İçeriğe Yönlendir

Citroen C4 Yol Sesi & Ses Yalıtımı

Onur Boga

Recommended Posts

Onur Boga

Merhabalar. Uzun bir aradan sonra yeniden bir otomobil aldım. 2011 model 1.6 Hdi Citroen C4.

Aracı aldığımda üzerinde önlerde 2017 tarihli 195 65 r15 lassa greenways

Arkalarda 2014 tarihli 195 65 r15 lassa greenways lastikler vardı. Diş derinlikleri yaklaşık 5_6mm olduğu için değiştirmedim. 

Lastikler üzerinde çatlaklar mevcut. 70\80 km hızla temiz ve yeni asfaltta Android cihazla 53 55 db ölçerken

Eski ama temiz asfaltta 64 66 db ölçüyorum. Tırtıklı asfaltta denemedim. 

Şahsi olarak kulaklarımın algıladığı durum Bir önceki Aracım da citroen c4 olduğu için ikisi arasında yol sesi ciddi şekilde farklı. Hatta eskisi 205 55 r16 idi buna rağmen bu kadar ses yoktu. İşin garibi bu güne kadar kullandığım hiçbir araçta asfalt kalitesi kabin içindeki sesi bu kadar etkilemiyordu.

Sizce sorun sadece lastikler mi. Lastikleri gereksiz yere değiştirmek istemiyorum. Kapı içlerine firex sünger davlumbaz içlerine kaucuk köpüğü ile (ziftli ürün kullanmadan) yalıtım yapsam faydası ne kadar olur. 

Çamurluk ve kapı arasında genelde strafor gibi ürünler olurken bende sadece plastik kapak mevcut. Volkasvagen gibi birkaçtane siyah çöp poşetini iç içe geçirip içini elyaf doldurup o bölgeye sıkıştırmayı {farın arkasından} düşünüyorum. 

Yorum görüş ve önerilerinizi bekliyorum. İyi günler. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk
(düzenlendi)

Sorun kuvvetle muhtemel lastiklerdir.

Yalıtımın profesyonel şekilde yapılmazsa ciddi biriyileşme sağlayacağını sanmıyorum. Boşuna masraf yapmayın. Lastikleri yenileyin.

tarihinde Erhan Doruk tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı

Lastik çatlamış ise hamur ömrü bitmiştir. Dişi iyi çatlak varsa akla yaz lastiğinin kışın da kullanıldığı gelir. lastiğin kauçuk ömrünü yiyen kışın kullanımdır büyük oranda

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Boga
Tahir Ak yazdı:

Lastik çatlamış ise hamur ömrü bitmiştir. Dişi iyi çatlak varsa akla yaz lastiğinin kışın da kullanıldığı gelir. lastiğin kauçuk ömrünü yiyen kışın kullanımdır büyük oranda

Daha dikkatli inceledim. 2014 tarihli arka lastiklerde çatlaklar bayağı belirgin. 2017 tarihli olanlarda yanakların sadece janta yakın 1 2 cm lik kısmında belli belirsiz çatlaklar var. Adana da genelde kış lastiği pek kullanılmıyor. Bu durumda ne önerirsiniz

Erhan Doruk yazdı:

Sorun kuvvetle muhtemel lastiklerdir.

Yalıtımın profesyonel şekilde yapılmazsa ciddi biriyileşme sağlayacağını sanmıyorum. Boşuna masraf yapmayın. Lastikleri yenileyin.

Bende bu olasılık üzerinde yoğunlaşmış durumdayım.

Yalıtım işi aklımda olup yapmak için bahane aradığım birşey zaten.

Arka kapının tutma kısmını söktüğümde içinde yalıtım olmadığını görmüştüm. Kapı boyalı, Muhtemelen kaportacı işini yaptıktan sonra geri takmadı. Bu yüzden açıp suya karşı yalıtım yapmak zorundayım. Açmışken 4 kapıyada el atayım diyorum. Maliyet 300 TL civarı olacak. 

Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Yol sesi için yalıtımda davlumbaz içleri , yolcu ve sürücü koltuğu altı ses kesici ped , kaput altı pedle de etkili olabilir. Kapılara da çift fitil işe yarar. özellikle şu koltuk altına yapışan pedler yol sesine etki ediyor. Alttan gelen ses , koltuk altında sanki hoperlor gibi çoğalıyor. Bu pedler çoğalmayı engelliyor.

Yorum bağlantısı
Onur Boga
Erhan Doruk yazdı:

Yol sesi için yalıtımda davlumbaz içleri , yolcu ve sürücü koltuğu altı ses kesici ped , kaput altı pedle de etkili olabilir. Kapılara da çift fitil işe yarar. özellikle şu koltuk altına yapışan pedler yol sesine etki ediyor. Alttan gelen ses , koltuk altında sanki hoperlor gibi çoğalıyor. Bu pedler çoğalmayı engelliyor.

C4 yalıtım anlamında iyi aslında. Poliüretan köpük tarzı bir malzeme ile (genelde motor ve torpido arasında kullanılan malzemeye benzer) tüm taban kaplanmış. Arka koltuk altında yalıtım yoktu. Şuan keçe ile kapladım. Stepne üstüne de aynı keçeyi devam ettirdim. Dediğim gibi sıcak temiz asfaltta 53 db civarı ölçüyorum. Ve araç gerçekten sessiz bunu hissediyorsunuz. 3000 devri geçmeden motor sesi pek duyulmuyor. 

İş yerine giderken kullandığım yolun bir bölümünde asfalt yenilendi. Arabamı sürekli orda kullanmak istiyorum 😅. O yeni kısım bitince sanki c4 değilde bmc pikap kullanıyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...