İçeriğe Yönlendir

Çift Bobin Sub için Kablolama Şekli

Ebrar Tüfek

Recommended Posts

Ebrar Tüfek

Kabini boyarken subwooferi söktüğümde birşey farkettim. Subwoofer çift bobin, 2 tane artı 2 tane eksi girişi var. Elektrikçi montajı yaparken 1 artı 1 eksiyi birbirine bağladı, diğer artıya ve eksiye amfiden gelen kabloları bağladı. 1 adet kablo terminali oluyor klasik bütün kabinlerde. Bendeki çift bobin için bir tane daha terminal takıp birbirine bağlanan artı eksiye amfiden artı eksi kablo çıkartsak ne olur ? Sonuçta 2 şer tane giriş varsa, 2 şer tane güç kablosu gelmesi gerekmezmi. Bilmediğimden soruyorum bilgisi olanlar beni aydınlatabilirmi ? Bu yapılan normal ise, madem tek girişten artı eksi gelecekti niye 2 tane daha giriş var ? 

Fotoğraf atacağım tapatalk da wrong forum id yazıyor.

Kablolar bu şekilde.c6715fceb396bd5814f3c6f2650a384b.jpg71878c0dc4ddfeb218d05258e9c2257a.jpgd2ebf4935d7801c62a25c797f0ac623b.jpg

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bobin seri bağlanmış. Alınması gereken sesin %50'den fazlası kayıp. Amplifikatör kaldırıyor ise iki uç paralel olarak bağla. Artı ve eksi aynı olacak, ya da amplifikatör çıkışından ki mono olması şart veya strero olsa bile ses girişi mono olmak zorunda çıkışları buraya bağla 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Furkan Bakırel

Subwoofer 2+2 ohm olduğu için 4 ohm girilmiş amfiye , kablolar çok ince minimum 4mm² olmalı.Bu subwooferi tam kapasite kullanmak için kaliteli bir mono amfi ve en az 100 amper alt yapı ve bu akıma dayanabilecek kablo lazım.

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Bobin seri bağlanmış. Alınması gereken sesin %50'den fazlası kayıp. Amplifikatör kaldırıyor ise iki uç paralel olarak bağla. Artı ve eksi aynı olacak, ya da amplifikatör çıkışından ki mono olması şart veya strero olsa bile ses girişi mono olmak zorunda çıkışları buraya bağla 

Tek kanalda 1100 rms veren mono amfim var, bitane daha terminal takıp 2 kablo şeklinde mi vereyim, yoksa kabinin içine giren kabloyu ek yapıp 2 parça mı yapayım ? 

Furkan Bakırel yazdı:

Subwoofer 2+2 ohm olduğu için 4 ohm girilmiş amfiye , kablolar çok ince minimum 4mm² olmalı.Bu subwooferi tam kapasite kullanmak için kaliteli bir mono amfi ve en az 100 amper alt yapı ve bu akıma dayanabilecek kablo lazım.

Elektronikçiye girdim elindeki en kalın kabloyu ver dedim, metre işi kesip verdi. 1.1100 amfi var 100 amper akü 2 gün önce takıldı. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

anfinin marka modelini yaz Ebrar

For-x X2 4500 watt

Servet Aydın yazdı:

Mono amfi çıkışına bak. 2ohm veya 1ohm desteği varmı? 

Arabayı aldılar götürdüler bugün ankaraya, amfide gain ayarları ve crossover var aktif pasif vs. Ohm ile alakalı birşey görmedim. Bide amfi 2 kanal, bir kanalına güç gelmiyordu. İki kabloyu birbirine bağlayıp tek kanaldan çıkış vereyim mi, yanar mı ? 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Ebrar Tüfek yazdı:

For-x X2 4500 watt

2 ohm değeri var anfinin, başka hiçbir değeri yok nette. Senin sub'lar 2* 4 ohm mu? 2*2 ohm mu? ney ?

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

2 ohm değeri var anfinin, başka hiçbir değeri yok nette. Senin sub'lar 2* 4 ohm mu? 2*2 ohm mu? ney ?

2+2 ohm yazıyor 2000w 1000rms. 

Hakan Tarım yazdı:

Amfi 2 ohmda 1x1200 2x450 rms veriyormuş. 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
(düzenlendi)
Ebrar Tüfek yazdı:

2+2 ohm yazıyor 2000w 1000rms. 

anfine 1 ohm veyahut 4 ohm girebilirsin. Anfide acayip bir şekilde 2*450 rms gibi birşey de yazıyor. 2 ayrı sub olsa böyle de olabilirmiş 😛  

1_2ohmDVC_1ohm.png

1_2ohmDVC_4ohm.png

Ama senin anfinin sadece 2 ohm değeri gösteriliyor. Başka bir değeri yok onun için birşey söylemek hatalı olur. 

Senin bağlantıyı yapan adam 4 ohm bağlamış, mantıken anfinin RMS değeri düşecek, sub beslenemeyecek. 

tarihinde Hakan Tarım tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

İki kanalı bağla. Mono çalıştır 

Amfi mono, ozaman amfinin diğer kanalını tamir ettirip 2 kanala bağlayıp çift terminal ile artıları eksileri bağlayacağım. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Çıkış yandı ise transistörleri daha güçlü taktır. Gücü artsın. 300watt amplifikatörü 550wata kadar çıkarabilme imkanı var 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

anfine 1 ohm veyahut 4 ohm girebilirsin. Anfide acayip bir şekilde 2*450 rms gibi birşey de yazıyor. 2 ayrı sub olsa böyle de olabilirmiş 😛  

1_2ohmDVC_1ohm.png

1_2ohmDVC_4ohm.png

Ama senin anfinin sadece 2 ohm değeri gösteriliyor. Başka bir değeri yok onun için birşey söylemek hatalı olur. 

Senin bağlantıyı yapan adam 4 ohm bağlamış, mantıken anfinin RMS değeri düşecek, sub beslenemeyecek. 

Düşük güçte kullanacaksak 1000 rms niye aldık :D amfi de destekliyormuş çift kablo ile bağlayacağım 

Servet Aydın yazdı:

Çıkış yandı ise transistörleri daha güçlü taktır. Gücü artsın. 300watt amplifikatörü 550wata kadar çıkarabilme imkanı var 

Isınma problemi sıkıntı yaratır mı güçlü transistör takıldığında ? 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Tam tersi. Daha az ısı oluşur. İnverter ünitesi de güçlenecek hasepalama yapılarak. Gerek olursa 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Tam tersi. Daha az ısı oluşur. İnverter ünitesi de güçlenecek hasepalama yapılarak. Gerek olursa 

Kapasitör çok etkili olurmu ? Ani vuruşlarda ışıklar kısılıyor biraz. 

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Servet Aydın yazdı:

Alternatör büyütülecek 

Valla o çok para ya baktım şimdi :(

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım

Ebrar elindeki anfiyi satıp 1 ohmda 1200 rms veren bir anfi bulman daha mantıklı. Daha sonra altyapı güçlendirirsin kendini yormadan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Hakan Tarım yazdı:

Ebrar elindeki anfiyi satıp 1 ohmda 1200 rms veren bir anfi bulman daha mantıklı. Daha sonra altyapı güçlendirirsin kendini yormadan.

n11.com'dan Qline Qm1200.1 1200 Rms Mono Amfi Sub Kontrol Dahil seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika! https://urun.n11.com/amplifikator/qline-qm12001-1200-rms-mono-amfi-sub-kontrol-dahil-P394482431

Abi şu hoşuma gitti qline markası nasıl, amfiyi satıp üstüne ekleyip böyle bişey alabilirim. Daha subwooferin taksiti bitmedi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ebrar Tüfek yazdı:

n11.com'dan Qline Qm1200.1 1200 Rms Mono Amfi Sub Kontrol Dahil seçtim! Alışverişin Uğurlu Adresi'nde fiyatlar harika! https://urun.n11.com/amplifikator/qline-qm12001-1200-rms-mono-amfi-sub-kontrol-dahil-P394482431

Abi şu hoşuma gitti qline markası nasıl, amfiyi satıp üstüne ekleyip böyle bişey alabilirim. Daha subwooferin taksiti bitmedi.

digital anfiye para yatır bunlara bakma

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

Dijital amfi nasıl oluyor link varmı :)

Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Çağlar Bayur yazdı:

Baktım şimdi, bayaa kaliteli görünüyolar. Audison remote control aleti sadece audison amfiye mi takılıyor ? 

Yorum bağlantısı
Hakan Tarım
Ebrar Tüfek yazdı:

Dijital amfi nasıl oluyor link varmı :)

Bunlar gibi 😛 Minik ve işlevsel.

45694632791_4a552b8a83_b.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...