İçeriğe Yönlendir

T5 Multivan - Katalizör?

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Aracım AXD kodlu euro 4 motor. Arabamda dpf yok, katalizör var olduğu söylendi. Dizelde katalizörün fotoğraflarına internetten bakmaya çalıştığımda benzinli katalitik konvertör fotoğrafları geliyor.

Benim arabamda şuanda katalitik konvertör varmı, yoksa sadece susturucu tarzında bir parça mı var ?

Katalitik konvertör var ise, arabayla 60 km civarı 3 bin devir sabit yol gittim kurum temizliği için, bu şekilde katalizör de temizlenmişmidir ? 

Km 257 bine yaklaşıyor, katalizöre bir temizlik bakımı yapmak istiyorum. İptal etmek gibi bir düşüncem vardı ama ciddi bir hava kirliliği yaratacağı için kul hakkına girmeyi istemiyorum, iptal etmeyeceğim. Ayrıca düşük devirdeki çekişi düşürüp yakıtı arttırıyormuş. 

256 binde 2.5 dizel arabanın katalizörü ne durumdadır ? Nasıl temizlemeliyim ? 

Benzinli katalitik konvertörün dpfden pek bir farkını göremedim petek yapısı bakımından. Dizeldeki kat daha mı farklı ?

Herhangi bir sorun yok, bozuk değilse elleme diyenler olacaktır, egr körledim şuan egr iptal. Motorun giriş ve çıkışını temizlemek istiyorum. Girişin kurum fabrikasını kapattık, şimdi sıra çıkışa geldi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kat öyle temizlenmez, 3bin devirle gidilince dpf rejenerasyona başlamış ise işe yarar sadece.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

kat öyle temizlenmez, 3bin devirle gidilince dpf rejenerasyona başlamış ise işe yarar sadece.

Zaten motor içindeki kurumu temizlemek için yüksek devirde uzun süre gitmiştim, onu yaparken kat temizliği ile alakalı bir düşüncem yoktu. Kat sökülmeden nasıl temizlenir ? 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Erkan Işık yazdı:

senin katalitik artık taş olmusdur aracda çeki problemi varmı 

Ara hızlanmalar çok iyi değil, düzde 180 200 220 gidiyor, ama mesela 80 140 gibi ara hızlanmalar çok yavaş. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Yüksek devir kurumu temizlemez bence hızınız 60. Siz bayir yukarı 4.viteste 3k 3.5k yı görün derim kat ısısı belli bir değere gelmeden kurum yanmaz. Isı için motoru yüksek devir+zorlamak gerekli

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Ömer Sarıgül yazdı:

Yüksek devir kurumu temizlemez bence hızınız 60. Siz bayir yukarı 4.viteste 3k 3.5k yı görün derim kat ısısı belli bir değere gelmeden kurum yanmaz. Isı için motoru yüksek devir+zorlamak gerekli

Hızım 60 değil, 60 km lik yolu 3 bin devirde gittim yani toplam 60 km lik yol. 4. Vites 80 100 110 arası gittim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...