İçeriğe Yönlendir

Vw Multivan Isıtmalı Direksiyon ve CC

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

İnternette tesadüfen golf 7 direksiyonlu bir t5 görünce, neden olmasın dedim. Uzun yıllarca bineceğim hobi aracım olduğu için değişik şeyler, yapılmamış eklentiler yapmayı çok istiyordum. Golf 7 R yada Golf 7 direksiyonu düşünürken, madem böyle bir işe kalkışacağız neden kimsede olmayan yada bir kaç kişide olan bir donanım eklemeyelim diye düşündüm. Klima panelinden ayarlanan direksiyon ısıtmalı golf 7 direksiyonunu hiç bir yerde bulamayınca, Ebay da ısıtmalı vw direksiyonlarına baktım. Touareg, phaeton direksiyonlarına bayılıyordum zaten 4 kollu olması çok hoşuma gidiyor. Üzerinde CC var. T5 lerde hız sabitleyicili sinyal kolunu alıp, vagcom ile hız sabitleyici aktif ediliyor.

Touareg direksiyonu takıldığında direksiyon üzerindeki CC kumandası vagcom ile açılabilirmi ?

Isıtması olan direksiyon takıldığında, ısıtması sorunsuz bir şekilde çalışırmı ? Şase direksiyon içindeki parçadan alınır da, elektrik hattı nereden çekilir ? Direksiyon üzerindeki teyp kumanda düğmelerinin benim için hiçbir önemi yok, double din teyp var zaten. Bana lazım olan cc ve ısıtma.

Touareglerde direksiyon ısıtmayı açma tuşu, direksiyon üzerindemidir, yoksa konsolda ayrı bir düğme ile mi açılır, yada koltuk ısıtma ile birlikte mi devreye girer. Düğme direksiyon üzerinde değilse eğer, torpidoda 2 tane boş düğme koyma yeri var multivanda. Oraya üzerinde direksiyon ısıtma simgesi olan bir düğme koyulup o düğme üzerinden aktif edilebilirmi ?

2 yılda 8 araba değiştirdim, artık alıp satmak istemiyorum. Ömürlük binilecek bir araba yapacağım, herşey bitti, makyajlı kasaya çevirme işlemi ve bu direksiyon işi şuanki projelerim. Yazın babamla gürcistana gidip, multivanın iç döşemesini komple sıfır yapmayı düşünüyoruz, bulabilirsem çıkma masajlı soğutmalı koltuk arayacağım. Türkiyenin en dolu T5 multivanını yapacağız Allah nasip ederse [emoji106][emoji106][emoji106]fe2589da35d7c5403790b7200f48dfcb.jpg4e0b39bfc0f770f628d602d0743c11a6.jpge03f0631360592b5d39d5ff5f8ead68e.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Toureg veya Pheaton direksiyonu ile yapılan modifikasyon görmedim ama güncel Golf ve Passatların direksiyonlarını çok eski nesil VW araçlara bile uygulayanlar gördüm.

Benim de aklımdan zamanında geçmedi değil. Multimedya tuşlarına kadar aktif edilebiliyor aslında ama şu an bir GTI veya R direksiyon almak istesem 3-4 bin civarı. O yüzden pek niyete giremedim ama yapılan bir çok örnek var. 

Direksiyon ile birlikte clock spring denen airbag sargısı da direksiyon ile uyumlu olanı ile değişmesi gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke

Ahşap direksiyon çok güzel durur, internette çok kez R Line direksiyonların T5'lere takıldığını gördüm. Mustafa'nın da dediği gibi airbag ve direksiyon sargısı uyumu yoksa montajda sıkıntı olmaz bence.

Isıtmalı direksiyonun tesisat çizelgesi var mı? 7zap ta olması lazım ama.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mustafa Arıkan yazdı:

Toureg veya Pheaton direksiyonu ile yapılan modifikasyon görmedim ama güncel Golf ve Passatların direksiyonlarını çok eski nesil VW araçlara bile uygulayanlar gördüm.

Benim de aklımdan zamanında geçmedi değil. Multimedya tuşlarına kadar aktif edilebiliyor aslında ama şu an bir GTI veya R direksiyon almak istesem 3-4 bin civarı. O yüzden pek niyete giremedim ama yapılan bir çok örnek var. 

Direksiyon ile birlikte clock spring denen airbag sargısı da direksiyon ile uyumlu olanı ile değişmesi gerekiyor. 

Evet genelde golf passat direksiyonu yapıyorlar, ben hem görüntüsünden dolayı hemde ısıtmalı olmasından dolayı bu direksiyonu tercih ettim. Hemde diğerlerine göre daha büyük. Geniş direksiyon severim, araba büyük olunca, kamyoncu moduna giriyorum bazen. R direksiyon çok pahalı evet, bu direksiyonlar komple set halinde çıkma 1500 1700 tl arası. Direksiyon komple halinde satılık diye düşünüyorum, içinde airbag vs tam şekilde satılıktır. Orta parçası olmayanlar 30 40 sterlin falan zaten. Ayrıyetten sargı almaya ihtiyaç varmı ?

Çağlar Bayur yazdı:

en güzel modifiye araç içine yapılan bence de

Dışardaki modifiye görsellik açısından karın doyuruyor ama biyere kadar. Kontağı çevirip 900-1000 km yol yapıyorum her ay. Araç içi, donanım ve konfor arttırıcı modifikasyonlar, her yolculuk yaptığımda arabayı daha çok sevmemi arabama daha fazla bağlanmamı sağlıyor. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

Evet genelde golf passat direksiyonu yapıyorlar, ben hem görüntüsünden dolayı hemde ısıtmalı olmasından dolayı bu direksiyonu tercih ettim. Hemde diğerlerine göre daha büyük. Geniş direksiyon severim, araba büyük olunca, kamyoncu moduna giriyorum bazen. R direksiyon çok pahalı evet, bu direksiyonlar komple set halinde çıkma 1500 1700 tl arası. Direksiyon komple halinde satılık diye düşünüyorum, içinde airbag vs tam şekilde satılıktır. Orta parçası olmayanlar 30 40 sterlin falan zaten. Ayrıyetten sargı almaya ihtiyaç varmı ?

Sargı için bir araştırma yapmak gerek. Senin aracındaki sargının uymayacağı kesin. Toureg veya Pheaton sargısı uyuyor mu senin araca o önemli. Bu modifikasyonu pek görmememizin sebebi bu olabilir. Parça kodları ve hatta parçaları ele alıp incelemek olabilitesine bakmak gerek. Ezbere konuşmak zor.

tarihinde Mustafa Arıkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Ahşap direksiyon çok güzel durur, internette çok kez R Line direksiyonların T5'lere takıldığını gördüm. Mustafa'nın da dediği gibi airbag ve direksiyon sargısı uyumu yoksa montajda sıkıntı olmaz bence.

Isıtmalı direksiyonun tesisat çizelgesi var mı? 7zap ta olması lazım ama.

Isıtması olan ahşap bulduğumda direk onu alacağım zaten, çünkü benim orta konsol da fil dişi ahşap kaplama, çok uyumlu olur. Tesisat çizelgesine daha bakmadım, forumda konu açıp parçanın uygun olup olmadığını teyit etmek istedim ilk önce. 

Mustafa Arıkan yazdı:

Sargı için bir araştırma yapmak gerek. Senin aracındaki sargının uymayacağı kesin. Toureg veya Pheaton sargısı oluyor senin araca o önemli. Bu modifikasyonu pek görmememizin sebebi bu olabilir. Parça kodları ve hatta parçaları ele alıp incelemek olabilitesine bakmak gerek. Ezbere konuşmak zor.

Parça kodlarını internetten bulabileceğim bir yer varmı, yoksa sanayiye vw parçacısına mı gitmem gerekir. İki sargıyı da bulup inceleme olasılığım düşük malesef. 

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Parça kodlarını internetten bulabileceğim bir yer varmı, yoksa sanayiye vw parçacısına mı gitmem gerekir. İki sargıyı da bulup inceleme olasılığım düşük malesef. 

Ben tüm VW araçlarım için şu siteden baktırdım oğluma:

Volkswagen 7zap

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Ben tüm VW araçlarım için şu siteden baktırdım oğluma:

Volkswagen 7zap

TR200470-4-000 001 >> 70-4-099 000

TR20047H-4-000 001 >> 7H-4-150 000

TR20047J-4-000 001 >> 7J-4-050 000

Multivan yok, transporter için 3 seçenek var hangisi benimki bilmiyorum, multi ile farklı olabilir belkide. 

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Zor iş.Benim gözüm birebir uyumlu direksiyonu takmayı kesmedi direksiyonu satmaya karar verdim.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Furkan Bakırel yazdı:

Zor iş.Benim gözüm birebir uyumlu direksiyonu takmayı kesmedi direksiyonu satmaya karar verdim.

Samsundaki meşhur direksiyoncu recep usta babamın çok samimi dostu, amcamlar da serviste ona iş yaptırıyor, çok yakın tanıdık. Usta var ama airbag sargılarının uyumluluğunu bulamadım

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ebrar Tüfek yazdı:

TR200470-4-000 001 >> 70-4-099 000

TR20047H-4-000 001 >> 7H-4-150 000

TR20047J-4-000 001 >> 7J-4-050 000

Multivan yok, transporter için 3 seçenek var hangisi benimki bilmiyorum, multi ile farklı olabilir belkide. 

Senin aracın platformu hangisi ona bak önce. 70 7h 7j ile başlayan platform numarası. Uyarsa sorun yok. Mesela Bora kadran bakarken 1J5 920 946A da 1J platform numarası idi. Herhangi bir parça numarasından anlarsın uyumu.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Metin Akbal yazdı:

Senin aracın platformu hangisi ona bak önce. 70 7h 7j ile başlayan platform numarası. Uyarsa sorun yok. Mesela Bora kadran bakarken 1J5 920 946A da 1J platform numarası idi. Herhangi bir parça numarasından anlarsın uyumu.

Benim arabanın platform numarası nerde yazıyor

Yorum bağlantısı
Emre Öğüt

Gidip kendin almadığın sürece zor işler.. artı sıfır olmadıkça gene çok zor işler malum 2.el ürünün ithalatı yasak.

Bence bu meselelerde profesyonelleşmiş insanlarla konuşup akıl almak gerek. (parça uyumluluğu konusunda)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Emre Öğüt yazdı:

Gidip kendin almadığın sürece zor işler.. artı sıfır olmadıkça gene çok zor işler malum 2.el ürünün ithalatı yasak.

Bence bu meselelerde profesyonelleşmiş insanlarla konuşup akıl almak gerek. (parça uyumluluğu konusunda)

Uygunluğunu teyit edeyim de parçayı bulurum heralde, çıkmacılara bakaım, sanayide gürcistan ile sürekli iş yapan esnaf arkadaşlar var onlara sordururum hiç olmazsa almanyada kuzenlerim var onlardan kargoyla göndertirim. Doğuş otoyu arayıp bilgi mi alsam

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Ebrar Tüfek yazdı:

Şasi no ile aratılan siteler var Ebrar. https://www.catcar.info/audivw/?lang=en yaz bakalım noyu kasa kodu olarak verecek mi sana? Parça kodlarına bakarsın buradan diye düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Parça bulunur da elektrik işlerini yaptırmak için zehir gibi bir elektrikçi bulman gerek.

Koltuk ısıtma için beni kaç kişi aradı. Sanayide usta koltuk ısıtma butonlarını bağlayamamış. Olayı bile anlayamamış. Şema çizip gönderdim kaç kişiye, ustalar onu bile anlamamış :) 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Sinan Akgöl yazdı:

Şasi no ile aratılan siteler var Ebrar. https://www.catcar.info/audivw/?lang=en yaz bakalım noyu kasa kodu olarak verecek mi sana? Parça kodlarına bakarsın buradan diye düşünüyorum.

Gün içerisinde bakayım abi

Mustafa Arıkan yazdı:

Parça bulunur da elektrik işlerini yaptırmak için zehir gibi bir elektrikçi bulman gerek.

Koltuk ısıtma için beni kaç kişi aradı. Sanayide usta koltuk ısıtma butonlarını bağlayamamış. Olayı bile anlayamamış. Şema çizip gönderdim kaç kişiye, ustalar onu bile anlamamış :) 

Vay be :( şaseyi direksiyon üzerindeki demir parçadan, elektriğide aküden çekip konsola ısıtma düğmesi takılacak, ben böyle biliyorum. Bunu yapamayacak elektrikçi de kendine ustayım demez heralde :)

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ebrar Tüfek yazdı:

Zaten arabanın her parçası aynı platform numarası ile başlar. İstersen vagcom dan instruments bölümüne gir kadran kodunu oku, istersen far anahtarını sök ordan parça noyu oku. Muhtemelen seninde 7 ile başlar.

Ha şu var. Bora 1J ile başlıyor ama Passat 3B, Audi 8L ile. Ortak parçalar olabiliyor. Onda da hangi arabanın parçasını alırsan o çıkar.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Metin Akbal yazdı:

Zaten arabanın her parçası aynı platform numarası ile başlar. İstersen vagcom dan instruments bölümüne gir kadran kodunu oku, istersen far anahtarını sök ordan parça noyu oku. Muhtemelen seninde 7 ile başlar.

Ha şu var. Bora 1J ile başlıyor ama Passat 3B, Audi 8L ile. Ortak parçalar olabiliyor. Onda da hangi arabanın parçasını alırsan o çıkar.

Çok sağolun, motor kapağını söktüm, 7H0 119 517 A. Benimki 7H imiş.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Doğru diyorsun belki başka arabadan takılmıştır falan 😂😂

Metin Akbal yazdı:

Başka bir yere de bak 1J falan çıkmasın sonra :D

Yorum bağlantısı
Yusuf Berke
Ebrar Tüfek yazdı:

Bizim araçlar 7H platformunda. 7HC/7H0 diye de çıkıyor parça no larında. Verdiğim sitede şase no ile vermesi lazım araç bilgileri bölümünde (vehicle information).

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Yusuf Berke yazdı:

Bizim araçlar 7H platformunda. 7HC/7H0 diye de çıkıyor parça no larında. Verdiğim sitede şase no ile vermesi lazım araç bilgileri bölümünde (vehicle information).

7H0 yazıyor abi, bi kaç parçaya daha bakıcam kesin doğrulamak için. İnternette hep görüyoruz farklı model direksiyon takılı arabalar. Bu kadar zormuymuş bu iş ya.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...