İçeriğe Yönlendir

Hız Sabitleyicide Düşük Devirde Silkeleme Sorunu

Koray Küçükkaya

Recommended Posts

Koray Küçükkaya

Merhaba. 

İlk kez bir forum kullanıyorum. Hata yanlış var ise hemen düzeltirim, şimdiden affola. 

Aracım 2003 model Mondeo 2.0 TDCİ Station Wagon 85 kw (115 hp) Otomatik Vites GHIA.

Şu an 195.000 km civarında. 

Aracımdaki sorun; Hız Sabitleyicide düşük devirde (1500-2000) arası ve düz yolda araç silkeleme yapıyor. Sanki bir verip bir alıyor gibi. Bunu yaparken devirde dalgalanma yok. Tatlı tatlı arkadan bir şey tutup bırakıyor gibi. 

Gaza basınca veya hız sabitleyiciden çıkınca anında geçiyor. Bunu sadece Hız Sabitleyicide yapıyor. Veya yokuş gelince hızı korumak için daha gaz verince de geçiyor. 

Bunu çözmek için yapılanlar:

1- Enjektörler sıfır alınıp takıldı, komple, sadece valf meme değil. Direkt Delphi Yetkili Bayisinden. Makineleri cr2. 

2- Şanzıman Tirbünü (Tork Konvertörü) sıfırlandı. 

3- Vuruntu sensörü hariç tüm sensörler (maf, map, krank mili sensörü, eksantrik mili sensörü vb) orijinal yenilendi. 

4- Turbo kontrol ve denemeleri yapıldı. 

5- EGR sıfır takıldı. 

6- Akslar, jantlar, lastikler yenilendi. 

7- Tüm yağ sıvı filtre ne varsa hepsi orijinal yenilendi. 

8- Katalizör, egzoz manifoldu, emme manifoldu kontrol edildi. Emme manifoldu temizlendi (EGR değişiminde). 

9- Kızdırma bujileri orijinal değişti. 

10- Yazılım kontrolü yapıldı. Orijinal ve son sürüm.

Aracımı inanılmaz seviyorum ve biraz da hassasım. 

Konu hakkında tecrübesi veya önerisi olan var ise almak isterim. 

Herkese sevgiler. 

Koray KÜÇÜKKAYA / ANKARA

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hoşgeldiniz @Koray Küçükkaya Aracınıza sırf bu arızadan kaynaklıysa çok fazla para harcanmış gibi görünüyor. Bilmiyorum ama şöyle birşey olabilir mi araç hızı tam böyle ara değerde kakıyor gibi olabilir mi?

Mesela 2. Vitesle 2000 devirde 40 ile gidiyorsunuz diyelim fakat siz hız sabitleyiciye aldığınızda biraz arttırdınız ve 3. Vitese aldı sonradan tekrar yavaşlattığınızda 1500 devire düşüp ama hala 3. Viteste gidiyor olabilir mi. Bu tarz bir durum. 

Sadece fikir olarak devirsizlik olduğunu düşündüğümden böyle yazdım. Çünkü siz sadece hız sabitleyeci de yapıyor gaz verince gidiyor yazmışsınız.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)
Koray Küçükkaya yazdı:

Hız Sabitleyicide düşük devirde (1500-2000) arası ve düz yolda araç silkeleme yapıyor

yapar, neden bilmem o kadar mıncıklamadım ama yapıyor, 1650 d/d civarı yanlış hatırmaıyorsam yapıyor. mesela 77 km/h hılza gitmeyin 80km/h hızla gidin derdim hep. o civarlarda yapıyor. aracınınz gümrükten alınmış sanırım 115 hp otosan ithalatında yoktu.

130 lar da yapar o devirlerde , sizde daha çok hisseidliyor olabilir. CC de de hız sabit kalınca daha da çok hissedilir.

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu şanzımanın bir karakteri diyebiliriz.. Çağlar söylerdi, geçmişte çok şanzıman değişilmiş bu sorun ile ilgili olarak. 

Ben de aynı şanzıman kullandım. çok hissetmedim bunu ama. hissedenler de çok. 

Para harcamayın ve kabullenin bu sorunu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Normal. Devir çok düşük. Tork için turbo doluyor, dolma zirve olunca cruise sabitliği nedeniyle gazı kesiyor, basınç düşüyor, sonra yine aynısı oluyor. Devir, hız, tork üçlüsü birlik olamıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sorunu yok etmek için araç yazılımı değişip, alt devirde bol yakıt gönderimi yapılır ise tork 1800 devir yerine 1600 dd civarına iner ama tüketim ve duman artışı olur. 

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Alpay Sumer yazdı:

Hosgeldiniz😊 Yorumlar gelecektir..

Bu arada Konuyu mondeoya tasiyoruz. bilginize..

Alpay Bey, 

Nazik davranışınız ve ilginiz için teşekkür ederim. 

Servet Aydın yazdı:

Sorunu yok etmek için araç yazılımı değişip, alt devirde bol yakıt gönderimi yapılır ise tork 1800 devir yerine 1600 dd civarına iner ama tüketim ve duman artışı olur. 

Servet Bey, 

Aracın orijinalliğini bozmak en sevmediğim iş. 

Jantlar, direksiyon, döşeme, teyp, yazılım, lamba renklerine kadar ne varsa hepsi fabrikasyon. 

Servet Aydın yazdı:

Normal. Devir çok düşük. Tork için turbo doluyor, dolma zirve olunca cruise sabitliği nedeniyle gazı kesiyor, basınç düşüyor, sonra yine aynısı oluyor. Devir, hız, tork üçlüsü birlik olamıyor. 

O halde aracın vites küçültüp devri toparlaması gerekmiyor mu? 

Metin Akbal yazdı:

O degilde ben araci merak ettim. Foto atar misiniz :) Sw mondeo gormedim.

Nasıl yükleniyor? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Hoşgeldiniz @Koray Küçükkaya Aracınıza sırf bu arızadan kaynaklıysa çok fazla para harcanmış gibi görünüyor. Bilmiyorum ama şöyle birşey olabilir mi araç hızı tam böyle ara değerde kakıyor gibi olabilir mi?

Mesela 2. Vitesle 2000 devirde 40 ile gidiyorsunuz diyelim fakat siz hız sabitleyiciye aldığınızda biraz arttırdınız ve 3. Vitese aldı sonradan tekrar yavaşlattığınızda 1500 devire düşüp ama hala 3. Viteste gidiyor olabilir mi. Bu tarz bir durum. 

Sadece fikir olarak devirsizlik olduğunu düşündüğümden böyle yazdım. Çünkü siz sadece hız sabitleyeci de yapıyor gaz verince gidiyor yazmışsınız.

Ben Mondeo hastasıyım. Bu dördüncü aracım. Arayarak, araştırarak, kovalayarak bulup getirtip aldım bu aracı. 

Her şeyiyle çok seviyorum. 

Araç çok iyiydi, benim yaptıklarımdan sonra sıfır gibi oldu 😀

Aslında yanlış yazdım, sırf bu sorun için yapılmadı onca iş. İstiyorum ki her şeyiyle temiz, bakımlı, güven dolu olsun. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Bu şanzımanın bir karakteri diyebiliriz.. Çağlar söylerdi, geçmişte çok şanzıman değişilmiş bu sorun ile ilgili olarak. 

Ben de aynı şanzıman kullandım. çok hissetmedim bunu ama. hissedenler de çok. 

Para harcamayın ve kabullenin bu sorunu. 

Mehmet Bey, 

Şanzıman kusursuz. Kullandığım en iyi şanzıman diyebilirim. 

Ben bunu bir sorun olarak görüyorum. Üretici, bu araç ile 40 km ve üzerinde Hız Sabitleyici ile gidebilirsin diyor. O halde hız sabitleyicinin aktif olduğu durumda sorunsuz gidebilmeliyim. Bu 50 km de olur, 150 km de olur. 

Yani özetle, araç üretim özelliklerini sağlıklı kullandırabilmeli.

Kullanılamıyor ise bir hata var diye düşünüyorum. 

tarihinde Koray Küçükkaya tarafından düzenlendi
Yazım yanlışı.
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Arif Aykın yazdı:

Abi birtane buldum şu anda yurt dışı görünür mü bilmiyorum.  Resmim.net adresinden yükleme yaptım. Medyayı bağlantıdan yükle seçerek veya direkt adresi yanıtlanacak alana kopyalandığında resim geliyor. Önemli olan hangi adresin seçileceği. Direkt link seçildiğinde resim yüklemesi gerçekleşiyor.

djNC6N.png

Burada açıklamıştım resim yüklemeyi. 

Yaptıklarınız normal bakımlarınızsa problem yok. Aracınızı keyifle kazasız belasız kullanın inşallah.

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Çağlar Bayur yazdı:

yapar, neden bilmem o kadar mıncıklamadım ama yapıyor, 1650 d/d civarı yanlış hatırmaıyorsam yapıyor. mesela 77 km/h hılza gitmeyin 80km/h hızla gidin derdim hep. o civarlarda yapıyor. aracınınz gümrükten alınmış sanırım 115 hp otosan ithalatında yoktu.

130 lar da yapar o devirlerde , sizde daha çok hisseidliyor olabilir. CC de de hız sabit kalınca daha da çok hissedilir.

Çağlar Bey evet. Türkiye'de satışı yok. Almanya'dan arka amortisör getirttim 😀

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer
Koray Küçükkaya yazdı:

O nedir bilmiyorum. 

Google da bulunan resim yukleme sitelerinden herhangi birini kullanarak resmi yukleyin. Linkini kopyalayip burada yazi yazdiginiz bolume yapistirin. Yapamazsaniz tekrar yazin detaylandiralim 🙋

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Arif Aykın yazdı:

Burada açıklamıştım resim yüklemeyi. 

Yaptıklarınız normal bakımlarınızsa problem yok. Aracınızı keyifle kazasız belasız kullanın inşallah.

Çok teşekkür ederim. Herkes kazasız belasız kullanır inşallah. 

Normal bakım da var elbette ama aldığım zaman iyileştirebileceğim, yenileyebileceğim ne varsa yapıyorum. Önceki Mondeolarımda da aynıydı. Prensip. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kangal
Koray Küçükkaya yazdı:

Bunu çözmek için yapılanlar:

Araba o kadar etmez masraf ne kadar tuttu

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Ali Kangal yazdı:
Koray Küçükkaya yazdı:

Araba o kadar etmez masraf ne kadar tuttu

Tavrınızı ve bakış açınızı beğenmedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

farlar trend olarak takılmış. manuel far yükseklik ayarı yok ise içeride

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Çağlar Bayur yazdı:

farlar trend olarak takılmış. manuel far yükseklik ayarı yok ise içeride

Far yükseklik ayarı var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Kangal
Yanlış anladın mondeo iyi araç çok masraf etmişsin ondan dedim abi keşke benim olsa
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Ali Kangal yazdı:
Koray Küçükkaya yazdı:

Yanlış anladın mondeo iyi araç çok masraf etmişsin ondan dedim abi keşke benim olsa

Tamam. Şimdi daha iyi oldu. Umarım çok çok daha iyileri sizin olur. Gönlünüze göre olsun inşallah. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Koray Küçükkaya yazdı:

Far yükseklik ayarı var. 

donanım farkı var demekki , ghiada xenon+far yıkama vardır otosan listesinde.  iç topido da ve koltukta farklıolabilir foto var mıdır iç mekandan? çoğunda da çeki demiri olur

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...