İçeriğe Yönlendir

Sonradan Plaka Değişikliği

Burak Tokcan

Recommended Posts

Burak Tokcan

Merhabalar,

Aracımı alalı yedi yıl oldu. Aldığımda plaka değişikliği yaptırmamıştım. Şuanki plakadan farklı bir plaka ile değiştirmem mümkün mü?

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Noterden satış yapmadan olmaz. Ancak trafik şubeden plaka tescil bedelini ödemek kaydıyla yapabilirsiniz ya listeden seçtiğiniz plakayı almak üzere ya da plaka ikametiniz ile aynı değilse ikametinizdeki plakayı alma talebiyle başvuracaksınız tabi teamülen vakfa bağış istenme gibi bir durum var mıdır bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Alptuğ Özcan

Bağış durumu geçerli hala. 1 ay önce arkadasım istediği plakayı alabilmek için bağış yapti

Yorum bağlantısı
Selim Kaya

Standart bir plaka almak için örneğin aracınız 06 plaka ve siz İstanbul ‘da ikamet ediyorsanız 34 alabilirsiniz. Eğer plakanız 34 ise ve siz İstanbul’da ikamet ediyorsanız ancak plakalarınızdan en az bir tanesinin kaybolması halinde yeni plaka alabilirsiniz. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bunu bi araştıralım. 

İkamet değiştirerek yapanlar var ama nasıl yapıyorlar bilmiyorum. 

Yorum bağlantısı
Evren Barış Özbek

Ben 2 yıl önce ikamet değiştirerek plaka degistirdim. İkamet değiştikten sonra 1 ay içerisinde plaka değişikliği yapabiliyorsunuz.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Peki bir soru da ben sorayım, aracı aldığımız il farklı olduğu halde plaka değiştirmezsek ve sonradan plaka değişelim dersek işler nasıl olur? 

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
Ü.Emre Kartal yazdı:

Peki bir soru da ben sorayım, aracı aldığımız il farklı olduğu halde plaka değiştirmezsek ve sonradan plaka değişelim dersek işler nasıl olur? 

Benim sorum tam da bu zaten. Aracı Ankara'dan almıştım. Şimdi değiştirerek 01 yapmak istiyorum.

Yorum bağlantısı
Mahir Yıldız
Benim sorum tam da bu zaten. Aracı Ankara'dan almıştım. Şimdi değiştirerek 01 yapmak istiyorum.
olmuyor du en son düzce de yaşıyorum 55 plaka araç almıştım plakayı 55 bıraktım ruhsatta adres düzce emniyete gittim plakayı 81 yapmak istiyorum dedim ruhsata baktı satış haricî olmaz dedi sonrada aracı sattım o defter kapandı
Yorum bağlantısı
Sinan Uzundumlu
Burak Tokcan yazdı:

Bende aynı durumdayım. Sorduğumda satış olmadan olmaz denmişti. Vakfa bağış olayını da ilk defa duyuyorum.

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Burak Tokcan yazdı:

Sizinde durum satış olmadan değişeceğini pek sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

İkametimi farklı bir ile alıp, ikamet değişikliğinden dolayı plaka değişikliği yapmıştım ama trafik takipçisi ve trafik tescildeki memurlar dahil olmak üzere herkes satış yapmadan olmaz demişlerdi. Trafik Tescil Müdürlüğü'nde amir veya üstü makam yetkilileriyle görüşülmesi lazım.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben 8 sene önce 06 plakalı aracımı ikametim Çorum olması sebebi ile aracı aldıktan 1 sene sonra emniyete giderek değiştirmiştim. Ruhsat ve plaka masrafı çıktı sadece.

Şu an işlem nasıl bilemem.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Temmuz ayında aracımı aldım. 34 plaka idi.

Noterde plaka değişikliği istiyorum dedim, olmaz dedi. Değişiklik istiyorsam plakanın 34 ten farklı olması gerekliymiş.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Burak Tokcan yazdı:

Hocam aynısını ben yaşadım. aracım 34 dü ve 09 yapmak istiyordum. Adresimi Aydın-Nazilli ye aldırdım. Nüfustan aldığım adres aldırma belgesiyle trafiğe gittim ve taşınma durumundan dolayı plaka değişikliği talep ettim. Onlar da ruhsat ücreti alarak plakamı değiştirdiler.

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Tayfun Aydın yazdı:

Hocam aynısını ben yaşadım. aracım 34 dü ve 09 yapmak istiyordum. Adresimi Aydın-Nazilli ye aldırdım. Nüfustan aldığım adres aldırma belgesiyle trafiğe gittim ve taşınma durumundan dolayı plaka değişikliği talep ettim. Onlar da ruhsat ücreti alarak plakamı değiştirdiler.

Hocam daha sonra ikametinizi İstanbul' a aldırdınız mı?

Evet ise; plaka açısından bir sıkıntı oldu mu, olabilir mi?

Hayır ise; sizin açınızdan ikametinizin Aydın' da olması sıkıntı olmuyor mu? Resmi evrak, posta, seçim vb.

Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın
Aydın Sert yazdı:

Hocam daha sonra ikametinizi İstanbul' a aldırdınız mı?

Evet ise; plaka açısından bir sıkıntı oldu mu, olabilir mi?

Hayır ise; sizin açınızdan ikametinizin Aydın' da olması sıkıntı olmuyor mu? Resmi evrak, posta, seçim vb.

Hocam evet İstanbul a aldırdım. Hiçbir sıkıntı olmadı olmaz da merak etmeyin.. Evrakta da olmuyor çünkü mernis sisteminden adresin zaten İstanbul gözüküyor ve evraklar (örneğin ceza kağıdı) İstanbul adresime geliyor. Kasko ve Sigortalar da İstanbul a göre oluyor. Sadece plakam 09. Eskiden olsa kasko ve sigorta dan kar oluyordu ancak şimdi maalesef olmuyor. Geçenlerde bir arkadaşım o iş sigortacıların elinde isterlerse plaka adresine göre yaparlar demişti ancak içeriğini bilmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
İsa Acar
(düzenlendi)

Herkese merhaba, satış haricinde plaka değişikliği yapabilmek için aşağıdaki şartların oluşması gerekmekte sanırım...

"ARAÇLARIN SATIŞ, DEVİR VE TESCİL HİZMETLERİNİN YÜRÜTÜLMESİ HAKKINDA YÖNETMELİK" in, "Çalınan, kaybedilen, kullanılamaz hale gelen, bilgileri değişen belge ve plakalar" başlıklı 40. maddesinin;

ç) Tescil plakasının birinin veya her ikisinin çalınması veya her ikisinin kaybolması halinde, herhangi bir noter tarafından araca Türkiye Noterler Birliği tarafından belirlenen listelerdeki harf ve rakam gruplarından sıra esasına göre yeni bir tescil plakası verilir. Mevzuat gereği bir adet tescil plakası bulunan araçların plakasının kaybolması halinde de bu hükümler uygulanır. Çalınması veya kaybolması nedeniyle başkası ile değiştirilen tescil plakalarının sistemde ne kadar süre ile tutulacağına ilişkin hususlar Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir.

d) Tescil plakasının birinin kaybolması durumunda ilgili kolluk birimi kayıtlarına, plakanın kaybolduğu bilgisi işlenir. Başvuru üzerine ilgilisine göre noterler veya Emniyet Genel Müdürlüğü trafik tescil kuruluşları tarafından plaka basım talep belgesi verilir.

tarihinde İsa Acar tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...