İçeriğe Yönlendir

Xiaomi Zil Sesi Seviyesini Ayırmak

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Kayınvalideye xiaomi redmi go telefon aldık. Go yazılımı daha basit arayüzlü ve az donanım özellikleri isteyen bir android yazılım. Şarjı falan epey uzun Gidiyor. Kullanımı basit. Zaten sadece arama yapacak. 

fakat şöyle bir sorun var. Zil sesi seviyesini ayarlıyorum. Ana ekrandayken ya da başka uygulamada iken telefonun yanındaki ses açma kısma tuşlarına basınca zil sesi seviyesi de değişiyor. Evde çocuk da var. Malum, eline alıp oynayabilir ve bilmeden sesini kısarsa bu sefer biz aradığımızda kayınvalide de duymaz telefonu. 

Zil sesini ayarladan ayarlayıp, telefonun yanındaki tuşlardan bağımsız yapma ayarı yok mudur? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yan ses tuşunu medya olarak ayarlayabilirsiniz, kısılırsa müzik vb. sesi etkilenir

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

yan ses tuşunu medya olarak ayarlayabilirsiniz, kısılırsa müzik vb. sesi etkilenir

Nasıl? Yapamadım

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Engin Deniz yazdı:

Bu şekilde değil mi ayarlar? 1b41057cd801ff47541d579190c744cd.jpg

Buna benzer. Bir kere ses seviyesine basınca zil sesi azalıyor. Aşağı çekince diğer sesleri de gösteriyor. 

mmkcUH.jpeg

9UGaL1.jpeg

Yorum bağlantısı
Engin Deniz

Yan tuş medya sesini düşürüyor. Bildirim ve zil sesleri zil resmi olan yerden değişiyor. Yani yan tuştan tamamen kıssa bile zil sesi değişmez.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Yan tuş maalesef ki zil sesini yönetmiyor. Ben de çok büyük eksikliğini hissediyorum. Miui9'dan sonra böyle yapmışlar.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

öyle neden yapmışlar yahu, normalde telefon boştayken bastığımda medya sesini ayarlıyor bende, zil sesi içinse ses tuşuna bastığımda çıkan menüden zil sesin seçmediğim sürece zil sesine dokunmuyor alet, yani normalde zil sesini seçmediğiniz sürece dokunamıyorsunuz, konuşma esnasındaki ses ayarıda ayrı ayarlanıyor,  bendekinde medya-zil-alarm-arama diye 4 kısım var ve hepsini ayrı ayarlaman gerekiyor, ses tuşu sadece medya sesini ayarlıyor normal durumdayken,  miuda neden böyle yapmışlar acep...

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

öyle neden yapmışlar yahu, normalde telefon boştayken bastığımda medya sesini ayarlıyor bende, zil sesi içinse ses tuşuna bastığımda çıkan menüden zil sesin seçmediğim sürece zil sesine dokunmuyor alet, yani normalde zil sesini seçmediğiniz sürece dokunamıyorsunuz, konuşma esnasındaki ses ayarıda ayrı ayarlanıyor,  bendekinde medya-zil-alarm-arama diye 4 kısım var ve hepsini ayrı ayarlaman gerekiyor, ses tuşu sadece medya sesini ayarlıyor normal durumdayken,  miuda neden böyle yapmışlar acep...

İşte ben de bunu soruyorum. Yan tuş sanki ayarlı gibi zil sesine odaklı. Oynayınca zil sesi değişiyor. Eğer açılan menüden ok’a basarsam diğerlerinin ses ayarını değiştirebiliyorum. Yani ses tuşu, varsayılan olarak zil sesine odaklı. 

ama telefon görüşmesi yaparken tuşlara basarsam ahize değişiyor. Video müzikte basarsam medya sesi değişiyor. Hiçbir şey yokken basarsam zil sesi değişiyor. Kızım eline alıp basarsa kaynanam duymaz telefonu asla. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

orası yanlış olmuş, sadece medya sesini değişmeli zil olayını sen seçmen lazım, yazılım güncelleme ile düzelir sanırım..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ama telefon görüşmesi yaparken tuşlara basarsam ahize değişiyor. Video müzikte basarsam medya sesi değişiyor. Hiçbir şey yokken basarsam zil sesi değişiyor. Kızım eline alıp basarsa kaynanam duymaz telefonu asla. 

bizdeki şaomi de de ses tuşu zili etkilemiyor boşta basılınca. sadece medya sesini kısıyor. konuşma yaparken hoparlörü ayarlıyor orası aynı. ama boşta iken medya sesini etkiliyor zili değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
orası yanlış olmuş, sadece medya sesini değişmeli zil olayını sen seçmen lazım, yazılım güncelleme ile düzelir sanırım..
Bende de aynı şekilde
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Miui de ses tusunun islevini degistirmek icin ekstra bir ayar yok. Normalde bostayken medya sesini degistirir ama bu farkli bir yazilim anladigim kadariyla. Stock androide yakin bir yazilima benziyor. Ses ayari o sekilde cunku. Root olmadan ses tusunun islevini degistirmek mumkun olmayabilir. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Bir de google playe volume lock gibi seyler yazip cikan uygulamalar denenebilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Valla android kullanıcısı değilim ama bütün ayarları kurcaladım. Her yere girdim ama ses ayar tuşlarının ana ekranda veya telefon kilitliyken oynanması halinde hep zil sesi değişiyor. Güncelleme de yaptım. En son ne ise onu yükledi. Android 8.1 mi ne öyle bir şey oldu. Yazılım android go bu arada. 

Tşkler herkese. Ayarı düzeltebilirsem yazarım tekrar buraya. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Bende Huawei var, boşta iken aynı sizde ki gibi zil sesi değişir, medyada iken medya vs diye gidiyor. Değişiklik normal ayarlarında yoktur. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Saf android de öyle maalesef, eşimin eski GM 5 plus da öyleydi, şimdi kayınvalide kullanıyor, ses kısık oluyor her telefonu elime aldığımda :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Saf android de öyle maalesef, eşimin eski GM 5 plus da öyleydi, şimdi kayınvalide kullanıyor, ses kısık oluyor her telefonu elime aldığımda :)

Aha işte. Tam da sıkıntı bu. Arayınca duymuyor. Zaten kulaklık takıyor :) 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Sani Gerşon yazdı:

Yan tuş maalesef ki zil sesini yönetmiyor. Ben de çok büyük eksikliğini hissediyorum. Miui9'dan sonra böyle yapmışlar.

nasıl yani? artı eksi yapması gerekmezmi zaten zil sesini?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

nasıl yani? artı eksi yapması gerekmezmi zaten zil sesini?
Yapmiyor iste. Medya sesini yonetiyor. Ancak dugmeye bastığımda bir menu açılıyor, oradan elle secersem bir kerelik dugmelerle yonetebiliyorum.
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Sani Gerşon yazdı:

Ben de bundan dertliyim. Düzeltmenin bir yolu yok mu acaba?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Yazıyordum. Htc oldum olası ses tuşlarını bekleme modunda iken zil sesi seviyesi yapıyor. Benim için çok kullanışlı bir özellik. Ortama göre istediğim seviyeye hemen ayarlıyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...