İçeriğe Yönlendir

Manifold - Regülatör Arası Boru

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Tansu Kalafatoğlu

Arkadaşlar bu boru nedir? Regülatörden çıkıp manifolda yandan bağlanmış. Ne işe yarar? 

lpg grubunda yetkili arkadaş manifold aracının, regülatör diyaframı ile gaz basıncına eklendiğini yazdı ama anlayamadım. Vakumlu motorlarda olur dedi ama zaten atmosferiklerin hepsi vakumlu değil mi? Ne demek istendi? Bu boru ile gaz basıncı değişken oluyor dedi. 

brc seq 32 (platinium)

Boruyu kırmızı ile çizdim. 

laH7H2.jpeg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Emilen havaya göre lpg gönderimi oluyor yoğunlaştırı içine. O olmaz ise soğuk havada lpg beyni buza döner. Gereksiz basınç oluşur yoğunlaşma bölgesinde 

İmpco lpg sisteminde karbüratörlü araçlarda iki tane ünite var. Biri regülasyon diğeri yoğunlaştırma ünitesi. Vaktinde şahine taktık karbüratörlü filan set. Araçta lpg kokusu gitti, i deviri 6500 ile sınırlı oldu ve hava yakıt hep doğru oranda idi. Aynı sistemi şimdiki enjektörlü araçlara bile uyarlamak mümkün. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Emilen havaya göre lpg gönderimi oluyor yoğunlaştırı içine. O olmaz ise soğuk havada lpg beyni buza döner. Gereksiz basınç oluşur yoğunlaşma bölgesinde 

Yani o borudan motora giren hava çekiliyor. vakum basıncı regülatöre gidiyor. Bu havanın basıncı ile gazın basıncı mı ayarlıyor? Regülatörün çalışma prensibini tam kavrayamadım zaten. 

wLi9Yg.jpeg

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Cihat yazdı:

vakumsuz motorda var 1.2 peugeot motoru mesela :D nasıl oluyor bilmiyorum ama

Vakumsuz motor nasıl oluyor onu anlamadım. Hepsi atmosferik motor. Devre göre vakum hepsinde olmuyor mu? Zaten hava silindirde oluşan vakumla çekilmiyor mu yav

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Mehmet Cihat yazdı:

vakumsuz motorda var 1.2 peugeot motoru mesela :D nasıl oluyor bilmiyorum ama

Vakum, motorun havayı içine çekmesi 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Servet Aydın yazdı:

Vakum, motorun havayı içine çekmesi 

Hepsi çekiyor zaten. Çekmeyen mi varmış?  Bu araçlarda turbo-kompresör yok yani

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
(düzenlendi)
Metin Akbal yazdı:

Hatta regülatör arızasında oradan manifolda gaz dolup aracı boğuyor ya :)

Evet. Bu doğru. O olayın enjektörden olma ihtimali yok mu ama? vakum olayı kaldı :)

tarihinde Tansu Kalafatoğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Evet. Bu doğru. O olayın enjektörden olma ihtimali yok mu ama? vakum olayı kaldı :)

Enjektörden olmaz. Enjektör motoru boğmaz, sadece tekletir.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Metin Akbal yazdı:

Enjektörden olmaz. Enjektör motoru boğmaz, sadece tekletir.

stop edince enjektör belki açık kaldı (tam o an yakıt püskürtüyordu).  Öyle sızmaz mı? 

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

stop edince enjektör belki açık kaldı (tam o an yakıt püskürtüyordu).  Öyle sızmaz mı? 

2 ihtimal; ya gaz kesici, ya regülatör. Enjektör bu soruna neden olmaz. Çünkü araçları stop ettirirken zaten lpg de stop ediyor, illaki enjektörden bir miktar gaz motora gidiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...