İçeriğe Yönlendir

Opel Corsa C Kasa F Hatası

Ferdi Soylu

Recommended Posts

Ferdi Soylu

Merhaba arkadaşlar,
Opel Corsa C kasa 2006 model aracım var. Geçenlerde şiddetli yağmur ve soğuk olduğunda araba çalışmadı, F hatası yazıyordu. 2-3 dakika bekledikten sonra sorunsuz çalıştı. Farklı günlerde 100 km yakın aracı kullandım. Vites değişmelerinde hata görmediğim gibi F hatasını da bir daha görmedim.
Ancak forumları araştırdığımda ileride aynı hatayı verebileceğini ve ihmal edilmemesi gerektiğini anladım. Öncelikle aküyü kontrol ettim hiç bir sorun yok aküde. Tüm elektrik tesisatını ve lambaları kontrol ettirdim sorun yok.

Yine forumlardan tavsiye üzerine Topkapı'da Opel beyini konusunda uzman Mecid ustayı tavsiye ettiler. Aracı ona götürdüm, tech2 cihazına bağladı. "Farklı farklı konularda toplam 10 hata vermiş, direk şundandır deme şansım yok, önce kart deneyeceğim, sorun o ise 2000 lira, kart sağlamsa robotu kontrol edeceğim, sorun robot ise 800 lira, sorun her ikisinde de çıkmazsa 200-300 lira gibi bir paraya işi çözeriz dedi. Ancak arabayı denemem gerekiyor 2-3 gün bende kalmalı dedi."
Amcaoğlu bu araçlardan 4-5 tane kullandı saattı. onunla konuştum 1,5 sene boyunca farklı zamanlarda defalarca F labmasını yaktığını hiçbir sorun yaşamadığını falan söyledi. Hatta aracı sattığını, aracı alan kişinin de sorun yaşamadığını bildirdi.

Araba konularında pek bir tecrübem yok işin gerçeği, nasıl bir yol izlemeliyim sizce? Hata kodlarını ekliyorum.

P1560 Mevcut Anahtarlı sistem voltajı (kontak açık) devresinde arıza

U2105 Mevcut CAN-BUS ECM (Motor Kontrol Modülü) ile iletişim yok

U2107 MEvcut CAN-BUS gövde kontrol modülü ile iletişim yok

U2108 Mevcut CAN-BUS ABS (Anti Blok Sistemi) ile iletişim yok

P0725 MEvcut Motor Devri Siyanli Can-Bus Arızası

P1120 Mevcut Gaz Pedalı Pozisyon Sinyali CAN-Bus Arızası

P1703 MEvcut Fren Işığı Anahtar Sintali Can-Bus arızası

P1896 Mevcut Motor Tork Talep Sinyali Can-Bus Arızası

P1895 Mevcut Motor Tork Sinyali Can-Bus arızası

P1896 Mevcut Motor Tork Talep Sinyali CAN-Bus Arızası

P1722 Mevcut Vites Seçici Seri Veri

Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Birçok modül ile iletişim hatası mevcut bence akü kaynaklı olabilir 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Avometre ile marş anında, rölantide ve motor kapalıyken ölçtü kendisi. Değerler normal.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Soğukta sorun oluşmuş ya akü voltajı o günlük düşmüş olabilir. Akü sağlam ise bu modüllerin can high-low hat arası direnci olmalı onda sıkıntı olabilir mi? 

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu

Hocam bir çok kişi seninle aynı şeyi düşünüyor. Az önce gelen bir mesaj "

Senin aracın programlama hatası vermiş ve bir şekilde bütün canbus sistemine bağlı olan beyinlerde arıza yapmış büyük ihtimal ya alternatörün şarj etmiyor düzgün yada akü ölmüş bence ilk aküyü garantiye ver değiştir sonra bir dene bakalım"

İnternette araştırdığım kadarıyla bu hatayı alanların çok büyük kısmı soğuk ve yağışlı havalarda almışlar. Bir daha bu hatayı hiç almayan da olmuş, sonra arızası tekrar edip büyük paralar ödeyenler de olmuş. Aracın yoldaki durumu gayet stabil. vites değiştirmeleri vs herşey normal. hatta çok iyi bir motorcu tanıdığım arabayı kullandı hiç sorun görmedi.

Biz de ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız.

Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu

Cevaplarınız için çok teşekkürler, F hatasını dediğim gibi sadece bir defa aldım. Şuan böyle bir uyarı yok. F lambası yanana kadar beklesem mi yoksa direk yeni bir akü mü alsam?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

F hatasini bircok sebeple verebilir. bunlarin basinda dis sicaklik olcen sensor olma ihtimali var. Dis sicakligi arac kac drece gosteriyor?

elinizde obd cihazi var ise kodlari bi sildirmenizi oneririrm. sonra yavas yavas sirayla bakacagiz...

Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu

elimde obd cihazı yok ama gider sildiririm. dış ortam sıcaklık sensörünü kontrol edeceğim, çok teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu
Alpay Sumer yazdı:

F hatasini bircok sebeple verebilir. bunlarin basinda dis sicaklik olcen sensor olma ihtimali var. Dis sicakligi arac kac drece gosteriyor?

elinizde obd cihazi var ise kodlari bi sildirmenizi oneririrm. sonra yavas yavas sirayla bakacagiz...

şuan 11 derece gösteriyor, doğru gösteriyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ferdi Soylu yazdı:

elimde obd cihazı yok ama gider sildiririm. dış ortam sıcaklık sensörünü kontrol edeceğim, çok teşekkürler.

Bende var ama android cihaza ihtiyacın var. Torque yüklemen gerekli.

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

@Ferdi Soylu bey elinizde avometre olsa bir sonraki bu hatayı aldığınız anda stop edip, marşa basarken akü kaça iniyor baksanız isabetli olur. Eğer 9 ları görüyorsa zaten gitmiştir akü. Dün bir arkadasın fiesta 6 da marşa basarken akü 9 a iniyordu, programlama hatası p0602 sanırım vardı onunda akü ölmüştü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ferdi Soylu yazdı:

beyini konusunda uzman Mecid ustayı

Ferdi Soylu yazdı:

önce kart deneyeceğim, sorun o ise 2000 lira,

Ferdi Soylu yazdı:

2-3 gün bende kalmalı

Sani bey in ofisini biliyorum çok şık kahvesi de güzel, o yüzden tavsiyem koşarak arkanıza bakmadan kaçın önce beyinciden.. herhalde istatistik yapsak, dünyadaki tüm beyin arızaları bizim ülkede

Sani Gerşon yazdı:

Avometre ile marş anında, rölantide ve motor kapalıyken ölçtü kendisi. Değerler normal.

hatalı cihaz ile ölçüm. yanıltır

Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu

Ömer bey, Aküyü avometre ile ölçtüm hatta emin olmak için elektrikçiye de ölçtürdüm, tabii hata anında bunu yapmak daha doğru. Arabayı eşim kullanıyor sanırım bu dediğinizi yapamayacak :)  ama gittikçe aküye odaklanıyorum

Çağlar Bayur yazdı:

Sani bey in ofisini biliyorum çok şık kahvesi de güzel, o yüzden tavsiyem koşarak arkanıza bakmadan kaçın önce beyinciden.. herhalde istatistik yapsak, dünyadaki tüm beyin arızaları bizim ülkede

hatalı cihaz ile ölçüm. yanıltır

Çağlar bey, Sani bey ile aynı şirkette çalışıyoruz, kahve ısmarlayabiliriz :) beyinciye gittim arabayı bırak dedi bırakmadım. içim rahat değil Çağlar bey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu
Sani Gerşon yazdı:

Bende var ama android cihaza ihtiyacın var. Torque yüklemen gerekli.

Teşekkürler Sani bey, cihazı yarın getirirsen hataları sileyim.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ferdi Soylu yazdı:

beyinciye gittim arabayı bırak dedi bırakmadım. içim rahat değil Çağlar bey.

sakın amannnn

Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu
Ömer Sarıgül yazdı:

@Ferdi Soylu bey elinizde avometre olsa bir sonraki bu hatayı aldığınız anda stop edip, marşa basarken akü kaça iniyor baksanız isabetli olur. Eğer 9 ları görüyorsa zaten gitmiştir akü. Dün bir arkadasın fiesta 6 da marşa basarken akü 9 a iniyordu, programlama hatası p0602 sanırım vardı onunda akü ölmüştü.

Beyinci arkadaşa bundan söz ettim, akü olabilir mi diye, hiç alakası yok dedi, muhtemelen çok hevesli :) akü konusunda nokta atışı yapacak gerekliyse yeni akü takacak bir yer var mıdır önerebileceğiniz?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

Sani bey in ofisini biliyorum çok şık kahvesi de güzel,

Gel de bi kahve bi yemek ısmarlayayım bi öğlen. Varsa yoksa Maslak :beee:

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Gel de bi kahve bi yemek ısmarlayayım bi öğlen. Varsa yoksa Maslak :beee:

çınar altında kave?

Yorum bağlantısı
Ferdi Soylu
Çağlar Bayur yazdı:

sakın amannnn

ilk arabamız, hanıma bunu alabildim gücümün yettiğince. o da çok üzüldü bu duruma. forumları okuyor beyin arızası falan diye dün satsak mı arabayı dedi :) onu ikna etmeye çalışıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

çınar altında kave?

Önce esnaf lokantasında yemek, sonra kahve. Yemeksiz kahve ısmarlamıyoruz.

Çınar altının çaprazında lokanta.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ferdi Selam,

10-15 gün sonra tekrar arıza kodlarına baktır 

Tekrarlayan arıza olmuş mu. Ona göre yorumlayalım. 

Anlık kopmalar olabilir. Arıza kodu tekrarlamıyorsa, ben sorun yok olarak algılarım. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...