İçeriğe Yönlendir

Fiesta Siyah Duman Sebebi

Eray Çalışkan

Recommended Posts

Eray Çalışkan

Sormak istediğim soru biraz daha spesifik aslında ama nasıl başlık koyacağımı bulamadım :D

Dizel bir aracın siyah duman atmasın sebep olan bir çok neden vardır. Turbo hortumu veya intercooler hortumunda çatlak, yırtık falan varsa da atar diye biliyorum. Benim aracımda da bu ikisi yönünde tahminlerim bulunmakta. Merak ettiğim şey bu bölgede bulunan başka hangi boruda çatlak veya yırtık olursa yine siyah duman atabilir? Bu aksamlarla bağlantılı başka hangi borular bulunmakta? 

Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Biraz daha detay ver Eray.. 

Ne zamanlar atıyor dumanı ?

Mehmet abi slm benim transporterı gözlemliyorum havalar sogudu ne ilk çalısmada nede ilk 3 -4 km de bir tane duman yok ne zaman motor ısınıyor ozaman duman başlıyor sence neden sensör vs mi 

Eray Çalışkan yazdı:

Sormak istediğim soru biraz daha spesifik aslında ama nasıl başlık koyacağımı bulamadım :D

Dizel bir aracın siyah duman atmasın sebep olan bir çok neden vardır. Turbo hortumu veya intercooler hortumunda çatlak, yırtık falan varsa da atar diye biliyorum. Benim aracımda da bu ikisi yönünde tahminlerim bulunmakta. Merak ettiğim şey bu bölgede bulunan başka hangi boruda çatlak veya yırtık olursa yine siyah duman atabilir? Bu aksamlarla bağlantılı başka hangi borular bulunmakta? 

km si kaçda eray bey sizin arac bizim fiesta 134 bıne geldi daha maşallah duman yok

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık
Mehmet Ozyurek yazdı:

Egr ye falan bakmak lazım Erkan

egr temiz mehmet abi ama kelebek tam kapatma yapmıyorsa onu bilemem

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Erkan Işık yazdı:

Mehmet abi slm benim transporterı gözlemliyorum havalar sogudu ne ilk çalısmada nede ilk 3 -4 km de bir tane duman yok ne zaman motor ısınıyor ozaman duman başlıyor sence neden sensör vs mi 

km si kaçda eray bey sizin arac bizim fiesta 134 bıne geldi daha maşallah duman yok

Km daha 90bin. Km odaklı bir şey değil farkındayım. Sorunu tespit eder gibiyim ama net olamıyorum.

Mehmet Ozyurek yazdı:

Biraz daha detay ver Eray.. 

Ne zamanlar atıyor dumanı ?

Mehmet abi, gaza yüklenince duman atıyor. Başka hiç bir sebebe bağlı değil. Hava durumları vs etki etmiyor :)Yakıtım hep shell'den ve bildiğim yerden. Önceki araçlarımda da aynı yerden alırdım sorun o da değil. Bakımlarım da hep 10bin km'de bir orijinal parçalarla. Araçta dpf var ama olmaması gereken yoğunlukta siyah duman var. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Eski nesil Euro 3-4 dizellerde normal karşılarım siyah dumanı. Tabi yüklenince atıp, devrine binince kesiyorsa dumanı.
Euro 5’lerde durum nasıl tam emin değilim fakat DPF dolmuşsa da atabilir.
Focus 3.5’larda şahit oldum.

Yorum bağlantısı
Eray Çalışkan
Mehmet Ozyurek yazdı:

Uzun yolun oluyor mu.
Hep şehir içinde misin.

Şehir içi daha çok ama 20km lik boş çevre yolunda 3000 3500 devir sürdüğüm çok oluyor en az haftada 1 kere

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...