İçeriğe Yönlendir

CD Changer Veri İletişimi

Muhittin Kaplan

Recommended Posts

Muhittin Kaplan

C5 lerde ve bazı diğer modellerde, RD4 teyp mevcut. Diğer modellerde de usb si olmayan blt olmayan cd ye yada kasete mahkum benim gibi kullanıcılar illaki vardır. CD changer sanırım evrensel bir arayüzle bağlanıyor ki, farklı modelleri farklı model teyplere bağlayabiliyoruz. Düşünüyorumda BLT ile ceptelefonumuza bağlansak, ve bu BLT nin cep telefonumuzdaki müziği ileri geri ses vs yapabilse, biz bunu direksiyon kumandasından yapsak nasıl olur ?

Bunun için aux değil de cd changer bağlantı yeri daha uygun sanırım zira onunla parçalar arasında gidip geliyoruz. teyplerin cd changer çıkışlarındaki iletişim nasıldır ?

Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Ses girişi olur 3 adet , ekranda kaçıncı cd kaçıncı parça da olduğunu gösteren data in girişi vardır , CD çalara elektrik veren +12volt çıkış vardır , Remote +12v çıkışı vardır CD çaların teyple beraber açılıp kapanmasını sağlayan , parça değiştirmesi için data out çıkışı vardır birde clock çıkışı var onun ne işe yaradığını bilmiyorum.
Bu proje yapılabilir diye düşünüyorum usbden parça değiştirebiliyorum blaupunkt markalı teypte bunu Bluetooth'dan da yapabilir bence uğraşmak lazım.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

left right ground ses için,

data nasıl asıl aradığım o, seri mi, CAN mi yoksa başka birşey mi ? Muhtemel CAN görünüyor

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

Teyp sökülüp data pinleri devre üzerinden takip edilip bağlı olduğu entegre bulunur PDF si indirilebilir. Hangi pin ne protokolde çalışıyor görülebilir?

Tabi iletişim kodlarını da bilmek gerekir sanıyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Seri haberleşme var ve seri haberleşme için saat şart. Bilinen saat değil, zaman içine bitler yerleştirilir ve veri aktarımı yapılır. Kabaca böyle. 

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Servet Aydın yazdı:

Seri haberleşme var ve seri haberleşme için saat şart. Bilinen saat değil, zaman içine bitler yerleştirilir ve veri aktarımı yapılır. Kabaca böyle. 

:)  lütfen daha açık yazınız Sayın Servet Bey. senkron sinyal mi SPI gibi I2C gibi ?

PinOut da CanHigh CanLow görüyorum, CAN bus mı kullanıyor diye şüphelendim. Şimdiye kadar cdChanger kullanmadığımdan dolayı soruyorum gidip birtane rastgele cdChanger alsam uyum problemi yaşarmıyım ?

Yaşamazsam evrensel bir iletişimi vardır demek.

Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
Alıntı

Part C 
Pin 1: ground CDC (cd-Changer) 
Pin 2: data CAN low CDC 
Pin 3: + battery CDC 
Pin 4: Right audio CDC 
Pin 5: Not used 
Pin 6: Not used 
Pin 7: CAN data High 
Pin 8: audio ground CDC 
Pin 9: Not used 
Pin 10: audio left CDC 
Pin 11: Not used 
Pin 12: not used 

Fuse (minifuse) 15A

2 adet, CAN diferansiyel 2tel ile çalışmıyormu neden 4 yada 5 ?

Yorum bağlantısı

zamanında epey araştırdım. cd changer kısmından veri transferi farklı bir cihaz bağlamak kolay iş değil

teybe aux bağlamak ise daha kolay. aux bağlayıp cep telefonundan bağlanma işini araştırın derim

Yorum bağlantısı

sami izmirde bir adama bir tesisat yaptırmıştı

grandcheroke ye pioner teyp taktı o teybi direksiyondan kullanabiliyordu. bu arada amerikanların tesisatı biraz tuhaf ona bile yapmıştı adam

@Sami Demirpaz görünce yazacaktır. adam değişik bi adamdı dediğine göre tahminimce yapabilir direksiyon tuşunu aktif edecek bir düzenek

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...