İçeriğe Yönlendir

2020 ile Nakit Hayata Geri Dönüyoruz

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz
(düzenlendi)

Ailecek aldığımız karar ile kredi kartlarımızı kullanıma kapatıyoruz. Acil durumlar için 1 adet kart tutucaz. Ama kesinlikle arabanın gazını dahi nakit ödeme üsülü ile devam edeceğiz. 

Kredi kartlarının yarattığı hayali alım gücü , bizi perişan edecek. Son pişmanlıkda fayda etmiyor. Bu ay içinde tüm kredi kartlarımdaki borcları tasaruflarımı kullanarak kapatıcağım. Son 2 aydır nakit ödemenin denemelerini yapıyoruz. Oldukca başarılı olduğunu gördük. 

Son 3 yıldır  kredi karti ile işlerimi görüyordum. Harcamaların takibinde çok faydası oluyordu. Ama lakin bir noktadan sonra farkında olmadan kartın şiştiğini gördüm. Benim kadar tutumlusuda yoktur, nasıl olduysa zehir beni etkilemiş. abur cubur, ıvır zıvır için para harçıyarak yüklü sayılacak bir borç yaptım. SOn 6 aydırda bu borcu kapatmak için çabaladım. Faizin faizini ödeye ödeye , bu borç hiç bir zaman kapanmadı. Yaptığım tasarruflarda faiz ödeyerek eriyordu. 

Ev muhasebesini, 365 gün içerinde allak bullak ettik. Oysaki hiç acil durum harcamamız da yoktu. Geri gönüp baktığımda 2018 temmuzdan beri hızla artan fiyatlara, ekonomi krize rağmen kendimi tutmak yerine , aynı hızda harcamalarımı artırınca, ağustos 2019 tarihinden itibaren nakit para kapasitemin tamamını kredi kartı borcu ödemeye dönmesi bizi sıkıntıya soktu. Ağustosdan beri kurtarma eylemleri yapıp durdum. Fakat tüm o kurtardığım tasarruflarda, nasıl olduğunu anlamadan erittim. Tasarruf yapmak için Yaz tatilinde Sivas yolculuğu yapmadım. Tahmini 300 tl yakıt parasını borç öderim derken, durduk yere Pendikte ve Çekmeköy de 2 trafik cezası yedim. Hepsi gitti. 

Dün akşam aldığımız aile kararımımız arkasında durabilmek için, dahada bağlayıcı olması adına  burada  paylaşıyorum. Sözünden dönmek istemiyorum. Bu ay içinde tüm kredi kartlarının borçlarını tamamını kapatıp %99 oranında nakite dönmeyi ( mtv , kasko, vs gibi işler için kredi kartı gerekiyor) planlıyorum. 

Varsa içinde kredi kartı olmayan "ABİ" tavsiyesi dinlemek isterim. 

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
  • Beğen 16
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

Borç yiğidin kamçısıdır, kartsız borçsuz hayat mı geçer :D

• Beğen 6
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Gök

son 5 yılda 3 defa radikal kararla kredi kartlarımı kapattım. hepsini ödedim

sonra yeniden oluştu

sonra kredi kartını en verimli şekilde kullanmaya karar verdim.

kampanyaları kovalıyorum taksidi düzgün takip ediyorum . puanları toplayıp harcıyorum vs

böyle daha uygun günün şartlarına

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Para harcamaktan kendinizi alamıyorsanız evde bu işi yapan kişiye yaptırın. İş yerinde maaş kartını eşine veren vardı. Önceden yetmeyen para ile eşi hem evi çevirdi hem de ev aldılar, kredi ödedi. 

Kredi kartıyla yapılan alış verişi beleş para olarak görüyorsanız en doğrusu nakite dönmek, doğru yapmışsınız. Kredi kartı ile harcama takibi daha kolay ama nakit ödeme ile de bunu yapabilirsiniz.

Harcamalarını mutlaka yazın, önceden belli olan harcamaları plana dahil edin. Sıkışık zamanda tek kişi tasarruf edeceğiz demesin, evdeki herkesi toplayın, durum bu, tasarruf etmemiz lazım deyip her şeyi herkesle paylaşın.

Ben bütün harcamamı kart ile yaparım. Günü gelince de borcun tamamını öderim.

Eşimle ay ay bakar, gerekirse acil durum ilan ederiz. 

Yıllık harcama planım vardır, belli olan harcamalar ve yaklaşık aylık harcama tutarları yazar. 

Yanımda para taşımayı sevmem. Yola falan gideceksem özellikle para alırım yanıma, yoksa çoğu zaman 50-100 ne aldıysam hep durur o. Bu arada ekmeği bile bazen kartla alırım. Eve gelirken neyse de başka yere gidecekken bozuk para üstü olan bütün alış verişlerde kart kullanırım. Bozuk para taşımayı hiç sevmem. 

Ayrıca kart ile harcayınca bütün harcamaları takip edebiliyorsun ve kazanılan bonuslar da cabası.

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan

Kredi kartının limitini düşürmek lazım önce. Yoksa o beklettiğiniz yedek kartı da limitince kullanırsınız. Birde benim için en zehirli durum taksit yaptırırız öderiz. Bunun önüne geçmek çok zor. Taksitli olunca insanın her şeyi alası geliyor. O yüzden bende kredi kartı borcu bitince limiti olabildiğince  düşük tutup nakit paraya geçeceğim. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ersev Kaya

Ali bey,

Bana göre olay kafada -  istemekte bitiyor. Nasıl ki kişi defalarca sigarayı bırakacağım der, bir türlü bırakamaz, bu da öyle bana göre. Babam 5-6 ay sigarayı bırakacağım der, bırakır. bir sene sonra geri başlar.

Kayınpederimin servisi var. Aylık getirisi 10-15 bin liradır, mahsulden kazandıkları hariç. Kredi kartı kullanmama taraftarıdırlar. Nasıl olsa nakit var derler  ve harcarlar.  Yaklaşık on üç yıldır tanırım sürekli borçları vardır. 

Benim maaş onların dörtte biri anca. Her şeyi kartla almaya çalışırım. Allah'a şükür bu zamana kadar hiç kartın ana parasını ödeyemediğim olmadı.

Siz nasıl isterseniz öyle oluyor.

Olay kafada bitiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Yaklaşık 2 aydır bu yöntemi uyguluyoruz, harcanan herşey de kalem kalem yazılı, şimdilik faizlerden kurtardık, ilerleyen bir kaç ay içerisinde ne olacak zaman gösterecek. Kk ile puan kazanma vs için kenarda duruyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

1 tane az limitli kredi karti var bende. Ay sonunda ne kadar harcamissam maas hesabimdan otomatik kesiliyor. Boyle bir yonteme de gecebilirsiniz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Kredi kartını borçlanma aracı değil de ödeme aracı olarak kullanabildiginizde sıkıntı yaşamazsınız. Neyse hayırlısı olsun

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Fatih Mehmet Uslu

Ben kart hesap kestikten sonra 10 gün gönlümce harcarım, 10 günün sonunda bakarım ki aylık ödeyebileceğim limite yaklaşmışım kalan 20 gün frenlerim. Şimdiye kadar benim de ödeyemediğim olmadı, nakite geçsem belki ilk 10 gündeki rahat harcamayı biraz kısmış olurum ki o da 300-400 lira aylık tasarruf yaptırır. Ama genelde maaşın yüzde 70 ini karta yatırınca elde pek nakit kalmıyor. İnsan bazen elini cebe atınca o sıcaklığı hissetmek istiyor. Nakit harcamanın daha ekonomik olacağı kesin gibi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan

Ben nakit olunca daha fazla harcadığımı keşfettim. Sonuç itibari ile cebimde 100 Liradan fazla para taşımıyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Engin Deniz
Ben nakit olunca daha fazla harcadığımı keşfettim. Sonuç itibari ile cebimde 100 Liradan fazla para taşımıyorum.
Aynen. 100 lira cepte 1 hafta geziyor, bozdurduğun anda bitiyor [emoji848]
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Karaca yazdı:

Kredi kartının limitini düşürmek lazım önce. Yoksa o beklettiğiniz yedek kartı da limitince kullanırsınız. Birde benim için en zehirli durum taksit yaptırırız öderiz. Bunun önüne geçmek çok zor. Taksitli olunca insanın her şeyi alası geliyor. O yüzden bende kredi kartı borcu bitince limiti olabildiğince  düşük tutup nakit paraya geçeceğim. 

en geçerli yol bu bence.

yoksa kısa süreli taksit mantıklı. 3 yada 4 aydan fazla taksit yapmam. sadece uzun taksit yaparak alabileceğim birşey varsa da almam. cebimde para yoksa ne diye uğraşayımki sonradan. sonuçşa adı üzerinde kredi kartı. bana ait olmayan parayı harcamak, çok da mantıklı değil ödeme zamanı gelince. ama şu olabilir, cebimde zaten nakit olarak alabileceğim miktar vardır, işte o tam taksit yaptırılacak şeydir. paranın değer kaybını bankaya yıkmış oluyorsun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Mert Yeldan yazdı:

Engin Deniz yazdı:

Aynen. 100 lira cepte 1 hafta geziyor, bozdurduğun anda bitiyor emoji848.png

Aynı kafa. Para taşımayı sevmiyorum. Kartla alırken babam bazen "yoksa ben vereyim" diyor. O da mesela, kartı yok, hiç almadı. Hep nakit. 

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mahmut Yıldız yazdı:

"yoksa ben vereyim

büyüklerde o olay hep oluyor  :D 

kartla alıyorum diye dayım flan dur ben veriyim diyor hemen yazık adam yok sanıyor :D 

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Hepsini okudum.

Hepiniz haklısınız.

Varlığı bir dert yokluğu yara 

Eskiden para için söylenirdi, şimdi kredi kartı için de geçerli.

Yorum bağlantısı
Azad Mirzade

Geçen yılın başında patronla konuşup tazminatımı aldım, bütün borçları kapatıp faizi sıfırladım.

Kredi kartını da 2bin tl limite çektim.

Önemli olan kart kullanımı değil, kartı faizsiz kullanabilmek bence, o yüzden tamamen iptal etmedim.

1 yıldır sırada bekleyen bir sürü şey, 20 bin lira limitim dursaydı çoktan almıştım hepsini :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Azad Mirzade yazdı:

Geçen yılın başında patronla konuşup tazminatımı aldım, bütün borçları kapatıp faizi sıfırladım.

Kredi kartını da 2bin tl limite çektim.

Önemli olan kart kullanımı değil, kartı faizsiz kullanabilmek bence, o yüzden tamamen iptal etmedim.

1 yıldır sırada bekleyen bir sürü şey, 20 bin lira limitim dursaydı çoktan almıştım hepsini :D

işte zaten kredi kartı bir harcama özgürlüğü ilüzyonu yaratıyor. olay o.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Amannn bi daha mı gelecez dünyaya. yiyin için yaşayın. Yarına kim çıkacak belli değil :keyifli:

• Beğen 8
  • Mutlu 5
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul

4 tane kredi kartım var. Hiçbir zaman faiz vs ödemedim, 10 yıldır kullanıyorum. Kredi kartını bolluktan ziyade yukarıda belirtildiği gibi ödeme aracı olarak kullanabilirsek gayet başarılı bir araç bence. Puan kampanyalarındanda faydalandığımda çoktur. Kullanma konusunda kendimizi frenlememiz en önemli nokta.

Kendi açınızdan güzel bir karar vermişsiniz, başarılı olmanız dileğiyle.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Mesajların hepsi kredi kartı olan tavsiyeler :) Demekki olmuyor.

Mahmut Yıldız yazdı:

Kartla alırken babam bazen "yoksa ben vereyim" diyor.

Ali Gök yazdı:

büyüklerde o olay hep oluyor  :D 

kartla alıyorum diye dayım flan dur ben veriyim diyor hemen yazık adam yok sanıyor :D 

Sırf bu yüzden annemle markete mağazaya gitmek istemiyorum :fiuw:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Mert Yeldan yazdı:

Kesinlikle.

Bende kartla ödemeye alışmışım. Nakit ödediğim zaman kalan bozuklarla da sürekli bir şeyler alıyorum :) yada kafama göre tamamlıyorum alışveriş esnasında .

Mahmut Yıldız yazdı:

Para harcamaktan kendinizi alamıyorsanız evde bu işi yapan kişiye yaptırın. İş yerinde maaş kartını eşine veren vardı. Önceden yetmeyen para ile eşi hem evi çevirdi hem de ev aldılar, kredi ödedi. 

Kredi kartıyla yapılan alış verişi beleş para olarak görüyorsanız en doğrusu nakite dönmek, doğru yapmışsınız. Kredi kartı ile harcama takibi daha kolay ama nakit ödeme ile de bunu yapabilirsiniz.

Harcamalarını mutlaka yazın, önceden belli olan harcamaları plana dahil edin. Sıkışık zamanda tek kişi tasarruf edeceğiz demesin, evdeki herkesi toplayın, durum bu, tasarruf etmemiz lazım deyip her şeyi herkesle paylaşın.

Ben bütün harcamamı kart ile yaparım. Günü gelince de borcun tamamını öderim.

Eşimle ay ay bakar, gerekirse acil durum ilan ederiz. 

Yıllık harcama planım vardır, belli olan harcamalar ve yaklaşık aylık harcama tutarları yazar. 

Yanımda para taşımayı sevmem. Yola falan gideceksem özellikle para alırım yanıma, yoksa çoğu zaman 50-100 ne aldıysam hep durur o. Bu arada ekmeği bile bazen kartla alırım. Eve gelirken neyse de başka yere gidecekken bozuk para üstü olan bütün alış verişlerde kart kullanırım. Bozuk para taşımayı hiç sevmem. 

Ayrıca kart ile harcayınca bütün harcamaları takip edebiliyorsun ve kazanılan bonuslar da cabası.

bu yazıyı kopyalayıp çıktı alacağım :) ara ara açıp okurum :) 

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ben farklı bir yol izledim. Tek kart kalana kadar bütün kartları sıfırladım. Kalan kartında limitini düşürdüm. Ay içinde mümkün olduğu kadar nakit devam ediyoruz. Nakit bitince kredi kartına devam ediyoruz. Her ödeme döneminde dönme borcunu ödüyoruz. 1 yıldır böyle, devamına Allah kerim..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Yeldan
Fatih Evcin yazdı:

kalan bozuklarla

Bozuk para kalmasın diye ıvır zıvır ne var ne yok alıyorum. Bir ara evde kuruyemişçi açacak stok vardı :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İbrahim Arslan

Mert Yeldan yazdı:

Bozuk para kalmasın diye ıvır zıvır ne var ne yok alıyorum. Bir ara evde kuruyemişçi açacak stok vardı :D

https://orjinalfordparca.com/c-max-kulluk

Cmaxin küllüğü tam da bu işe yarıyor. Sigara içmeyenler için tabii. 50 lira biriktiğini bilirim.

Servet Aydın yazdı:

Amannn bi daha mı gelecez dünyaya. yiyin için yaşayın. Yarına kim çıkacak belli değil :keyifli:

Valla hocam en çok da sen haklısın. ☺️

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...