İçeriğe Yönlendir

C-Max I - Denge Sorunu

Levent Köse

Recommended Posts

Levent Köse

2004 cmax aracımın sola virajlarda denge problemi var 

yatıp kalkıyo sanki yandan biri aracı sallıyor gibi ( özellikle 90 km ve üstü hızlarda) fakat sağa virajlarda hiç sıkıntı yok arka amortisörleri değiştirdim rot balansçıya baktırdım birşey gözükmüyor demişti ve sorun azalmıştı bugün kış lastiklerini taktırdım daha fazla belirginleşti nedenini bilen veya böyle sıkıntı yaşayan varmı yardım lütfen???

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ön amortisörlere de bakılmalı. 

Lastik ölçüleri nedir ?

Lastik havaları kaç ?

Aracın geçmişini biliyor musunuz. Kazası var mı ?

Viraj demirleri yerinde mi ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Muhip Yılmaz

İyi bir rotçuya gidilip test yapılacak. Amortisör sorunu gibi duruyor. Başıma gelmişti.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

geçenlerde bir konuda vardı, iyi bir rotçuda kamber kaster ne varsa çok çok iyi bakıtrın yine öncelikle, sonra iş pahalılaşacak porya ve veya salıncak burçalrına girilebilir ama önce iyi bir rot kontrol

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Levent Köse
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ön amortisörlere de bakılmalı. 

Lastik ölçüleri nedir ?

Lastik havaları kaç ?

Aracın geçmişini biliyor musunuz. Kazası var mı ?

Viraj demirleri yerinde mi ?

205 55r16 goodyear ug8 kış lastiklerini bugun taktırdım bu sorun yaklaşık son 1senedir mevcut

kazamız yok çok şükür lakin ani kaçış manevraları yaptığım oldu 

viraj demiri derken z rotları sağlam demişti rot balansçı

Yorum bağlantısı
Levent Köse
Selçuk Bakış yazdı:

Çıkan lastiklerde düzensiz aşınma var mıydı?

Çıkan lastikler varken de  aynı sıkıntı vardı 

arka amortisorleri değiştirdim düzelmişti kışlıkları takınca tekrar nüksetti sanki kışlıklar yumuşakmı geldi anlamadım 

teşekkür ederim 

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Çıkan lastikler varken de  aynı sıkıntı vardı 
 arka amortisorleri değiştirdim düzelmişti kışlıkları takınca tekrar nüksetti sanki kışlıklar yumuşakmı geldi anlamadım 
teşekkür ederim 
Sorun lastikte değil zaten, lastiklerde düzensiz aşınma varsa rot balans kamber kaster toe ayarlarından birinde problem var demektir.
Ben bu ayarlarla sorunumu çözdüm.
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Arkada sadece Teo ayarı var diye biliyorum, kamber sabit C-Max 1 ve focus 2 de. Benim de sol sarı oluyor ayarlanmıyor, kol değişmesi gerek ama düzelmeye bilir dedi çok küçük bir fark olduğu için ellemedim. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Erkan Işık

Eger şuda olabılır cmax kaç kilo bimiyorum lastıkler ufak gelıyorsa yanaklar aşırı eziliyorsa sizde ani manevra larda yatan tarafa aşırı yuk bındıgınde lastik eziliyorsa dengeyı oda kaybettirir lastık havalarını 37-38 e cıkar bırde öyle dene fark yapacakmı 

Yorum bağlantısı
ibrahim Olkun

C-max arkada denge kolları var muhtemelen dengeyi onlar sağlıyor olmalı 

Bozuk olsa rot balansta çıkabilir 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Celalettin Süğürtin

Geçen hafta benim cmac de de ayni sorunu yaşadım. Rotçuya gidip arka ayarlara bakmasini istedim. Sol tarafta çalıştı. Sonucu sordum. Sağda bir şey yoktu, sol teker biraz kayıktı ayarladım dedi. İşlemden sonra test ettim önceki yaşadığımı yaşamadım.

Yorum bağlantısı
Levent Köse

Bugun rot balansçıya gittim aracın altına beraber girdik salıncak rot ve rotillere baktı normal amortirsörler biraz sertleşmiş  dedi  araçla bi tur attı sorun tekerlerde dedi fakat ben tekerleri sağdakini sola soldakini sağa taktırdım sorun yine aynı sola virajda problem oldugunu söyledim

Kendi insiyatifimle tamircime ön amortisör takımı ön ve arka z rotlarını  siparişini verdim cuma günü parçalar takılacak İnşallah sorun çözülecek...

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

İnşallah çözülür. Araç km si yazmıyor ama zaten değişim zamanı çoktan gelmiştir amortisörleri.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Levent Köse yazdı:

Bugun rot balansçıya gittim aracın altına beraber girdik salıncak rot ve rotillere baktı

rot ayarına bakarak çıktı aldı mı değerlere ait?

Yorum bağlantısı
Levent Köse
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

rot ayarına bakarak çıktı aldı mı değerlere ait?

Yok abi bizimki elle gözle kontrol    Değişecek parça olursa receteyi yazar verir haricinde çıktı falan yok :(

tarihinde Levent Köse tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Levent Köse

Arkadaşlar abiler ön amortisörle Z rotları değişti çıkan amortisörleri yan yana koydugumda  sağ amortisor 3cm kısa kalıyordu usta bozuk dedi 

sonuca gelirsek eskiye nazaran denge %80 düzeldi kalan %20 de lastiklerden  dediler onuda seneye değiştiririm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Geçmiş olsun.

Ahmet İhsan Akşen yazdı:

İnşallah çözülür. Araç km si yazmıyor ama zaten değişim zamanı çoktan gelmiştir amortisörleri.

Yağ kaçağı yada ses olmadıktan sonra genelde değiştirilmiyor ama kesinlikle 100 binden sonra işlevi kontrol edilmeli.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Levent Köse
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Geçmiş olsun.

Yağ kaçağı yada ses olmadıktan sonra genelde değiştirilmiyor ama kesinlikle 100 binden sonra işlevi kontrol edilmeli.

Çıkan ve yeni takılanlarda gazlı anladıgım kadarıyla patlak oldugu anlaşılmıyor malesef

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Levent Köse
Levent Köse yazdı:

2004 cmax aracımın sola virajlarda denge problemi var 

yatıp kalkıyo sanki yandan biri aracı sallıyor gibi ( özellikle 90 km ve üstü hızlarda) fakat sağa virajlarda hiç sıkıntı yok arka amortisörleri değiştirdim rot balansçıya baktırdım birşey gözükmüyor demişti ve sorun azalmıştı bugün kış lastiklerini taktırdım daha fazla belirginleşti nedenini bilen veya böyle sıkıntı yaşayan varmı yardım lütfen???

Selam arkadaşlar  

Arıza sebebini tam olarak tespit ettik önce rot balansçımı değiştirdim sonra yapılan son kontrollerde Arka kaskı kolları değişti problem çözüldü

Tahminimce kış lastikleri yumuşak olduğu için arızayı daha belirgin hale getiriyormuş lastiğe mana bulan ustama selam olsun yine aynı kışlıkları taktırdım problem yok..

özlemişim😉 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...