İçeriğe Yönlendir

Araç Muayenesinden Nasıl Kalırım?

Selim Kaya

Recommended Posts

Selim Kaya

Evet arkadaşlar başlık doğru. 

Bugün başıma gelenler pişmiş tavuğun başına gelmez. Gerçi hep merak etmişimdir pişmiş tavuğun başına ne gelmiş ki? :D 

Neyse gelelim mevzuya. Bilmeyenler için de yol gösterici olsun başıma gelen.

Egzoz muayenemi TUV 'de oluyorum garanti iş olsun diye. Hani olur da bir sıkıntı çıkarsa daha nerede yaptırayım demek için.

Bir önceki muayenemde bilgisini vermişlerdi. Son geçerlilik tarihinde muayene olursam, muayeneden geçmek için egzoz ölçüme gerek yok diye.

Aracımın muayenesi bugün bitiyordu ve bir önceki egzoz ölçümü de aynı gün yaptırdığım için bugün sonuna kadar geçerliliği var.

Randevumu almıştım zaten. Sıra numaramı bastırdım yanaştım gişeye.

Dedim ki;

- Hanımefendi. Bugün egzoz ölçüm muayenemin son günü. Araç muayenesinden sonra yaptırsam olur mu?

- Tekrar kayıt açtırmanız gerekir beyefendi. Her ikisini de isterseniz önce egzoz muayenesine girmeniz gerekir.

- Peki. İkisini de verin.

Her neyse. Girdik egzoz ölçüme. LPG 'de sıkıntı çıktı. Karbon monoksit değeri yüksek. Ayar yapılacakmış. Evrakı elime tutuşturdu;

- Araç muayenesinde de kusurlar çıkarsa hepsini yaptırırsın abi, diye gönderdi.

Geçtim sıraya bekliyorum. Kalsa da sorun değil aslında. Checkup gözüyle bakıyorum olaya. Varsa sorun bulsunlar yaptırayım. Zaten bir önceki muayene de de kalmıştım fren pedal lastiği yok diye...

Araba çıktı sonunda. Eleman raporunu hazırladı getirdi. Önce imza tabi arıza çıkmasın diye :)  Baktım pul yok. dedim bakalım ne çıktı.

Ağır Kusur - Geçerli egzoz emisyon ölçümü yok (Kusur No 14.6.3)

Dedim ki;

- Kardeşim. Bu arabanın egzoz muayenesi normalde bugün bitiyordu. gelmişken girelim dedik. Bu ne şimdi.

- GİRMEYECEKTİN abi. Egzoz ölçüme girince önceki muayene geçersiz sayılıyor. 

Lâ havle... 

Bu arada olmayan stepnenin bağlantısı nasıl uygun değil onu hiç anlamadım.

Hasılı kelam, geçerli egzoz ölçüm muayeneniz varsa, riske girmeyin önce araç muayenesini yaptırın. Şimdi polis çevirse ver coşkuyu. :kutlama:

• Beğen 5
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 8
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Metin Akbal yazdı:

Aşık atalım mı :D

Hafta sonu çok güldük. Ağlayarak çıkacaktı acısı zaten...

Muayeneden geçmiyor emisyona onay almadan,

Hal bu ki raporum geçerli gün dolmadan,

Teknisyen sonucu açıklamıyor imza olmadan,

Müspet sonuç çıkmıyor ilk muayenede kalmadan.

• Beğen 1
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Ben muayene ye bi kere tuv de girdim egsozdan kaldı tabi. Diyom muayeneye giricem mi o zaman. Gir dedi. Bekledim sıramı girdim. Araç çıktı pulu plakaya yapıştırdı. O dedim egsoz a laf etmiyor demek. Evrak bekliyom. Geri geldi pulu söktü. Dedim noldu . E diyor sen egsozdan kalmışsin. Ee :) gec de gel :) dedim kalıyordu araç niye sokturdun bizi . Ben bilmem diyor egsozcu tuvun :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Eee buda sana ders olsun :)   muayene dışarda yaptırılır, yanlışık olamaz sistem var zaten, dışarda yaptır rahat et, benim muayene ile egzost süreleri arasında 1 ay vardı, özellikle öyle yapardımki rahat edeyim...

Not: önce kağıda bak sonra imza, dırıldadıklarında başlarına (haklısysan  tabii) kanunla kuralla kitapçıkla vs. dikilirsin...  teknisyen imza için uzattığında bak kağıda :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Karakoca
Recep Selim Kaya yazdı:

Evet arkadaşlar başlık doğru. 

tuvde akyurtta bir totoş beni arabada sağ sol tek çıkış var sağ taraf sonradan ve aktif değildi o zaman gitti sağ taraftaki aktif olmayan yere taktı.dedim ora çalışmıyor bişey olmaz dedi bıraktı beni egzos muayenesinden gittim tuvün ordaki müdürüne anlattım durumu tekrar yaptırdım aktif çalışan yere işini bitirdi teknisyen bozuntusu sorun çıkmadı genel muayene işinide bitirdim aldım aracı istasyonun dışına gittim egzos muayenesi yapan teknisyenin yanına ana avrat bir düz gittim güvenlikler geldi aldı elimden ...

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Eee buda sana ders olsun :)   muayene dışarda yaptırılır, yanlışık olamaz sistem var zaten, dışarda yaptır rahat et, benim muayene ile egzost süreleri arasında 1 ay vardı, özellikle öyle yapardımki rahat edeyim...

Not: önce kağıda bak sonra imza, dırıldadıklarında başlarına (haklısysan  tabii) kanunla kuralla kitapçıkla vs. dikilirsin...  teknisyen imza için uzattığında bak kağıda :)

Ben yine TUV 'de olmaya devam ederim egzozu. Gişede bunu hatırlatsa bana, tekrar kayıt açtırıp yine TUV 'de girerdim.

Bırakması sorun değil. Bırakmasında değilim ben. Bugün çevirmeye girsem cezalık durumdayım. Mevzuat gereği kalmak zoruma giden.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Recep Selim Kaya yazdı:

Ben yine TUV 'de olmaya devam ederim egzozu. Gişede bunu hatırlatsa bana, tekrar kayıt açtırıp yine TUV 'de girerdim.

Bırakması sorun değil. Bırakmasında değilim ben. Bugün çevirmeye girsem cezalık durumdayım. Mevzuat gereği kalmak zoruma giden.

işte söylemiyorlar inatla, biliyorlar çünki, dertleri uğraşmayalım verelim ellerine kağıdı alalım imzayı para gelsin....

tüvde muayene ısrarın nedenki? dışarıda yaptır, zaten hepsi aynı sisteme bağlı, sorun çıkmaz merak etme tabii karar senin...

ben dışarda yaptırırım, zaten en baştan beri TüvAlmana gıcığım bir kuruş dahi bunlara vermek istemiyorum, bizde kafa yok elin alamanından muayene nasıl yapılırı öğreniyoruz,   neyse... çok fazla uğraştırmadan geçer giderim, yok gaz bas yok bilmem bekle yok, 1 kez yaptınmı zaten geçersin aracın sağlamsa....

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Ali Cihangiroğlu yazdı:

işte söylemiyorlar inatla, biliyorlar çünki, dertleri uğraşmayalım verelim ellerine kağıdı alalım imzayı para gelsin....

tüvde muayene ısrarın nedenki? dışarıda yaptır, zaten hepsi aynı sisteme bağlı, sorun çıkmaz merak etme tabii karar senin...

ben dışarda yaptırırım, zaten en baştan beri TüvAlmana gıcığım bir kuruş dahi bunlara vermek istemiyorum, bizde kafa yok elin alamanından muayene nasıl yapılırı öğreniyoruz,   neyse... çok fazla uğraştırmadan geçer giderim, yok gaz bas yok bilmem bekle yok, 1 kez yaptınmı zaten geçersin aracın sağlamsa....

Usulüne uygun olsun istiyorum sadece. Varsa sorun çözelim. Dışarıda geçmek kolay tabi.

Bakalım ayar yaptırıp gideceğim ilk fırsatta.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz
Serkan Karakoca yazdı:

tuvde akyurtta bir totoş beni arabada sağ sol tek çıkış var sağ taraf sonradan ve aktif değildi o zaman gitti sağ taraftaki aktif olmayan yere taktı.dedim ora çalışmıyor bişey olmaz dedi bıraktı beni egzos muayenesinden gittim tuvün ordaki müdürüne anlattım durumu tekrar yaptırdım aktif çalışan yere işini bitirdi teknisyen bozuntusu sorun çıkmadı genel muayene işinide bitirdim aldım aracı istasyonun dışına gittim egzos muayenesi yapan teknisyenin yanına ana avrat bir düz gittim güvenlikler geldi aldı elimden ...

ben akyurtta 2 defa götürdüm sorunsuz gectim tabi egzosu dısarda yaptırırp giderim.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Recep Selim Kaya yazdı:

Usulüne uygun olsun istiyorum sadece. Varsa sorun çözelim. Dışarıda geçmek kolay tabi.

karar senin, benim dediğim dışarda yaptırda usulune ve online sisteme bağlı zaten, ha sanayide baktırmışsın ha Tüv de...

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Recep Selim Kaya yazdı:

Recep Selim Kaya yazdı:

Hafta sonu çok güldük. Ağlayarak çıkacaktı acısı zaten...

Muayeneden geçmiyor emisyona onay almadan,

Hal bu ki raporum geçerli gün dolmadan,

Teknisyen sonucu açıklamıyor imza olmadan,

Müspet sonuç çıkmıyor ilk muayenede kalmadan.

Kaşınmışsın, bulma sorunu mevzuata

Geçerim sandın muayeneden yata yata

Emiyonu yüksek araç fazla biner yakıta

Gelme bir daha işte böyle sakata :D

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Recep Selim Kaya yazdı:

LPG için nasıl bir ayar yapılıyormuş onuda paylaşabilirmisiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Bu memlekette dürüst olursanız başınıza gelmedik iş kalmaz. Hiç egzoz muayenesine girmeden geçen arabalar var. :D

• Beğen 2
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Metin Akbal yazdı:

Kaşınmışsın, bulma sorunu mevzuata

Geçerim sandın muayeneden yata yata

Emiyonu yüksek araç fazla biner yakıta

Gelme bir daha işte böyle sakata :D

Amacım sorumlu vatandaş olmaktır bilesin,

Varsa böyle bir kural en başında söylesin,

Muayeneye bir ay içinde tekrar girerim,

Bir depo LPG ile hep dört yüz elli giderim.

Erdoğan Temur yazdı:

LPG için nasıl bir ayar yapılıyormuş onuda paylaşabilirmisiniz.

Bu hafta içinde baktıracağım. İşlemleri paylaşırım burada.

Harun Kocaçalışkan yazdı:

Bu memlekette dürüst olursanız başınıza gelmedik iş kalmaz. Hiç egzoz muayenesine girmeden geçen arabalar var. :D

En kötüsü de bu değil mi? Neyse ben doğru bildiğimden şaşmam yine de.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Recep Selim Kaya yazdı:

- Hanımefendi. Bugün egzoz ölçüm muayenemin son günü. Araç muayenesinden sonra yaptırsam olur mu?

- Tekrar kayıt açtırmanız gerekir beyefendi. Her ikisini de isterseniz önce egzoz muayenesine girmeniz gerekir.

bana da aynısını yedirmeyi çelitler, yemedim, o gün bitiyorsa hala ahkkım var dedim ve sadece muayeneye girdim.

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

bana da aynısını yedirmeyi çelitler, yemedim, o gün bitiyorsa hala ahkkım var dedim ve sadece muayeneye girdim.

Ben gün sonu biteceğini biliyordum da, egzoz emisyona girince öncekinin geçerliliği kalmayacağını akıl edemedim.

Egzozdan kalabilme ihtimali hiç aklıma gelmemişti bir de. 

Araç muayenede bırakmak istese bulurdu bir şeyler. Ben olmayan stepnenin uygun olmayan bağlantı kusurunu çözemedim. 

Alpay Sumer yazdı:

basligi duzeltmeye geldim ki ortalik karismis😁

Hiç sorma. Fena karıştı ortalık. Bu LPG ayar işinde marka sıkıntısı çıkmaz inşallah. BRC’nin servisi yoktu son baktığımda buralarda. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Recep Selim Kaya yazdı:

Ben olmayan stepnenin uygun olmayan bağlantı kusurunu çözemedim. 

kusurlarkodlu, olmayan stepne de bağlantı da olmaz o da tabloda hazır koddur meesela, egzozda baskı da yaptılar bu gün muayene geçemez ise yarın süresi bitiyor falan dedi, geçemezse yakarım bu arabayı dememdim tabii :)

Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Çağlar Bayur yazdı:

kusurlarkodlu, olmayan stepne de bağlantı da olmaz o da tabloda hazır koddur meesela, egzozda baskı da yaptılar bu gün muayene geçemez ise yarın süresi bitiyor falan dedi, geçemezse yakarım bu arabayı dememdim tabii :)

Stepnesi doğuştan olmayan arabalara ne yazıyorlar acaba?

Hep ters köşe yapıyorlar. Yangın söndürücünün kontrol tarihi geçik mesela. Bir de bağlantı braketi diyorlar yangın söndürücü için. Şoförün erişebileceği sabit bir yerde olacak. Bunlara uymuyorum. Yaz bunları da lafını yapmayayım. Kusurlar arası eşit dağılım mı yapıyorlar ne.

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Recep Selim Kaya yazdı:

Stepnesi doğuştan olmayan arabalara ne yazıyorlar acaba?

Bir şey yazmıyorlar, bagajı bile açmıyorlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Hafiflere takılmayın. Gözünün üstünde kaş varsa onada hafif bir kusur bulurlar bu kaş bu göze olmuş mu diye

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek
Recep Selim Kaya yazdı:

stepnenin

Ben de tam bunu araştıracaktım. Lpg nedeniyle stepneyi çatıya kaldırmıştım. Yarın tüvde randevum var, stepneyi bagaja atayım mı atmayayım mı?

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl
Emre Şimşek yazdı:

Ben de tam bunu araştıracaktım. Lpg nedeniyle stepneyi çatıya kaldırmıştım. Yarın tüvde randevum var, stepneyi bagaja atayım mı atmayayım mı?

Lastik tamir kiti yok ise stepne koymakta fayda var. Kit bile olsa ben olsam koyardım sağı solu belli olmaz TüvTürk'ün

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...