İçeriğe Yönlendir

Fiesta IV - Civic Amortisörü Uyar mı?

Berat Ad

Recommended Posts

Berat Ad

1998 model fiestam var. arka amortisörleri çatallı. orjinal amortisörler çok pahalı. 200-220 TL arası. 

Araştırdım 1996-2000 arasında honda civiclerin de arka amortisörleri çatallıymış. bunların fiyatları da 140-180 arası. 

Sizce ne yapayım ? Civic amortisörü, fiestaya uyar mı?

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Araç ağırlıkları ve geometrisi farklı olduğu için uyacağını sanmıyorum. Güvenlikle doğrudan ilişkisi olan bir parçada orjinal ürün kullanmanızı tavsiye ederim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Berat Ad yazdı:

1998 model fiestam var. arka amortisörleri çatallı. orjinal amortisörler çok pahalı. 200-220 TL arası. 

Araştırdım 1996-2000 arasında honda civiclerin de arka amortisörleri çatallıymış. bunların fiyatları da 140-180 arası. 

Sizce ne yapayım ? Civic amortisörü, fiestaya uyar mı?

Ortalama 100.000 km kullanılacak bir parça için 200-220 pahalı  değil. Bence riske gerek yok .

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Bagaj amortisöründe bile boy ve  şekil  aynı olmasına rağmen  basıncına göre birbirinden farklıyken   ortalama  1 tonluk bir araçta şekli benziyor diye risk almazdım  ben olsam.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Coşku Mert

orjinal amortisör için 200-220 lira bedava... orjinal olmasa da kaliteli yan sanayi üründür ve riske girmeye değmeyecek bir rakam bence

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Metin Akbal yazdı:

Yan sanayi bakarım başka aracın bakmam.

en kötü ihtimalle , çıkma bile olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bir araç üretimi için yapılan Ar-Ge' yi gözümün önünden geçirdim :yildizlar:.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

parça kodları tutuyor mu üreticilerinin ona bakıp anlayabilirsiniz bu kadar araştırmaya gerek yok 😀

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sadece çatal bağlantı formu yetmez, çatal arası aralık mesafe, içinden geçen somun çapı bile aynı marka araçta bile farklı olabiliyor, ayrıca civic amortisör kursu kesin daha kısadır, yerine montaj olarak uysa bile de sönümleme kabiliyet ayarları bambaşkadır, önemli bir parça, riske girmeyin.

honda farını alıp takabilirsiniz mesela onda bir sorun olmaz, kesme biçme kaynak ile kolayca yapılsa da risk teşkil etmez

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Maliyet kaygısı varsa eskileri tamir ettirin sök tak parası dahil daha uyguna gelir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berat Ad

Herkese cevapları için teşekkür ederim.

Piyasada 1998 model fiestalar için satılan arka amortisörler çok nadir bulunmaya başlandı. Marka çeşitliliği azaldı. Haliyle fiyatlar arttı ve artmaya devam edecek. 

İlk defa amortisör değiştireceğim. 

Patlak Amortisörlerin arabanın gidişini ne kadar kötü etkilendiğini bizzat tecrübe ettim. Fakat fiestada başka bir arabanın amortisörünün kullanılmasını gidişi ne kadar etkiler iyi mi etkiler kötü mü etkiler bir fikrim yok. Ama şuna inanıyorum ki fiestalar düşük (alt) seviye araçlar ve bu araçlarda kaliteli parçalar kullanıldığını sanmıyorum. Yani civic in amortisörü daha iyi olabilir.

Bununla birlikte yorumlardaki tavsiyelere uyacağım ve orjinal veya yan sanayi fiesta amortisörü alacağım :)

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Bir kaç yıl önce sattığım  99 fiestamda  satmadan  önce genel bakım onarımda amortisörleri değiştirdim ve üzerinden çıkanlar fabrikasyon  orijinal amortisörleriydi.

Bunu neden anlatıyorum, çünkü  girmediği yol kalmayan aracımın amortisörleri  çok sağlam çıktı. 18 yıl dayanan amortisör kalite olarak civicten  aşağı değilmiş bence. 

Ayrıca dediğiniz gibi olsa dahi (kaliteden  anladığım yumusaklik) orijinalden daha sert yada daha yumuşak olmasının  yol tutuşa etkisi her şekilde olumsuz olur. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

neden risk?  yakın zamanda benim 2006 fiestaya arka amortisör olarak tanesi 100 tl. ye monrore almıştım, cillop gibiydi, yani uydurmasyon yapmayın uyan parça takın derim...

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

O eski Fiesta yı küçümsemeyin, çok iyi sürüşe sahip bir araçtır, Civic ten hızlı viraj alabilir.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Evren Erakçora yazdı:

O eski Fiesta yı küçümsemeyin, çok iyi sürüşe sahip bir araçtır, Civic ten hızlı viraj alabilir.

Fiesta bu, kim diyor daha kötü diye :tongue: 

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Ramazan Altıntaş
Ali Cihangiroğlu yazdı:

neden risk?  yakın zamanda benim 2006 fiestaya arka amortisör olarak tanesi 100 tl. ye monrore almıştım, cillop gibiydi, yani uydurmasyon yapmayın uyan parça takın derim...

Abi monreo alalı ne kadar oldu ben sachs almıştım 6 ay sonra patladı sanırım  yük falanda tasimiyorum lakır lakır ses yapıyor şimdi yine değiştirmeyi düşünüyorum ama sachs dan başka marka bulamadım onlar bile 120 liraydı geçen sene aldığımda 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...