İçeriğe Yönlendir

Beyaz Eşyaya Klemens Takarak Çalıştırmak

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

İçindeki paslanmadan ötürü bosch 7 yıllık fırınımızı değiştirdi. Garantisi devam ediyordu. Yeni gelen fırını antrede denedik çalıştı. Yeni fırın da bizim eskiye en yakın modelle değişti. Eskiyi alıp götürdüler. Ben bilerek yerine taktırmadım çünkü set üstü ocağı söküp arkasını temizlemek, fitilini değişmek istiyordum. 

akşam fırını yerine takayım dedim. Fırın yerine derinlikten dolayı olmadı. Arkada dişi duyudan dolayı tam girmedi. Eskisi giriyordu. Yeni fırının arkasında bir bölüm daha var. Eklemişler. 

duyuyu çıkarıp, fırının kablosunu kesip klemens ile yapsam, garanti bozulur mu? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

7 yıllık fırın garantiden değiştiyse, gelenin garantisinin bi kaç ay kaldığını düşünüyorum. Bence kesin kabloyu gitsin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Fiş bağlantısı bende de aynı oldu. Kabloyu kesildi, priz söküldü ve porselen klemens bağlandı. Servis yaptı işlemi. ( indesit firması servisi) 

Plastik klemens olmaz şimdiden diyeyim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Siemens yetkili servisi kendi getirdiği taş klamens ile bağlantı yapıp yalıtımını sağlayarak montaj yapmıştı çamura yatmazlarsa garantiyi etkileyeceğini zannetmiyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

7 yıllık fırın garantiden değiştiyse, gelenin garantisinin bi kaç ay kaldığını düşünüyorum. Bence kesin kabloyu gitsin.

aslında normali o. Garanti eskisinden devam eder ama komple ücretsiz değiştirmediler. tüketici haklarına versem kazanırdım. Kitapçıkta ne bosch deterjanı kullanın yazıyor, ne de başka bir uyarı var. Biz de herkes gibi bulaşık deterjanı ile silip temizledik. Paslanmaması gereken aksam paslandı. Hem de üründe paslanmaz iç aksam yazıyor. 3 kere gidip geldiler foto çektiler, hala aynı şeyleri söylediler. Neymiş, içi nemli kalıyormuş. Nemsiz yemek pişirmek mi olur :) Ben de dedim ki, kalburüstü bir markanın çelik tenceresi paslanır mı gördünüz mü hiç dedim. Fırını değişelim o zaman dediler. 

Oydu buydu derken yine 3 yıl garanti ile yeni fırın teklif ettiler. 4 yıl daha da uzatma hakkı var. Biz de kabul ettik. 

Servet Aydın yazdı:

Fiş bağlantısı bende de aynı oldu. Kabloyu kesildi, priz söküldü ve porselen klemens bağlandı. Servis yaptı işlemi. ( indesit firması servisi) 

Plastik klemens olmaz şimdiden diyeyim 

Peki, duvardaki dişi ile bir uzatma kabloyu plastik klemensle bağlayıp, fırını uzatma kablonun ucuna kendi fişi ile taksam? Bu oluyor. Fırının arka üst bölümü boşluk cep gibi. 

uzatma kablosu da garanti kapsamını bozar mı ya da plastik klemens erir mi? Fırın sonuçta. İyi güç çekiyor. Yoksa servisi mi arayalım direkt. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu

Tekrar çağırın gelsinler servis ücretini ödeyin onlar bağlasın en güzel yöntem bence o. bişey olursa size yaptınız dersiniz kafanız rahat olur

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Oydu buydu derken yine 3 yıl garanti ile yeni fırın teklif ettiler. 4 yıl daha da uzatma hakkı var. Biz de kabul ettik. 

O zaman servis çağırın derim. 7 yıl garantili sıfır fırın olmuş alet. Elleşmeyin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Kazancıoğlu yazdı:

Tekrar çağırın gelsinler servis ücretini ödeyin onlar bağlasın en güzel yöntem bence o. bişey olursa size yaptınız dersiniz kafanız rahat olur

Arıcam. Valla eski fırın ile yenisinin derinlik ölçüsü farklı. Ücret almasınlar :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Kazancıoğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Arıcam. Valla eski fırın ile yenisinin derinlik ölçüsü farklı. Ücret almasınlar :) 

Yapma fırını sıfırlamışlar 4 sene garanti vermişler 150 -200 servis ücretini düşünme bence. gerçi sen çamurunu yap yerse ne ala yemezse tamam be gelin servis ücretini ödüyorum de :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Anladığım, prizi iptal ederek ara kabloyu klemens ile bağlayacaksın. Hiçbir şey olmaz garantiyi etkimez. Ama yine porselen klemens olacak. Unuttum ilk mesajda. Ev tesisatı bakır nya kablo, ara kablo ise trr. Klemens vidası nya kabloyu ezerek tutamaz. İlave yapılacak olan kabloyu uzun tutacaksın. Klemensin içinden geçerek klemensin diğer tarafına geçecek. Nya kablo izolesi açılacak ve o da diğer tarafa geçecek ve vidaları öyle sıkılacak. 

Gelen servis yapmadı dedim iki saat sonra yanar, ya fırın kablosunda lehim yapın sert olsun ya da dediğimi yapın. Yaptılar. 2 seneye doğru gidiyor kararma yok 

tarihinde Servet Aydın tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan
(düzenlendi)

Ben olsam klemensle bağlamam, bağlatmam.

Gerekirse prizin yerini değiştiririm.

Ama istediğimde bakım arıza vs için fiş priz ikilisini muhafaza ederim.

İlla klemens olacaksa Servet beyin son mesajda tarif ettiği şekil mutlaka şart.

tarihinde İbrahim Arslan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Prizin yerini değiştirmekte bir düşünce. Kır dök yapılarak fırının çıkıntılı olmayan yerine taşınabilir. Keski ve çekiç, finalde priz havuzu kafi. Ha alçıyı unuttum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Servet Aydın yazdı:

Prizin yerini değiştirmekte bir düşünce. Kır dök yapılarak fırının çıkıntılı olmayan yerine taşınabilir. Keski ve çekiç, finalde priz havuzu kafi. Ha alçıyı unuttum 

Priz yeri değişince kablo uzayacaksa porselen klemens + antigron kablo yine gerekli.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Klemens yerine lehim nefis olur. Daralan makaron ile de izolasyon 

servis para isterse, aha bunu yapıyorum. Sardı bana, basit. Hepsi de var evde. Hem de pas, oksit derdi olmaz. Diğer çözüm zordu. Akımdan dolayı lehime bir şey olmaz değil mi abi? 

Metin Uzunoğlu yazdı:

Priz yeri değişince kablo uzayacaksa porselen klemens + antigron kablo yine gerekli.

O iş zor abi. Kırma dökme. Duvar seramik. 

İbrahim Arslan yazdı:

Ben olsam klemensle bağlamam, bağlatmam.

Gerekirse prizin yerini değiştiririm.

Ama istediğimde bakım arıza vs için fiş priz ikilisini muhafaza ederim.

İlla klemens olacaksa Servet beyin son mesajda tarif ettiği şekil mutlaka şart.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Lehim orada hasar görecek ise 200 dereceyi aşmak zorunda. 200 dereceyi aşacak ısı ancak gevşek veya hatalı lehimleme ile oluşur. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Lehim orada hasar görecek ise 200 dereceyi aşmak zorunda. 200 dereceyi aşacak ısı ancak gevşek veya hatalı lehimleme ile oluşur. 

anladım. Tamamdır. Teşekkürler herkese

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen evde yanık kokusu aldım. Akabinde ankastre fırın çalışmaz oldu. Yerinden söktüm, 6 yıl önce gelen servis enerji kablolarını birbirine sarıp üstünü de bantla sarmış. O kısım da fazla ısınınca kabloyu komple yakmış. Allahtan dolabı yakmadı. Bende plastik klemensle bağlamıştım. Konuyu okuyunca seramikle en kısa zamanda değiştirmek şart oldu. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

O kadar dert etmeyin bağlayın plastik klemes gitsin. Hatta bağlamayı bilseniz klemenssiz bile bağlanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Caner İçmez

Montajı yetkili servise yaptırın en azından kayıtlarda bulunsun. İlerde Allah göstermesin elektrik bağlantısı kaynaklı bir durum olursa biz bağlamadık deyip sorumluluktan kaçış noktası arayabilirler. Montajı servis yaparsa sorumluluk onlarda kalır. beyaz eşya yangın olaylarında müşteri tarafından yapılmış standart dışı bir elektrik bağlantısı var ise kesinlikle kabul edilmiyor.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Anladığım, prizi iptal ederek ara kabloyu klemens ile bağlayacaksın. Hiçbir şey olmaz garantiyi etkimez. Ama yine porselen klemens olacak. Unuttum ilk mesajda. Ev tesisatı bakır nya kablo, ara kablo ise trr. Klemens vidası nya kabloyu ezerek tutamaz. İlave yapılacak olan kabloyu uzun tutacaksın. Klemensin içinden geçerek klemensin diğer tarafına geçecek. Nya kablo izolesi açılacak ve o da diğer tarafa geçecek ve vidaları öyle sıkılacak. 

Gelen servis yapmadı dedim iki saat sonra yanar, ya fırın kablosunda lehim yapın sert olsun ya da dediğimi yapın. Yaptılar. 2 seneye doğru gidiyor kararma yok 

Taş klemens aldım. duvardaki Dişi giriş zaten priz değil abi. ara kablo ucu. Zamanında öyle yapmışlar.

Klemensi sarmal olana yani trr olan tipe takacam. Fırının fişini kesmeden yapacam. 

LHCVqo.jpeg

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...