İçeriğe Yönlendir

Sandero - İleri Geri Silkeleme / Gaz Kesme / Çekip Bırakma Sorunu

ibrahim Tiryaki

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki
Servet Aydın yazdı:

Hadi bakalım. Güzel haberle gel bize 

Servet abi tekrar merhaba.

Servisteki ustayla görüştüm, 4 ayrı yol kaydı alındığını, onlarca parametre incelendiğini sonucunda  yağ basıncının yüksek olduğunu bu nedenle açı kaydırıcı elektrovana'nın (selenoid valf) düzenleme yapamadığını düşündüklerini belirtti. Buna istinaden yağ pompasının değişimi yapılacak ve tekrar kontrol edilecek dediler.

Şimdi bu kısım cepte;

Peki benim 2-3 ay önce aldığım "yazılım güncellemesi" bu sorunu nasıl geçirdi ve ardından tekrar başladı.

Dipnot: Fransız otomobil forumunda aynı sorunu yaşayan arkadaşlardan birisi servise yeni uğramış son güncellemeyi almış ve sorunu çözülmüş. Muhtemelen yine bizim yaşadığımız gibi bir süre sonra yeniden nüksedecek.

Yani sorun gerçekten mekanik mi, yazılımsal mı anlayamıyorum...

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Sadece yağ tipi hatalı olmasın? Yazılım ile basınç aralığı değişimi yapılır veya pompa aşırı basınç üretiyor ise mekanik tasarım hatalı. Yorumum bu şekilde olur

Sadece yağ tipi hatalı olmasın? Yazılım ile basınç aralığı değişimi yapılır veya pompa aşırı basınç üretiyor ise mekanik tasarım hatalı. Yorumum bu şekilde olur

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Servet Aydın yazdı:

Aracım 20 binde ilk yağ değişimine girdi. Araçta fabrikanın koyduğu yağ vardı bu haldeykende sorun devam ediyordu. 

Yazılımın yağ basıncına müdahele etme durumu var mı? 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Servet Aydın yazdı:

Servet hocam servisle görüştüm yağ pompası değiştiği halde aynı durum devam ediyormuş. 

Nerde bu sorun anlamıyorum.. Gaz pedalı desem, gaz pedalı elektronik zaten. Gaz kelebeği desem o da arıza verirdi mutlaka... Anlamıyorum 

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

Selenoid valfi de değiştirsinler?

Sani hocam üst gönderilerde de belirtmiştim, Fransız arkadaşımızın selenoid valfi değişmişti, değişen bir şey olmamıştı. 

Ayrıca bu arkadaş Ekim ayında gelen güncellemeyi almamıştı yeni aldı ve sorun geçti. Bende de aynı şekilde geçmişti ama 1/1.5 ay sonra takribi 2000/3000 km sonra tekrar başlamıştı

Servet abiye yazdığım cevapta da belirttiğim gibi yazılım güncellemesi ile geçiyor sonra yine başlıyor tuhaf

Bu durumu genel müdürlükteki personele de anlattım, yazılımınız güncel zaten yazılım sorunu değil diyip duruyor. 

Sani hocam bir de bir ayrıntı daha var, dacia forumunda bir konuya da şöyle bir cevap yazılmıştı ama ne anlatmak istediğini net anlamamıştım:

https://communaute.dacia.fr/forum/DACIA/SANDERO/MOTEUR-1-0-SCE-75---ACCOUPS-LEGERS-LORS-DE-LEGERES-ACCELERATIONS-/3921801/23633

Konu bu, burada bir üye şu cevabı yazmış. 

"Désolé de mon retard pour la réponse,il on fait un réglage au niveau de l'accélération elle été trop accélérée est une visite dans les injecteurs il faudrait qu'il vous la branche sur la balise et la, il verrait d'ou vient le problème( elle est sous garantie? donc pour vous c'est gratuit) insistez sinon !!!!!!

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ibrahim Tiryaki yazdı:

Sani hocam bir de bir ayrıntı daha var, dacia forumunda bir konuya da şöyle bir cevap yazılmıştı ama ne anlatmak istediğini net anlamamıştım:

Bunu açıklamıştım. Enjeksiyon kontrolü yaptırın demiş.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

İvmelenme seviyesinde bir ayar var onu

Yaptırdım falan da diyor çeviriye göre.

Bu dediği ayar veya İvmelenme ayarı ne olabilir ki? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ibrahim Tiryaki yazdı:

İvmelenme seviyesinde bir ayar var onu

Yaptırdım falan da diyor çeviriye göre.

Bu dediği ayar veya İvmelenme ayarı ne olabilir ki? 

CLIP'te böyle bi ayar yok. Enjeksiyon için herhangi bi ayar yapamıyorsunuz.

Annem Fransızca bilir. Ona sordum, cümlede bi anlatım bozukluğu var diyor. İngilizce'ye de çevirdiğimde aynı anlatım bozukluğunu ben de görüyorum. Bence bir daha yazsın arkadaş.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

CLIP'te böyle bi ayar yok. Enjeksiyon için herhangi bi ayar yapamıyorsunuz.

Annem Fransızca bilir. Ona sordum, cümlede bi anlatım bozukluğu var diyor. İngilizce'ye de çevirdiğimde aynı anlatım bozukluğunu ben de görüyorum. Bence bir daha yazsın arkadaş.

Bir daha cevap yazmamış ki bunu yazan kişi. Benim görüştüğüm fransız arkadaş, bu elemana yaptırdığın işleme dair faturayı gönder demiş, bu post'u yazan kişi tekrar mesaj yazmamış. 

Bu arada benzer problemi Dacia Duster'da yaşamış birisi önceki yıllarda, en sonunda arıza çözülemediği için arabasını bayi geri almış ve ona uygun bir teklifle bir üst özelliklere sahip Duster verelim demişler, o da almış. Bayi fiyatı üstüne bu durumdan ötürü ekstra indirim yapmışlar. Müşteri memnuniyeti başka bir şey. Aynısı Türkiye'de olur mu ? :D Pek sanmıyorum ama..

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

Sani hocam selamlar;

Açı kaydırıcı ve buna dair sensör değişecekmiş bugün yarın parça bekleniyormuş.

Bu probleme sebep olabilecek mekanikler mi bunlar?

AÇI KAYDIRICI dedikler şu kasnak gibi olan mıdır?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ibrahim Tiryaki yazdı:

Sani hocam selamlar;

Açı kaydırıcı ve buna dair sensör değişecekmiş bugün yarın parça bekleniyormuş.

Bu probleme sebep olabilecek mekanikler mi bunlar?

AÇI KAYDIRICI dedikler şu kasnak gibi olan mıdır?

Parça egzoz egzantrik dişlisi olarak geçiyor. Dişlinin bozulması çok muhtemel değil ama sensör işin içine girerse bu tip teklemeler olması olağan. Subaplar otomatik ayarlı mıydı acaba? O motora çok yabancıyım.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Parça egzoz egzantrik dişlisi olarak geçiyor. Dişlinin bozulması çok muhtemel değil ama sensör işin içine girerse bu tip teklemeler olması olağan. Subaplar otomatik ayarlı mıydı acaba? O motora çok yabancıyım.

Subap ayarı vs kontrol edilmişti ilk aşamada, bir sorun çıkmamıştı. 

Dişli bozulması değil fabrikasyon hatalı olma olasılığı üzerinde duruyorum ben. 

Dip: 1.0 SCE yazarsanız Youtube'da motorun çalışma şeklini gösteren bir video var.

tarihinde ibrahim Tiryaki tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

Sani bey selamlar, aracımı hala almadım. Perşembe günü tam 1 ay olacak.

Eğer sorunu çözemezlerse, teknik ekip bu fabrikasyon bir hatadır, üretim hatasıdır şeklinde rapor mu veriyor? Yani çözülemeyen sorun = üretim hatası anlamına mı gelir?

Eğer öyleyse araç değişimi yapmaları gerekmez mi? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Öncelikle size geçici araç verdiler mi bu süre içinde?

2. olarak, tekrarlayan 6. sorunda ya da 20 iş günü içinde teslim edilmeyen arızalı üründe tüketici kanunu der ki, ürün bedeli iadesi, yenisi ile değişimi, yenisi yoksa gerekirse farkı ödenerek üst model cihazla değişimidir.

Bu ampül için de geçerli, araba için de. Siz tekrarlayan kaçıncı gündesiniz?

Bu arada dip not: Aracı bu hali ile geri vermek isterlerse, servis formuna yazdırın. Araçta müşterinin belirttiği şikayet mevcuttur ancak tüm araçlarımızda durum böyledir ve sorun teşkil etmemektedir. Sonra tüketici mahkemesine gittiğinizde makine mühendisleri odası tespit yapar, sorun olup olmadığına onlar karar verir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

Öncelikle size geçici araç verdiler mi bu süre içinde?

2. olarak, tekrarlayan 6. sorunda ya da 20 iş günü içinde teslim edilmeyen arızalı üründe tüketici kanunu der ki, ürün bedeli iadesi, yenisi ile değişimi, yenisi yoksa gerekirse farkı ödenerek üst model cihazla değişimidir.

Bu ampül için de geçerli, araba için de. Siz tekrarlayan kaçıncı gündesiniz?

Bu arada dip not: Aracı bu hali ile geri vermek isterlerse, servis formuna yazdırın. Araçta müşterinin belirttiği şikayet mevcuttur ancak tüm araçlarımızda durum böyledir ve sorun teşkil etmemektedir. Sonra tüketici mahkemesine gittiğinizde makine mühendisleri odası tespit yapar, sorun olup olmadığına onlar karar verir.

İkame araç verdiler bana. Perşembe günü kendi aracımı servise vereli 1 ay doluyor.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ibrahim Tiryaki yazdı:

İkame araç verdiler bana. Perşembe günü kendi aracımı servise vereli 1 ay doluyor.

Yani 20 iş gününü doldurmuş olacaksınız. Cuma günü müşteri hizmetlerini arayıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

Unutmayın, 1 ay boyunca hiç teslim almamış olmanız lazım. Her teslim formunda süre baştan başlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

Yani 20 iş gününü doldurmuş olacaksınız. Cuma günü müşteri hizmetlerini arayıp haklarınızı talep edebilirsiniz.

Unutmayın, 1 ay boyunca hiç teslim almamış olmanız lazım. Her teslim formunda süre baştan başlar.

aracın yolda ilerllemesine de engel olan bir arıza lazım yanında

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

Yok, 1 ay boyunca full serviste araç, zaten farklı bir gelişme olduğu takdirde bu konu üzerinden bildiririm sizlere de. 

Çağlar Bayur yazdı:

Muadil araçta olmaması gereken bir durum benim araçta varsa bu bir ayıptır, hatadır, fabrikasyon imalat hatası değil midir? Yani araç yolda gidiyor diye problemi çözülemeyen aracı al ne halin varsa gör mü diyecekler çağlar abi? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Çağlar Bayur yazdı:

Şimdi kanunu tekrar okudum. Otomobiller için 30 iş günü olarak süre değiştirilmiş. @ibrahim Tiryaki bey, buna göre 2 hafta daha hakları var maalesef.

Aracın kullanılamaması konusunda bir madde yok kanunda. Kanunda yazan, yetkili serviste geçen süre diyor sadece. Yani zaten o süre boyunca kullanılamaması konusunda üretici ile bakanlık anlaşmış gibi.

Onarım süresine ait mevzuat:

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19783&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=satış sonrası hizmetler

Garanti süresine ait mevzuat:

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19782&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=garanti

Bu da onarım sürecindeki prosedür:

https://www.selfhukuk.com/garantili-urunlerde-tamir-suresi-ve-tuketicinin-haklari/

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

üretici ile bakanlık anlaşmış gibi.

öyledir, arızanın tanımını yapınca da, konu araba ise, yolda kendi başına gidememesi lazım

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Çağlar Bayur yazdı:

öyledir, arızanın tanımını yapınca da, konu araba ise, yolda kendi başına gidememesi lazım

Aracımın sorununu çözemiyorlarsa en azından ya değişimini yapmaları gerekiyor yada aracımı takasa alıp kayda değer bir indirim yaparak bir üst model için sıfır araç satışı teklifinde bulunmaları lazım. 

Biraz araştırdım yabancı bir forumda gördüm. Fransada dusterda çözülemeyen bir arıza varmış, kaynağı tespit edilememiş bu sebeple imalat hatası olarak karar vermişler ve Aracınızı alalım size bir üst model aracı ciddi bir indirim yaparak şu fiyata verelim demişler, karşı tarafta kabul etmiş dava veya tüketici hakem heyetine gitmeden çözmüşler. 

Sani Gerşon yazdı:

Şimdi kanunu tekrar okudum. Otomobiller için 30 iş günü olarak süre değiştirilmiş. @ibrahim Tiryaki bey, buna göre 2 hafta daha hakları var maalesef.

Aracın kullanılamaması konusunda bir madde yok kanunda. Kanunda yazan, yetkili serviste geçen süre diyor sadece. Yani zaten o süre boyunca kullanılamaması konusunda üretici ile bakanlık anlaşmış gibi.

Onarım süresine ait mevzuat:

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19783&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=satış sonrası hizmetler

Garanti süresine ait mevzuat:

https://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.19782&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=garanti

Bu da onarım sürecindeki prosedür:

https://www.selfhukuk.com/garantili-urunlerde-tamir-suresi-ve-tuketicinin-haklari/

Sani bey teşekkür ederim. Artık çözemiyorlarsa bile bunu iyi niyetle kabul edip çamura yatmadan bana mağdur etmeyecek şekilde bir kaç öneride veya teklifte bulunmalarını isterim açıkçası. Diğer türlü süreç her iki taraf içinde yorucu ve yıpratıcı olacak. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
ibrahim Tiryaki yazdı:

dusterda çözülemeyen bir arıza varmış

Arıza neymiş?

Sorun buysa:

sebebi belli. Yazılım güncellemesi, egr temizliği en sonda da enjeksiyon revizyonu.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Sani Gerşon yazdı:

Arıza neymiş?

Sorun buysa:

sebebi belli. Yazılım güncellemesi, egr temizliği en sonda da enjeksiyon revizyonu.

Sorunun ne olduğunu hatırlamıyorum ama iyi niyet göstererek çözmeleri güzel olan taraf. Bende yapılacak yazılım güncellemesi de kalmadı, son sürüme sahibim. O yüzden mekanik açıdan bakıyorlar olaya. 

Daha önce güncelleme ile geçti sorunum ama tekrar başladı diyorum bu hususu dikkate almıyorlar ve yazılımsal değil diyip duruyorlar. 

E o zaman yazılım nasıl geçirdi? 

Daha önce linklerini paylaştığım forumdaki Fransız arkadaş son sürümü bir kaç hafta önce yeni almıştı, şuan geçti sorun yok diyor. Ama tekrar etme olasılığını bir kaç kişiden de duyduğu için aracını şuan sorun yokken satacağını belirtti. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

Vay arkadaş ne arabaymış ya. Ara ara girip okuyorum konuyu benim de moralim bozuluyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...