Mert Gulkokan

Gazlı Amortisör Takılmadan Önce Yapılması Gereken Püf Nokta

Recommended Posts

Mert Gulkokan

Merhabalar;

Bildiğiniz üzere 4 amortisörüm değişti.

Önler gazlı arkalar ne tipte bilmiyorum standart tip monroe arkalar. Şimdi gelelim başlıkta ne anlatmak istediğime. Açıkcası benim merak ettiğim bu noktayı kaç kişi biliyor.

Şimdi hafta sonu amortisörler takıldı eve geldim youtube monroe kanalında amortisör değişim videosuna bakıyorum farklı bir aracın.

Videodaki adam yeni amortisörü takmadan önce 2 3 kere pistonu dibine kadar bastırıp yukarı çıkmasını bekliyor.

Videoda ingilizce alt yazı var ancak ne işe yarayacağını teknik olarak çözemedim ancak gaz ve yağın ayrışmasını sağlar diyor dakika 2.50 den sonra görebilirsiniz

Videoyu izledikten sonra kafam karıştı hatamı yaptık diye çünki montaj sonrası aldım aracı hem bana sert geldi hem de gazlı amortisör gibi tıs tıs gitmiyor

Sonra araştırırken sachs ın sitesindeki yazıya denk geldim. Amortisörler kutu içinde yatay dururken içindeki yağ ve gaz birbirine karışıp hava yaparmış. Pistonu aşağı ittikçe içinde oluşan hava dışarı çıkar ve içindeki gaz ve yağ ayrışırmış. Bu yapılmadan takılması sorun olmaz diyor ama sert olur diyor ve tıslama olmaz diyor

Yaylandıkça araç içindeki hava boşalıyor diyor

Şimdi benim aracı bir kaç kez sıçratmam lazım

Bu durumu bilen var mıydı peki ? Birde nasıl sıçratabilirim arabayı 7bcc15117dbce412cbee279765410fc7.jpg

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ü.Emre Kartal

Geniş ancak çok yüksek olmayan bir kasisten çok yüksek olmamak şartıyla yavaşlamadan geçin. En yumuşak şekilde böyle olur ancak. 

Yada hiç uğraşmayın yaptırdığınız yere gidip durumu anlatın biraz ılımlı biriyse zaten yapacaktır. 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet İhsan Akşen

Ben koni leri takarken hiç dikkat etmedim, ustam da yapmadı ama ben oynamıştım biraz, olmuştur herhalde 1 senede :)

• Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Ben koni leri takarken hiç dikkat etmedim, ustam da yapmadı ama ben oynamıştım biraz, olmuştur herhalde 1 senede

Benim ustada bilmiyor zaten sanayide yetişmiş yetkili servis geçmişi yok keza yetkili servis elemanları da bilmiyordur bence

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ahmet İhsan Akşen

Kartal mekanik de değişim yapmıştım, yetkili servis usta başı olarak çalışmış sahibi. Dediğim gibi belki o ileri geri yapmıştır dikkat etmedim ama yetkili serviste bile biliyorlar mı emin değilim :)

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Ersin Gökdemir

Sıçratmaya falan gerek yok. Zaman içinde kullandıkça istenilen özelliğe kendiliğinden kavuşur.

Hayırlı olsun.

• Beğen 3

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal

Amortisorun gazli oldugunu nerden biliyoruz benimde kafama o takildi.

Amortisorun tisildamasi aldatmasin.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
İsmail Sefer

Krikoyla tekerleri havaya kaldırın indirin havaya sıçramış inmiş olur😁

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Amortisorun gazli oldugunu nerden biliyoruz benimde kafama o takildi.

Amortisorun tisildamasi aldatmasin.
Monroe oespectrum tipi amortsiör aldım
Firmanın sitesine girince ne tip amortisör olduğu ve nasıl çalıştığını anlatıyor
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal
Monroe oespectrum tipi amortsiör aldım
Firmanın sitesine girince ne tip amortisör olduğu ve nasıl çalıştığını anlatıyor
Ben zamaninda aldandim da ondan sordum :)

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Ben zamaninda aldandim da ondan sordum default_smile.png
Siz ne aldınız neler yaşadınız ?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal
Siz ne aldınız neler yaşadınız ?
Bora varken tisildamasindan ustaya bilmislik yaptim gazli bu diye. Buna mi aldaniyon her amortisorde var bu dedi. Sustum

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Bora varken tisildamasindan ustaya bilmislik yaptim gazli bu diye. Buna mi aldaniyon her amortisorde var bu dedi. Sustum
Herkes farklı diyor her ustanın dediğine inanmamak lazım
Ben 2004 focus ve 2006 fiesta kullandım hiç birinde tıslama sesi duymadım vw grubunda tıslama sesi mevcut buda gazlı tip amortisör kullandığı için
Gazlı tip dediğime bakmayın içinde yine yağ var ve azda olsa 5-8 bar arasında ufak bir bölüm içine basılı azot gazı mevcut

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Yeldan

Tıslama sesi yaydan geliyor sanırım.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Yay nasıl tıslayacak ?

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Metin Akbal
Herkes farklı diyor her ustanın dediğine inanmamak lazım
Ben 2004 focus ve 2006 fiesta kullandım hiç birinde tıslama sesi duymadım vw grubunda tıslama sesi mevcut buda gazlı tip amortisör kullandığı için
Gazlı tip dediğime bakmayın içinde yine yağ var ve azda olsa 5-8 bar arasında ufak bir bölüm içine basılı azot gazı mevcut
Ustamin ustaligina guvendigim icin sustum vallaha. Eski VW ciyim kendisi de VW cidir. Golf VII si var su an ayni. Arka amortisorlerimi degistirdim, kendisi de diyor ki bende de kacak var degistirmedim. Yagli mi dedim yagli dedi.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Yeldan
Mert Gulkokan yazdı:
Mert Yeldan yazdı:

Yay nasıl tıslayacak ?

Hareket ettikçe olabilir.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Yukarıda sachs ın paylaştığı yazıya bakarsan adaş tıslama sesi amortisörden geldiği açık belli oluyor

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Yeldan
Mert Gulkokan yazdı:
Mert Yeldan yazdı:

Yukarıda sachs ın paylaştığı yazıya bakarsan adaş tıslama sesi amortisörden geldiği açık belli oluyor

Göremiyorum, proxy engelliyor. Benimki de bir varsayımdı zaten :D

Benim bacanakta takarken bir iki defa bastırıp esnetip takıyordu. Varmış demek ki sebebi.

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Ustamin ustaligina guvendigim icin sustum vallaha. Eski VW ciyim kendisi de VW cidir. Golf VII si var su an ayni. Arka amortisorlerimi degistirdim, kendisi de diyor ki bende de kacak var degistirmedim. Yagli mi dedim yagli dedi.
Terimler arasında yanlış anlaşılmalar var
Bende 2014 den beri yetkili servis bakımlı polo kullanıyorum
Zaten amortisörler klasik tipte yağlı da olsa yeni nesil gazlı da olsa hepsinin içinde yağ var
Gazlı tip denmesinin nedeni içinde ayrı bir bölümde belirli orandan azot gazı olması olduğundan kaynaklı
Gazlı amortisörde bozulsa içinden yağ akıyor zaten
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Mondeo varken sachs amortisör almıştım, usta takarken basıp çekmişti ve yapmak gerekir diye anlatmıştı. Şimdi sizin konuyu okuyunca aklıma geldi. Doğru yapmış demek ki. Ama amortisör havalı mıydı bilmiyorum, yarı havalı diyorlardı galiba. Bu da sizin anlattığınız gibi içinde hem hava hem de yağ olduğu içindir. 

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Beğen 1

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Mahmut beyin ustası ile Mert in bacanağı takmadan önce bastırıyor olduğunu anladık demekki en az 2 kişi biliyor ama bunu yaptıklarında teorik olarak ne olduğunu biliyorlar mı merak etmedim değil

Sachs amortisörlerin nasıl bertaraf edileceğini çok güzel açıklamış bu tarz bilgilendirmelerini çok seviyorum

Önce delik açarak içindeki gazı boşaltın diyor ardından başka delik açıp içindeki yağı boşaltın diyor

562040c20f984678c95f2deb34ef8461.jpg

• Beğen 2

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan

Gaz dediği azot gazı
Mustafa arkadaşının sachs türkiyede çalıştığını söylemişti
Dediğine göre alman üretimi sachsların içinde azot gazı var türkiyede üretilen sachslarda ise azot gazı yerine basınçlı hava basıyorlar

c458148aaa8a38a0dd07bf865038ac30.jpg

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mustafa Arıkan

Ben de arka amortisörleri kendim değiştirmiştim. Aldığım yeni amortisörleri de denemek için bir kaç kez en sona kadar bastırmıştım. Böyle bir şeyden haberim yoktu.

Yahu yeni amortisör almışınız denemek için nası bastırmadınız en az bir kez. Ben kutuyu açar açmaz hemen meraktan bastırdım bir kez :) 

Mesajı paylaş

Mesajın linki
Mert Gulkokan
Ben de arka amortisörleri kendim değiştirmiştim. Aldığım yeni amortisörleri de denemek için bir kaç kez en sona kadar bastırmıştım. Böyle bir şeyden haberim yoktu.
Yahu yeni amortisör almışınız denemek için nası bastırmadınız en az bir kez. Ben kutuyu açar açmaz hemen meraktan bastırdım bir kez  
Zaten kutudan basılı çıkıyor tel ile tutturmuş basılı kalsın diye zaten basılı değilse kutuya sığmıyor

Mesajı paylaş

Mesajın linki