İçeriğe Yönlendir

Aracıma Vurdular

Yusuf Davaz

Recommended Posts

Azad Mirzade

Geçmiş olsun takipteyim inşallah hızlıca sonuçlanır.

Biz ek sigorta yaptıralım birinin arabasına vurursak pert bile olsa ödeme sorun olmasın diye elalem sigortasız gezsin.

İnsanlar çok enteresan, ne saygı var ne korku.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Gök yazdı:

mecbur ödeyecek. ödemesse  avukata ver üzerine ne varsa haciz koydur en kötü maaşı vardır belki ona koydur.

allahına dua etsin 200 300 binliralık bir arabaya vurmadı.

çok geçmiş olsun

psikolojik anlamda fark edeceğini sanmıyorum. adam şuursuz zaten. farkında değil olasılıkların. hurda arabayla birde sigortasız geziyor. garibanlıkla fakirlikle filan açıklanamaz bu davranış. aptallığa tahammülüm yok benim artık. ruhsatını evde unut zart diye bağlarlar arabanı. bu tipler nasıl oluyorda hiç yakalanmadan geziyor aklım almıyor.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Gök yazdı:

mecbur ödeyecek. ödemesse  avukata ver üzerine ne varsa haciz koydur en kötü maaşı vardır belki ona koydur.

allahına dua etsin 200 300 binliralık bir arabaya vurmadı.

çok geçmiş olsun

Abimin a6'sına çalıştığı işyerinin güvenliklerinden birinin şahin'i vurdu. Ehliyet yok, sigorta yok. Güvenlik yalvarmış polis çağırmayalım diye. Abim demiş ki, "kapı içeri göçtü, nasıl ödeyeceksin kapıyı" ses yok. Abim kaskodan yaptırdı arabayı, sonra davalar vs...

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Kardeşim büyük geçmişler olsun. Ancak sakın ola hiçbir aşamada şikayetçi değilim demeyesin. Sonradan verilen taahhütler yerine getirilmediğinde, yeniden ben şikayetçiyim demek para etmiyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Dogan Arsiray yazdı:

psikolojik anlamda fark edeceğini sanmıyorum. adam şuursuz zaten. farkında değil olasılıkların. hurda arabayla birde sigortasız geziyor. garibanlıkla fakirlikle filan açıklanamaz bu davranış. aptallığa tahammülüm yok benim artık. ruhsatını evde unut zart diye bağlarlar arabanı. bu tipler nasıl oluyorda hiç yakalanmadan geziyor aklım almıyor.

kimse bana garibanın trafik sigortasına para bulamıyorum diyip içki içmeye para bulmasını açıklayamaz

alkollü araba sürmek ayıp diyorum. anlasın anlayan :D 

prensip olarak 1 yudum dahi alsam sürmem araba ( trafik sigortam , kaskom vs her daim zaten yapılıdır hiçir şartta sürmem) 

yanlışlıkla birine çarpsan alkollü hayatın biter varını yoğunu satıp versen maddi olarak ödeşemessin

manevi olarak vijdan azabını da allah hiç yaşatmasın zaten. inanılmaz bir cesaret alkollü araç kullanmak 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

aracımın kaza raporu bugun çıktı. suçu karşı tarafa verdiler. sigorta olmadıgı için bir oran yok. 

ustanın araç için ilk gözlemledigi degişecek tamir olacak parçalarda şöyle ;

- sol ön çamurluk

-sol ön çamurluk davlumbazı

-sol ön amortisör

-çamurluk sinyalı

-sol ön kapı çıtası

-sol ön taşıyıcı (darbe almış amortisör sonrası netleşecek)

-sol ön disk

-sol ön bilya ( amortisör degişimi sonrası netleşecek )

- sol far ayakları tamir olacak

-hava filtre kutusu susturucu boruları degişecek

-sac jant düzeltilecek , bozukluk çok ise degişecek

-jant kapagı

-lastik sökülünce kontrol edilecek yarık var ise degişecek

-sol ön kapı düzeltilip boyanacak

- tampon tamir edilip boyanacak

karşı taraf ile anlaşır ve paramızı alırsak işleme başlanıp sonradan çıkabilecek masraflarıda konuşup işlemlerin bitmesini bekleyecegiz

ama aklıma takılan bir kaç soru var

-çamurluk heryerde yan sanayi var. çıkma orjinal daha mı iyi olur yoksa yan sanayi mi takalım. parçacılar hep yan sanayi veriyoruz sorun olmuyor diyor

-amortisör tek mi degiştirelim yoksa 2. yi ben alıp sag sol takım mı degiştirelim

-bu taşıyıcı kazada özelligini kaybeden bir yapıdamı. fiyatı 1000 1500 bandında orjinali. yan sanayiside 250 civarı

-far ayakları tamir edilince saglam oluyormu. 

-hava filtre susturucu boruların parça kodu belen bir arkadaş varmıdır .

Yorum bağlantısı
Sinan Akgöl

Tekrar geçmiş olsun,

Çamurluk yan sanayi montaj sonrası kaput açıklıkları diğer tarafa göre usta uydurursa sorun olmaz. Zaten orjinal çıkma aldığınız parçada kalem gibi düz olmayabilir elbet oda işlem görecektir.

Amortisör çift taraflı değişir tek tarafı değiştirmeyin

Far ayakları kırık ise geçici olarak tamir olur, zaten şuanda sıfır far alınsa da sol taraf yeni sağ taraf eski olduğundan gözünüze batabilir.

Hava filtresi susturucu parçası için Fordcat diye google araması yaptığınızda şasi numaranız ile bütün parça kodlarına ulaşabilirsiniz diye umuyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Amortisörü çift değişin. Hatta yürüyenle ve o bölge ile alakalı tüm aksamı çift değiştirin (disk, bilya, lastik vs)

Farları da değişin derim. Tamir yoluna gitme sebebi muhtemelen biri yeni biri eski kalır diyedir veya çok fazla hasar almamıştır. İş görür. İçinize sinmezse değiştirin.

Çamurluk orijinal çıkma alın her türlü zaten boyanacak.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

davlumbazı tamir edersiniz arkasından. biraz epoksi birazda cam elyafı yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Bizim bi arkadaşın park halindeki aracına vurmuşlardı. Bir ay sonra kaldırım tarafındaki teker bilyası bozulmuştu. Sonradan tabi bunu kimse karşılamadı. Kendi cebinden yaptırdı. Kazalarda hiç hasar olmayan taraflarda bu gibi görünmeyen hasarlar oluşabiliyor.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Hocam biraz daha hızlandırsan süreci, karşı taraf her an çamura yatacakmış gibi geliyor, bazı .... ler akıl vermeye başlarsa kesin kötü yola düşerler :)

İnsanlara namussuzluk tatlı geliyor.

Yorum bağlantısı
Doğan Levent ERSOY

Merhabalar;

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Öncelikle yapmanız gereken işlem olay yerine trafik polisi ve polis çağırmanız yönünde olmalıydı. Trafik suçu dışında çevresel faktörlere yönelik adli olarak işlenmiş bir suçta mevcut. Ehliyetsiz araç kullanmak her ne kadar trafik suçu olsa dahi kaza ve çevreye zarar neticesinde meskun mahal suçları arasına girebilmekte.

Öncelikle tutanak altına olayı kayıt altına alabilirdiniz.

Eğer bu işlemi gerçekleştirmediyseniz. Olay yanı tanıklarından 2 kişi ile birlikte en yakın karakola suç bildiriminde bulunabilirsiniz. Karakolda tutanak tutturmanız esnasında elinizde fotoğraf ve delil sayılabilecek belgeleri tutanağa ekletmeniz önemli bir konudur. Olaya ve olay neticesine ilişkin hasar detaylarınızı tutanağa işletiniz. Tanık olarak kişilerin bilgileride tutanakta yer almak önem teşkil etmektedir. Ardından sigorta şirketiniz ile iletişim kurabilirsiniz hasar tespit işlemlerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Hasar tespiti neticesinde oluşan rapor ve karakol tutanak örnekleri karşı tarafa dava açabilirsiniz. Tabi karşı tarafın doğrudan bilgileri var ise.  Eğer yok ise karakol bu konuda size gerekli bilgiyi verecektir.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Doğan Levent ERSOY yazdı:

Merhabalar;

Öncelikle yapmanız gereken işlem olay yerine trafik polisi ve polis çağırmanız yönünde olmalıydı. Trafik suçu dışında çevresel faktörlere yönelik adli olarak işlenmiş bir suçta mevcut. Ehliyetsiz araç kullanmak her ne kadar trafik suçu olsa dahi kaza ve çevreye zarar neticesinde meskun mahal suçları arasına girebilmekte.

Eğer bu işlemi gerçekleştirmediyseniz. Olay yanı tanıklarından 2 kişi ile birlikte en yakın karakola suç bildiriminde bulunabilirsiniz. Karakolda tutanak tutturmanız esnasında elinizde fotoğraf ve delil sayılabilecek belgeleri tutanağa ekletmeniz önemli bir konudur. Olaya ve olay neticesine ilişkin hasar detaylarınızı tutanağa işletiniz. Tanık olarak kişilerin bilgileride tutanakta yer almak önem teşkil etmektedir. Ardından sigorta şirketiniz ile iletişim kurabilirsiniz hasar tespit işlemlerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Hasar tespiti neticesinde oluşan rapor ve karakol tutanak örnekleri karşı tarafa dava açabilirsiniz. Tabi karşı tarafın doğrudan bilgileri var ise.  Eğer yok ise karakol bu konuda size gerekli bilgiyi verecektir.

Doğan bey mesajları tam olarak okudunuz mu? Polis gelmiş, tutanak tutulması için sigortanın olması lazım karşı tarafın sigortası yok, tutanağın tutulması için karşı tarafın aynı zamanda alkolsüz olması gerekir. Karakola suç duyurusunda da bulunulmuş. Ben yanlış mı biliyorum yanlışsam düzeltin.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Sinan Akgöl yazdı:

Tekrar geçmiş olsun,

Çamurluk yan sanayi montaj sonrası kaput açıklıkları diğer tarafa göre usta uydurursa sorun olmaz. Zaten orjinal çıkma aldığınız parçada kalem gibi düz olmayabilir elbet oda işlem görecektir.

Amortisör çift taraflı değişir tek tarafı değiştirmeyin

Far ayakları kırık ise geçici olarak tamir olur, zaten şuanda sıfır far alınsa da sol taraf yeni sağ taraf eski olduğundan gözünüze batabilir.

Hava filtresi susturucu parçası için Fordcat diye google araması yaptığınızda şasi numaranız ile bütün parça kodlarına ulaşabilirsiniz diye umuyorum. 

Ustam amortisoru suanda tek degistirelim. Zaten yenisi sert olur sogukda iyice sertlsir. Yaza dogru istersen 2.yi takariz dedi. Far mecbur tamir olacak. Yenisi hem yok , bulunsa dahi cok pahali ve renk tonu olacak. Hava filtre borulari ise sokulunce hangisi kiriksa o degisecek.

Metin Akbal yazdı:

Amortisörü çift değişin. Hatta yürüyenle ve o bölge ile alakalı tüm aksamı çift değiştirin (disk, bilya, lastik vs)

Farları da değişin derim. Tamir yoluna gitme sebebi muhtemelen biri yeni biri eski kalır diyedir veya çok fazla hasar almamıştır. İş görür. İçinize sinmezse değiştirin.

Çamurluk orijinal çıkma alın her türlü zaten boyanacak.

Amortisor degisse bile yaza dogru degistirecem. Kisin yenisi cok sert oluyormus. Farda sadece tek ayak kirik. Camimda ve kasada bir sorun yok. Camurlugada kimse ugrasmaz gibime geliyor. 200 liraya yan sanayi aliniyor cunku. 

Dogan Arsiray yazdı:

davlumbazı tamir edersiniz arkasından. biraz epoksi birazda cam elyafı yeterli olur.

Davlumbaz tekerlege surtuyor diye yankeski ile degen yerlerini kirip attim. O yuzden yeni alinacak mecbur.

Azad Mirzade yazdı:

Hocam biraz daha hızlandırsan süreci, karşı taraf her an çamura yatacakmış gibi geliyor, bazı .... ler akıl vermeye başlarsa kesin kötü yola düşerler :)

İnsanlara namussuzluk tatlı geliyor.

Adamlarla yarin icin randevulastik. Hersey belli olur yarina

Doğan Levent ERSOY yazdı:

Merhabalar;

Adli vakaya donustugu icin asayis , trafik polisi ve karakol tarafindan olay raporlandi. Karsi taraf yaralandigi icin ambulans geldi. Tek temennim adamlarin parayi ugrastirmadan vermeleri.cunku alkollu ve sigortalari yok

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

bugun karşı taraf ile görüşüldü. kendi ustam ilede işçilik olarak anlaştılar. 1300 kaporta boya ( tampon tamiri , far ayak tamiri içinde ) mekanik olarakda 300 tl ( rot ayarı , amortisörcü ve tornacı dahil ) karşı taraf malzemeleri almaya başladı. jant düzeltildi. lastik aldılar. 1 lastikde ben aldım önler aynı şekilde tutunma  saglasın diye. amortisör sacks , çamurluk damlumbazı , sinyal ve kapı çıtasını aldılar. çamurluk için orjinal alalım dediler ben çıkma orjinalde olur bulamazsakda ya sanayi takarız dedim. yan sanayi 200 orj 1200 tl cünkü. yıldız sanayice çıkma baktılar ama düngün bişi bulamadılar. hep hasarlı varmı onada 400 500 fiyat çekiyorlarmış.  bilya ve taşıcıyı kol amortisör takılıp rota girince belli olacak. onunda yan sanayisi 250 orjinali 1200 tl . onunda en kötü ihtimalle şesecide düzelttiririz. yan sanayi olacagına orj dursun. rot ayarına girdikden sonrada ne varsa çıkacak zaten. 

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hadi geçmiş olsun.. 

Muhtemelen aileden biri sahip çıkmış.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Aydın Sert

Geçmiş olsun. 

Anlaştığınıza sevindim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz

Cumartesi günü aracımı sanayiden çıkarttım. Dün akşam ise karşı taraf ile olan para hesabını halledip sorunsuz bir şekilde bu dosyayı kapatmış olduk.  Alllah kimseye kaza bela vermesin. ve özellikle alkollü bir şekilde araç kullanmayalım. hem kendinize hemde karşı tarafa zararlar veriyorsunuz. bazen böyle kolay bir şekilde sonuçlanamayabiliyor. geride ciddi yaralar bırakıyor . 

Arıcımda sol ön çamurluk ( çıkma ) , çamurluk davlumbazı , sol amortisör , kapı bandı, çamurluk sinyali ve lastik degişti . jant düzeltildi , tampon , far ayakları ve kapı düzeltilip boyandı.  taşıyıcı egildiginden şasecide ön takım düzeltildi. rot ayarı yapıldı. malzeme ve işçilik olarak toplam 3100 tl harcandı.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Çok geçmiş olsun tekrardan. Karşı taraf dua etsin Ferrariye falan çarpmadı. Gayet uygun yollu hallolmuş.

Yorum bağlantısı
Okay Kaygusuz

tekrar gecmiş olsun evet fazla tutmamış hayırlısı

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Metin Akbal yazdı:

Çok geçmiş olsun tekrardan. Karşı taraf dua etsin Ferrariye falan çarpmadı. Gayet uygun yollu hallolmuş.

teşekkürler

Okay Kaygusuz yazdı:

tekrar gecmiş olsun evet fazla tutmamış hayırlısı

teşekkürler. 

Dogan Arsiray yazdı:

bence sağ amortisörü de değiştirin.

kışın amörtisör degişimi saglıklı olmuyormuş . parçacılar ve ustalar öyle söylüyor. egerki sorun olursa yazın degiştirecegim. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
(düzenlendi)

usta için sağlıklı olmuyordur soğukta elleri üşür diye :D alt tarafı 3 tane cıvata sökecek üstten. özellikle ön amortisörler aracın virajdaki tutunma kabiliyetine doğrudan etkili. o nedenle tek yeni amortisör sakat birşey.

tarihinde Dogan Arsiray tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Dogan Arsiray yazdı:

usta için sağlıklı olmuyordur soğukta elleri üşür diye :D alt tarafı 3 tane cıvata sökecek üstten. özellikle ön amortisörler aracın virajdaki tutunma kabiliyetine doğrudan etkili. o nedenle tek yeni amortisör sakat birşey.

bunu tek ustam söylemedi. parçacı arkadaş , rotcu usta ve şaseci ustaya durumu danıştım hepsi aynı şeyi söylediler.kışın hava soguk oldugu için içindeki yagda soguk oluyor. bundan dolayıda yeni amortisörün sertliginden dolayı daha çabuk bozuluyor. 

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bence hiçbir mantığı yok. öyle olsa sürekli soğuk olan coğrafyalarda farklı tür amortisörler kullanılırdı. velevki soğuk yüzünden görece çabuk eskiyor olsuni, ani frenleme sırasında bir tarafa doğru çeken araç istemezsiniz. o nedenle iki amortisörün aynı anda eskidiği ve değiştirilmesi gerektiği varsayılır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...