İçeriğe Yönlendir

Mondeo III - Soğukken Tekleme Yapıyor

Ersen şahin

Recommended Posts

Ersen şahin

Selamın aleyküm arkadaşlar 2002 mondeo otomatik benzin lpg aracım var soğukken ilk çalıştımada vites takınca patır patır ediyo gaz yemiyo biraz gidiyorum stop ediyo bir kaç dakika sonra düzeliyo hiç bişey kalmıyor Ustalara sordum benzin pompasından yapar dediler 

Ustalara kurcalattırmadan önce kendim bakmak istiyorum neden yapar bunu nerelere bakmam gerekir 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

kurum temizliği için carbon clean yazın google. makine yapılan bosch servisini tercih edin.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin
Çağlar Bayur yazdı:

kurum temizliği için carbon clean yazın google. makine yapılan bosch servisini tercih edin.

Çağlar kardeşim Ben Ankaranın ilçesindeyim işin açıkçası söylemem gerekirse burdaki Ustalara hiçmi hiç güvenmiyorum ve şu anda maddi olarak  ankaraya gitme imkanımda  yok kendim yapabileceğim bişeyler varmı acaba

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ersen şahin yazdı:

Çağlar kardeşim Ben Ankaranın ilçesindeyim işin açıkçası söylemem gerekirse burdaki Ustalara hiçmi hiç güvenmiyorum ve şu anda maddi olarak  ankaraya gitme imkanımda  yok kendim yapabileceğim bişeyler varmı acaba

würth/motorvac/tunap gibi markalardan  benzin için enjektör temizleyici alıp tam dolu depoya! katarak deneyebilrsiniz. 200-250 km sonra soğukken tekleme azalırsa doğru yoldasınız demek , 1000 km sonra makineye bağlatarak temizlik yapılırsa işlem tamamlanır.

Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ersen şahin yazdı:

Selamın aleyküm arkadaşlar 2002 mondeo otomatik benzin lpg aracım var soğukken ilk çalıştımada vites takınca patır patır ediyo gaz yemiyo biraz gidiyorum stop ediyo bir kaç dakika sonra düzeliyo hiç bişey kalmıyor Ustalara sordum benzin pompasından yapar dediler 

Ustalara kurcalattırmadan önce kendim bakmak istiyorum neden yapar bunu nerelere bakmam gerekir 

araç ilk çalıştırmada benzin ile mi çalışıyor yoksa lpg ilemi. araç direk lpg ile çalışmaya başlıyorsa motor soguk olacagından lpg tam gaz haline geçmiyor ve enjektörlerden sıvı atılıyor . böyle oluncada saglıklı yanma olmuyor. termostatım arızalı iken motor soguyunca bu şekilde tekleme oluyordu bende ordan biliyorum. egerki benzin ile çalışıyorda sorun bu şekilde var ise sorunun lpg ye geçincemi geçiyor yoksa benzinde iken mi geçiyor buna bak. lpg ye geçince geçiyor ise 2 3 dk lpg de kullan sonra tekrar benzine al. yine tekleme ve stop ediyormu buna bak. sorun hala devam ediyorsa benzin pompası , enjektörler yada aracın beynı ( ECU ) yakıt haritası düzensiz olabilir. yakıt haritasını sıfırlamak için akünün - eksi kutbunu sök ve 1 saat bekle. harita sıfırlanır. sonra bir daha dene sorunun varmı yok mu ? aracın kayıtlı ayarları gider bu durumda bilgin olsun. cam hafızası , radio kodu vs. bu yazdıklarımı bizzat kendim yaşadım ve ordan biliyorum. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Araç ilk çalışmada benzinle çalışıyor ısındıktan sonra düzeliyor benzindede lpgde de normal çalışıyor sizin dediğinizi bi yapayım ama aksilik buya arabanın anahtarını kaybittim iki gündür bulamıyorum ne yapacağım bilemiyorum 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ersen şahin yazdı:

Araç ilk çalışmada benzinle çalışıyor ısındıktan sonra düzeliyor benzindede lpgde de normal çalışıyor sizin dediğinizi bi yapayım ama aksilik buya arabanın anahtarını kaybittim iki gündür bulamıyorum ne yapacağım bilemiyorum 

Lpg kalibrasyonu bozuksa yapar bunu yada subaplar yanıksa yapar.. 

İlk çalışma benzinle oluyor, kalibrasyon ne alaka demeyin, araç lpg'de oluşan loglar ile çalışıyor sabah ilk çalışmada ve bu loglar 150-200 km de oluşuyor. 

Önce ucuzdan başlanmalı, 

Aracı 150-200 km sadece benzin ile kullanın ve gözleyin. Düzelmez ise silindir kompresyonlarını ölçtürün. O da sağlam çıkarsa benzin pompasına odaklanın. 

Yorum bağlantısı
Halil ibrahim Oruc
Ersen şahin yazdı:

sayet isindiktan sonra performans ve cekisi gayet guzel ise ve lpg de calistirildigi zamanda ayni durum var ise ( benzin pompasindanmi degilmi anlamak icin) konum ve olcum sensorlerine odaklanmani tavsiye ederim. genellikle bu sensorler motorun saglikli calismasina engel teskil eder hatta cok kolay stop etmesine sebeb olur ozellikle krank ve kam mili sensorleri cunku yapi itibariyle manyetik bobin prensibine dayanir  dogru zamanlamayi okuyamazsa yakit zamanlamasi ve atesleme sirasi duzensiz olur ve akabinde stop eder.   ids yada forscan ile araci okutturmakta fayda var

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Ersen şahin
Yusuf Davaz yazdı:

araç ilk çalıştırmada benzin ile mi çalışıyor yoksa lpg ilemi. araç direk lpg ile çalışmaya başlıyorsa motor soguk olacagından lpg tam gaz haline geçmiyor ve enjektörlerden sıvı atılıyor . böyle oluncada saglıklı yanma olmuyor. termostatım arızalı iken motor soguyunca bu şekilde tekleme oluyordu bende ordan biliyorum. egerki benzin ile çalışıyorda sorun bu şekilde var ise sorunun lpg ye geçincemi geçiyor yoksa benzinde iken mi geçiyor buna bak. lpg ye geçince geçiyor ise 2 3 dk lpg de kullan sonra tekrar benzine al. yine tekleme ve stop ediyormu buna bak. sorun hala devam ediyorsa benzin pompası , enjektörler yada aracın beynı ( ECU ) yakıt haritası düzensiz olabilir. yakıt haritasını sıfırlamak için akünün - eksi kutbunu sök ve 1 saat bekle. harita sıfırlanır. sonra bir daha dene sorunun varmı yok mu ? aracın kayıtlı ayarları gider bu durumda bilgin olsun. cam hafızası , radio kodu vs. bu yazdıklarımı bizzat kendim yaşadım ve ordan biliyorum. 

Yusuf bey dediğinizi yaptım bir saat bekledim şimdi Araçta stop etme sorunu ortadan kalktı motor arıza lambası yanıyordu söndü yani probilem yüzde seksen çözüldü 

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Yusuf Davaz
Ersen şahin yazdı:

Yusuf bey dediğinizi yaptım bir saat bekledim şimdi Araçta stop etme sorunu ortadan kalktı motor arıza lambası yanıyordu söndü yani probilem yüzde seksen çözüldü 

Yardımcı olmaya çalışan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim 

o zaman büyük bir ihtimal lpg ayarınızda sorun var. kullanım sonrası yine aynı sorunlar başlamaya devam edecek. çünkü bozuk ayara göre benzin haritası şekillenecek. öyle oluncada ilk çalışmada ve sonrasında düzensiz yakıt püskürtmesi olacagından sorunlar baş gösterecek. biraz bi kullanın egerki aynı sorunlar başlarsa aynı işlemi tekrarlayıp sonra lpg ayarını yaptırın.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...