İçeriğe Yönlendir

LPG, Bobine Zarar Verir mi?

ibrahim Tiryaki

Recommended Posts

ibrahim Tiryaki

Merhaba dostlar,
Aracım 2019 model, turbosuz, atmosferik motor.
Aracım güncel 21 bin km'de, 14 bin km'de lpg takıldı.
Aracımda özellikle yokuşlarda olmak üzere 2000-2500 devir bandında ileri geri silkeleme, arkadan birşey tutup bırakıyor gibi bir sorun mevcut. Ayrıca son zamanlarda gaza ani basmalarda da bu tutukluk dediğimiz olayı yapmaya başladı. Araçta Arıza lambası veya arıza kodu yok, orjinal arıza tespit cihazına bağlanılıp bakıldı.
LPG'nin bobinlere zarar verdiğinden şüphelenmeye başladım. Bobinler belki tamamen bozulmadı, tamamen bozulsa arıza bırakır diye düşünüyorum ama yinede çalışmasının sağlıklı olduğunu düşünmemeye başladım. Diğer sensörlerde görüldüğü üzere bir sorun yok gibi gözüküyor. Bazı araçlarda (özellikle fransız) LPG, bobinlere zarar verebiliyormuş. Hatta bunun nedeninin lpg montajı yapılırken bobinden devir sinyali alınması olduğuna dair yazılarda okudum ama yinede nedir ne değildir net olarak bilemiyorum.
LPG'yi severim. Ama bobinlere zarar vermiş olma ihtimali nedir? Başına böyle bir durum gelen var mı?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bobine lpg zarar veriri diyemem ama bobinin vadesi de dolmuş olabilir, olayın bobinle alakası da olmayabilir.

Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Metin Akbal yazdı:

Bobine lpg zarar veriri diyemem ama bobinin vadesi de dolmuş olabilir, olayın bobinle alakası da olmayabilir.

20 bin km'de 2019 model arabanın bobinin vadesi mi dolar? :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Başka bir konuda da belirtmiştim. ilk bobin 75000 kmde son bobin 85000 kmde patladı :) 

Sebebi ise açıkca belli. Düşük devirde Yüksek motor yükünde kullanmaktan kaynaklı.

O gün bugündür, yükte kullanmıyorum :) 

örnek 5 nci vitesde 60 km/h ile gidersem erken bozuluyor. :) 

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Ali Darbaz yazdı:

Başka bir konuda da belirtmiştim. ilk bobin 75000 kmde son bobin 85000 kmde patladı :) 

Sebebi ise açıkca belli. Düşük devirde Yüksek motor yükünde kullanmaktan kaynaklı.

O gün bugündür, yükte kullanmıyorum :) 

2000-2700 devir arası normal kullanım. Tabi LPG işin içine girince olay değişiyor. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

20 bin km'de 2019 model arabanın bobinin vadesi mi dolar? :)
Kul yapisi belli mi olur. Mesela 0 aracimin akusu 2.5 yilda bitti ustelik Varta. 2.5 yilda aku mu biter hem de Varta :)
Başka bir konuda da belirtmiştim. ilk bobin 75000 kmde son bobin 85000 kmde patladı [emoji4] 
O gün bugündür, yükte kullanmıyorum [emoji4] 

örnek 5 nci vitesde 60 km/h ile gidersem erken bozuluyor. [emoji4] 
Eski aracimda tek bobin 75 binde patladi baska patlamadi 125 binde sattim. Bu aracimda da 55 binde bobin patlamadi ic plastigi catlama yapmis parazit yapiyordu. Ben direk lpg diyemem.

Ustelik ayni aracin 1.4T si 60 binde benzinde bobin patlatti.
Yorum bağlantısı
ibrahim Tiryaki
Metin Akbal yazdı:

Kul yapisi belli mi olur. Mesela 0 aracimin akusu 2.5 yilda bitti ustelik Varta. 2.5 yilda aku mu biter hem de Varta :)Eski aracimda tek bobin 75 binde patladi baska patlamadi 125 binde sattim. Bu aracimda da 55 binde bobin patlamadi ic plastigi catlama yapmis parazit yapiyordu. Ben direk lpg diyemem.

Ustelik ayni aracin 1.4T si 60 binde benzinde bobin patlatti.

Benim bobinden olup olmadığı kesin değil, yarın servise gideceğim, servis kontrolü sonrası buraya yazarım sonucu.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Benim bobinden olup olmadığı kesin değil, yarın servise gideceğim, servis kontrolü sonrası buraya yazarım sonucu.
Aynisini demisim :) Bobinle alakasi da olmayabilir.
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Aynı aracı 200.000-387.000 arası aynı bobinle lpg'de kullandım. Sorun yoktu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Eski Focusum zamanında araç 150 bin km de iken “sağlam çalışır durumda olan” fabrikasyon bobinini yenisi ile değiştim.

Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı

Galiba elektriği yanlış yerden alınca LPG Kit'inden dolayı, bobin yanabiliyordu.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

ömcelikle çok iyi bir lpg yol ayarı yaptırın. Seyir halindeyken bilgisayardan yapılan ayar. 

20 bindeki aracın bobine bir şey olmaz. Kaldı ki lpg montajı doğruysa bobinle bir alakası yok. 

Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman

Okuduğum bir buji üreticisi bülteninde lpg ve bobin ömrü ile ilgili şöyle bir açıklama yer alıyordu:

"Ecu, silindir içinde ateşlenen yakıtın egzoz çıkışında yanma verimini ölçerek optimum yanma olusturmak amacıyla buji kıvılcım gücünü arttırmayı hedefler, bunun için ateşleme bobini akımını arttırır. Lpg, alevlenme açısından daha zor bir yakıt olduğundan beyin daima bobini yüksek akımla çalıştırma eğilimi içindedir." Diyerek, ürettikleri lpg'ye özel iridyum bujilerin daha düşük akımlarla güçlü kıvılcımlar oluşturduğu ve bobinlerin ömrünü bu yolla uzattığını iddia ediyordu.

Eğer yukarıdaki üretici iddiası doğruysa yani ecu bobin akımına müdahale ediyorsa "lpg ve bobin" sorunsalı burada yatıyor demektir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
M. Asım Kahraman yazdı:

Okuduğum bir buji üreticisi bülteninde lpg ve bobin ömrü ile ilgili şöyle bir açıklama yer alıyordu:

"Ecu, silindir içinde ateşlenen yakıtın egzoz çıkışında yanma verimini ölçerek optimum yanma olusturmak amacıyla buji kıvılcım gücünü arttırmayı hedefler, bunun için ateşleme bobini akımını arttırır. Lpg, alevlenme açısından daha zor bir yakıt olduğundan beyin daima bobini yüksek akımla çalıştırma eğilimi içindedir." Diyerek, ürettikleri lpg'ye özel iridyum bujilerin daha düşük akımlarla güçlü kıvılcımlar oluşturduğu ve bobinlerin ömrünü bu yolla uzattığını iddia ediyordu.

Eğer yukarıdaki üretici iddiası doğruysa yani ecu bobin akımına müdahale ediyorsa "lpg ve bobin" sorunsalı burada yatıyor demektir.

Üretici aracı benzine göre üretiyor. Farklı yakıt bilmez. Voltajı artırarak verimli yanma nasıl olacak ki? Avans sürelerini ayarlar ama voltaj? Ne bileyim. Belki de yapıyordur. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
M. Asım Kahraman
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Üretici aracı benzine göre üretiyor. Farklı yakıt bilmez. Voltajı artırarak verimli yanma nasıl olacak ki? Avans sürelerini ayarlar ama voltaj? Ne bileyim. Belki de yapıyordur. 

Kastettiğim üretici bahsi geçen buji üreticisiydi.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
M. Asım Kahraman yazdı:

Anladım onu. Ben de araba üreticisinden bahsettim :) 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Buji ureticisi tamam da voltaji arac nasil artiracak? Yukaridaki mesajda uretici derken arac ureticisi kastesilmis. Bu yakit haritasina benzemez ki karisimi artirir gibi voltaji artirsin.
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Evren Erakçora yazdı:

Sıfır arabaya LPG riskli bana göre. Fabrika LPG'li ayrı konu

Ha sıfır ha 100 bin. Fark yok ki. Belki rodaj için beklenebilir fakat honda yıllarca fabrikasyon diye bayide brc takıp sıfır çıkardı araçları. Bir çok taksici sıfır corolla, sıfır accent’e, egea’ya taktırıyor. 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Garantiyi yakıyorsun, 5 yıl garanti kaç para default_smile.png
Motor garantisi devre disi sadece, gerisi garanti dahilinde :) Ona da lpg takan firma garanti veriyor. Ayrica bayi garantili anlasmali yerler de var, hersey garanti dahilinde. Uzatilmis garanti DSG haricinde zaten gereksiz, bosuna 500 liralik yillik bakima 1500 lira veriyoruz ;)

Ben soruma tam cevap alamadim, riskli durum garanti ise kac para ulen bir flut aman iste garanti [emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Evren Erakçora yazdı:

Garantiyi yakıyorsun, 5 yıl garanti kaç para :)

5 yılda servise verilen para - dışarıda bakım = olası çıkacak arıza masrafı :) 

çok bahtsız değilsek ve düzgün sürüyorsak şu yukarıdaki denklem hep tutuyor. Arıza çıkmayınca o para cepte kalıyor. 

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...