İçeriğe Yönlendir

Lastik Basınç Sensörü Çalışma Problemi

Ü.Emre Kartal

Recommended Posts

Metin Uzunoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Ücretli olan abi. 

Ücretsiz olan wi-fi ve bluetooth bağlantılarından bağlanmadı. Ya silecek yada bluetooth özellikli elm alacağım bakalım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

Ücretsiz olan wi-fi ve bluetooth bağlantılarından bağlanmadı. Ya silecek yada bluetooth özellikli elm alacağım bakalım.

Androidler genelde bluetooth bağlanıyor. İphone da bluetooth ile bağlantı yok abi. Bluetooth ile bağlantıyı kurması lazım aslında

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bugün benzinliğe gittim pompaya yanaştım. Forscan açıkken tek tek lastiklerin havasını 10psi’ye indirdim. Sensörler çalışıyor. Çünkü hepsinde havayı indirir indirmez ekranda gördüm. 

sonuç olarak 2 numara sol arkaya, 4 numara sağ öne takılmış. Sanırım karışıklık buradan kaynaklanıyordu. Lastikleri yer değiştirdim ama uzun yola çıkamadan test edemiyorum. Hafta sonu ederim artık. Umarım 3-4 sıralaması sağ arka-sol arka şeklindedir. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Bugün benzinliğe gittim pompaya yanaştım. Forscan açıkken tek tek lastiklerin havasını 10psi’ye indirdim. Sensörler çalışıyor. Çünkü hepsinde havayı indirir indirmez ekranda gördüm. 

sonuç olarak 2 numara sol arkaya, 4 numara sağ öne takılmış. Sanırım karışıklık buradan kaynaklanıyordu. Lastikleri yer değiştirdim ama uzun yola çıkamadan test edemiyorum. Hafta sonu ederim artık. Umarım 3-4 sıralaması sağ arka-sol arka şeklindedir. 
Bunu anlamak kolay ki. Sirayla tek tek indir indirdikten sonra ekrana bak direk. Ben o sekilde anladimdi :)

Bunu anlamak kolay ki. Sirayla tek tek indir indirdikten sonra ekrana bak direk. Ben o sekilde anladimdi :)
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Ne bileyim görerek baktık :) başka arkadaş da diyor ki, ben lastik Değişiminde hiç dikkat etmedim. Ona rağmen uyarı vermiyor. 

şu an forscanda üç uyarı daha aldım ekrana. Her sensör için basınç, sıcaklık ve pil hatası da gözüküyor. Hatayı verdiği an bunlara bakacam. 

1-basınç hatası

2-sıcaklık hatası

sondaki wu1_vpwr yazan da voltaj hatası. 

Eğer sıralamada sorun yoksa bakalım hangisi çıkacak. 

CFZQWO.png

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Geçen hafta 2-3 numaralı sensörler hata vermişti. Bunun üstüne lastiklerin sıralamasına bakım. 2 numara sol arkada, 4 ise sağ öndeydi. Onları yer değiştim. 1 ve 3 doğru yerlerdeydi. 

1 sol ön, 2 sağ ön, 3 sağ arka, 4 sol arka yaptım. 

Dün gece 30-40km uzun yol yaptım. 10.dk’da hata verdi. Bu sefer 4.sensörden geldi hata. 2-3’de bir şey yok.

yola çıkmadan lastiklerin havasını indirip denedim. Tüm sensörler çalışıyor. Önlere 35, arkalara 33 bastım ve yola çıktım. 10.dk da tpmshata verdi. Baktığımda hata kodu 4.sensöre aitti. 4.sensör içindeki basınç, sıcaklık ve voltaj pidlerinde herhangi bir değişme yoktu. Hepsine normal yazıyordu. Yani buradan da sonuç alamadık. 

garip olan ise, farkettim ki 4.sensörden veri akışı yok. Kesilmiş. Diğerlerinin ısındıkça basınç artarken 4.sensör sabit kalmış. Sıcaklık da diğerlerinde yükselirken 4.lastikte 6 derece kalmış. 

1d40Br.jpeg

ardından benzinliğe girdim. Benzinliğe girdim ve 30sn sonra 4.sensörden veri gelmeye başladı. 

70-80 ile giderken hata veren sensör yavaşlayınca çalışmaya başladı. Ben bu işi çözemedim. 

sabah servise gittim ve sensörleri sıfırlatıp yeniden tanımlattım. Bakalım bu sefer ne olacak. 

w97F6U.jpeg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bugün serviste 2 şey yapıldı. kapıda yazan 35-33 basınç değerlerine rağmen servis 32-32 yaptı ve sensörleri mazda programıyla sıfırlayıp yeniden kodladı.  bu akşam yine köprü git gel 30km test sürüşüne çıktım. normalde istisnasız her uzun yolda 10.dk tpms hatası verirdi. 15km 75km hızla gittim ve hata vermedi. dönüşte 120km/s hızla döndüm yine hata vermedi. tüm sensörlerü forscan ile takip ediyordum. hiçbir sensörden veri akışı kesilmedi. sanki çözüldü gibi ama izlemeye devam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1-2

3-4

Şeklinde olmaz mı

Neden

1-2

4-3

yapmıştın.. 

Servis yeniden programlayınca düzelmese 4. sensörün bozuk diyecektim.. 

Şayet veri akışın kesilirse yine bunu derim :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

1-2

3-4

Şeklinde olmaz mı

Neden

1-2

4-3

yapmıştın.. 

Servis yeniden programlayınca düzelmese 4. sensörün bozuk diyecektim.. 

Şayet veri akışın kesilirse yine bunu derim :)

kimisi diyor ki sıralamanın önemi yok. araç zaten kendi kendine tanımlıyor. kimisi de sıralama önemli demiş. interette bazı araçlar için arkalar 3-4, bazıları için de 4-3. mazda da hangisi bulamadım ama bugün servis 4-3 şeklinde gider dedi.

dün 4 de veri akışı kesilmişti abi ama geçen hafta 2 ve 3 de hata vermişti. ama o zaman sıralama şuydu.

1-4

2-3

gittim düzelttirdim lastikçide

1-2

4-3 yaptırdım. ondan beri 2 ve 3 ten hata almıyorum. şükür bugün 4 den de almadım ama kısmet artık. zaten bozuksa eski siemensler yokmuş. onlarda tasarım hatası varmış ve çok çabuk kırılıyormuş. continental'ın sensörlerini veriyor servis.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Geçmiş olsun en azından masrafsız halletmiş oldunuz. Servis birçok hatayı basitçe ve hesaplı bir şekilde hallediyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
kimisi diyor ki sıralamanın önemi yok. araç zaten kendi kendine tanımlıyor. kimisi de sıralama önemli demiş. interette bazı araçlar için arkalar 3-4, bazıları için de 4-3. mazda da hangisi bulamadım ama bugün servis 4-3 şeklinde gider dedi.

dün 4 de veri akışı kesilmişti abi ama geçen hafta 2 ve 3 de hata vermişti. ama o zaman sıralama şuydu.

1-4
2-3
gittim düzelttirdim lastikçide
1-2
4-3 yaptırdım. ondan beri 2 ve 3 ten hata almıyorum. şükür bugün 4 den de almadım ama kısmet artık. zaten bozuksa eski siemensler yokmuş. onlarda tasarım hatası varmış ve çok çabuk kırılıyormuş. continental'ın sensörlerini veriyor servis.
Araba kendisi tanilamiyor, benim aracimda tanilama modunu acip cihazla kendim tanitiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Metin Uzunoğlu yazdı:

Geçmiş olsun en azından masrafsız halletmiş oldunuz. Servis birçok hatayı basitçe ve hesaplı bir şekilde hallediyor.

evet, ücretsiz hallettik. zaten garip bi sıkıntıydı. şehir içinde asla hata vermeyen sensör uzun yolda hata vermesi ilginç yani. yani umarım halledilmiştir. tam emin olamıyorum çünkü. izlemeye devam. 

Metin Akbal yazdı:

Araba kendisi tanilamiyor, benim aracimda tanilama modunu acip cihazla kendim tanitiyorum.

işte bu. alet iyi. korna da çalıyor. 👍

ama mazda servisi böyle yapmadı. obd den bağlandı da yaptı. sanırım bende de var bu korna ile onay tiki. yabancı bi forumda okumuştum. ama alet yok. aliexpresste 3-5 dolar bir şeydi sanırım

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Mehmet Ozyurek yazdı:

Sıralamanın önemli olduğunu düşünmüyorum.. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

evet, ücretsiz hallettik. zaten garip bi sıkıntıydı. şehir içinde asla hata vermeyen sensör uzun yolda hata vermesi ilginç yani. yani umarım halledilmiştir. tam emin olamıyorum çünkü. izlemeye devam. 

işte bu. alet iyi. korna da çalıyor. 👍

ama mazda servisi böyle yapmadı. obd den bağlandı da yaptı. sanırım bende de var bu korna ile onay tiki. yabancı bi forumda okumuştum. ama alet yok. aliexpresste 3-5 dolar bir şeydi sanırım

Sıralama önemli, araca tanıtma yaparken sol önden başlayıp saat yönünde sırayla tanıtınız şeklinde uyarı veriyor. 

RF yani kızılötesi sinyal ile mesafeyi saptadığı için de sensörün yeri uyumsuz ise hataya düşüyor. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
işte bu. alet iyi. korna da çalıyor. [emoji106]

Sinyali de yakiyor beni yonlendiriyor, sinyali gosterme sebebim de oydu.

Amcamin Focusta da OBD den baglandi, sonra tek tek tekere tutup okuttu.
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Sıralama önemli, araca tanıtma yaparken sol önden başlayıp saat yönünde sırayla tanıtınız şeklinde uyarı veriyor. 

RF yani kızılötesi sinyal ile mesafeyi saptadığı için de sensörün yeri uyumsuz ise hataya düşüyor. 

Mantıklı.
Bilgi için teşekkürler
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)

Hatayı çözdüm. Ama araç içi kameramdan oldum :( 

sürekli 4.sensör hatası alıyordum. Gittim orijinal mazda sensör aldım. Taktım arabaya. Normalde 25km hız üstünde 3-5 dk sürme ile araç yeni sensörü tanıması gerekiyordu. Tanımadı. Tee çatalca’ya gittim geldim. Ama tanımadı. Lamba hep yanık kaldı. Sonra gittim servise. Orada cihaza bağlattım. Tanıttırmak istedim. Tanımadı. Sonra şüphelendim. Eski sensör de arabadaydı. Acaba onu görünce yenisi görmüyor mu dedim. Eski sensörü serviste bıraktım. Eve döndüm. Ama dönüş yolunda yine tanımadı. Gece köprüye git gel yaptım. Yine tanımadı. 

Gittim lastikçiye. Tpms cihazı ile tüm sensörleri okuttum. Yeni sensörden veri geliyordu. Sensör çalışıyor ama araba görmüyordu. 

az önce aklıma bişe geldi. Kamera. Araç içi kamerayı sigorta kutusundan beslemiştim. Aliexpressten aldığım sigorta çoğaltıcıyı cam açma motor sigortasına takmıştım. 12v-5v düşürücüyü sisteme ekleyip kamerayı beslemiştim. Kameranın wifi var. Ama hep kapalıdır. 

hangisi parazit yapıyor bilmiyorum ama bu akşam kamerayı camdan aldım. Ve teste çıktım. Yeni sensörü anında tanıdı araç. Ve hata lambası da yakmadı. 

Demek ki eski sensörüm de sağlammış. Boşuna yeni sensör aldım :( 

şimdi kamerayı kendi çakmaklık ünitesiyle besleyeceğim. Bakalım aynı hatayı yapacak mı

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Hatayı çözdüm. Ama araç içi kameramdan oldum :(

Kamerada kızılötesi bir özellik var mı? Wifi ile etkileneceğini sanmıyorum ama sensörler ve araç beyini kızılötesi ile çalışıyor. Muhtemelen o dalgaboyunda bir şey yayıyor kamera.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ü.Emre Kartal yazdı:

Kamerada kızılötesi bir özellik var mı? Wifi ile etkileneceğini sanmıyorum ama sensörler ve araç beyini kızılötesi ile çalışıyor. Muhtemelen o dalgaboyunda bir şey yayıyor kamera.

Model 70 mai pro. Aslında bu cihaza gps modül Takılabiliyor. Ama benimkinde yok. İçinde kızıl ötesi var mı bilmiyorum. Elektrikten mi yoksa başka bir frekans parazitinden dolayı mı tpms hata veriyor onu anlamadım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Aliexpressten aldığım sigorta çoğaltıcıyı cam açma motor sigortasına takmıştım. 12v-5v çoğaltıcıyı sisteme ekleyip kamerayı beslemiştim. Kameranın wifi var. Ama hep kapalıdır. 

her elektirkli parçanın bir manyetik alanı oluşuyor, benim de bir led ampülde geldi başıma, gitti krank pozisyon ölçerin (mantekik çalışır) alanı ile çakıştı. led yanınca sensör hatası almıştık. denk geldi mi geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Volt düşürücüden mi yoksa wifi’den mi kaynaklandığına bakacağım. Kameranın kendi çakmaklık soketi var. Onunla bir deneyeceğim

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Tövbe, aklıma gelmez çok iyi tespit etmişssin ağam. Kamera işi çözülür satar başka bir kamera alırsın. Elektriği tavan lambasından aldım ben, kontak geliyor. Bilgin olsun. Belki çözüm olur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Tövbe, aklıma gelmez çok iyi tespit etmişssin ağam. Kamera işi çözülür satar başka bir kamera alırsın. Elektriği tavan lambasından aldım ben, kontak geliyor. Bilgin olsun. Belki çözüm olur.

Düşünmekten başıma ağrı girdi valla :) şimdi bakacam işte volt düşürücü mü yoksa wifi mi frekansı bozuyor acaba

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Düşünmekten başıma ağrı girdi valla :) şimdi bakacam işte volt düşürücü mü yoksa wifi mi frekansı bozuyor acaba

lastik basınç sensörleri wireless / wifi  yani radyo frekansı ile çalışıyor. Bence kameranın wifi band frekansını değiştirin. Benim viofoda wifi için frekans seçeneği vardı. Ne gerek var diye düşünmüştüm bu durumlar için gerekli olabilirmiş.

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Uzunoğlu yazdı:

lastik basınç sensörleri wireless / wifi  yani radyo frekansı ile çalışıyor. Bence kameranın wifi band frekansını değiştirin. Benim viofoda wifi için frekans seçeneği vardı. Ne gerek var diye düşünmüştüm bu durumlar için gerekli olabilirmiş.

Bunun bir yolu var mı bilmiyorum. Bakacağım ama. Umarım olur

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...