İçeriğe Yönlendir

Benzinli Passat Ekonomik Kullanım Sonucu

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
Gökhan Albayrak yazdı:

Kesinlikle Passat derim. Clio 'nun yaktığı 4.5 lt bile gözüme "israf" geliyor. 80 ile gidiyor, 3 kişi (tahmini 250kg) ile normal yakıtı olmalı. 

Passat 'ın zaten en dip değeri bu olmalı, daha aşağısı normal değerler değil. 

O zaman bu grande puntoyu süren gidip arabayı yaksın :) 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Passat ile Clio arasında tercih yapmak :dance3: Bari Megane falan olsaydı.

Para şu aralar kıymetli. hemde çok kıymetli. :) 

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Benim düşüncem az yaktıran şey şanzıman gaza yumurta varmış gibi basınca düz yolda 1.200rpm vites atıyor araç, 90km hızla giderken 7. vites 1600rpm, manuele alıp 8e atınca 1350-1400rpm CC açık devam.100 110km hızda 8.vites 1600 1700rpm 

Sonrası ortalama yakıt yol durumuna göre 5.6 ile 6 arası comfort mod.

1690kg + 2 kişi + klima kapalı + dolu bagaj + 70lt yakıt.

1.4tsi manuel araç 1 kişi 90km hız 4.3te tüketim güzel.

Benim araç full dur kalk trafiğinde start stop açık eco modda 9-11lt arası geziyor. :) 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Coşkun Basan yazdı:
Ali Darbaz yazdı:
3,8 litre ile otobandan saate 85 km hızla yolu bitirdi. Arabası 6 ileri manualdi. 

Ekranda 3.8 lt fakat pompa da 4.3lt yakmış video nun açıklama kısmında öyle yazıyor

ekrandan tüketim hesabı yapıp bir de yutuba video mu koymuş. tebrikler.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Çağlar Bayur yazdı:

ekrandan tüketim hesabı yapıp bir de yutuba video mu koymuş. tebrikler.

Abi adam videonun sonunda pompada hesaplıyor. Zaten adam videonun başındada söyledi gösterge yanılıyor pompada ölçelim diye. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Darbaz yazdı:

Abi adam videonun sonunda pompada hesaplıyor. Zaten adam videonun başındada söyledi gösterge yanılıyor pompada ölçelim diye. 

@Vasfi Gişten ‘in poloda da vardı. Neden vw’lerde böyle bir olay var çözemedim. Enjektörlerin püskürtme zamanı ve süresi belli. Basınç da belli. Yakıtı hesaplamak neden zor bu kadar

Yorum bağlantısı
Emre Durna
Metin Akbal yazdı:

Dursam uykum kaçar çıksam geri gelir. Ne çay ne kahve fayda ediyor.

Aynı ben 😁😁

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Darbaz yazdı:

30 dak video, seyretmedim çok uzun

Yorum bağlantısı
Coşkun Basan
30 dak video, seyretmedim çok uzun
Bende açıklama kısmında gördüm abi 0.5 lt az hesap yapıyor yol bilgisayarı kullanıcı dostu demek [emoji1]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gökhan Albayrak
Ali Darbaz yazdı:

O zaman bu grande puntoyu süren gidip arabayı yaksın :) 

Niye?

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
Bilgehan Arbek yazdı:

Herkese çok teşekkür ederim, ben de bu kasada beyazı çok seviyorum. Bugün collinite 915 cila attım, motor temizliği yaptım, yadigar kilimler serildi,

Passat demişken :nargile:

Bir zamanlar sahibi olduğum 2013 model B7 kasa 1.6 TDI 6 ileri 105 Hplik CAYC motor kodlu aracımla 2 kişi ortalama 90-95 km/h ile Manavgat'tan Antalya'ya gelirken yaptığım tüketim rekorumu o zamanlarki arabamın konusuna yazmışım. Tabi bilenler bilir Manavgat-Antalya yolunu bölünmüş 2 şeritli yol olmasına rağmen durmadan kırmızı ışıklı kavşaklardan oluşur. O dönem için bu şartlarda gayet iyi bir tüketim olduğunu düşünüyorum. Ha o zamanlar bu işe biz kendi aramızda "ortalama kasmak" diyorduk, teknik bir tabiri yoktu. :crazy:

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Hüseyin Koç

Bir ara yaris kullanırken ABD da bu tarz insanların olduğunu görüp bir gruba üye olmuştum,adam 1.5 yaris kullanıyordu,yanlış hatırlamıyorsam günde 200 mil yapıyorum demişti. Arabadaki koltukları sökmüştü tek seyahat ediyorum diye,400000 milde hala örijinal debriyaj balataları olduğunu söylemişti,frene mümkün olduğu kadar basmadığını,hız sınırlarına uyduğunu söylemişti.Bu işin sırrı ne diye sorduğumda uzun yolda düşük devir düşük hız yap ama önemli olan dur kalklarda aracı ivmelendirmen (acceleration) mümkün olduğu kadar yavaş hızlanman demişti.

Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek
(düzenlendi)

Alternatöre binen her yük illaki yakıt tüketimi arttıracaktır, ayrıca vw grubunda rölanti halinde tüketim litre/saat olarak belirlenmişken bu değer hareket halinde litre/100 kmye dönüşüyor. Bu nedenle rölantideki değerin bir hayli yakıt tüketimi olduğunu unutmamak gerekir. Bunun en büyük ispatı ise ortalama yakıtı sıfırlayıp arabayı rölantide çalışır hale bıraktığınızda seyir halinden çok daha yüksek ortalama yakıt verisi elde etmenizdir. 

tarihinde Bilgehan Arbek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Darbaz yazdı:

Sürücünün kendini bilmesi gerekir. Benimde uzun yolda uykum geliyor. Ama durup 30 dk kahve molası yapıp yola devam ederim. 

Sen hipermil tarzı kullandığın için uykun geliyor. Bence kahveyi de maliyete yazman gerek :)

• Beğen 3
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sen hipermil tarzı kullandığın için uykun geliyor. Bence kahveyi de maliyete yazman gerek :)

Abi günübirlik yolculukların dönüşlerinde genelde esnemeye başlarım. 

Ama kapasitemi artırdım. Her gün 40 kardiyo puanı alacak 4 km yol yürüyorum. 

Bu sayede dayanıklığım çok yüksek. Normal insanlardan fazla yol alabiliyorum.. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Benim koltulta bel desteği yok bele uygun bir sırtlık bulursam konforum artacak minder kısmından memnunum
Tam o kisma cok kucuk yastik koyuyorum bel ile kalca kismini destekliyor rahat oluyor.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Zamanın maliyeti nasıl hesaplanıyor?

Ali Darbaz yazdı:

Abi günübirlik yolculukların dönüşlerinde genelde esnemeye başlarım. 

Ama kapasitemi artırdım. Her gün 40 kardiyo puanı alacak 4 km yol yürüyorum. 

Bu sayede dayanıklığım çok yüksek. Normal insanlardan fazla yol alabiliyorum.. 

Tek mola ile 1020 Kilometre yol gittim. Sıfır esneme :) Tek mola da çiş durumu mecbur.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mert Yeldan yazdı:

Tek mola ile 1020 Kilometre yol gittim. Sıfır esneme :) Tek mola da çiş durumu mecbur.

Hocam sabah 5:00 yola cıkıp 2 şelale bir yayla gezip aynı gün akşamı geliyorsun. 

Sıkıysa esnemeden bitir. :)

İnişte 400 basamak merdiven saydım sadece güzelderede.  Samandere şelalesinde merdiven etabı var. Belki 500 er basamakta orda var. Topuk yaylasındada 1400 metrede nefes sarhoşu oluyon. 

600 km yol + 15 saat uyanık kalmak + kilometrelerce yürüyüş. 

Mert Yeldan yazdı:

Bir insan "keşke bu yol bitmese" diyorsa zamanın maliyeiti yoktur. 

Uzun yola çıkmak benim için en zevkli şeydir. Keşke her haftasonu uzun yola çıksam. Ayda 1 defa uzun yol yapıyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

1.4 TSİ Passat ın ortalama bir kullanımda yakarı ne olur? Örnek: Yolun düz olduğunu var sayarsak 120 km yi geçmeden uzun yolda ne yakar? Ortalama 25 - 30 km hız ile ş.içi ne yakar( Sabah ilk marş olsun. Hava 20 derece olsun)? Yüksek hızlarda çok yaktığını biliyorum. Çevrenizde kullananlar var ise tüketimleri nedir?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bülent Tarakçı yazdı:

1.4 TSİ Passat ın ortalama bir kullanımda yakarı ne olur? Örnek: Yolun düz olduğunu var sayarsak 120 km yi geçmeden uzun yolda ne yakar? Ortalama 25 - 30 km hız ile ş.içi ne yakar( Sabah ilk marş olsun. Hava 20 derece olsun)? Yüksek hızlarda çok yaktığını biliyorum. Çevrenizde kullananlar var ise tüketimleri nedir?

1.4 kaç model?

120 ile gidersen 6.5 litre yakar. 

güzergahın 5-6 km ise  10 litre yakar.  15-20 km ise 7.5   30-50 gibi ise 6.5

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
Mehmet Göktürk yazdı:

1.4 kaç model?

120 ile gidersen 6.5 litre yakar. 

güzergahın 5-6 km ise  10 litre yakar.  15-20 km ise 7.5   30-50 gibi ise 6.5

Mehmet hocam;

5-6 km de benim dizel bile 8-9 litre yakıyor. 15-20 km ile 7.5 litre gayet iyi. Ben Scenic ile her gün 18 km git, 18 km gel 6.5 litre yakıyorum (5 + 5  = 10 km ş.içi).

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sefa Çelik yazdı:

Off rampa gördüm mü dayanamıyorum, 90 la girip 160 la çıkıyorum. Ne yakıyor umrumda değil, ivmelenmeye bayılıyorum. Atın beni gruptan 🙈

Video isteriz 😛

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Bülent Tarakçı yazdı:

Mehmet hocam;

5-6 km de benim dizel bile 8-9 litre yakıyor. 15-20 km ile 7.5 litre gayet iyi. Ben Scenic ile her gün 18 km git, 18 km gel 6.5 litre yakıyorum (5 + 5  = 10 km ş.içi).

Ben doğruları söylüyorum normal bakımlı araç. Lastikler 34 hava ve tek kişi. 

Getirin bi 1.4 tsi passat videosunu çekelim. 

200 bin km kullandım aracı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...