İçeriğe Yönlendir

Kış Aylarında LPG ve Kalorifer Sorunsalı

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Merhaba. 

Tam olarak bilmemekle beraber, öğrenmek istediğim önemli bir husus var. Lpg neden enjektörlere regülatörde ısıtılarak verilmektedir. Doğrudan lpg enjektörden sıvı olarak gönderilemez mi.

Şimdi ise esas meseleye girelim. LPG sistemlerinde regülatöre giden sıcak su , kalorifer kazanının çıkışından verilmekte. ( en azından bende bu şekilde) . Kış ayrlarında soğuk havalarda, mecbur kaloriferi acıyoruz . Daha motorumuz soğuk iken , içinde dolanan suyun sıcaklığı 25 30 derece bile değilken, kaloriferi açıyoruz. Temel fizik kanunlarına göre kalorifer açıp, fan açtığımızda ısıtıcının içinden geçen suyun ısısı soguk hava geçerken emiliyor. Dahada soğuk su regülatöre aktarılıp normalden çok daha soğuk olmasına sebeb oluyor. 

İşte regülatörde normalden daha soğuk suyun aktarılması, lpg sistemi acısından nasıl bir sıkıntıya sebeb oluyor. Lpg geçmek için fazladan beklemek daha iyi bir seçenek olabilir mi? Lpg sistemi enjektörler üzerinde etkisi nasıl olur. 

Saygılar. 

m9iJpTO4Xa5LwJBhZmqyXg==

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
(düzenlendi)

Ali, öncelikle Basıncın hal (faz) değişimine etkisini okumanı tavsiye derim. Isıtma olayı da gazın faz değişimi için gerekli bir işlem. Genel olarak lpg sistemleri emme manifolduna müdehale ile hava gaz karışımı sağlamak ve yanma odasında bu karışımın ateşlenmesi ile yanmayı sağlama üzerinedir. Sıvı fazda olan lpgnin buhar fazına geçebilmesi için basıncının artması ve ısıtılması gerekmektedir.

Yeni nesil direkt enjeksiyonlu araçlarda ise benzin enjektöründen sıvı şekilde yanma odasına direkt püskürtülmektedir. Burada enjektör sıvı lpg yi yüksek basınça püskürtürken basıncı arttığı için lpg, gaz fazına geçer. Yanma gaz halinde iken başlar.

tarihinde Mert Yeldan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kolorifer peteğine giriş yapılmadan önce lpg yoğunlaştırıcıya su girer. Kaloriferi açmanın etkisi olmaz ve zaten verimsiz atmosferik motor bir kaç dakika içinde lpgnin yoğunluğu için istenen ısıya ulaşır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Coşkun Basan

Sıvı LPG sistemleri var lpdi diye geçiyor araç LPG ile çalışıyor isteğe bağlı benzin ilede kullanılıyor . Genelde direk enjeksiyon lu motorlarda kullanılıyor.
LPG li aracımda 40 derecede LPG geçişine ayarlı idi yaz kış sorunsuz kullanmıştım

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Kolorifer peteğine giriş yapılmadan önce lpg yoğunlaştırıcıya su girer. Kaloriferi açmanın etkisi olmaz ve zaten verimsiz atmosferik motor bir kaç dakika içinde lpgnin yoğunluğu için istenen ısıya ulaşır. 

Geçen sene arabayı servise verdiğim sorun tekrarlarmı acep onu merak ediyorum abi.  Araba lpg geçerken tekliyordu. Yada lpg geçip devreye giremeyince benzine dönüyordu :( 

Servisde onlarca gün kaldı, hiç bir sorun bulamadımlar. Sorun kendiliğinden çözüldü. 

Sorun hava sıcaklığı 3 derece altına düştüğünde gerçekleşiyor. Bu sene olurmu olmazmı bilmiyorum :(  

Videonun 45 nci saniyesinden itibaren seyreet. Sende bir yorum yap. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lpg'ye geçişte tabiki bir anlık titreme olur. Bunu yok etmek için benzin ve lpg anlık olarak yanma odasına gönderilir ama çok zordur ayarı. Kalibrasyon ile 40 derece üstünde veya 50 derece üstünde lpg'ye geçişi ayarlattır.Geçiş daha yumuşak olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tahir Ak

LPG geçiş tekleme bitirmek için.
İyi bir harita
Kışın için Ortalama 40 derecede geçiş sıcaklığı
Devir yükselirken ve devrin 1100 olduğu durumda geçiş ayarı
Son olarak sıralı geçiş denilen özellik :
Sırayla 1 benzin enjektör kapatıyor hemen karşığı lpg enjektörünü açıyor özelliği.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Tahir Ak yazdı:

İyi bir harita
Sırayla 1 benzin enjektör kapatıyor hemen karşığı lpg enjektörünü açıyor özelliği.

Bu sıralı geçiş özelliği benim landirenzo da var galiba. Dediğiniz gibi geçiş yaparken benzinde çalışırken belirli bi süre lpg enjektörlerininde bir kısmı çalışıyor sonra geçiyor lpgye hepsi çalışıyor. Geçiş hissedilmiyor pek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Tahir Ak yazdı:

İyi bir harita

Bende böyle sarsılma sorunu hiç yoktu. Geçen sene olan bir durum. Bu senen henuz yaşanmadı. Henuz "0" derece görmedi arabacık. Gördükten sonra geçişte  vuruntu yaşarsam, işi manual çözeceğim :( 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Niye böyle dert arıyorsun. Git servis ayar yapsın 

Benim arabada ayar yokki :( . Yazılım update var.  Neyse, yaparsa bakacam abi :) Yazılım uprade parası öderzi :( 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Mutlaka var. Ayarı olmayan sistem olmaz 

Servis bilmiyor ise başka, veya müşteriyi baştan savmak için yok çekiyor 

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Bende böyle sarsılma sorunu hiç yoktu. Geçen sene olan bir durum. Bu senen henuz yaşanmadı. Henuz "0" derece görmedi arabacık. Gördükten sonra geçişte  vuruntu yaşarsam, işi manual çözeceğim [emoji20] 
Filtreniz dolmak üzere ise de yapar bunu yaşadım biliyorum.

Benim arabada ayar yokki [emoji20] . Yazılım update var.  Neyse, yaparsa bakacam abi [emoji4] Yazılım uprade parası öderzi [emoji20] 
Sistem tam adı yazar mısınız
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)
Tahir Ak yazdı:

Filtreniz dolmak üzere ise de yapar bunu yaşadım biliyorum. Sistem tam adı yazar mısınız

Sistemin adı Hyundai - Kefico bosch bifuel sistemi. 

image0235f9a57636e911.png

Yorum bağlantısı
Tahir Ak

Sistemin adı Hyundai - Kefico bosch bifuel sistemi. 

image0235f9a57636e911.png
Oldu biz kalkalım o vakit kolay gelsin :)
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Servet Aydın yazdı:

Mutlaka var. Ayarı olmayan sistem olmaz 

Servis bilmiyor ise başka, veya müşteriyi baştan savmak için yok çekiyor 

Abi peki ilk çalıştır madan önce sıcaklık ayarını soğukta bıraksam. Daha sonra ısınıca sıcağa alsam. Nasıl olur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

bence lpg yakıt haritası bozulmuş muhakkak lpg için bir kalibrasyon kısmı vardır en azından hyundainin kendi obd kontrol cihazında olması lazım. haritanın benzin kullanılarak düzeltilmesi ve tekrar kalibrasyon yapılması gerektiğini düşünüyorum. ben bir çok arkadaşımın aracında lpgye sert geçiş işini bu şekilde çözdüm. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Mehmet Cihat yazdı:

bence lpg yakıt haritası bozulmuş muhakkak lpg için bir kalibrasyon kısmı vardır en azından hyundainin kendi obd kontrol cihazında olması lazım. haritanın benzin kullanılarak düzeltilmesi ve tekrar kalibrasyon yapılması gerektiğini düşünüyorum. ben bir çok arkadaşımın aracında lpgye sert geçiş işini bu şekilde çözdüm. 

Akü söküp resetliyim. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Darbaz yazdı:

İşte regülatörde normalden daha soğuk suyun aktarılması, lpg sistemi acısından nasıl bir sıkıntıya sebeb oluyor. Lpg geçmek için fazladan beklemek daha iyi bir seçenek olabilir mi? Lpg sistemi enjektörler üzerinde etkisi nasıl olur. 

Saygılar.

Ali Darbaz yazdı:

Abi peki ilk çalıştır madan önce sıcaklık ayarını soğukta bıraksam. Daha sonra ısınıca sıcağa alsam. Nasıl olur. 

Ayarlanan regülatör sıcaklığına araç ulaşmazsa zaten lpg ye geçmez, zararı bu. LPG ye geçmek içinde fazladan benzin harcamaya gerek yok, 35 derece benim bildiğim ayar yıllardır öyle kullanmaya devam ediyorum.

İlk çalıştırmadan önce ben motor tam ısısına ulaşmadan kaloriferi açmam, sadece buğu olursa buğu geçene kadar açarım, açarsam geç ısınıyor veye atıyorum göstergede 90 a az birşey kala bile açsam geri düşüyor. Ama sıcaklık ayarı hep sıcakta durur. Fan çalışmadığı için devirdaim olmaz.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Metin Akbal yazdı:

Ayarlanan regülatör sıcaklığına araç ulaşmazsa zaten lpg ye geçmez, zararı bu. LPG ye geçmek içinde fazladan benzin harcamaya gerek yok, 35 derece benim bildiğim ayar yıllardır öyle kullanmaya devam ediyorum.

İlk çalıştırmadan önce ben motor tam ısısına ulaşmadan kaloriferi açmam, sadece buğu olursa buğu geçene kadar açarım, açarsam geç ısınıyor veye atıyorum göstergede 90 a az birşey kala bile açsam geri düşüyor. Ama sıcaklık ayarı hep sıcakta durur. Fan çalışmadığı için devirdaim olmaz.

Arabanın aerodinamik yapısı nedeniyle hava alıklarında rüzgar kalorifer kazanına geliyor

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...