İçeriğe Yönlendir

Hız Sabitleyicide Düşük Devirde Silkeleme Sorunu

Koray Küçükkaya

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Koray Küçükkaya yazdı:

Yani özetle, araç üretim özelliklerini sağlıklı kullandırabilmeli.

Kullanılamıyor ise bir hata var diye düşünüyorum. 

Haklısınız kesinlikle.. ama hatalı üretim diye de bir kavram var Koray Bey. 

Hatalı tasarlanmış, uyum sorunu var. 

O şanzıman o motor ile 70-80 km hız aralığında düzgün gidemiyor. 

4'e almak için hızı yüksek, 5 için az geliyor. 

Bu gibi sorunlara önlem için bazı şanzımanlarda Over drive vardır, sizin şanzımanınızda da manuel mod var. 

4'e almalı veya hızı artırmalısınız. 

Koray Küçükkaya yazdı:

RBljwM.jpg

Far yıkama kapakları var.. Far yıkama çalışıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Çağlar Bayur yazdı:

donanım farkı var demekki , ghiada xenon+far yıkama vardır otosan listesinde.  iç topido da ve koltukta farklıolabilir foto var mıdır iç mekandan? çoğunda da çeki demiri olur

Far yıkama da var, çeki demiri de var. 

Mehmet Ozyurek yazdı:

Haklısınız kesinlikle.. ama hatalı üretim diye de bir kavram var Koray Bey. 

Hatalı tasarlanmış, uyum sorunu var. 

O şanzıman o motor ile 70-80 km hız aralığında düzgün gidemiyor. 

4'e almak için hızı yüksek, 5 için az geliyor. 

Bu gibi sorunlara önlem için bazı şanzımanlarda Over drive vardır, sizin şanzımanınızda da manuel mod var. 

4'e almalı veya hızı artırmalısınız. 

Far yıkama kapakları var.. Far yıkama çalışıyor mu ?

Evet. Bu durumda manuel moda alıp vites düşürdüğümde sorun geçiyor. Doğal olarak hız sabit ama vites küçülttüğüm için devri toparlıyor. 👍

Koray Küçükkaya yazdı:

Evet. Bu durumda manuel moda alıp vites düşürdüğümde sorun geçiyor. Doğal olarak hız sabit ama vites küçülttüğüm için devri toparlıyor. 👍

Veya, + tuşuna basıl tutup hızı artırınca da geçiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
(düzenlendi)
Koray Küçükkaya yazdı:

Veya, + tuşuna basıl tutup hızı artırınca da geçiyor. 

Üstte yazdığım vites düşürme işini otomatik kendisi yapmalı diye düşünüyorum. 

Ankara'da Konya yolu vardır. Merkez'den gelip Gölbaşı'na gider. Oradan Konya vs. O yolun güzel bir düzlüğü ve düzlük bitiminde yokuşu vardır. Bu yolda iken 110 km' de hız sabitleyiciye alıyorum. Sorun yok. Yokuş başladığında bir süre aynı viteste devam ediyor. Ancak silkeleme yapmaya fırsat vermeden otomatik vites düşürüyor. Hiç bir şey hissetmiyorsunuz dahi. Müthiş keyif. Bunu hep yapmalı diye düşünüyorum. 

tarihinde Koray Küçükkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Madem orjinal kalsın isteniyor, daha soft teklif vereyim. Racechip alın. Reno ile Ford aynı. İkinci eli 300 400 tl birşey. Sadece alt devirde anlık güç verip devreden çıkan sistem. Fabrika ayarı ile araca zinhar zararı yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Manuel modda test yaptiniz mi?

3, 4, 5 tum viteslerde mi sorun var?

Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Servet Aydın yazdı:

Madem orjinal kalsın isteniyor, daha soft teklif vereyim. Racechip alın. Reno ile Ford aynı. İkinci eli 300 400 tl birşey. Sadece alt devirde anlık güç verip devreden çıkan sistem. Fabrika ayarı ile araca zinhar zararı yok. 

Racechip'i ilk kez duydum. Araştıracağım.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Manuel modda test yaptiniz mi?

3, 4, 5 tum viteslerde mi sorun var?

Yok yok öyle değil. 

Bu aslında vitesten ziyade devir ile ilgili. Düşük devirde iken yapıyor bunu. Manuel moda aldım diyelim. 3.viteste 50 ile gidiyorum, devir 1800 lerde. Burada alırsam ve düz yolda ise yapıyor. Ama aynı şartlarda biraz bastım ve devir 2300 lere çıktı, burada yapmıyor. Veya hız sabit kalsın 50'de,3le giderken 2'ye aldım devir 2600 oldu yine yapmıyor

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

VW deki n72 valfi gibi bir problem olabilir bence. soketleri ve kabloları kontrol etmek lazım.

Servet Aydın yazdı:

Vitesi düşürmesi lazım ama şanzıman gidebileceğine hüküm ediyor demekki. 

o zaman hemen chip tuning yaparız.

Koray Küçükkaya yazdı:

Racechip'i ilk kez duydum. Araştıracağım.

Yok yok öyle değil. 

Bu aslında vitesten ziyade devir ile ilgili. Düşük devirde iken yapıyor bunu. Manuel moda aldım diyelim. 3.viteste 50 ile gidiyorum, devir 1800 lerde. Burada alırsam ve düz yolda ise yapıyor. Ama aynı şartlarda biraz bastım ve devir 2300 lere çıktı, burada yapmıyor. Veya hız sabit kalsın 50'de,3le giderken 2'ye aldım devir 2600 oldu yine yapmıyor

"remaps" e gidin derim. işi bilen tipler.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Koray Küçükkaya
Dogan Arsiray yazdı:

VW deki n72 valfi gibi bir problem olabilir bence. soketleri ve kabloları kontrol etmek lazım.

o zaman hemen chip tuning yaparız.

"remaps" e gidin derim. işi bilen tipler.

N72 valfini biraz açar mısınız? 

Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Sorununuzla doğrudan alakalı değil ama bende belirli bir devirde sabit gittiğimde özellike 1400-1500 devir civarı nefes al ver şeklinde dalgalanma oluyordu. Şanzıman yağ filtre değğişimi sonrası düzelmişti. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)
Koray Küçükkaya yazdı:

N72 valfini biraz açar mısınız? 

bu valf vacum ile çalışıyor ve elektrikli bir vana ile vakumu yönlendiriyor wastegete i ittirip çekiyor. turbonun devreye girmemesine neden olabilir anlık olarak. söküp temizleyebilirsiniz. hortumlarını sökerseniz etkisini güç düşüklüğü olarak göreceksiniz ara devirlerde.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Koray Küçükkaya

Tekrar merhaba. 

Geçen hafta, aracımın mekanik sistemini daha detaylı araştırdım. Avrupa'daki forumları da inceledim. Aracımda yaptığım yenilemeleri bildiğim için sanırım nokta atışı oldu. 

Şanzıman alt ve üst kulaklarını orijinallari ile değiştirdik. Ankara Şaşmaz'daki Kartal Ford Yedek parçacıdan aldım, İspanya yapımı. İki malzemeye 600,00 TL ödedim. Şaşmaz'dan eve kadar 60, 80, 90, 110 km hızlarda, hız sabitleyicide geldim. Hiç sorun olmadı. 

Başka bi konu da yakıt. Arkadaşımın önerisi ile son 3 depodur Total Excellium kullanıyorum. Özellikle 2. depodan sonra farkedilir şekilde motor daha yumuşak ve daha sessiz çalışmaya başladı. 

İnsan anlıyor ki konfor gerçekten önemli. 

Herkese iyi hafta sonları dilerim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Tekrar merhaba. 
Geçen hafta, aracımın mekanik sistemini daha detaylı araştırdım. Avrupa'daki forumları da inceledim. Aracımda yaptığım yenilemeleri bildiğim için sanırım nokta atışı oldu. 
Şanzıman alt ve üst kulaklarını orijinallari ile değiştirdik. Ankara Şaşmaz'daki Kartal Ford Yedek parçacıdan aldım, İspanya yapımı. İki malzemeye 600,00 TL ödedim. Şaşmaz'dan eve kadar 60, 80, 90, 110 km hızlarda, hız sabitleyicide geldim. Hiç sorun olmadı. 
Başka bi konu da yakıt. Arkadaşımın önerisi ile son 3 depodur Total Excellium kullanıyorum. Özellikle 2. depodan sonra farkedilir şekilde motor daha yumuşak ve daha sessiz çalışmaya başladı. 
İnsan anlıyor ki konfor gerçekten önemli. 
Herkese iyi hafta sonları dilerim. 
Sorununuzu çözdüğünüze çok sevindim. Keşke her kullanıcı sizin kadar aracına değer verse. Güzel günlerde sorunsuz kullanırsınız umarım..

LG-D331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Koray Küçükkaya yazdı:

Ankara Şaşmaz'daki Kartal Ford Yedek parçacıdan aldım, İspanya yapımı. İki malzemeye 600,00 TL ödedim. Şaşmaz'dan eve kadar 60, 80, 90, 110 km hızlarda, hız sabitleyicide geldim. Hiç sorun olmadı. 

Sizin anlattığınız sorun bizim bildiğimizden çok farklı imiş demekki. 

Bu da aklımızda olsun, 

Geri dönüş için teşekkürler, sorunun çözülmesine sevindim, güle güle kullanın. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Görkem Karakaş yazdı:

Sorununuzu çözdüğünüze çok sevindim. Keşke her kullanıcı sizin kadar aracına değer verse. Güzel günlerde sorunsuz kullanırsınız umarım..

LG-D331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Görkem bey tapatalk imzanızı kapatır mısınız?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş

Görkem bey tapatalk imzanızı kapatır mısınız?
Kapatmıştım da eski konularda kalmış..
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...