İçeriğe Yönlendir

Ne Oluyor Bize

Cihaner Öztürk

Recommended Posts

Cihaner Öztürk

Merhaba, 35 yıldır yollarda, arabama binenlerin hemen uyuduğu, Allah'a şükür sürtme dışında büyük kazası olmayan herkesin takdir ettiği bir sürücüyüm. Son zamanlarda bir yerden bir yere trafik sorunu yaşamadan gidemiyorum. Banamı bir şey oldu insanlarmı garipleşti anlamıyorum. Yolu kapatarak park yapan, insanların korna çalmasını umursamayan bayanlardan, garip şekilde şerit değiştiren, en sağdan en sola atlayan, ölümüne hızlı araç kullanan,  en solda çok yavaş giden, durduk yere korna çalan, küfür eden, güçlünün güçsüze saldırdığı ilk çağ dönemine giden bir toplummu oluyoruz. Inanın trafiğe çıkmak istemiyorum. Ankarada hiç sorun yaşamadan 3-5 km yol gidemez hale geldik. Sizde aynı sıkıntıları yaşıyormusunuz merak ediyorum. Nasıl bir toplum olduk, nereye gidiyoruz, sizce sebepleri nedir. Selamlar.

• Beğen 19
Yorum bağlantısı
Ahmet Gül

Eğitim kültürü, kültür ise eğitimi etkiliyor. Ne yazık ki bir kısır döngü içine girdik. Eğitilmedikçe kültürsüzleşiyor, kültürsüzleştikçe daha da eğitilemiyoruz. Hoş, insanlar da artık eğitilmek ve kültürlenmek istemiyor gibiler. Ne kadar nobran olursan o kadar hürmet görüyorsunuz. Edimsel koşullanma... Ödül-ceza ilişkisi, organizmanın bir sonraki hareketini belirliyor. Okulun en serserisi en güzel kızıyla çıkıyor, en psikopatı en çok saygıyı görüyor, vergi kaçıran affediliyor, çok bağıran çok haklı olup, çok çalan çok itibar görüyorsa bizim de trafikte anormal davranışlar gözlemlememiz sıradan olur. Allah sonumuzu hayretsin.

• Beğen 18
Yorum bağlantısı
Hakan Gürsu

26 senedir İstanbul trafiğinde araba kullanıyorum, gitgide dahakötü oluyor kesin. Önce ben geçerim, yol vermem, sinyal vermem, kaldırıma bırakırım, yolun ortasına bırakır giderim maalesef durum bu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

Maalesef toplumumuz cahil. Ama yanlış anlaşılmasın; öğrenim görmüş cahil. Beşeriyet konusu. Trafik sadece 1 örnek.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Siz şempanze ye kaşık verirseniz yemek yiyebilir, biryerleri kazır, kafaniza atar, eğer büker herşeyi yapabilir.

Bizler şempanzeyiz. Araclar, telefonlarımız, bilgisayar, internet  vb hazır olmadığımız teknolojiler ise birer kaşık. 

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Benzin litresi pahalansın. Araç fiyatları dahada artsın. Yollar boşalsın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kemal Mert

Çoğu ilde araç kullandım ama memleketim adanadamki gibisine asla denk gelmedim. Adanada trafik bela. Eğer birde yabanciysan yandın. Kasım ayında mardindeydik. 1 saat kadar merkezinde 1 saat kadar midyatta trafikteydim hemde hafta içi trafiğin yoğun olduğu saatlerde. Işıklarda durdum ve arkada olan eşime birşey fark ettinmi dedim. Evet dedi. Trafikte bir tane korna yapan yok. Biz acayip şaşırdık. Trafik akiyor. Mis gibi. Göç alan yerler bence trafikte sınıfta kalıyor. Sebebi ise ucu açık,yelpaze geniş. Klişe olacak ama bence bu iyi günlerimiz...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Ali Darbaz yazdı:

Benzin litresi pahalansın. Araç fiyatları dahada artsın. Yollar boşalsın. 

Buna bagisikligimiz var. Yollar daha da kalabaliklasiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan

Doguda da batida da bircok sehirde arac kullandim. Normalizasyon yaparak yazayim (ayni buyukluge indirgeyerek)maç 

EksiSehir den daha stres yüklü bir trafik görmedim. Işıklarda sarı yok. Kırmızı yeşil. Sürücüler o halde bile geçiş anını yakalayıp kornaya basabiliyorlar.

Park başa bela zaten. Ilk kez busehirde bir kavga etme durumuna geldim.

Sabah tüm belediye otobüsleri, büyük servislerin dönememesinin sebeplerinden biri. 2771fdc7642ffd02917404bc0a9a0a8d.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Yeri değildir biliyorum. Ama devletimizin otoyol mühendisleri şöyle bir yaya gecidi yapmış. 

https://goo.gl/maps/KVzuiKxQPKJE49Nd6

Şimdi ben bu kavşaktan hızımı artırıp d100 yoluna giriş yapcağım. Saate en az 60 km hızla yola giriş yapmam lazım. Yolun hızı 80 km . Dün burada nasıl olsa duracak diye zıpır bir öğrenci koşa koşa yaya geçidine girdi. Ben saate 80 km hıza tırmanmak için gazlıyorum. Bu zıpır öğrenci ile beni bu kavşakta göz göze getirdiler. Ani fren yaptım ve çoçuğunda refleksi ile badiresiz atlattık. Ama beni bu duruma sokan devletmi, öğrencimi, kendimmi bunun kararını siz verin. Saate 80 km hızla yürüyen bir çevre yolunun üstündeki köprülü kavşaktan tamda çevre yolun grişine yaya geçidi yapmak kimin aklına gelmiş bilemedim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Ali bey,

Sizin örnekte yaya geçidine gelmeden yavaşlanması için yol çizgileri var, yaya geçidi işareti var, 30 km hız tabelası var.

Ve solda bir otobüs durağı da var.

Yani yavaşlayınız diyorlar.

Yayaları da düşünmek lazım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Ersev Kaya yazdı:

Ali bey,

Sizin örnekte yaya geçidine gelmeden yavaşlanması için yol çizgileri var, yaya geçidi işareti var, 30 km hız tabelası var.

Ve solda bir otobüs durağı da var.

Yani yavaşlayınız diyorlar.

Yayaları da düşünmek lazım.

İşte hatalı tasarım. Otobana giriş ağzına 30 km hız tabelası ve yaya geçidi koymuşlar.  benim arabanın 30 a inip tekrar sıfır noktasından hızımı 80 km ulaştırmam için roketleme yapmam lazım. 

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Gittikçe abd toplumuna benzemeye başlamamızdandır.

Popülist politika/siyaset dili, sosyal medya, erkeklerin daha da kadınlaşması (bencil+narsistik davranışlar), kadınların daha erkekleşmesi vs vs.
Sonuç : Şımarıklık. Bkz : İsra/16

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Malesef abi büyükşehirler de aynı küçük şehirlerde aynı; ben artık bir araca veya yayaya yol vermeye korkar oldum, arkamdakiler dat dat dat dat neymiş bir yayaya, ara sokaktan çıkan bir araca yol vermişiz. malesef 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

siyaset yapmadan bu sorunun yanıtını almanız zor,  insanların hızlıca eriyen maaşları, alım gücünün düşmesi , artan borçlar, para olmayınca huzur olmaz derler, insanlar bunu çoluğuna çocuğuna yansıtamadığı için hiç tanımadığı kimselere bulaşmanın sataşmanın kalp kırmanın daha kolay olduğunu düşünerek bizlere sarıyorlar.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tayfun Aydın

Hocam ehliyet veren komisyon üyelerinden biriyim. İnanın bana artık eskisi gibi kolay ehliyet alınmıyor en azından benim ilçemde öyle ancak özellikle bayan şoförlerimize sanırım söyleniyor çünkü genelde en sol şeriti kullanma meyillinde oluyorlar. Bulundukları şeridi asla terketmiyorlar. Kilitleniyorlar sadece yol ve asla trafiğin durumuna göre davranmıyorlar. Yani ezbere araba kullanıyorlar. Erkek şöförler daha trafiğe uygun kullanıyor ancak onlarda da gereksiz bir sinir. Sınavdan kaldığında neredeyse üstümüze çıkacak.

Geçenlerde yolda bayan bir şoföre camı açarak 1 saniyesini rica ettim ve yan şeride geçeceğimi işaret ettim. Bilmediğim biryerdi ve dönüşü kaçırmamak adına onun beklemesi benim de önünden geçip en sol şeride geçmem lazımdı. Asla ve asla bana bakmadı. Duymaması imkansız ama bakmadı . Durmadı da . Ben doğal olarak şeridi kaçırdım çünkü sağa da çekilecek bir durum yoktu. Artık yardımlaşma ya da saygı denen bir şey kalmadı. Herkes en kısa zamanda legal ya da illegal evine - işine gitmeye çalışıyor. Şahsen ben bu tip hak yiyen insanlara kesinlikle hakkımı helal etmiyorum. Özellikle büyük şehirlerde şoföre haksız oladuğunu bile söyleyemiyorsunuz hemen NE VAR? SANANE? gibi cevaplar alıyorsunuz. Dün Halkalı Atakent de bariz şekilde 3 araba kaldırımın üstüne park etmiş ve kimse geçemiyor. Ancak kimse sürücülere bir şey diyemiyor. Polis zaten ortada yok.  gibi gibi gibi bunların devamı gelir. Kısacası YOZLAŞIYORUZ !

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Cihaner Öztürk yazdı:

Merhaba, 35 yıldır yollarda, arabama binenlerin hemen uyuduğu, Allah'a şükür sürtme dışında büyük kazası olmayan herkesin takdir ettiği bir sürücüyüm. Son zamanlarda bir yerden bir yere trafik sorunu yaşamadan gidemiyorum. Banamı bir şey oldu insanlarmı garipleşti anlamıyorum. Yolu kapatarak park yapan, insanların korna çalmasını umursamayan bayanlardan, garip şekilde şerit değiştiren, en sağdan en sola atlayan, ölümüne hızlı araç kullanan,  en solda çok yavaş giden, durduk yere korna çalan, küfür eden, güçlünün güçsüze saldırdığı ilk çağ dönemine giden bir toplummu oluyoruz. Inanın trafiğe çıkmak istemiyorum. Ankarada hiç sorun yaşamadan 3-5 km yol gidemez hale geldik. Sizde aynı sıkıntıları yaşıyormusunuz merak ediyorum. Nasıl bir toplum olduk, nereye gidiyoruz, sizce sebepleri nedir. Selamlar.

Aslında trafik değil sorun insan. Ben kendimce sorunu şu şekilde çözdüm. Şehir merkezinden biraz uzağa taşındım ( işime yakın bir yere ) mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmıyorum. Hafta sonu aracı eşim kullanıyor , ben sağda oturduğum halde yine küplere biniyorum ama o daha sakin :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

30 a inip tekrar sıfır noktasından hızımı 80 km ulaştırmam için

Otoyolda minimum hız sınırı 40km'dir. Yani siz 30'a düşüp 40'la otoyola girseniz kâfi. Sonra 80'e çıkarsınız.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Cihaner Öztürk yazdı:

Malesef. Toplum olarak bozulduk çöktük. Trafik sosyal bir çevre olduğu için bu daha belirginleşiyor

Selçuk Keleş yazdı:

Gittikçe abd toplumuna benzemeye başlamamızdandır.

Popülist politika/siyaset dili, sosyal medya, erkeklerin daha da kadınlaşması (bencil+narsistik davranışlar), kadınların daha erkekleşmesi vs vs.
Sonuç : Şımarıklık. Bkz : İsra/16

olayın özü

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

Toplumsal sorunların tek suçlusu vardır ''Devlet''... bireysel anlamda yapabildiğimizin en iyisini yapmaya çalışşakta iş çoğunlukta tek kalıyorsa durum böyle olur...nasıl düzelir? ne yapılmalı? gibi onca soruların cevabı; uzun sürecek bir iş...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Macit Aliyev
Cihaner Öztürk yazdı:

Aynı sorundan ben de müzdaribim. Çözümü evden 15 - 20 dakika önce çıkmakla buldum. O saatlerde çıkınca herkesin aynı düşüncede olduğunu düşünüyor gibiyim. Herkes sakin bir şekilde ilerliyor. Ancak tabiki meşe çakalsız olmaz herzamanki gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Ekonomik sorunlar, dandik diziler , eğitim sistemi, denetim eksikliği , büyük şehirlerin aşırı kalabalığı vs

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Bence bir çok sebebi var ama ama sebep kalabalık bence. Yollar, park yerleri hemen hemen herşey yetersiz geliyor. Bu da çatışmaya yol açıyor. İnsanlar rahat yaşamak için belli bir alana ihtiyaç duyar. Hayvanlar da öyle ama küçük bi kafese kapatılmış hayvanlar daha çok saldırganlık gösterir. 

Bunu bizzat bu yaz Ankara'dan Nevşehir'e taşınınca anladım. Park kavgası olmuyor çünkü yeterli park yeri var. Kimse kornaya basmıyor çünkü yollar yeterli. Aynı nüfus yoğunluğu olsun nevşehir'in de istanbuldan farkı kalmaz. 

Bir çok sebep var ama en önemlilerinden biri bu. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...