İçeriğe Yönlendir

W203 Selektör Sorunu

Fatih Akbaş

Recommended Posts

Fatih Akbaş
(düzenlendi)

sorunun videosuMerhabalar;

Aracımda 6 aydır çözmeye çalıştığım selektör ve uzun sorunu var.Araç normal çalışırken birşey yok fakat uzun yaptığımda veya selektör yaptığımda arabanın tüm ışıkları anlık sönüyor geri yanıyor ve şarj hatası veriyor fakat arabanın şarjı sağlam ölçtürdüm,kolu söktüm ölçtüm bişey yok sam beynini söktüm içinde oksitlenme var ama @Mehmet Yıldız 1 hocamın paylaştığı resimdeki gibi değil yollarında var alkolle yıkadım devre temizleyici sıktım geçmedi oksit bende geri kapattım.Yorumu olan varmı.

tarihinde Ali Kılıç tarafından düzenlendi
video
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Teyp kapanıyor mu ?
O sırada cam indiriyorsanız duruyor mu ?
Parklar sönüyor mu ?
Motorun çalışmasında bir değiliklik oluyor mu ?
Yoksa sadece iç aydınlatmalar mı sönüyor. ?

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Teyp kapanıyor mu ?
O sırada cam indiriyorsanız duruyor mu ?
Parklar sönüyor mu ?
Motorun çalışmasında bir değiliklik oluyor mu ?
Yoksa sadece iç aydınlatmalar mı sönüyor. ?
Teyp kapanmıyor hocam.Parklar ve farlar videodaki gibi gidip geliyor ve aydınlatma tuşu autodaysa farlar birdaha yanmıyor illa elle açmak gerekiyor.Motorun çalışması değişmiyor cam indirirken denemedim.Birde farlar gündüz araba çalıştıktan 1 dk sonra falan kendisi yanıyor sonra düğmeden kapatsam bile kapanmıyor sürekli yanıyor yani.

Redmi 6 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş

Servisin fikrini aldınız mı ?

Ankara'da namlı bi Mercedes elektrik ustasına gittim kolda olabilir beyinde olabilir araba kalacak dedi.En namlısına gittim kolda bozuk lamba düğmeside bozuk beyinde bozuk sensörde bozuk dedi,başka ustaya gösterdim şarj dinamosu bozuk dedi diğer 4 usta akünün şarjı tam dedi [emoji1] bende başladım sökmeye.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Kolda başka işlev var mı ? Sadece sinyal ve sellektör mü ?
Var silecek ve cam suyu püskürtme de kolda

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Bence sam beyni dediğiniz
Aydınlatmayı kontrol eden modül bozuk.

Banada öyle geliyor.Söküp takması kolayda elektronik ten anlamıyorum ben üstünde bir sürü entegre vs. Var hangisinin arızalı olduğunu bilsem değiştirecek ekipmanda var.Ve Sam beyninin yolları oksitli hep bu oksit nasıl geçecek wd40 sıkacaktım beyin bozulur dediler.

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Onun yolunu sabah yazar arkadaşımızın biri.
İnşallah bekliyorum yardımlarınızı.Teşekkür hocam.

Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş

Uzun ampüllerinde 3 kablo var bu normalmi kablonun biri parka gidiyor parktada 3 kablo var a5760e1dd1b3be80fd3b155be00fc137.jpg

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
(düzenlendi)
Ali Kılıç yazdı:

Banada öyle geliyor.Söküp takması kolayda elektronik ten anlamıyorum ben üstünde bir sürü entegre vs. Var hangisinin arızalı olduğunu bilsem değiştirecek ekipmanda var.Ve Sam beyninin yolları oksitli hep bu oksit nasıl geçecek wd40 sıkacaktım beyin bozulur dediler.

Elektronik devreyi selilozik tinerle temizlersiniz, eski bir diş fırçası ile fırçayı batırıp nazikçe yapın. 

Kir pas akıtmak içinde yağsız kontak sprey kullanın başka bir şey olmaz. Dikkat edin yağsız olacak. 

Arızalı olan devre elemanları için ise avometreniz varsa ne ölçtüğünüze göre ( direnç ise kısadevre modu, kapasitör ise direnç ölçümü ve kısadevre modu gibi) yapabilirsiniz. Kapasitörde özellikle görüntüde bozukluk yoksa dahi sorunlu olabilir dikkat

Ali Kılıç yazdı:

Uzun ampüllerinde 3 kablo var bu normalmi kablonun biri parka gidiyor parktada 3 kablo var

O kablolarla oynanmış dikkat ederseniz aparatla elektrik alınmış öncesinde. Anahtarınızı uygun konumlara getirip denersiniz akımı ölçerek tespiti yapılır

tarihinde Furkan Avcı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
O kablolarla oynanmış dikkat ederseniz aparatla elektrik alınmış öncesinde. Anahtarınızı uygun konumlara getirip denersiniz akımı ölçerek tespiti yapılır
Yok hocam tinerde sönmüyor oksit ciğerlerine işlemiş yolların.Yeşil kabloyumu diyorsunuz o sinyal için çekilmiş.Uzun lambadan parka hat gitmesi normalmi.

Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Şu konuda aklınızda bulunsun; bilgisayar ana kartlarında bazen çatlak / soğuk lehim oluyormuş. Bu tespiti çok zor bir durum. Son çare olarak üzerindeki kablo vs. eriyebilecek malzemeler söküldükten sonra 150~200 derece ısıtılmış fırında 5~10 dk ısıtınca düzeliyormuş.  Servis bilgisidir.

Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Uzun ampülleri söküp boştayken selektör yapmayı deneyebilir misiniz?

Fotoğrafa göre oynanmış orada ki kablolarla mutemelen parklardan elektrik çektiler, (amerikan park vs mi ön tamponda) ve gördüğünüz gibi kablolar kurumuş kırılmış kısa devre yapıyor olabilir. Uzuna giden kablolara dikkat edin onlar bile birbirine değiyor olabilir geri yerine takınca.

Eğer bu problem kablodan çıkmaz ise direk SAM arızasını söylüyor gibi geldi bana, çok çok yüksek ihtimalle sıcak hava ile lehimler tazelenebilirse düzelebilir.

Ayrıca motor bölmesinde sigorta kutusunun üstünde koruyucu kaplama yok dimi, bütün yağmur suyu sigorta kutusunun üstüne mi akıyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fotoda ki yeşil bandı sökün. Orası muhtemel, uzun far besleme hattı kısa devre. Farı besleyen ana soketleri tek tek sökerek te hangi farda arıza var tespiti yapılabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
İnşallah bekliyorum yardımlarınızı.Teşekkür hocam.

Ali bey tapatalk imzanizi kapatir misiniz?
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Şu konuda aklınızda bulunsun; bilgisayar ana kartlarında bazen çatlak / soğuk lehim oluyormuş. Bu tespiti çok zor bir durum. Son çare olarak üzerindeki kablo vs. eriyebilecek malzemeler söküldükten sonra 150~200 derece ısıtılmış fırında 5~10 dk ısıtınca düzeliyormuş.  Servis bilgisidir.
Hocam sami malesef fırına atamayız plastik parçalar ayrılmıyor.Teşekkürler bilgi için
Uzun ampülleri söküp boştayken selektör yapmayı deneyebilir misiniz?
Fotoğrafa göre oynanmış orada ki kablolarla mutemelen parklardan elektrik çektiler, (amerikan park vs mi ön tamponda) ve gördüğünüz gibi kablolar kurumuş kırılmış kısa devre yapıyor olabilir. Uzuna giden kablolara dikkat edin onlar bile birbirine değiyor olabilir geri yerine takınca.
Eğer bu problem kablodan çıkmaz ise direk SAM arızasını söylüyor gibi geldi bana, çok çok yüksek ihtimalle sıcak hava ile lehimler tazelenebilirse düzelebilir.
Ayrıca motor bölmesinde sigorta kutusunun üstünde koruyucu kaplama yok dimi, bütün yağmur suyu sigorta kutusunun üstüne mi akıyor?
Furkan abi uzunları söküp denedim gene aynısını yapıyor samde lehim yapacak çok yer göremedim ben ama oksit çok.amerikan park vs yok arabda ek bişey yok.Evet dediğiniz gibi o kaplama yok ama üstüne poşet serdim
Yorum bağlantısı
Fatih Akbaş
Fotoda ki yeşil bandı sökün. Orası muhtemel, uzun far besleme hattı kısa devre. Farı besleyen ana soketleri tek tek sökerek te hangi farda arıza var tespiti yapılabilir 
Arıza oralardanmı diyorsun abi şebekeden yani.Multimetrenin kısa devre moduyla test yapsam arabaya zararı olur mu
Ali bey tapatalk imzanizi kapatir misiniz?
Kapattım hocam.
Yorum bağlantısı
Hamit inan
(düzenlendi)

Uzun ampulleri çıkar selektör yapmayı dene. Diğer tüm güç çeken şeyler kapalı olsun.O zaman yine lambalar sönecek mi ?Aklıma gelen 2 şey var sam beyninde soğuk lehim vardır. Güzelce lehimleri tazelemek lazım temizlemek yetmez. Diğer ihtimal tesisatında bir kısa devre vardır. Uzunların uçlarını sam tarafından boşa çıkarıp selektör atmayı tekrar denemelisin. Uyar mı bilmiyorum ama benim elimde sağlam bir sam beyni var. Gönderirim denersin aracında istersen sıkıntın çözülsün.

tarihinde Mehmet Yıldız 1 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Servet Aydın yazdı:

Far soketini tek tek çıkar dene. Sonrası kolay 

Ampül değil, komple farın soketi. 

aynen

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Uzun ampüllerinde 3 kablo var bu normalmi kablonun biri parka gidiyor parktada 3 kablo var a5760e1dd1b3be80fd3b155be00fc137.jpg

Üç kablo olmasında sorun yok.
Kahverengi olan şasi.
Kabloyu kesmeden diğer ampule götürmüşler
Ancak
Kabloları hep çatlamış soyulmuş görüyorum.

Servet’in dediğini yapın.
Far soketini komple söküp deneyin.
Sağ sol farlarda tek tek deneyin.
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Yapılan tesisat işlemi farın dışındaki ana tesisat üzeinde yapılmış. Ampül soketinde işlem yok. Yeşil bantlı bölgeye odaklanmak gerekecek, şayet far soketleri sökülü olduğu halde hata devam ediyor ise

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...