İçeriğe Yönlendir

0,9 Turbo Clio 4 Yakıt Tüketimi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba 

Benimle aynı kafaya sahip bu arkadaşımızı 3 aya yakındır takip ederim. Bu sefer beni kırmadı depo testi yaptı. Görüldüğü gibi LPG şart değilmiş. 

Hypermil yapan araba az yakar. Eğer düşük süratte gitmek sana daral veriyor ise hız sabitleyicini makul bir hıza ayarlayıp yola devam edin. 

Eskiden hız sabitleyicim yokken gaza basılı tutmak beni sıkardı, istemsizce gaza basardım. Ama hızını sabitleyince üstünüzde yükün büyük bir kısmı ortadan kalkıyor. 

İnsanlar vites değiştirmemek , Debriyaja basmamak için onlarca lirayı otomatik arabalara harcıyor. Ama aynı rahatlığı sağ ayakları için istemiyorlar. Hız sabitleyicinin kıymetini kullandıkca anlıyor insan. 

Videoda aynı benim gibi 80 km hıza sabitleyip , ortalama 60 kmh hız ile 4.5 litre benzin yakmış arkadaş. Öpde başına koy. 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 8
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

1 litre ve altı düşük hacim turbo motorlu araçlar nedense bana çok çabuk biyeri kırılacakmış gibi geliyor. Hacime göre beygiri düşük arabaları çok seviyorum, gücü kısılmış olduğu için ömrü daha yüksek oluyor, halamda 1.2 tsi polo var, sıfır aldı. Garip geliyor bana, birtane aldım bu zamana kadar düşük hacim yüksek beygir, oda 1.3 130 ps toyota motorluydu. Velhasılkelam, düşük hacimli motorların 0.9 dacia clio, 1.0 vw caddy, 1.2 qashqai. Bu arabaların yakıtı az ama uzun vadede nasıl sıkıntılar çıkarır, motor ömrü nedir ? 

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

0.9 tce icon donanım ile alınası araçtır 90hp de normal kullanımda yeterli tüketim dizeli aratmıyor .

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tasarımı gereği zaten normalde az yakan araçlar ile testi anlamıyorum. Yapsanıza 4000cc araç ile hipermil görelim 💰

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

ortalama 60 kmh hız ile 4.5 litre benzin

bir tdci için fazla bir tüketim

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

Abi öyle diyorsunda ben tdci test ettim. 4,4 litre dizel çıktı :)

result.jpg

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

tdci test ettim. 4,4 litre dizel çıktı

bozuk veya bakımsızdır bilemem elalemin tdci yını

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba 

Benimle aynı kafaya sahip bu arkadaşımızı 3 aya yakındır takip ederim.

Ben senden başka yok sanıyordum , bu işe kafa yoran :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

bozuk veya bakımsızdır bilemem elalemin tdci yını

Abi araba daha 15 km de idi. 

20150515_195342.jpg

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

Abi araba daha 15 km de idi. 

20150515_195342.jpg

bozuk imalat olabilir bilemem videodaki tüketimin çok yüksek veya devir /hız a uygun vites seçmedin

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

10 sene önce böyle sürüşler yapardım, o zaman hypermiling diye bir terim yoktu veya ben duymamıştım :) 4,4 falan yaktığım olmuştur.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak

Uzun yolda az yakmayan araç mı var? Hele ki bu denli düşük hızlarda? Yakılan 4,5 lt bile fazla.

6 silindir aracımla tek kişi sahil kenarında sakin sakin gazlamasız 40 lt lpg ile 550km yol yapmışlığım var... Yeter ki dur-kalk yapmasın, sahil kenarında olsun.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Gökhan Albayrak yazdı:

Uzun yolda az yakmayan araç mı var? Hele ki bu denli düşük hızlarda? Yakılan 4,5 lt bile fazla.

6 silindir aracımla tek kişi sahil kenarında sakin sakin gazlamasız 40 lt lpg ile 550km yol yapmışlığım var... Yeter ki dur-kalk yapmasın, sahil kenarında olsun.

Arabanız çok yakıyor. Ekonomik değil :) 

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı
Servet Aydın yazdı:

Tasarımı gereği zaten normalde az yakan araçlar ile testi anlamıyorum. Yapsanıza 4000cc araç ile hipermil görelim 💰

Benim aklımda yapacağım, paylaşırım ;)

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

O kadar dedim ege gezimizde 110 altında git diye. Noldu 3.2 litre yaktın. Yazık çok yazık 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

O kadar dedim ege gezimizde 110 altında git diye. Noldu 3.2 litre yaktın. Yazık çok yazık 

Abi iki farklı 3 farklı fiestada aynı değerleri yakaladım. 110 km hızla gittiğim bile 5.1 litre yaktı

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Eşimde 0.9 clio vardı 4 sene kullandık.Hipermil falan gerek yok zaten baya az yakıyor :) ortalaması 6.2 litre idi.Motorda en ufak bir sorun yaşamadık gerçi 4 yılda 20 bin km ancak kullandık.

Fakat bakım masrafı az olan parçası kolay bulunabilen ve bol donanımlı bir araç(icon için söylüyorum).Biz keyifle bindik tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Abi iki farklı 3 farklı fiestada aynı değerleri yakaladım. 110 km hızla gittiğim bile 5.1 litre yaktı
Benzinli ile öyle yakıyorum ben
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ahmet Türedi yazdı:

Eşimde 0.9 clio vardı 4 sene kullandık.Hipermil falan gerek yok zaten baya az yakıyor :) ortalaması 6.2 litre idi.Motorda en ufak bir sorun yaşamadık gerçi 4 yılda 20 bin km ancak kullandık.

Fakat bakım masrafı az olan parçası kolay bulunabilen ve bol donanımlı bir araç(icon için söylüyorum).Biz keyifle bindik tavsiye ederim. 

Hocam demekki hypermil ile sürünce adam sizden 2 litre daha ekonomik sürüyor. senede 15000 km yapsan  2 litrende 2040 liralık tasarruf ediyor. Arabanın bakımı, kaskosu ve trafik sigortasını bedaveye getiriyor. 

Evren Erakçora yazdı:
Ali Darbaz yazdı:

Benzinli ile öyle yakıyorum ben

Arabayı düz ovada 110 120 kullandım. 1,5 tdci econetic motor 5,2 litre yakmış. Üstelik hız sabitleyici açık yaptım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
Ali Darbaz yazdı:

İnce ayarları en iyi bilenlerden biri senin olman lazım. Her arabayla 110 km az yakar mı? Dizel arabayı i10 gibi mi sürdün?

Fluence ile 120 km ile giderken devir 3000 oluyor, 5.7 lt gösteriyor, şehiriçi kullanıyorum 5.2 lt gösteriyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Köksal Yılmaz yazdı:

İnce ayarları en iyi bilenlerden biri senin olman lazım. Her arabayla 110 km az yakar mı? Dizel arabayı i10 gibi mi sürdün?

Fluence ile 120 km ile giderken devir 3000 oluyor, 5.7 lt gösteriyor, şehiriçi kullanıyorum 5.2 lt gösteriyor. 

yahu ben 14000 km tdci 1.5 econetich fiesta kullandım. Her testi yaptım. Saate 60 km hızla 3 kişi 4 litre yaktım en düşük

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

100 km/h sabit hızla tek kişi gidiş, 3 kişi + koltuklar yatık tam dolu bagaj ile dönen kadjar 4,1 litre yaktı.

Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Ali Darbaz yazdı:

Arabanız çok yakıyor. Ekonomik değil :) 

6 silindir, 2200 cc ve neredeyse 2 ton, bunları düşününce i10 gerçekten de fazla yakıyor...

En üzücü yanı da artık benim değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Gökhan Albayrak yazdı:

6 silindir, 2200 cc ve neredeyse 2 ton, bunları düşününce i10 gerçekten de fazla yakıyor...

En üzücü yanı da artık benim değil.

İ10 dur kalk trafikte yakmıyor ama. Yakacak silindiri yok. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...