ile aktif etmek yeterli olabilir.

s-l1600.jpg

s-l1600.jpg

Modül şeması,  Gem modülünde altta c100 soketi var. Turuncu ve büyük şekilde. Onun 11 nolu pini kapı kilit,25 nolu pini kapı açık tetiği gönderir. Normalde bu tetik uçlarını kapılardan almak gerekir çünkü CAN üzerinden haberleşiyor ve içerde bağlandığı yer yok(4 kapısında modül olan araçlar için ). Sonra yakıt kapağının da merkezi kilide bağlı olduğunu görünce şemadan yukarıdaki pinleri buldum ve işim kolaylaştı. 

up374372-0_IMG_20191109_WA0002.jpg

c100 soketi

up142235-C100_FLOOR_1.jpg

FUSE TAB ile sigortadan kontak ve güç bağlantılarını aldım. Ayna kapaklarını da boyadım mı tamamdır.

6b.jpg

Esp için aldığım şu soketleri modülle kabloları birleştirirken kullandım fazladan vardı. 

f7f810e4-b9c7-47e5-98fc-ba901d641077.JPG

• Beğen 9
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Tebrikler güzel iş. Ben de Mondeo'ya yapmıştım orjinal modullerle yaptık tabi 1 yıl falan sürdü bizim yapmamız parça beklemek sebebiyle ama temiz oldu.

Bu kornanın bıplaması da modülle mi alakalı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Tebrikler güzel iş. Ben de Mondeo'ya yapmıştım orjinal modullerle yaptık tabi 1 yıl falan sürdü bizim yapmamız parça beklemek sebebiyle ama temiz oldu.

Bu kornanın bıplaması da modülle mi alakalı. 

Ayrı bir modül var. Şurada paylaşmıştım.

https://m.facebook.com/groups/238195142913155?view=permalink&id=2614881818577797

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Fatih Evcin yazdı:

içerik bulunamadı diyor :( 

Gruba katılmak gerekebilir. Ondan hata veriyor herhalde. Ben giriyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Fatih Evcin yazdı:

içerik bulunamadı diyor :( 

Foruma ekledim hocam bakabilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun

RjLVqH.md.png

Kapı modülünden gelen pinleri işaretledim bazı aynalarda pinlerin yerini değiştirmek gerekebilir.

Kapı üzerindeki orijinal katlama soketi

up374372-DSC_0519.jpg

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Hüseyin Matur

Tüm uygulamalara tek tek baktım. Uğraşıp başarması kullanmasından daha zevkli işlemler :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...