İçeriğe Yönlendir

0,9 Turbo Clio 4 Yakıt Tüketimi

Ali Darbaz

Recommended Posts

Servet Aydın
Ali Darbaz yazdı:

Valla ben bilemedim. Epey zamandır ekonomik otomobil videoları izlerim. Hybrid motorlu arabalar hariç 4 altına düşenini görmedim. 

Ecomodder ve hypermil sitelerinde Non-hybrid araclar arasında en az yakan mitsubishi mirage modelleri bile 3.9 litre altına inemiyor. 

Pasat 100le 3.8 yakıyor. Hiper filan hak getire 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Pasat 100le 3.8 yakıyor. Hiper filan hak getire 

Dizel passat ile yarışamayız abi. Her bakımdan yarışamayız :)

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Ali Darbaz yazdı:

Dizelle hypermil yaparsan katalizör tıkanır daha fazla masraf.

Az yakıt az kurum, az kurum az kül, az kül az temizlik, az temizlik uzun ömür 

1000 kmde bir yüksek devir 5 km kafi temizlik için 

Ali Darbaz yazdı:

Dizel passat ile yarışamayız abi. Her bakımdan yarışamayız :)

Yıllar önce, signo toledo. O zaman 100 oktan mı ne shell vardı. Sene 2005 sanırım. Bursaya servise gittim geldim. 5 litrenin altında yakmıştım, 100'ü geçmeden 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Az yakıt az kurum, az kurum az kül, az kül az temizlik, az temizlik uzun ömür 

Valla abi, ben çok inceledim TDi bitmiş. Hem pahalı hemde hakkında soruşturma var. 

Honda Civic 1.5 Turbo gibi şahane arabalar Passatan 100 bin daha ucuz. 80 km hızla giderken 4 litre yakacak verimliliğe sahip. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Göktürk yazdı:

Herkesten farklı olmaya çalışmaksızın temel konfor ve servis bakım avantajını ve belli bir kalite garantisini yaşayabiliyorsun. Ne ben burdayım diyor ne de kalk gidelim diyor. Bence güzel birşey bu. Halk olmak istiyorsan halk arabası.

Servet Aydın yazdı:

Farklı olmak istesem kangoo trekka 4x4 alırım. Normal vatandaş aracı aldım. 

Tabi abi 261 bin tlye Halk arabası. Bunu söylerken ironi yaptınız kesin :) .Artık 74 ayda yemeden içmeden bir tane alırız :) 

Asgari ücretliyi hesaplamayım ben hiç :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Olmuş mu o kadar. 154ine almıştım. İyi yatırım demekki 

Ben yatırımı dolara yapıyom abi. Ecuk peşinat biriksin direk eve girecem. Besleride 10 yıl sonra patlatıp Kalan evin borcunu ödeyecem. :)

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Avrupada üretilen sedam pazarların 1/3 Türkiyede satılıyormuş. Avrupa birliğinin ortalamasının üzerindeyiz "Halk arabası oranında".

Ali Darbaz yazdı:

Tabi abi 261 bin tlye Halk arabası. 

Halkımız bayağı iyi yatırım yapıyormuş.

Servet Aydın yazdı:

Olmuş mu o kadar. 154ine almıştım. İyi yatırım demekki 

Kızmayın hemen vw ceosu açıkladı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Farklı olmak istesem kangoo trekka 4x4 alırım. Normal vatandaş aracı aldım. 

Ha birde, vale passatın kapısına koşuyor ama i10a koşan görmedim. Bayağı sıkıcı olmalı lüküs mekana yanaşınca 

Vale benden bahşiş istemiyor. Kemer Countryde valeye verdim. Dönüşte benden bahşiş istemedi. Abi sen al git dedi. :)

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:
liste de beni haklı çıkardı demek ki sevindim

Sattığım Fiesta kmsi düşürülmüş 1.4 TDCI, 2 kişi artı arka koltuklar yatırılmış vaziyette 200+ kg fıstık yükü ile Osmaniye'den Sivas'a tırmanarak geldi. 4.15 lt pompa ölçümü.

Ali Darbaz yazdı:

Abi listede 68 kişilik. Daha 4 ncü adamla 4 litrelere çıkıyor. İlk 3 psikopat hypermil adamlar. Ben onlara erişebilmem için hollanda danimarka gibi düz memleketlerde araba sürmeliyim. 

0dee73ca14d311a2908e501f30e26c23.jpg

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Arkadaşlar da söylemiş clionun tüketimi pek etkileyici değil. Benzinli arabalarda ne yaparsan yap 4 litrelerin altına inmek zor. Ayrıca ben aynı tüketimi 1350 kg lık focus 1.0 eboostla yakalamıştım hem de van erzurum arasındaki yüksek rakımlı ve sürekli iniş çıkışlı arazideki yolda. Hem de 2 defa. Aynı sürüşü şimdiki egea dizel ile denesem 3.5 yakarım herhalde. Kısacası benzinli araçla hypermilling insanı çok da şaşırtmıyor bence. Bu arada 1.0 tsi polo vs denemedim belki onlar bir miktar daha düşebililer.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Genel ortalaması 6,5 litre benzin olan bir arabayı 4,5 litre ile kullanmak bence büyük bir başarı. Dizel arabaların yüksek verimliliği olabilir. Bu arakadaşımızın azmine gölge  düşürmez. Arkadaşın yaptığı hız sabitleyicisini 80 km sürate kurmak ve sabırla sürmek. Özel bir çabaya gerek yok. Sabırlı olan herkes bu değeri yakalar. Ama malesef kimsede sabır yok. Bu arkadaş günübirlik bir deneme yapmıyor. Onun sürüşü bu şekilde. Sürekli Hypermil yapıyor. Sürekli ekonomik değerler yakalayıp cebindeki parayı kolluyor. 

Basit bir hesap ile her 15000 km lik döngüde 2000 tl net tasarruf ediyor. Bence sizde bunu bir düşünün. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

@Selçuk Bakış Yılda 22000 km yapan adama dizel gereksiz. 

@Fatih Mehmet Uslu Hypermil yapmak için çok fazla pahalı arabalar. Okadar paralar sayıp ecoboot Focus veya tsi polo alabiliyorsam zaten ekonomi aramazdım. 

@Mert Gulkokan 3,8 litre ile yürüyen 90lık tsi modeller var. Ama işte fiyatlar yüksek. 50 bin tl üzeri arabalar. Bana gelmez. 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
[mention=58133]Selçuk Bakış[/mention] Yılda 22000 km yapan adama dizel gereksiz. 
[mention=16304]Fatih Mehmet Uslu[/mention] Hypermil yapmak için çok fazla pahalı arabalar. Okadar paralar sayıp ecoboot Focus veya tsi polo alabiliyorsam zaten ekonomi aramazdım. 
[mention=45638]Mert Gulkokan[/mention] 3,8 litre ile yürüyen 90lık tsi modeller var. Ama işte fiyatlar yüksek. 50 bin tl üzeri arabalar. Bana gelmez. 
Dizel al demedim, sen Fiestayi hatalı sürmüş ve az yaktiramamissin. Benim eski araba yük ile bu değeri yakaladı. Km de tahminen 400k civarında olan bir araba üstelik.
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Selçuk Bakış yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
[mention=58133]Selçuk Bakış[/mention] Yılda 22000 km yapan adama dizel gereksiz. 
[mention=16304]Fatih Mehmet Uslu[/mention] Hypermil yapmak için çok fazla pahalı arabalar. Okadar paralar sayıp ecoboot Focus veya tsi polo alabiliyorsam zaten ekonomi aramazdım. 
[mention=45638]Mert Gulkokan[/mention] 3,8 litre ile yürüyen 90lık tsi modeller var. Ama işte fiyatlar yüksek. 50 bin tl üzeri arabalar. Bana gelmez. 

Dizel al demedim, sen Fiestayi hatalı sürmüş ve az yaktiramamissin. Benim eski araba yük ile bu değeri yakaladı. Km de tahminen 400k civarında olan bir araba üstelik.

1.5 econetich fiesta

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

İçerigi nedeniyle Uygun görülmeyen Bir yorum,  ve gizlenen konuyu içermesi nedeniyle alintilari gizlenmistir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu
Ali Darbaz yazdı:

Hypermil yapmak için çok fazla pahalı arabalar. Okadar paralar sayıp ecoboot Focus veya tsi polo alabiliyorsam zaten ekonomi aramazdım

Ben focusu yada tsi leri tavsiye olarak söylemedim zaten, benzinlilerin ekonomi anlamında sınırları olduğunu anlatmaya çalıştım. 

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Uzun yolda zorlamadan elde ettiğim değer, daha sonrasında 4.1 e kadar düştü ama foto çekmek aklıma gelmedi. 

9A21844F-5E9E-4D49-B555-EABFBDDCB8F3.jpeg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
(düzenlendi)

tek depo 53 lt 1350 km :9 18 jant 225x40x18 lastik klima açık :) 

focus 3 1.6 tdci  2 yetişkin bavullar :) her çeyrekle 350 km yaklaşık :)

IMG_1329.thumb.JPG.85b2d1468cfc4a04262fa9cc75a11015.JPG

IMG_1351.JPG

tarihinde Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör

1600 benzinli Fluence de ,için de 3 kişi olarak  İstanbul İzmit arasını, 80 i geçmeden, 3.8 lt görmüştüm foruma yazıp resimleri de eklemiştim ama bulamadım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emrah Uludağ
Ali Darbaz yazdı:

Genel ortalaması 6,5 litre benzin olan bir arabayı 4,5 litre ile kullanmak bence büyük bir başarı. Dizel arabaların yüksek verimliliği olabilir. Bu arakadaşımızın azmine gölge  düşürmez. Arkadaşın yaptığı hız sabitleyicisini 80 km sürate kurmak ve sabırla sürmek. Özel bir çabaya gerek yok. Sabırlı olan herkes bu değeri yakalar. Ama malesef kimsede sabır yok. Bu arkadaş günübirlik bir deneme yapmıyor. Onun sürüşü bu şekilde. Sürekli Hypermil yapıyor. Sürekli ekonomik değerler yakalayıp cebindeki parayı kolluyor. 

Basit bir hesap ile her 15000 km lik döngüde 2000 tl net tasarruf ediyor. Bence sizde bunu bir düşünün. 

Ali hocam sen yine de çok şey yapma, ben de 2010'dan beri dizel kullanıyorum, Balıkesir'deyken 1.4 tdci fiesta ile karışık tüketim 5'in altına inebiliyordum ama Bursa'ya geldim geleli 5.2'nin altını göremedim. Bir kez, hiç 100'e değmeden Marmaris'e gittim ve 3.9'u yakaladım haricinde 5'in altı yok. Kaza yaptığım zamanlarda aldığım araçlarla da (1.5 dci symbol, 1.4 crdi i20, 1.6 hdi c ellysee) denedim, olmuyor. Ki ben şehir içi 3. viteste bile 200 metre düzlük görsem cc açıyorum. 

Yani diyeceğim o ki HyperMiling müessesesi son derece faydalı bir şeydir. İnsanları verimlilik konusunda daha hassas olmaya iter, - sayenizde- yaygınlaşması dileğiyle... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Önceden yollar tek şeritti, genelde yavaş giderdik zaten. Duble yollarla hızlar arttı, eskisi kadar sabredemiyorum artık. Çoluk çocuk olunca da insan biraz çabuk varmak istiyor. 100,200 km yavaş gidebilirim ama daha uzun mesafelerde uykum geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

110 luk 1.6 hdi 308 vardı bende, AUTO6R robotize yarı otomatik. 140 hp ecutech yazılımlı. Şehir içi uzun dönem yazılımlı yakıt tüketimim aşşağıdaki gibi, ehliyeti alalı 6 ay falan olmuştu arabayı aldığımda, hipermil falan adını bile bilmiyorum. e09fc8341eb93d08d63244ad0eee98f1.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...