İçeriğe Yönlendir

HGS Kart Nasıl Kullanılır?

Ahmet Çalışkan

Recommended Posts

Ahmet Çalışkan

Merhaba,

Aracım için HGS kart aldım. Kartın kullanma mantığı etiketle aynı mı? Gişelerden geçerken görünür bir yere koymam gerekir mi? Aracı satarsam iptal etmeli miyim yoksa bu kartı yeni araçta da kullanabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Cama yapıştır göster aynı mantık. Araç değişikliğinde plaka değişimi ile yenisinde de kullanmaya devam edersin. HGS etikette de da aynı durum söz konusu. Plaka değişince kullanmaya devam edilebilir.

Ali Gök yazdı:

kart dediğiniz etiketten farklı bişeymi?

d7379c0fdf03d000a2be8c57aff60888.jpg

Kredi kartı gibi.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

ben aracı satınca etiketi bırakıyorum öyle

iptal edip yeni etiket alıyordum

boşa para vermişiz kaç defadır desene

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Gök yazdı:

ben aracı satınca etiketi bırakıyorum öyle

iptal edip yeni etiket alıyordum

boşa para vermişiz kaç defadır desene

Ben bankadan alıyorum, kredi kartına tanımlı. Araç satılınca plaka değişikliği işlem tamam yeni etikete gerek kalmıyor. Madde 14:

https://assets.yapikredi.com.tr/WebSite/_assets/pdf/hgs_sozlesme.pdf?v4

HGS etiket tutucu aldım birde:

hgs1.jpg

Yorum bağlantısı
Ahmet Türedi

Ben hgs etiketini ruhsata koydum hiç çıkartmıyorum.Bir yere yapıştırmayada gerek yok.Plakaya tanımlı hgs hesabınızdan otomatik olarak geçişler düşüyor.

Yorum bağlantısı
Kerem Kurluva
Ahmet Caliskan yazdı:

Merhaba,

Aracım için HGS kart aldım. Kartın kullanma mantığı etiketle aynı mı? Gişelerden geçerken görünür bir yere koymam gerekir mi? Aracı satarsam iptal etmeli miyim yoksa bu kartı yeni araçta da kullanabilir miyim?

Şimdiden teşekkürler.

Tamamen aynıdır.
Aralarındaki fark, kartın portatif olmasıdır.
Geçişlerde görünür bir yerde olması, geçiş noktasında bulunan anten tesisatının işlevini kolaylaştırmaya yönelik bir önlemdir, sistem radyo frekansı ile çalıştığından, anteni görmese de çalışabilir.
İlave olarak, geçişlerde plaka tanıma sistemi ile birlikte kullanıldığından, kart veya etiket okuma yapmasa dahi, tahsilat işlemi cezaya düşmeden yapılır.
Aracınızı satıp, yeni araç aldığınız durumlarda, mevcut karta yeni araç için kayıt yaptırmanız gerekiyor (PTT şubelerinde yapılan basit bir işlemdir).

Yorum bağlantısı
Ahmet Çalışkan
Metin Akbal yazdı:

Ben bankadan alıyorum, kredi kartına tanımlı. Araç satılınca plaka değişikliği işlem tamam yeni etikete gerek kalmıyor. Madde 14:

https://assets.yapikredi.com.tr/WebSite/_assets/pdf/hgs_sozlesme.pdf?v4

HGS etiket tutucu aldım birde:

hgs1.jpg

Bu plaka değişikliği Yapı Kredi'ye özel bir şey midir? Ben Finansbank'tan aldım, biz de yapabilir miyiz plaka değişikliği?

Kerem Kurluva yazdı:

Tamamen aynıdır.
Aralarındaki fark, kartın portatif olmasıdır.
Geçişlerde görünür bir yerde olması, geçiş noktasında bulunan anten tesisatının işlevini kolaylaştırmaya yönelik bir önlemdir, sistem radyo frekansı ile çalıştığından, anteni görmese de çalışabilir.
İlave olarak, geçişlerde plaka tanıma sistemi ile birlikte kullanıldığından, kart veya etiket okuma yapmasa dahi, tahsilat işlemi cezaya düşmeden yapılır.
Aracınızı satıp, yeni araç aldığınız durumlarda, mevcut karta yeni araç için kayıt yaptırmanız gerekiyor (PTT şubelerinde yapılan basit bir işlemdir).

HGS'yi PTT'den almasam bile plaka değişikliğini yine PTT'den mi yapıyoruz?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal
HGS'yi PTT'den almasam bile plaka değişikliğini yine PTT'den mi yapıyoruz?
PTT den alinan PTT ye, bankadan alinan bankaya diyelim.
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Metin Akbal yazdı:

O banka ile ilişiğin kesilirse HGS çöp oluyor maalesef.

Ben ilk önce Ziraat Bankasından almıştım maaş bankamız olduğu için. Sonra maaş bankası değişince kartları falan kapattık.

En temizi PTT 'den almak derim. Uygulaması aracılığı ile bakiye de yüklemek kolay.

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

O banka ile ilişiğin kesilirse HGS çöp oluyor maalesef.
Ben ilk önce Ziraat Bankasından almıştım maaş bankamız olduğu için. Sonra maaş bankası değişince kartları falan kapattık.
En temizi PTT 'den almak derim. Uygulaması aracılığı ile bakiye de yüklemek kolay.
Hic kesilmedi :) Kesilirse baska banka oda kesilirse baska banka oda kesilirse bambaska banka [emoji23]
Yorum bağlantısı
Selim Kaya
Metin Akbal yazdı:

Hic kesilmedi :) Kesilirse baska banka oda kesilirse baska banka oda kesilirse bambaska banka emoji23.png

O da başka bir bakış açısı. Artık ücretsiz de vermiyorlar. Eskiden kampanya falan olurdu. Ben bir defa alma taraftarıyım. 

Yorum bağlantısı
Mithat Tuğrul
Metin Akbal yazdı:

Hic kesilmedi :) Kesilirse baska banka oda kesilirse baska banka oda kesilirse bambaska banka emoji23.png

Bende yapıkredi müşterisiyim. Yeni aldığım araca aktartmak istedim, aktarmadılar. Yenisini yolladılar. Telefondaki danışmanın bilgisizliğimi?

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Bende yapıkredi müşterisiyim. Yeni aldığım araca aktartmak istedim, aktarmadılar. Yenisini yolladılar. Telefondaki danışmanın bilgisizliğimi?
Klavuza gore guncellemeleri lazim. Eger oyle degilse Recep Selim Kaya gibi yaparim bundan sonra.
Yorum bağlantısı
Tufan Caliskan

HGS etiketini PTT'den aldım. Cama yapıştırmadım, güneşliğin cebine koydum. Ayrıca https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf adresinden üyelik oluşturdum. Tüm geçişlerimi ve bakiye hareketlerimi izleyebiliyorum. Bakiyem azaldığında SMS geliyor. Araç değiştirince etiketimi vermiyorum. Ptt gişesinden hiç bir ücret ödemeden plaka değişikliği işlemi yapıyorum. Yeni aracımda aynı etiketi kullanmaya devam ediyorum.

Not: Kart ve etiket işlev olarak birebir aynıdır.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Mithat Tuğrul yazdı:

Evet.. 

Önceki araç değiştirdiğimde ben kendim girip kayıtlı aracı değiştirmiştim.. 

En son araç değiştirdiğimde, yolda olduğum için bankayı aradım, yapamadılar, eski hesabı iptal edip yenisini oluşturmuşlar. 

Gidip yeni etiket almak zorunda kaldım. 

Yorum bağlantısı
Köksal Yılmaz
(düzenlendi)

Bizimkiler de (Teb) eskiyi iptal edip yeni veriyorlar. Aktarma, plaka değişikliği yok.

tarihinde Köksal Yılmaz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Tufan Caliskan yazdı:

HGS etiketini PTT'den aldım. Cama yapıştırmadım, güneşliğin cebine koydum. Ayrıca https://hgsmusteri.ptt.gov.tr/hgs.jsf adresinden üyelik oluşturdum. Tüm geçişlerimi ve bakiye hareketlerimi izleyebiliyorum.

Ben de yapıştırmıyorum.. Ruhsatın arasında duruyor.. Ruhsatı açıp camın önüne koyunca okuyor. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

Ben de yapıştırmıyorum.. Ruhsatın arasında duruyor.. Ruhsatı açıp camın önüne koyunca okuyor. 

siz rahatsınız tabi nerde gişe var nerde para çekiliyor belli çoğunda turnike de var 

istanbulda adım başı tepede hgs kamerası  kimi özel kimi devlet  ne olduğunu anlamadan 2 dakika arayla çat çat çat hızlı geçişlerden geçiveriyoruz :D 

mecburen cama yapışacak bizimki . 

Yorum bağlantısı
Adem Güler

Torpido da duruyo  2 sefer geçtim zaten hayatımda  otomatik plakadan tanıyıp düştü 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ali Gök yazdı:

nerde gişe var nerde para çekiliyor belli çoğunda turnike de var 

Acayip pahalı yollara girmemeye çalışıyorum ama bir anda ben de içinde buluyorum bazen kendimi

Bu yaz Balıkesir yolundayken bi baktım İzmir otoyolunda buldum kendimi. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Mehmet Ozyurek yazdı:

Acayip pahalı yollara girmemeye çalışıyorum ama bir anda ben de içinde buluyorum bazen kendimi

Bu yaz Balıkesir yolundayken bi baktım İzmir otoyolunda buldum kendimi. 

tam bilmediğimiz yandex açtığımız heryerde tuzağa düşüyoruz. yandex özellikle en pahalı yola rota çiziyor hareket halinde insan onla ilgilenemediğinden git diyoruz sonra hoopp 5 km 20 lira ver çık oluyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal
Ali Gök yazdı:

tam bilmediğimiz yandex açtığımız heryerde tuzağa düşüyoruz. yandex özellikle en pahalı yola rota çiziyor hareket halinde insan onla ilgilenemediğinden git diyoruz sonra hoopp 5 km 20 lira ver çık oluyor

Bayramlarda Yandex yol yorumlarını okuyorum can sıkıntısından. Böbrek taşı olan bu yoldan gelsin yazanlar, hamileler bu yoldan uzak dursun diyenler :D Te Allahım :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...