İçeriğe Yönlendir

Oto Pazarlarının Piyasadaki Yeri

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

İnternetin ya da ilan sitelerinin olmadığı dönemlerde oto pazarlarında araç alınır-satılırdı. Fakat yaşadığımız dönemde oto pazarlarının artık piyasaya hizmet veremediğini düşünüyorum.

Sizin fikriniz nedir? Sizce hala ayaktalar mı?

Neden soruyorum derseniz;

Ben hala arabamı bulamadım :) netin altını üstüne getirdim ama içime sinen yok.

Sizce 20-25 bin TL bandında temiz bir aracı oto pazarlarında bulabilir miyim? Pazar pazar gezmeli miyim?

Yorum bağlantısı
Onur Oflaz

Yaşadığım şehirde hala ayakta. Bir önceki aracı oto pazarından aldık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Araba pazarına gideceğime sokak sokak gezmeyi tercih ederdim. Yakından şahit olduğum iki araç oldu hiç oto pazarına uğramadan ve ilk sahibinden yok pahasına satılan. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız

ilan siteleri olsada oto pazarı başkadır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Nasıl bir araç aradığınıza bağlı....

Daha önce birkaç defa gittim, ciddi manada öncesinde malum yerlerden fiyatlar araştırdım, baktığım araçlarla kıyasladımda. Araçların çoğunun kmleri yüksek, kullanıcıdan ziyade galeriler, al-sat yapanlar daha fazla. Doğal olarak internette gördüğüm araçların çoğunu orada da gördüm. Hatta bazılarını doğrudan tanıdım ve internetteki gibi olmadıklarını da görmüş oldum. Temiz alınabilir araç buldunuz diyelim, piyasasına göre ederi 60000 lira ise orada 65000 isteniyor, pazarlık etmek gibi çok fazla esnekliğinizde olmuyor.

Ben artık gitmem kesinlikle, nedenine gelirsek,

1) Pazarlara giriş ücretleri düşük, bir rakam yazıp ya tutturursam kafasında olanlar çok fazla

2) Ticari olarak bu işi yapanların araçları çoğunlukta, internette bunlar zaten var

3) Rakamlar daha yüksek, özellikle elde kalan araçlar geliyor

4) Belirli bir düzen yok, sürekli araçlar bir giriyor bir çıkıyor, on defada dolaşsanız araçlar değiştirildiği için hepsini göremiyorsunuz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

sahibinden 1 ay bandını koyunca gerçekten bir çok kişi sıkıntıya girdi. Özellikle belirli bir bandın üstünde ve altındaki araçlar hemen satılmıyor.20-25 liraya şahsen alman ya da Fransız tercih etmem japona yönelirim. Orada da sanırım tercihim 91-92 civic si ya da yakalayabilirsem 96-97 1.4is olurdu. Allah kolaylık versin hocam..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

facebook marketplace ciddi atak yaptı

ayrıca arabam.com u değerlendirin

sahibinden için önerileriniz varsa bana iletin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz

20-25 bine araba pazarında araba çıkar. Kartal araba pazarındaki araçların çoğu 50 bin TL altı araçlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Geçen yıl Ankara da -başka var mı bilmiyorum- Aselsan ın oralarda bir yerlerde olan oto pazarına gitmiştim. Bin tane araç içersinde doğru dürüst 1 tane bile yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Bu gün gezdim araba pazarını büyük çoğunluk esnaf galeri zaten hepsi nette var şahıs araçlarına bakındım dedim hepsi netten 4-5 lira fazla zaten aradığım tarz 4 çeker iki tane vardı biri Santa Fe diğeri Nissan tourent başka da yoktu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
(düzenlendi)
Ü.Emre Kartal yazdı:

Nasıl bir araç aradığınıza bağlı....

Daha önce birkaç defa gittim, ciddi manada öncesinde malum yerlerden fiyatlar araştırdım, baktığım araçlarla kıyasladımda. Araçların çoğunun kmleri yüksek, kullanıcıdan ziyade galeriler, al-sat yapanlar daha fazla. Doğal olarak internette gördüğüm araçların çoğunu orada da gördüm. Hatta bazılarını doğrudan tanıdım ve internetteki gibi olmadıklarını da görmüş oldum. Temiz alınabilir araç buldunuz diyelim, piyasasına göre ederi 60000 lira ise orada 65000 isteniyor, pazarlık etmek gibi çok fazla esnekliğinizde olmuyor.

Ben artık gitmem kesinlikle, nedenine gelirsek,

1) Pazarlara giriş ücretleri düşük, bir rakam yazıp ya tutturursam kafasında olanlar çok fazla

2) Ticari olarak bu işi yapanların araçları çoğunlukta, internette bunlar zaten var

3) Rakamlar daha yüksek, özellikle elde kalan araçlar geliyor

4) Belirli bir düzen yok, sürekli araçlar bir giriyor bir çıkıyor, on defada dolaşsanız araçlar değiştirildiği için hepsini göremiyorsunuz.

Gerçekten bu paraya araç bulmakta zorluk çekiyorum. Mükemmel bir Mazda 323 bulmuştum ama ilan yayınlandığı gün satıldı. Bu arada yanlışlıkla sizi etiketlemişim

Tayfun Aydın yazdı:

sahibinden 1 ay bandını koyunca gerçekten bir çok kişi sıkıntıya girdi. Özellikle belirli bir bandın üstünde ve altındaki araçlar hemen satılmıyor.20-25 liraya şahsen alman ya da Fransız tercih etmem japona yönelirim. Orada da sanırım tercihim 91-92 civic si ya da yakalayabilirsem 96-97 1.4is olurdu. Allah kolaylık versin hocam..

Gerçekten bu paraya araç bulmakta zorluk çekiyorum. Mükemmel bir Mazda 323 bulmuştum ama ilan yayınlandığı gün satıldı.

Mehmet Göktürk yazdı:

facebook marketplace ciddi atak yaptı

ayrıca arabam.com u değerlendirin

sahibinden için önerileriniz varsa bana iletin.

arabam.com 20-25 bandında olup tutulmayan markalar için bulunmaz nimet. Tam benlik :) sahibinden'den daha faydalı oldu.

Bülent Tarakçı yazdı:

Geçen yıl Ankara da -başka var mı bilmiyorum- Aselsan ın oralarda bir yerlerde olan oto pazarına gitmiştim. Bin tane araç içersinde doğru dürüst 1 tane bile yoktu.

Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Bu gün gezdim araba pazarını büyük çoğunluk esnaf galeri zaten hepsi nette var şahıs araçlarına bakındım dedim hepsi netten 4-5 lira fazla zaten aradığım tarz 4 çeker iki tane vardı biri Santa Fe diğeri Nissan tourent başka da yoktu 

Öyleyse gezmeye gerek yok.

tarihinde Ahmet Caliskan tarafından düzenlendi
Düzeltme
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Araba pazarına araç satmaya giderseniz olayın iç yüzünü anlarsınız. Pazar girişinde 'esnaf' arkadaşlar bekler. Siz aracı içeri sokarken şöyle bir araca bakıp fiyatını sorarlar sonra şu fiyata olursa alalım hiç aracını pazar sokma uğraşma derler. Olduki anlaşırsanız kaporayı verip sizi pazar sokmaz aracı alırlar. Sonraki hafta aracınızı daha yüksek fiyatla  internette görürsünüz. Temizse hafta içi zaten internetten satılır. Pazara daha çok işe yaramayn sorunlu araçlar gelir. Saf alıcılarını ararlar.

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Erhan Doruk yazdı:

Araba pazarına araç satmaya giderseniz olayın iç yüzünü anlarsınız. Pazar girişinde 'esnaf' arkadaşlar bekler. Siz aracı içeri sokarken şöyle bir araca bakıp fiyatını sorarlar sonra şu fiyata olursa alalım hiç aracını pazar sokma uğraşma derler. Olduki anlaşırsanız kaporayı verip sizi pazar sokmaz aracı alırlar. Sonraki hafta aracınızı daha yüksek fiyatla  internette görürsünüz. Temizse hafta içi zaten internetten satılır. Pazara daha çok işe yaramayn sorunlu araçlar gelir. Saf alıcılarını ararlar.

kitap yazılsa önsözü olurdu :bravo:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

İnternetin ya da ilan sitelerinin olmadığı dönemlerde oto pazarlarında araç alınır-satılırdı. Fakat yaşadığımız dönemde oto pazarlarının artık piyasaya hizmet veremediğini düşünüyorum.

Sizin fikriniz nedir? Sizce hala ayaktalar mı?

Neden soruyorum derseniz;

Ben hala arabamı bulamadım :) netin altını üstüne getirdim ama içime sinen yok.

Sizce 20-25 bin TL bandında temiz bir aracı oto pazarlarında bulabilir miyim? Pazar pazar gezmeli miyim?

zannetmiyorum bulabileceğini. Evim oto pazarına yakın olduğu için ara sıra sabahları uğruyorum. Sürekli 3-5 arabayı yakın park eden arada semaver yakan kovboy şapkalı kurnaz tipleri görüyorum :)  Onlara araba satılır da alınır mı muallak :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...